گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 313 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

مقدمه: در حالیکه چند روز بیشتر تا ارائه بودجه سال آینده به مجلس توسط دولت نمانده است، گمانه زنی ها و تحلیلهای متفاوت از بودجه و مفاد و جزییات آن، در اکثر محافل اقتصادی و بازارهای مالی بالاخص بورس تهران، شدت گرفته است. برخی از افزایش شدید هزینه حامل های انرژی بیم و واهمه دارند، عده ای از کاهش شدید معافیت های مالیاتی صادر کننده ها و  جمعی از احتمال افزایش بهره مالکانه و حقوق دولتی و  ... دچار ترس و اضطراب هستند.

وضع و وصول 5 تا 25 درصدی مالیات بر عایدی سرمایه را نیز به این ریسکها اضافه کنید( هر چند که هنوز عدد و رقم مشخصی برای مالیات بر درآمد سهامداران اعلام نشده است).

لذا عدم شکل گیری رونق پایدار و چرخش بازار به سمت مثبتها را میتوان از این حیث و زاویه بررسی و تحلیل کرد و اتخاذ سیاست صبر و انتظار  را برای فعالان بازار، جایز دانست.

ولی فارغ از فاکتورها و ریسکهای برشمرده، آنچه مسلم است، مختصات اقتصاد ایران به نحوی است که همواره شاهد افت مداوم و پیوسته ارزش پول ملی بوده ایم. لذا دیدگاه غالب مردم و صاحبان سرمایه بر این استوار است که به هیچ  منابع خویش را بصورت ریالی، نگهداری نکرده بلکه به صورت اشکال مختلف دارایی های سرمایه ای( نظیر املاک و مستغلات، طلا و ارز، سهام شرکتها و ...) تبدیل نمایند تا از گزند خطرناک آب شدن دارایی های پولی خویش در امان باشند و غول خفن تورم، اندوخته و ثروت ایشان را نبلعد!. لذا از هر چه که بگذریم، سخن بورس خوشتر است! و اشخاصی که در 40 سال گذشته مبادرت به خرید و سرمایه گذاری در سهام شرکتها در بورس کرده اند، منفعت زیادی به خانه برده اند که قابل مقایسه با سایر بازارهای موازی نیست.

بطور مثال:  بازدهی سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات در تهران در مدت 20 ساله( 1378 تا 1398)، در حدود 75 برابر بوده است( به نقل از رییس مرکز آمار ایران). در حالیکه متوسط بازدهی در بورس( سهام شرکتها) در بازه زمانی 20 ساله بیش از 150 برابر بوده است!

و اما در پایان معاملات امروز، شاخص کل با رشد 619 واحدی (معادل 0.19 درصد) ضمن عبور موفق از کانال مهم 320 هزار واحدی، به ایستگاه 320 هزار و 814 واحدی رسید. و توانست برای بار دوم در سالجاری، وزنه سنگین 320 هزاری را بالای سر ببرد. اینک همه چیز مهیای انتخاب وزنه 330 هزار واحدی و کسب رکود جدید نماگر بازار در عرصه رقابتهای بازارهای مالی داخلی است. هر چند که، در رقابت با بازارهای مالی جهانی نیز، بورس تهران همچنان حرف اول را می زند و رکوددار بیشترین بازدهی در سطح جهان نیز هستیم. با آنکه در ساعات اولیه صبحگاهی شاهد برتری طرف عرضه و عقب نشینی آشکار خریداران و مدافعان بازار بودیم ولی در نیمه دوم وقت معاملات، ورق برگشت و خریداران توانستند علاوه بر کنترل فشار عرضه‌های شکل گرفته، شاهد برگشت شاخص از مدار منفی آن باشند. لذا نماگر اصلی بازار توانست با  حضور موثر خریداران به بازگشت 1710 واحدی شاخص کل از کف روزانه، به مسیر صعودی خویش باز گردد و کارنامه ای مثبت و قابل قبول در دوازدهمین روز از ماه سوم فصل پاییز، از خود به نمایش گزارد.

