گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 278 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

مقدمه: جریان ورود نقدینگی و سهامداران تازه وارد به بورس تهران شتاب بیشتری یافته و طیف کثیری از صاحبان سرمایه و نقدینگی، در صدد ورود به بورس و سرمایه گذاری در این بخش از  فعالیتهای اقتصادی هستند.

بازاری که در غیاب هر گونه رشد و رونق در بازارهای موازی( بجز بازار طلا و ارز)، حرف اول را  برای سرمایه گذاری و کسب سود و بازدهی میزند و مشتاقان زیادی دارد.

از طرفی اخبار و تحولات سیاسی و اقتصادی روزهای اخیر نیز عمدتأ مثبت و محرک بازار شده و زمینه را برای افزایش سودآوری بنگاههای اقتصادی فراهم ساخته است. رشد بیش از ده درصدی قیمت فروش محصولات فملی،فولاد مبارکه و سایر اقلام کالایی طی روزهای اخیر، دلیلی بر این وضعیت است و موجبات رونق روزافزون بورس تهران را سبب گشته است.

لذا انتظار می رود بزودی و طی یک ماه آینده، همراه با  انتشار صورتهای مالی 9 ماهه شرکتها، شاهد رشد خوب سودآوری اکثر شرکتهای حاضر در بورس باشیم. امری که از همینک، اثر خود را بر بازار سرمایه گذاشته و سطح عمومی قیمتها ئ شاخصها را تا حد زیادی بالا برده است.

در این میان، برخی از صنایع و تک سهم ها، نظیر کگل و کچاد،فولاد،فملی،شپنا،زاگرس و شفن، وبصادر و وتجارت، و ... استعداد  رشد قیمتی بیشتری از بقیه دارند و انتظار می رود بزودی در کانون توجهات بازار قرار گیرند.

امروز در یک بازار خوب، ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به 3022 میلیارد تومان رسید که رشد بسیار خوبی را نشان میدهد

 شرح ماوقع: بورس تهران که معاملات امروز را با رشد قابل توجه شاخص‌های اصلی آغاز کرده بود، در ادامه با افزایش ناگهانی جریان عرضه، قدری از سقف خود عقب‌نشینی کرد و به این ترتیب یکی از متفاوت‌ترین روزهای دو هفته اخیر در بازار رقم خورد. تلاش برای حفظ سودهای کسب شده در رالی 10 روز گذشته را می‌توان یکی از عوامل شکل‌گیری موج عرضه ها قلمداد کرد. در عین حال، سیگنال‌های متعارض از نرخ‌های کلیدی بودجه دولت و عدم قطعیت ناشی از این موضوع در تشکیل موج عرضه در بازار موثر می‌توان دانست.

و اما الگوی حرکت قیمت سهام در معاملات امروز دستخوش نوسانات جدی شد. اگر معامله‌گران برای حدود سه هفته روند متعادل و کم‌نوسانی را در تالار سهام نظاره می‌کردند، امروز مواجهه گسترده‌ای با غلبه هیجان در بازار داشتند. قیمت‌ها حرکت‌های تند و ناگهانی را با سقف‌ها و کف‌های مجاز تجربه کردند و شاخص‌های اصلی بازار را به نوسانات نسبتا شدید واداشتند. نماگر کل بورس تهران دادوستدهای امروز را با رشد بیش از 4200 واحدی شروع کرد و تا همان یک ساعت نخست تا نقاط انتهایی کانال 322 هزار واحد پیش رفت. با وجود این، شکل‌گیری یکباره موج عرضه از ساعت  10 صبح به بعد، نه تنها مجال عبور شاخص کل از سطح 323 هزار واحد را نداد بلکه زمینه را برای عقبگرد 2700 واحدی نماگر از سقف روزانه فراهم ساخت. به این ترتیب، شاخص کل پس از نوسان شدید به رشد 1500 واحدی بسنده کرده و به سطح 320 هزار واحد برگشت. حامیان اصلی شاخص در معاملات امروز غول‌های کالایی نظیر: «فملی» و «فولاد» و «فارس» بودند که با وجود تحمل فشار عرضه ها، در محدوده مثبت قیمت به کار خود پایان دادند.

ناکامی در ثبت قله جدید: تقریبا تمام نمادها در معاملات امروز حد بالایی از نوسان را تجربه کردند و از سطوح مثبت قیمت به دامنه‌های منفی و از سقف روزانه و صف خرید به سطوح پایین‌تر قیمت، تنزل به محدوده منفی و حتی صف فروش را طی کردند. این الگو البته در سهم‌هایی که شناوری نسبتا کمتری داشتند، با شدت بسیار بالاتری رقم خورد و خود را در روند شاخص هم‌وزن آشکار ساخت. در واقع، عدم توازن سرعت در مسیر صعودی در چرخش منفی بازار هم نمایان شد. صعود یکپارچه قیمت سهام در گروه‌های کوچک و متوسط اعم از لاستیک‌سازان، دارویی‌ها، قندی‌ها، غذایی‌ها، سیمانی‌ها، قطعه‌سازان خودرویی، و کانی‌های غیرفلزی یا همان شیشه‌سازان امروز تغییر مسیر داد و در برخی از سهم‌ها منجر به تشکیل صف فروش شد. در نتیجه شاخص هم‌وزن که در این موج افزایشی ضمن عبور از سقف قبلی بیش از 14 درصد صعود کرده بود، امروز با فشار بیشتری مواجه شد و از ثبت قله جدید ناکام ماند.

ظهور روح هیجانی بازار: در نیمه دوم وقت معاملات امروز، فشار هیجانی عرضه، کل صنایع را در بر گرفت و به این ترتیب آن مسیر صعودی و نسبتا آرامی که بازار از 11 روز پیش آغاز کرده بود، در نیمه دوم معاملات بر هم خورد و تجربه‌های اصلاحی طی نیمه دوم ماه مهر و اوایل آبان را در اذهان بورس‌بازان زنده کرد. ورود تقاضای جدید (چه از محل خریدهای اعتباری و چه پیوستن پول‌های تازه‌نفس) که در نحوه آرایش سهامداران خرد طی این مدت نمایان شد، در تقویت مستمر شاخص نقش کلیدی داشت. این روند که عمدتا به علت انتظارات مثبت از روند صعودی اخیر در بازار ارز، خودرو، مسکن و همچنین بورس کالا ایجاد شده بود، از سیگنال‌های دریافتی از بودجه دولت هم نیرو گرفته بود.

در مرحله اول، مخالف‌خوانی بورس‌بازان با ادامه حیات 4200 تومانی در بودجه سال بعد در رالی سهام وابسته مشاهده شد. تجربه شکست سیاست‌گذار در تقویت این سناریو نقش عمده داشت. در عین حال، گمانه‌زنی در مورد ارقام بودجه و طرح سناریو نرخ دلار 11 هزار تومانی برای بودجه از سوی مجلسیان بر انتظارات مثبت افزود تا اینکه شامگاه گذشته شاهد انتشار صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تداوم سیاست ارز ترجیحی در سال بعد (فقط برای 7 قلم کالای اساسی)، بودیم امری که متاسفانه توسط اذهان عده ای از فعالان بازار، قابل تعمیم به کل کالاها و بودجه سال 99، تلقی شد! ( به نقل از: دنیای اقتصاد).

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #فملی، #فولاد، #فارس، #جم و #شخارک با رشد 1524 واحدی روبرو شد. بازار با رشد در نمادهای بزرگ آغاز کرد و در میانه راه با افزایش عرضه ها روبرو شد هرچند بزرگترها با تقاضای مناسب معاملات را به پایان رساندند.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 320,194 واحد / میزان تغییر 1524 واحد مثبت/ ارزش بازار 11,683,973 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 21,811 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.029 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: فملی 457 واحد مثبت/ فولاد 277 واحد مثبت/ وبملت 176 واحد منفی/ فارس 160 واحد مثبت/ جم 152 واحد مثبت/ شخارک 149 واحد مثبت/ اخابر 134 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 392.5 میلیون سهم/ خپارس 186.8 میلیون سهم/ ذوب 178.8 میلیون سهم/ وبصادر 166.8 میلیون سهم/ ونیرو 165.2 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1 ) محاکمه علی دیواندری، مدیرعامل پیشین بانک‌های ملت و پارسیان به دستور قاضی غیرعلنی برگزار می‌شود. این پرونده ۹ متهم دارد و تاکنون ۱۲ جلسه از دادگاه مدیرعامل پیشین بانک‌های ملت و پارسیان برگزار شده است.

2) مجلس عراق در نشستی اضطراری و پس از چند دقیقه استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر را پذیرفت. دولت فعلی بعنوان دولت موقت، اداره کشور را تا تشکیل دولت جدید به عهده خواهد داشت.

3) شب گذشته برای دومین بار معترضین به کنسولگری ایران در نجف حمله کردند! عربستان نسبت به این حملات واکنش مثبت نشان داده است.

4) سه کشور اروپایی امضاکننده برجام از پیوستن شش کشور اروپایی دیگر به اینستکس، ساز و کار مالی که برای کم‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ایجاد یک کانال تجاری ایجاد شده، استقبال کرده‌اند.

5) معاون وزیر خارجه چین در نشست خبری با عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در پکن، از اروپایی‌ها خواسته اجرای اینستکس را با سرعت بیشتری دنبال کنند.

6) یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان طی روز جاری به ایران سفر می کند تا با ظریف ملاقات کند. برخی محتمل می دانند که وی حامل پیام مهمی باشد.

7) در حالی فردا سه شنبه رای گیری در خصوص استیضاح ترامپ برگزار می شود که کاخ سفید گفته ترامپ در جلسات استماع شرکت نخواهد کرد.

8) پکن در بحبوحه عدم اطمینان به عقد یک قرارداد تجاری بین آمریکا و چین، تاکید دارد عوارض آمریکا باید در مرحله اول این قرارداد لغو شود. تصمیم آمریکا برای برداشتن عوارضی که قرار است در 15 دسامبر اجرایی شود نمی تواند جایگزینی برای لغو کل عوارض باشد.

9) در حالی همتی و نوبخت می گویند دلار 4200 تومانی در بودجه( برای 7 قلم کالای اساسی) آمده که حسینی، عضو کمیسیون برنامه مجلس می گوید دولت بنا دارد برای سال آینده ۵۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت در نظر گرفته شده ۵۰ دلار بفروشد ضمن اینکه قیمت ارزی که دولت برای سال آینده در نظر گرفته، ۱۱ هزار تومان است.

 

12) مدیرعامل ایرانسل از برنامه خرید بلوکی سهام داده گسترعصرنوين خبر داد و اعلام کرد مذاکره برای نهایی کردن این موضوع در جریان است. این مساله به های وب هم اثر دارد.

13) رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ برابر ۱.۰۸ میلیون بشکه در روز و عرضه نفت غیراوپک در همین سال برابر ۲.۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده، با این احتساب تقاضا برای نفت خام اوپک برابر ۲۹.۶ میلیون بشکه در روز برای سال ۲۰۲۰ تخمین زده شده است.

14) داده های PMI   چین منشتر شد. عملکرد ماه نوامبر  ۵۱.۸ اعلام شده که بالاترین رقم ۳۴ ماه اخیر است.

15) اقتصاددان همکار نشریه GlobalTimes متعلق به روزنامه دولتی خلق چین، 22 نفر معتقد هستند توافق تجاری چین و آمریکا قبل از رسیدن به تاریخ 15 دسامبر، نهایی خواهد شد .

16) مدیرعامل بانک تجارت از اجرای سند خروج از زیان در این بانک خبرداده و گفته در حال حاضر با وجود رشد هزینه‌ها، زیان بانک تجارت نسبت به سال قبل 55 درصد کاهش یافته و همزمان سهم از بازار بانک نیز روند افزایشی را نشان می‌دهد و شاهد کاهش دو درصدی نرخ هزینه پول نسبت به مدت مشابه سال قبل در بانک هستیم.

17) شرانل پیشنهاد افزایش سرمایه و طرح خود را به تاپیکو فرستاده است.

18) برخی فعالان بازار از افزایش احتمالی چاپ اوراق اسناد خزانه در سال 99 و افزایش نرخ  سود  این اوراق و لطمه به بازارسرمایه نگران بودند . شنیده می شود بندی در لایحه بودجه اورده شده است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است اسناد خزانه اسلامی ارائه شده توسط دستگاه‌های اجرایی را بعنوان سپرده قانونی بانک عامل منظور نماید این خود می تواند تقاضای خوبی را برای این اوراق ایجاد کرده و عاملی برای ثبات نرخ سود و حتی کاهش ان باشد

19) افزایش شدی قیمتها در بورس کالا : فولاد مبارکه اصفهان امروز ورق گرم B  به حجم  20,570  و 52,250  تن با قیمت پایه 38,419 ‌ریال( 2.92درصد بیشتر از پایه قبلی) عرضه کرد که  به ترتیب با میانگین قیمت 49,713 ‌ریال(29.4 درصد بالاتر از پایه و 4.2 درصد بیشتر از میانگین معامله قبلی) و  49,469 ‌ریال(28.76 درصد بالاتر از پایه و 3.7 درصد بیشتر از میانگین معامله قبلی)  معامله شد . همچنین این شرکت 12,210 تن ورق گرم C  با قیمت پایه 38,419 ‌ریال( 2.92درصد بیشتر از پایه قبلی) عرضه کرد که با میانگین قیمت 50,656 ‌ریال(31.85 درصد بالاتر از پایه و 9.6 درصد بالاتر از میانگین معامله قبلی ) معامله شد.

 

تاثیر افزایش نرخ برق در فملی و فولاد مبارکه: هزینه سوخت در ملی مس به چه میزان تاثیر دارد؟: ملی مس در 6 ماهه نخست امسال 232 میلیارد تومان هزینه سوخت و انرژی پرداخت کرده است (30 ریال به ازای هر سهم) و در مقابل 5768 میلیارد تومان سود خالص ساخته است. (740 ریال به ازای هر سهم). با فرض اینکه همین روند مصرف سوخت و انرژی برای 6 ماهه دوم هم تکرار شود، کل این عدد برای فملی 6 تومان به ازای هر سهم میشود.

لذا هزینه سوخت در ملی مس تاثیر زیادی ندارد و با یک تغییر حدود 5 درصدی در نرخ محصولات، ملی مس به راحتی می تواند افزایش 100 درصدی میانگین هزینه سوخت و انرژی را جبران نماید.

هزینه سوخت در فولاد مبارکه به چه میزان تاثیر دارد؟: فولاد مبارکه در 6 ماهه نخست امسال 850 میلیارد تومان هزینه سوخت و انرژی پرداخت کرده است (65 ریال به ازای هر سهم) و در مقابل 8144 میلیارد تومان سود خالص ساخته است. (626 ریال به ازای هر سهم). با فرض اینکه همین روند مصرف سوخت و انرژی برای 6 ماهه دوم هم تکرار شود، کل این عدد برای فولاد 13 تومان به ازای هر سهم میشود. تحلیل ها نشان دهنده سود 140 تا 150 تومانی سود فولاد (با سود سرمایه گذاریها) در سال مالی 1398 می باشد. اگر فرض کنیم میانگین نرخ سوخت و انرژی برای سال بعد 100 درصد رشد کند، با رشد 10 درصدی نرخ فروش محصولات به راحتی این هزینه پوشش داده خواهد شد.

 

در گروه غذایی: وضعیت عملکرد شرکت‌های صنایع غذایی بورسی در ماه آبان طیف عملکرد ناهمگنی را نشان می‌دهد. قریب به نیمی از شرکت‌های تولیدی این صنعت روند با ثبات و رو به رشد عملکرد را در هشتمین ماه سال به ثبت رساند‌ه‌اند در حالی که برخی تولیدکنندگان در حوزه محصولات زراعی و محصولات فرآوری شده با سقوط تولید و فروش مواجه هستند. در این گزارش با ارائه جدول عملکرد شرکت‌های صنعت غذایی با اشاره مختصر به اثرات حذف ارز 4200 تومانی، تصویر بهتری از روند این صنعت خواهیم داد.

و اما عملکرد شرکت‌های صنعت غذایی به جز قند در آبان‌ماه در قیاس با ماه قبل‌تر از آن و متوسط عملکرد تابستان تغییرات زیادی را نشان می‌دهد. برخی شرکت‌ها که در مهرماه روند رو به رشد تولید و فروش تابستان خود را ادامه داده بودند، در آبان به هیچ وجه عملکرد مناسبی نداشتند و در نقطه مقابل نزدیک به نیمی از سهام این صنعت یا مسیر رو به رشد خود را ادامه می‌دهند یا خط روند مستحکم و ثابت تولید و فروش را در پیش گرفته‌اند. نکته مهم در گزارش آبان‌ماه، روند امیدوارکننده عملکرد شرکت‌های لبنی در این گروه است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که نمادهای تولیدی در حوزه روغن خوراکی تراز با ثبات‌تر تولید و فروش دارند. اما برخی شرکت‌های تولیدی در زمینه محصولات زراعی و تولیدکنندگان کنسرو و محصولات فرآوری شده افت محسوس تولید و فروش آبان در قیاس با روند تابستان و مهرماه را به ثبت رسانده‌اند که می‌تواند در دراز مدت به تغییر مسیر سهام این صنعت در بازار سهام منجر شود. امری که در روزهای گذشته و با حرکت‌های بعضا متضاد قیمتی در این گروه دیده شده‌است.

نکته مهم دیگر در خصوص شرکت‌های غذایی، بحث حذف ارز 4200 تومانی در بوجه سال آینده دولت است. بسیاری از سرمایه‌گذاران به استقبال تورم ناشی از حذف ارز 4200 تومانی در شرکت‌های تولیدی داخلی رفته‌اند. تخصیص ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی و کشاورزی نظیر کنجاله سویا، دانه‌های روغنی می‌تواند به افزایش معنادار هزینه‌های تولیدی شرکت‌های مرتبط بیانجامد. امری که برای حفظ سودآوری شرکت‌ها نیازمند جهش محسوس قیمت مصوب محصولات در بازار است. موضوعی که علیرغم تاثیر مستقیم در بهای تمام شده، با چالش‌های زیادی در بخش تغییر قیمت محصولات نهایی برای مصرف‌کنندگان همراه است.

 

عرضه و تقاضای دلار در سال 99/ عوامل پیش بینی قیمت کالاها: در پیش بینی قیمت کالا دو عامل اصلی در نظر گرفته میشود. اما عرضه و تقاضای دلار در سال 99 چگونه خواهد بود؟ نوشتار پیش رو می خواهد برآورد کلی از عرضه و تقاضای ارز در سال آینده پیش روی مخاطب بگذارد.

در پیش بینی قیمت یک کالا دو عامل اصلی در نظر گرفته میشود :

1. عرضه و تقاضا

2. ارزش ارز (پولی) که آن کالا به واسطه آن قیمت گذاری میشود

مثلا برای پیش بینی قیمت مس در سال 2025 عرضه و تقاضای مس برآورد میشود و از طرفی تورم دلار هم لحاظ میشود، به این معنا که خود دلار هم بخشی از ارزش خود را طی چند سال آتی از دست میدهد و این یعنی گرانترشدن مس

حالا اگر بخوایم قیمت دلار را در آینده پیش بینی کنیم، بخشی از کار این هست که عرضه و تقاضای دلار را در آینده مثلا در یکسال آتی برآورد کنیم: همه میدانیم که آینده چیزی نیست جز محل تلاقی روندها (برای کسانی که علاقه به تحلیلگری و کلا پیش بینی دارند مطالعه رشته آینده پژوهی بسیار لازم هست). عرضه ارز  با فرض ادامه روندهای فعلی در سال 1399 به شرح زیر خواهد بود:

1. رضه ارز از محل صادرات نفت :با فرض صادرات در سطح زیر 500 هزار بشکه حداکثر درآمد ارزی حاصله از صادرات نفت برابر خواهد بود با 500 هزار بشکه نفت ضربدر نفت حوالی 55 دلار برای 365 روز سال که کل مبلغ ارزی حاصل برابر با  10 میلیارد دلار خواهد بود.

2. عرضه ارز از محل صادرات محصولات پتروشیمی :صادرات محصولات پتروشیمی ایران در حداکثر مقدار خودش به 15 میلیارد دلار رسیده ولی با توجه به کاهش قیمت محصولات پتروشیمی و افزایش هزینه های فروش بنظر میرسد کل صادرات پتروشیمی های ایران در سال 1399 عددی حوالی 12 میلیارد دلار باشد (20درصد کاهش ناشی از کاهش قیمت محصولات).

3. عرضه ارز از محل صادرات غیرنفتی :البته در ادبیات رسمی ،صادرات غیرنفتی حاصلجمع صادرات میعانات و پتروشیمی و فولاد و ... است ولی من بخاطر تفکیک بهتر صادرات پتروشیمی را جدا کردم. صادرات غیر نفتی ایران از جمله صادرات فولاد و مس و روی و مواد لبنی و .... در سال 99 عددی حوالی 25 میلیارد دلار خواهد بود.

بنابراین جمع عرضه ارز در سال 99 به عددی حوالی 45 تا 47 میلیارد دلار خواهد بود.

اما تقاضای ارز: 1. تقاضای ارز برای واردات رسمی :تقاضای رسمی ارز برای واردات رسمی در سال 97 حوالی 43 میلیارد دلار بود که با سخت گیری های فعلی برای واردات و ممنوعیت بی سابقه برای واردات بنظر میرسد امسال به عددی حوالی 35 میلیارد دلار برسد. البته توجه کنیم که ما نمیتوانیم واردات را هر چه بیشتر محدود کنیم چون محدودیت بیشتر واردات به معنای واردات کمتر کالاهای واسطه ای و سرمایه ای هست و این یعنی تولیدات داخلی در آینده نزدیک با مشکلات بزرگی روبرو میشود. بنابراین حداقل مبلغ ارزی لازم برای واردات رسمی عددی حوالی 35 میلیارد دلار خواهد بود.

2. واردات غیر رسمی یا قاچاق :اخرین آماری که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از خالص قاچاق ارایه کرده مربوط به سال 96 بوده که عددی حوالی 12 میلیارد دلار بوده که بنظر میرسد با افزایش نرخ ارز این عدد کاهش داشته باشد و به حوالی 10 میلیارد دلار برسد.

3. خالص واردات خدمات :صادرات خدمات اقلامی مثل درآمد ناشی از ورود توریست و استفاده خارجی ها از خطوط هواپیمایی ایران و صادرات خدمات فنی مهندسی و ... است. واردات خدمات اقلامی مثل هزینه توریست های ایرانی در خارج کشور و استفاده ایرانی ها از ایرلاین های خارجی و واردات فنی مهندسی و ... است. بزرگترین وارد کننده خدمات فنی مهندسی در ایران وزارت نفت هست و به همین منظور هم 14.5 درصد از درآمد ارزی ناشی از فروش نفت به شرکت ملی نفت میرسد. خالص واردات خدمات ایران سالانه اعدادی بین 7 تا 10 میلیارد دلار بوده که با توجه به افزایش قیمت ارز و کاهش مسافرات های خارجی بنظر میرسد خالص واردات خدمات ما به عددی حوالی 5 میلیارد دلار میرسد (عمدتا واردات خدمات مهندسی).

بنابراین تقاضای ارز برای واردات کالاها و خدمات به عددی حوالی 50 میلیارد دلار میرسد. نتیجه اینکه عرضه ارز ما عددی حوالی 47 میلیارد دلار و تقاضای ارز در ایران در سال 99 عددی حوالی 50 میلیارد دلار خواهد بود.

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 12 آذر 98  : با تثبیت قیمت ارزها در سطوح فعلی که ده درصد بیشتر از روزهای قبل( قبل از ناآرامی های سیاسی و آشوبها) است، شاهد افزایش نزدیک به 10 درصدی قیمت اکثر کالاها و خدمات در کشور هستیم و بار دیگر تجار و کسبه در حال خرید و جمع آوری انواع کالا( نظیر مقاطع فولادی و فلزی) از کف بازار و انباشت آنها هستند. لذا بنظر نمی رسد در وضعیت تورم زای فعلی اقتصاد کشور، کسی حاضر به نگهداری نقدینگی و پس اندز  خویش بصورت ریالی( و حتی سپرده های بانکی)  باشد. در نتیجه همگان سعی دارند که منابع و دارایی های پولی خویش را به انواع دارایی های سرمایه ای ( نظیر سهام شرکتها) تبدیل نمایند تا از آفت و گزند افت ارزش پول ملی، در امان بمانند.

 لذا بورس تهران پس از یک وقفه دو ماهه، بار دیگر در مسیر رشد و رونق قرار گرفته و  شاهد ورود حجم عظیمی از نقدینگی به فضای معاملات در روزهای هستیم.  البته اهالی بازار نسبت به بودجه سال آینده، تغییرات مالیات و معافیت های آن به همراه تغییر نرخ حامل های انرژی نگرانی هایی داشته و دارند.

گفتنی است، پیش از این،رویکرد دولت در خصوص تامین کسری بودجه از هر محل ممکن بدون توجه به آثار مخرب آن، باعث در پیش گرفتن سیاست احتیاط توام با صبر در بسیاری از صنایع شده بود.

 از طرف دیگر رشد نرخ ارز و بهبود نرخ محصولات در بورس کالا، مزید بر علت شده تا اکثریت بازار با افزایش تقاضا مواجه باشد. هرچند یک محرک قوی برای عبور از سقف های قبلی نداریم اما خوشبختانه محرک منفی برای اصلاح یا ریزش قیمت ها هم دیده نمی شود لذا فضای بازار در بسیاری از گروه ها بهبود می یابد.

تقاضای نسبتا مناسب در روانکارها، برخی فلزی و معدنی ها، برقی ها، خودرو، قند، غذا و دارو، سیمانی ها، کاشی و سرامیک به همراه کانی غیر فلزی، نشات گرفته از کاهش نگرانی های فعالان بازار است. اینکه در مقطع فعلی تا چه حد برداشت ما نسبت به بودجه سال 1399 درست باشد را نمی دانیم، اما روند مثبت فعلی ناشی از کاهش نگرانی های دلواپسان بازار است.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد