گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 274 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

مقدمه:از طرفی افزایش نزدیک به 20 درصدی نرخ ارزها در بازار که پس از افزایش قیمت بنزین و ناآرامی های اخیر رخ داد، و همچنین افزایش قابل توجه قیمت کامودیتی ها( مواد معدنی و کالاها ی مرتبط)، بهای انواع کالا و خدمات را در کشور در حدود 20 درصد افزایش داده و موجبات رشد سودآوری و در نتیجه قیمت سهام اکثر شرکهای بورسی را موجب گشته است. اما واکنش بورس تهران به این دو امر مهم، به تقویت نسبی طرف تقاضا و عقب نشینی طرف عرضه منتهی شده و قیمتها و شاخصهای بازار با شیب تندی در حال افزایش است. در بورس کالا نیز شاهد افزایش بین 10 تا 20 درصدی قیمت بسیاری از کالاها و مواد عرضه شده هستیم و خریداران اقدام به خریدهای گسترده در اکثر محصولات عرضه شده در این بازار می کنند و بازار داغ است.

مجلس در انتظار بودجه دولت: گویا فردا یا پس فردا لایحه بودجه سال 1399 کشور توسط رییس جمهور به مجلسیان ارائه خواهد شد.  انتظار می رود پس از مشخص شدن اقلام و ردیف های بودجه و همچنین منابع و مصارف آن برای سال آینده، سمت و سوی بازار مشخص تر و روشن تر شود و شاهد اصلاح دیدگاهها و در نتیجه تغییرات مهم و گسترده در قیمت سهام اکثر شرکتها باشیم. امری که میتواند گروههای ارزنده بازار یعنی معدنی ها،فلزی ها، و پتروشیمی ها را تحت تأثیر مثبت قرار دهد. این در حالیست که همچنان برخی از  فعالان بازار از افزایش شدید هزینه حامل های انرژی بیم و واهمه دارند. عده ای نیز سخن از برچیده شدن معافیتهای صادراتی برای صادرکنندگان و یا کاهش میزان مالیات آن، خبر می دهند.

شرح ماوقع:  بازار سهام معاملات امروز را با جبهه‌بندی قدرتمند تقاضا آغاز کرد و توانست در همان دقایق نخست به رکورد تاریخی دیگری دست یابد. شاخص کل امروز با جهش بیش از 5000 واحدی، به نیمه بالایی کانال 327 هزار واحدی صعود کرد و ضمنا رکورد قبلی در سیزدهم مهرماه را شکست. سیگنالی‌های ارسالی از بازار ارز، بورس کالا و همچنین بهبود قیمت جهانی نفت و فلزات پایه در روز جمعه از محرک‌های اصلی افزایش سطح عمومی تقاضا در بورس تهران و رشد همه‌جانبه قیمت‌ها به شمار می‌روند.

شاخص کل بورس تهران چهاردهمین صعود متوالی خود را طی معاملات امروز با قدرت بیشتری به نمایش گذاشت. نماگر اصلی سهام امروز به لطف رشد همگن تقاضا رشدی بیش از 5000 واحد(معادل 1.6 درصد) را ثبت کرد و پس از حدود دو ماه ضمن تصاحب کانال تاریخی 327 هزار واحد، رکورد قبلی در سیزدهم مهرماه را شکست. جدی‌ترین رشد شاخص کل بورس از ابتدای آبان‌ماه در حالی رقم خورد که ارزش معاملات خرد هم رقم قابل توجه 1900 میلیارد تومان را در دقایق پایانی ثبت کرد. عطش شدید اهالی سهام برای خرید در دادوستدهای امروز نه تنها در رشد قیمت‌ها که در شکل‌گیری صف‌های خرید در بخش وسیعی از بازار نمایان شد. از بین 250 نماد بورسی که تا نیم ساعت پایانی امروز با رشد قیمت معاملات خود را سپری کردند، 68 نماد با صف خرید معادل 175 میلیارد تومان مواجه بود. از بین گروه‌های مختلف، همچنان نمادهایی از بین سرمایه‌گذاری‌ها، دارویی‌ها، گروه خودرو و تولیدکنندگان محصولات لاستیک در کنار قندی‌ها و غذایی‌ها و همچنین سیمانی‌ها دیده می‌شود که صف‌های طویلی از خرید را روبه‌روی خود مشاهده کردند.

واکنش عمومی سهام به کاهش ارزش ریال:

طی روزهای اخیر میل مفرط به خرید سهام در هجوم نقدینگی به طیف‌های مختلف سهام به طور فزاینده رو به گسترش بوده و عملا جای اثرگذاری مولفه‌های بنیادی و ارزش‌آفرین را گرفته است. در این بین، عدم عرضه صف‌های خرید در سهم‌های با درجه شناوری پایین‌تر به عطش تقاضا و تداوم صف‌ها و جذب توده‌ای منابع جدید دامن زده است.

در بین عوامل مختلف می‌توان به روند صعودی بازار ارز اشاره کرد که پالس‌های مثبتی به بورس تهران ارسال کرده است. دلار در آخرین معاملات هفته گذشته پس از حدود 5 ماه به کانال 13 هزار تومانی راه یافت. افزایش شاخص ارزی کشور بار دیگر تقاضا برای دارایی‌های مختلف برای فرار از کاهش بیشتر ارزش ریال را به دنبال خود آورده و خود را به شکل تشدید تقاضای عمومی سهام منعکس کرده است. علاوه بر این، روزشماری بورسی‌ها در خصوص انتشار لایحه بودجه سال بعد و پایان دادن به شایعات مرتبط با نرخ‌های کلیدی این سند سرنوشت‌ساز، به ویژه نرخ مرجع دلار، نقش مهمی  در تالار سهام ایفا کرده است. گمانه‌زنی‌های مثبت در مورد دلار موسوم به 4200 در بودجه در رالی 14 روز اخیر سهام وابسته را به نحو چشمگیری متاثر ساخت. انتشار این لایحه طی روز یکشنبه - فردا - می‌تواند در تعیین مسیر سهام در کوتاه‌مدت و تغییر ریل توزیع نقدینگی در بورس تهران  اثر جدی بگذارد.

فلزات در صدر توجهات بورسی‌ها:

یکی از مهمترین رویدادهای تالار بورس در معاملات امروز اقبال قابل توجه اهالی سهام به نمادهای گروه فلزات بود. این صنعت بورسی امروز عنوان بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفت. افزایش محسوس تقاضا در غول‌های گروه فلزات، یعنی «فولاد» و «فملی» در توزیع چنین جریانی از نقدینگی نقش موثری ایفا کرد. محرک اصلی تقاضا در این دو نماد بورسی، افزایش جهانی قیمت محصولات فولادی و همچنین جهش قیمت مس در بورس فلزات لندن طی روز جمعه بود. غالبا کاهش شدید موجودی فلزات در چین و لندن را عامل رشد قیمت فلزات عنوان کردند. شتاب‌گیری ساخت‌وساز در چین و جهش PMI بخش خدمات این کشور به سطح فراتر از انتظار 54.4 در کنار آمار مثبت بازار کار آمریکا و همچنین بهبود چشم‌انداز توافق تجاری بین این دو قدرت برتر اقتصادی در تحریک قیمت‌ها و صعود بهای هر تن مس به بالای سطح ۶۰۰۰ دلار نقش حیاتی ایفا کردند. ( نقل از:دنیای اقتصاد).

 

  آخرین وضعیت بازار امروز:  در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #فملی، #رمپنا، #فخوز، #فخاس، #کچاد و #وامید ... با رشد 5096 واحدی روبرو شد. بازار با توجه به رشد نرخ ارز و  افزایش قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی، آغاز خوبی را  در نخستین روز هفته جاری رقم زد و انتظار می رود رونق اخیر تا پایان هفته جاری نیز ادامه یابد.  ارزش معاملات خرد سهام در بورس و فرابورس در پایان معاملات امروز به بیش از 2900 میلیارد تومان رسید.

 

کارنامه امروز بازار: شاخص کل 327,624 واحد / میزان تغییر 5096 واحد مثبت/ ارزش بازار 11,954,328 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 20,332 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.692 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: فولاد 708 واحد مثبت/ فملی 599 واحد مثبت/ رمپنا 394 واحد مثبت/ فخوز 204 واحد مثبت/ فخاس 173 واحد مثبت/ کچاد 151 واحد مثبت/ وامید 143 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 382.7 میلیون سهم/ وبصادر 204.8 میلیون سهم/ ذوب 166.4 میلیون سهم/ فولاد 140.9 میلیون سهم/ وبصادر 117.7 میلیون سهم

 

کگل و مزیتهایش: شرکت معدنی و صنعتی گلگهر یکی از شرکت های پیشگام در زنجیره فولاد در کشور است،یکی از پروژه های مهم این شرکت طرح تولید ورق ۳میلیون تنی شرکت توسعه آهن و فولاد است.در این طرح ورق با سایز۰/۸تا۰/۲میلیمتر تولید و قابلیت کاملا صادراتی را دارد. محمد اسفندیار پور معاون مالی و منابع انسانی شرکت توسعه آهن و فولاد گلگهر در گفتگوی تصویری با سایت خبری معدن ۲۴ می گوید،با راه اندازی ورق ۳میلیون تنی ،۱۰درصد به ظرفیت تولید فولاد کشور اضافه خواهد شدو ی در این گفتگوی به برنامه اشتغالزایی این شرکت در سال۹۹پرداخته است.

 

فملی و مزیتهایش: قیمت این فلز پر ارزش، طی روز جاری با ۱۱۷ دلار افزایش قیمت، به۶۰۱۱ دلار در هر تن رسیده است. افزایش تقاضا ناشی از کاهش موجودی انبارهای دنیا و خوشبین بودن نسبت به اقتصاد جهانی می باشد؛ البته لازم به ذکر است که پیش بینی های موسسات معتبر برای این فلز مثبت بوده و انتظارات قیمتی برای سنوات آتی بیشتر از قیمت های فعلی می باشد. شرکت ملی مس ایران به عنوان تولید کننده کاتد و آند، برای سال جاری سودی در محدوده ۱۴۰ تومان می تواند محقق نماید. البته افزایش ظرفیت تولید و شیفت کردن به سمت محصولات با ارزش افزوده بیشتر، ارزش این شرکت را بیش از پیش، بیشتر کرده است. شرکت مورد نظر می تواند به عنوان یک گزینه کم ریسک و بلندمدت سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.

روند نزولی موجودی انبارهای مس دنیا: موجودی طی 8 ماه گذشته 43%- کاهش یافته و به 613 هزار تن رسیده که نشان از قدرت گیری تقاضای چین و محدودیت عرضه است. بازار مس با بهبود روابط تجاری چین و آمریکا از فشار روانی خارج و جهش قابل ملاحظه ای خواهد کرد.