 شرح ماوقع:   تشدید عرضه‌ها که از روز گذشته به طور محسوسی در نمادهای مختلف از صنایع گوناگون آغاز شده بود، در نیم ساعت اولیه شروع معاملات امروز نیز ادامه داشت و به ریزش بیش از هزار واحدی شاخص کل انجامید. تشکیل صف‌های فروش پراکنده در سهام صنایع مختلفی نظیر دارویی، غذایی و سیمانی با حمایت سرمایه‌های خرد و تغییر روند بازار همراه شد به نحوی که در پایان بازار اثری از صف‌های فروش در بازار نبود. ارزش معاملات خرد روزانه 1435 میلیارد تومان را نشان می‌دهد. از 323 نماد معاملاتی بورسی، قیمت پایانی 193 نماد مثبت و 128 نماد منفی بود. تشکیل صف خرید در 61 نماد بورسی به ارزش بیش از 163 میلیارد تومان و نبود صف‌ فروش در تالار شیشه‌ای حاکی از برتری محسوس خریداران بر فروشندگان در معاملات امروز است.

کاهش ارزش معاملات و برقراری ثبات نسبی در محدوده مثبت در کنار بازگشت شاخص کل از مدار منفی نشان می‌دهد که بازار از یک نقطه عطف در حوالی قله جان سالم بدر برده‌است. دست به دست شدن زیاد سهام در این حوالی بدون ریزش معنادار شاخص کل می‌تواند دلگرمی سرمایه‌گذاران را بیش از پیش کند. هرچند نباید از تاثیر تحولات بنزینی و رشد نرخ دلار به عنوان عامل محرک اصلی انتظارات تورمی در جهش قیمت سهام به راحتی عبور کرد. امری که در صورت عدم بروز نشانه‌های صعودی می‌تواند روند اصلاح تدریجی بازار سهام را در پی داشته باشد و محدوده فعلی را حساس‌تر از همیشه می‌کند.

دارویی‌ها در کانون توجهات: سهام گروه دارویی که طی هفته‌های گذشته و با ثبت رشدهای متوالی قیمت با تقاضای زیادی از سوی سرمایه‌گذاران مواجه شده بودند، این روزها درگیر دو دیدگاه متفاوت و معکوس در خصوص حذف ارز دولتی 4200 تومانی در بودجه یا عدم وقوع این اتفاق هستند. موتور محرک رشد قیمت سهام این گروه بر مبنای حذف ارز 4200 تومانی و رشد قیمت محصولات تولیدی در این صنعت در آینده‌ای نه چندان دور است. اما تداوم تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه سال بعد می‌تواند به جلوگیری از افزایش قیمت محصولات و قدرت بیشتر سازمان غذا و دارو برای کنترل قیمت‌ها بیانجامد که در این صورت جهش درآمدی برای شرکت‌های دارویی تحت تاثیر رشد نرخ کمتر می‌شود. اما برخی فعالان بورسی در این گروه معتقدند که حتی در صورت تصویب تخصیص ارز دولتی به واردات مواد اولیه دارویی در سال آینده، به دلیل کاهش توان دولت برای تامین و تخصیص براساس روال گذشته، این عرضه محدود خواهد شد و رشد قیمت محصولات دارویی اجتناب ناپذیر است. گمانه‌زنی‌های مختلف و حضور دیدگاه‌های متضاد در میان خریداران و فروشندگان منجر به دست به دست شدن بالای سهام دارویی در تالار شیشه‌ای طی روزهای گذشته شده‌است به نحوی که امروز نیز مثل روز گذشته این صنعت بالاترین ارزش معاملات بورسی را به خود اختصاص داده‌است. نکته قابل توجه در این خصوص، افزایش عرضه‌ها و از بین رفتن جو یکپارچه مثبت در گروه دارویی‌ست. منفی شدن شاخص این گروه حاکی از تداوم غلبه عرضه بر تقاضا در فضای کنونی‌ست هرچند حضور تقاضای موثر و خریداران قدرتمند در قیمت‌های منفی بازگشت قیمت‌ها و تشکیل مجدد صف‌های خرید را در برخی نمادهای پرطرفدار دارویی در پی داشته‌است.

رکوردشکنی شاخص کل هم‌وزن: شاخص کل هم‌وزن امروز با گذشت از سطح 97377 واحدی، سقف تاریخی خود را شکست. هرچند روز گذشته نیز به طور موقت شاهد عبور این شاخص از سقف تاریخی بودیم، اما تشدید فشار عرضه‌ها منجر به بازگشت این شاخص از سقف و عدم تثبیت آن در سقف جدید شد اما امروز و با غلبه تقاضا بر عرضه در کلیت بازار شاهد ثبت رکورد جدید شاخص کل هم‌وزن هستیم که می‌تواند سیگنال موج مثبت جدیدی در بورس تهران باشد. علاوه بر ثبت این رکورد، افزایش حجم و ارزش معاملات در نمادهای کوچک و متوسط بورسی و قرار گرفتن صنایع دارویی و خودرویی در میان برترین صنایع پرمعامله روز از شلوغی این بخش از بازار پرده برمی‌دارد.

نیاز به تحلیل دقیق متغیرهای موثر در صنایع مختلف با توجه به تحولات شکل گرفته این روزها بیش از پیش احساس می‌شود و ریسک حرکت بر مدار جریان نقدینگی روز به روز بیشتر خواهد شد.( نقل از: دنیای اقتصاد).

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهایی چون #رمپنا، #فولاد، #شخارک، #نوری ... با رشد بیش از 619 واحدی روبرو شد. بازار با عقب نشینی آغاز کرد ولی در ادامه با افزایش تقاضا، شاهد برتری نسبی طرف تقاضا و تقویت جناح خریداران  را شاهد بودیم.

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: رمپنا 195 واحد مثبت / فولاد 167 واحد مثبت/ شخارک 153 واحد مثبت/ همراه 147 واحد منفی/ اخابر 100 واحد منفی/ نوری 83 واحد مثبت/ مبین 67 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 314.7 میلیون سهم/ خپارس 193.9 میلیون سهم/ ونوین 128.3 میلیون سهم/ ذوب 118.4 میلیون سهم/ چکاپا 85.7 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1) بالاخره  پای کرادفاندینگ به بازار سرمایه باز شد. معتمد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفته از مهم‌ترین عوامل انتخاب بازار سرمایه به عنوان نهاد قانون‌گذار در زمینه کرادفاندینگ (تامین مالی جمعی)، شفافیت در عملکرد است. چراکه در این فضا مکانیزم معاملات در بورس شفاف بوده و خریدار، فروشنده، نحوه تامین منابع و اطلاع‌رسانی برای تامین مالی پروژه‌ها مشخص است. در شرایط کنونی، مدل‌های پاداش و اهدا در بازار سرمایه قابلیت اجرایی شدن ندارند اما تامین مالی جمعی با مدل مبتنی بر وام، بیشتر با مقررات بازار پول همخوانی دارد. در دستورالعمل کراد فاندینگ (تامین مالی جمعی) مقرر شده که متقاضی از طریق عامل، به تامین مالی اقدام کند؛ اما اگر رکنی به عنوان ناظر وجود نداشته باشد، در صورت قصور هر یک از طرفین اعم از عامل یا متقاضی، امکان برخورد با این مساله در هیات داوری، مقررات تخلفات و یا دادگاه‌های حقوقی وجود ندارد.

2) سازمان تجارت جهانی ادعای اتحادیه اروپا را مبنی بر عدم اعطای یارانه به هواپیماسازی ایرباس رد کرده و به این ترتیب ایالات متحده اعلام کرد عوارض تلافی‌جویانه بر کالاهای اروپایی را افزایش می‌دهد. سازمان تجارت جهانی در ماه اکتبر با توجه به پرونده ایرباس به آمریکا اجازه داد بر ۷.۵ میلیارد دلار از واردات سالانه اتحادیه اروپا عوارض وضع کند.

آمریکا براکثر جت های ایرباس و محصولاتی مانند پنیر تا زیتون عوارض وضع کرده است.

3) مدیرعامل بانک اقتصاد نوین از افزایش سرمایه این بانک از دو محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و آورده نقدی خبر داده است.

4) پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیئت دولت اعلام کرده، در سومین روز از جلسات فوق العاده، تهیه و تأمین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی با دلار ۴۲۰۰ تومانی تصویب شد.

5) رییس خانه معدن با اشاره به رشد مطلوب ذوب آهن در تولید محصولات متنوع گفته: تامین مواد اولیه این شرکت به عنوان نخستین تولید کننده فولاد از الزامات است.

6) سایپا برای دومین بار درصدد عرضه بلوک ۱۸.۵۶ درصدی سهام مسدود شده زامیاد به بیش از قیمت تابلو شد تا در صورت انجام از درصد مالکیت بکاهد.

7) مدیریت نظارت بر ناشران از رویکرد جدید سازمان بورس برای نظارت بهتر و تغییر ساختار این حوزه مهم خبر داد که طی آن همه ۶۷۸ شرکت توسط سه اداره نظارت خواهند شد.

8) بانک گردشگری که با سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومانی اوایل سال جاری به بازار پایه نارنجی فرابورس تبعید شده طی روزهای آینده شاهد عرضه بلوکی ۱.۶۷ درصدی خواهد بود.

9) عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی جدید خود نوشته است، از ابتدای سال ۱۰ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی و ۱۵ میلیارد دلار در چارچوب سامانه نیما تامین شده است.

به گفته وی در دو هفته اخیر انتظارات غیر واقعی در بازار ارز ایجاد و سفته بازی به آن دامن زد این روند نمی‌تواند پایدار باشد. وی در ادامه یادداشت خود نوشته است،اضافه برداشت بانک ها با بیش از ۴۰ درصد کاهش به رقم بسیار کمتری نسبت به مشابه پارسال رسیده است. در پایان این یادداشت آمده است، بانک مرکزی در حال حاضر برنامه ای برای انتشار اوراق مشارکت ندارد.

10) حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با بیان اینکه بازار سرمایه در سال‌های اخیر در استفاده از فناوری‌های نوین پیشرو بوده است، گفته: هنوز بلاک‌چین از سوی نهادهای رسمی کشور به‌دلیل پیچیدگی‌های فراوان، نگرانی درخصوص حوزه‌های نظارتی، مقابله با جرائم مالی و... موردتوجه ویژه قرار نگرفته است. وی با بیان اینکه از بلاک‌چین تحت عنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد می‌شود، اظهار کرد: به‌طور حتم به‌کارگیری این سیستم می‌تواند تمام شئون زندگی افراد، محیط کسب‌وکار، بازارهای مالی و... را تحت‌تاثیر قرار دهد.

 

جنگ تعرفه ها: آقای ترامپ قصد عقب نشینی از سیاست تعرفه ها را ندارد . دیروز آمریکا به روی 2.4 میلیارد دلار کالای وارداتی از #فرانسه 100% عوارض گمرکی پیشنهاد داد تا نسبت به اقدام فرانسه در اعمال مالیات بر خدمات دیجیتالی گوگل، فیسبوک و سایر شرکتهای تکنولوژی آمریکا واکنش نشان دهد. این موضوع عامل افت ارزش سهام بازار آمریکا و دنیا شد و شاخص داوجونز 0.69%-🔻 کاهش یافت ... بازار نگران واکنش چین در مقابله با حمایت آمریکا از استقلال طلبان #هنگ_کنگ اثر آن بروی توافق تجاری چین-آمریکا است. گفتنی است، رابطه تجارت سالانه فرانسه-آمریکا 16.1 میلیارد دلار به نفع فرانسه است.

 

در گروه فولادی: سهام شرکتهای تولید الکترود گرافیتی در  جهان در حال سقوط است ..سهام گرافیت ایندیا GI دیروز 8%-🔻 و سهام HEG دیگر شرکت هندی تامین کننده الکترود 5%-🔻 کاهش یافت و به سمت روند بلندمدت قبل از رشد قیمت الکترود گرافیتی در دنیا در حال حرکت است.  این موضوع خبر خوبی برای فولادسازان ایران است .  کشور ما سالانه بین 40 تا 50 هزار تن الکترود گرافیتی به ارزش تقریبی 500 میلیون دلار وارد میکند و این موضوع عامل کاهش خروج ارز از کشور و افزایش سودآوری شرکتهای فولادی خواهد شد.

 

در گروه سنگ آهن و معدن: شرکت وله برزیل، بزرگترین شرکت تولید سنگ آهن دنیا میگوید که تولید خود را طی 2 ماه آتی به میزان 1.5 میلیون تن در ماه کاهش میدهد. طبق نظر این شرکت، با تکمیل سرمایه گذاریهای وله، انتظار میرود 50 میلیون تن به ظرفیت سنگ آهن افزوده شده و از تولید 340 میلیون تن سال 2020 به 390 میلیون تن طی سال 2022 میرسد. از طرفی با تداوم رشد عرضه جهانی سنگ آهن، به نظر میرسد افق قیمتها با استفاده روزافزون قراضه، کاهشی باشد 👈 انتظار قیمت سال 2023 طبق گزارش Apex معادل 55$ و بعد از آن، 41$ است! #ایران در افق چشم انداز وارد کننده عمده سنگ آهن خواهد بود و شروع زمان واردات احتمالا از سال آینده کلید میخورد و افت قیمت جهانی سنگ آهن در بلندمدت، خبر خوبی برای فولادسازان ایران خواهد بود

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 13 آذر 98  : بورس تهران پس از اصلاح شاخص کل از سقف تاریخی( کانال 330 هزار واحدی در 13 مهر ماه جاری)، فرآیند کاهشی و نزولی خود را  تا ایستگاه 300 هزار واحدی در طی دو ماه، به نمایش گذاشت و عده ای نیز نقره داغ کرد. ولی با تنزل به کف کانال مزبور و توجیه پذیری خرید در سطوح نازل چند روز قبل، مسیر رشد و صعودی به خود گرفته و به مدد افزایش 10 درصدی نرخ ارزها در بازار، به تقویت مواضع خویش پرداخت. طوریکه در حال حاضر، توانسته بیش از 20 هزار واحد از 30 هزار واحد از دست رفته خویش را باز ستانده و  حریف قدرتمندی برای بازارهای موازی( از جمله بازار طلا و ارز و مسکن) باشد.

پیش از این و در 13 مهر ماه، بسیاری از سرمایه‌ه گذاران حاضر در تالار شیشه‌ای، تصمیم به شناسایی سود و نقد کردن سهام خویش و خروج از این بازار گرفتند. این روند خروج سرمایه‌ها از بورس با شدت‌گیری اصلاح شاخص کل بورس و تعدیل معنادار قیمت سهام شرکت‌های صنایع و شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار، نمود بیشتری داشت. اما پس از رسیدن شاخص به محدوده ۳۰۰ هزار واحدی و پدیدار شدن نشانه‌های حمایتی تحت شرایط سخت و بروز ریسک‌های پیرامونی، رفته‌رفته شاهد بازگشت تدریجی و کم‌رمق سرمایه‌ها به بازار هستیم. برای روشن‌تر شدن بحث می‌توان سرمایه‌های حاضر در بورس را در چهار دسته با چهار الگوی سرمایه‌گذاری تقسیم‌بندی کرد.

1-     گروه اول سرمایه‌گذاران تازه‌واردی هستند که بدون اطلاع زیاد از چند و چون سرمایه‌گذاری در چنین محیطی و صرفا با داغ شدن این حوزه اقدام به خرید سهام می‌کنند.

2-     گروه دوم سرمایه‌گذارانی هستند که با انگیزه‌های نوسان‌گیری از روندهای روزانه در بازار نوسانی اقدام به خرید و فروش‌های پرشمار با کمترین میزان بازدهی یا تحمل زیان می‌کنند.

3-     گروه سوم مربوط به افرادی ا‌ست که تحت‌تاثیر افزایش جریان معاملاتی در گروه‌ها و نمادهای خاص و با پشتوانه قدرت نقدینگی، خرید و فروش‌های خود را تنظیم می‌کنند .

4-      گروه چهارم شامل سرمایه‌گذارانی می‌شود که با ریسک‌پذیری بسیار پایین، سهم‌های کم‌ریسک‌تر را انتخاب و از هرگونه هیجانی دوری می‌کنند. با توجه به روند بازار سهام در روزهای گذشته، نظیر ثبت رشدهای پی‌درپی در سایه رشد نرخ دلار و چشم‌انداز تورمی اقتصاد در آینه جهش قیمت بنزین، در کنار گمانه‌زنی‌های متفاوت درخصوص جزئیات بودجه سال آینده، هر چهار الگوی سرمایه‌گذاری در روز های اخیر فعال شده اند.

 

لذا ورود پول‌های جدید و اخباری مبنی بر شلوغ شدن مجدد کارگزاری‌ها برای ورود به بورس، خریدهای پی‌درپی سهامداران حقیقی در سهام پرمعامله روزانه، نوسان‌های قیمتی روزانه سهام در ابعاد وسیع‌تر و تکانه‌های قیمتی مثبت در سهام کم‌ریسک بورسی طی روزهای گذشته - به‌طور خلاصه تکه‌های پازل عرضه و تقاضا را در معاملات روزانه و تقابل آنها با یکدیگر را بیش از پیش نشان می‌دهد.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد