گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 223 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

مقدمه: با افزایش انواع ارز در بازار که پس از ناآرامی های اخیر شاهد آن بودیم، قیمتها در اکثر کالاها و خدمات نیز به همان میزان( در حدود 10 درصد) در حال افزایش است و همین امر، تحرک و دینامیسم قیمتها در بورس تهران را  موجب گشته است. لذا صرف نظر از انتشار گزارشات فعالیت خوب ماهانه شرکتها( آمار تولید و فروش آبان ماه)، میتوان رونق مجدد بورس تهران را در ارتباط با افزایش نرخ ارز در بازار( و یا همان افت 10 درصدی ارزش پول ملی)، دانست.

امری که به تقویت طرف تقاضا و پا پس کشیدن فروشنده از فروش، انجامیده و بازار را  با رشد مطلوبی همراه ساخته است.

از طرفی، اکثر فعالان بازار انتظار دارند که صورتهای مالی 9 ماهه اکثر شرکتها( بالاخص شرکتهای بزرگ و دارای فاند قوی بنیادی) مناسب و با رشد خوب سودآوری همراه باشد. امری که بر اشتیاق خرید فعالان بازار افزوده و زمینه را برای رونق زودهنگام بورس تهران و شاخص کل بازار، مهیا ساخته است.

شرح ماوقع:

شاخص کل بورس تهران روند صعودی خود را در معاملات امروز  نیز ادامه داد و  اکثر قریب به اتفاق سهم‌ها با رشد قیمت همراه بودند امری که زمینه را برای افزایش یک درصدی، به عنوان جدی‌ترین رشد نماگر اصلی سهام، از اوایل آبان فراهم کرده است. تداوم روند افزایشی قیمت در بازارهای موازی در کنار انتظارات مثبت از متغیرهای کلیدی بودجه دولت در سال آینده را می‌توان از علل عمده قدرت‌نمایی متقاضیان سهام طی روزهای اخیر دانست که در دادوستدهای امروز هم انعکاس جالب توجهی داشت.

لذا بورس تهران امروز صحنه حضور خریداران پرشوری بود که در بخش وسیعی از سهم‌ها دست به خریدهای موثر زدند. جابه‌جایی بیش از 1350 میلیارد تومان سهم در بورس تهران تا دقایق پایانی معاملات در حالی رقم خورد که قیمت بیش از 80 درصد از کل نمادها (257 نماد از 320 نماد) افزایش یافت. در این رشد همه‌جانبه شدت صف‌های خرید هم در نوع خود جالب توجه بود. حدود 90 نماد بورسی در یک‌ربع پایانی دادوستدها با صف خریدی معادل 190 میلیارد تومان همراه بودند. برآیند این تحرکات خود را به شکل رشد 3300 واحد شاخص کل (معادل یک درصد) نشان داد. این بیشترین رشد روزانه شاخص کل بورس تهران طی یک ماه گذشته (از هشتم آبان) است. عبور از مرز 310 هزار واحدی در معاملات هفته گذشته یک مانع روانی جدی را از سر راه بازار برداشت و امروز زمینه‌ساز تقویت قدرتمند و همه‌جانبه قیمت‌ها شد.  اقبال به سهام شرکت‌های بزرگ مخابراتی و بانکی و تا حدی هم غول‌های فلزات و پتروشیمی در صدر فهرست نمادهای موثر بر شاخص قابل مشاهده است. در بین کالایی‌ها، سهام گروه پالایشی بزرگ‌ترین مانع رشد بیشتر شاخص کل بودند. به نظر می‌رسد افت بهای جهانی نفت علت اصلی فشار عرضه و عقب‌نشینی قیمت در نمادهای بزرگ این گروه باشد.

در مقابل بزرگان که همچنان رشدهای متعادلی را تجربه می‌کنند، در سهم‌هایی که شناوری نسبتا کمتری وجود دارد، حجم پایین تقاضا و فقدان فروشنده به رشدهای حداکثری منجر شده است. اغلب سهام متعلق به صنایع غذا، دارو، زراعت، سیمان، لاستیک و همچنین طیف وسیعی از سهم‌های کوچک و متوسط ضمن تجربه معاملات در سقف قیمت، از صف‌های خرید نسبتا پررنگی برخوردار شدند. این موضوع خود را به شکل جهش 2 درصدی شاخص هم‌وزن منعکس کرد.

انتظار برای رونمایی از بودجه سال آینده را باید یکی از مهمترین عوامل موثر بر فضای عمومی تالار بورس تهران قلمداد کرد. هر چند سیگنال‌هایی از ادامه سیاست دلار 4200 تومانی از سوی دولت به گوش می‌رسد، اما بازار سهام طی این دو هفته به استقبال سناریوی پایانی برای سیاست ارزان‌فروشی ارز رفته و در چشم‌انداز شکست سیاست‌گذار در زمینه سرکوب ارزی پیش آمده است. اثر این موضوع در صنایع وابسته که عمدتا اقلام مصرفی همچون غذا و دارو تولید می‌کنند، طی این هفته قابل رصد است. از سوی دیگر، ارسال گزارش‌های عملکرد ماه آبان نیز در مورد طیفی از شرکت‌های کوچک نشان داد که تولید و فروش غالبا بر روند قبل ادامه دارد و همین موضوع در نقش محرک تقاضا عمل کرد. در عین حال، نمی‌توان جنبه هیجانی معاملات را نادیده گرفت که عموما در صف‌های خرید نمایان شده است. این موضوع در معاملات سهام گروه سیمان که عملا در حال ورود به سیکل رکودی تولید و فروش در فصل سرماست، جالب توجه است. از طرفی، رشد یکپارچه قیمت‌ها حاکی از نوعی خوش‌بینی به محیط کلان اقتصادی و همچنین تغییرات مهم و مثبت در بودجه است که به نظر می‌رسد در درون خود حاوی ریسک‌های جدی است. منبع( دنیای بورس).

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
#رمپنا، #اخابر، #همراه و #مبین و #نوری و #وبملت با رشد 3357 واحدی روبرو شد. بازار هفته را با رشد آغاز کرد و علیرغم افت شدید قیمت نفت، با انگیزه صعود مجدد نرخ ارز، شاهد رشد بازار سهام بودیم. همچنین در معاملات فرابورس، حدود 1 میلیارد و 760 میلیون اوراق بهادار معامله شد که ارزش این معاملات 1000 میلیارد تومان بود که باعث افزایش 31 واحدی شاخص #فرابورس شد و شاخص آن به عدد 4092 رسید البته بیشترین تاثیر منفی در شاخص فرابورس، مربوط به نمادهای #زاگرس و #چکاپا بود و بیشترین تاثیر مثبت نیز مربوط به #ذوب و #بپاس بود.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 314,587 واحد / میزان تغییر 3357 واحد مثبت/ ارزش بازار 11,479,327 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 16,142 میلیارد ریال

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: رمپنا 339 واحد مثبت/ اخابر 274 واحد مثبت/ همراه 168 واحد مثبت/ مبین 141 واحد مثبت/ نوری 137 واحد مثبت/ وبملت 119 واحد مثبت/ شپنا 104 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 394.7 میلیون سهم/ ذوب 324.2 میلیون سهم/ وبصادر 254.7 میلیون سهم/ خپارس 170.6 میلیون سهم/ وصنا 88.3 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1 ) دونالد ترامپ با امضای لایحه حمایتی از معترضان هنگ‌کنگی راه نظارت بر رفتار چین در هنگ‌کنگ را باز کرد. چین پیشتر به آمریکا در مورد این قانون هشدار داده بود.

2) وزیر خارجه فرانسه به ایران در مورد به جریان انداختن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های بین المللی هشدار داده است. ژان-ایو لودریان گفته است که اقدام ایران در کاهش تعهداتش در برجام در فواصل هر دو ماه یکبار موضوع طرح شکایت علیه آن کشور را مطرح می‌کند.براساس برجام و قطعنامه شورای امنیت در تایید آن، به جریان انداختن شکایت و ارجاع آن به شورای امنیت می‌تواند باعث اجرایی شدن مجدد تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران شود. شش کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، اگر ایران به تعهداتش در برجام بازگردد، آن‌ها هم به سازوکار مالی اینستکس خواهند پیوست.

3) وزیر خارجه عراق از ایران برای حمله به کنسولگری ایران در نجف عذرخواهی کرد. عربستان می گوید ایران آماده حمله به مراکز دیگرش در عراق هم باشد!

4) آیت‌الله علی سیستانی، که از او به عنوان عالی‌ترین مرجع شیعیان در عراق نام برده می‌شود، با یادآوری تصمیم پارلمان آن کشور در انتخاب دولت فعلی، از نمایندگان خواسته است در "انتخاب خود تجدید نظر کنند." وی حمله به تظاهرات مسالمت‌آمیز را حرام اعلام کرده است.

5) یک روز بعد از سرکوب کم سابقه معترضان در عراق، عادل عبدالمهدی نخست وزیر گفته استعفا خواهد کرد تا مجلس بتواند دولت جدیدی انتخاب کند.

6) نوبخت می گوید 17 آذرماه لایحه بودجه سال آینده کشور تقدیم مجلس می‌شود حتی اگر نمایندگان حضور نداشته باشند.

7) عراقچی می گوید نمی‌خواهیم دوباره با آمریکا مذاکره کنیم.  برجام در وضعیت «مراقبت‌های ویژه» قرار دارد. تا کنون نتیجه پایبندی به برجام در ظاهر اعمال تحریم‌های جدید بوده و لذا اگر قرار است چنین باشد، ما نیز شاید مجبور به تغییر رویه شویم.

8) تحلیلگران پیش بینی می‌کنند اوپک و روسیه در دیدار رسمی آتی با تمدید توافق کاهش دستکم تا اواسط سال میلادی آینده موافقت خواهند کرد اما اگر آن طور که برخی گمانه‌زنی می‌کنند با کاهش بیشتر تولید موافقت کنند، بازار غافلگیر خواهد شد.

9) یکی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز شیل در آمریکا در ماه جاری اعلام کرد با کاهش قیمت نفت و گاز طبیعی احتمالا مجبور می شود توافق های وام در سال آینده را نقض کند و افزایش حجم بدهی توانایی آن برای ادامه فعالیت را تهدید می‌کند.

10) بانک فرانسوی «بی ان پی پاری باگ» در گزارش جدید خود از وضعیت بزرگ ترین اقتصاد جهان با اعلام این که جنگ تجاری با چین کماکان مهم ترین عامل موثر در کاهش رشد اقتصادی آمریکا خواهد بود و تا حد زیادی باعث از بین رفتن پیامدهای مثبت لایحه کاهش مالیاتی و کاهش نرخ بهره خواهد شد، پیش‌بینی کرد چرخه کاهشی نرخ بهره در امریکا طولانی‌تر از چرخه معروف دهه ۱۹۸۰ باشد.

11) خرید قطعه خارجی خودرو که در کشور تولید می شود، ممنوع اعلام شد.

12) از ملی مس خبر می رسد که تا چند روز آینده، طرح توسعه ذوب و کارخانه اکسیژن خاتون‌آباد به مرحله بهره‌برداری آزمایشی می‌رسد و آماده تولید ۱۲۰ هزار تن مس آندی خواهد شد.

13) نايب رئيس هيات مديره ايران خودرو در خصوص تامين سرمايه در گردش توليد گفت فروش 10 هزار ميليارد ریال از اموال مازاد در دستور كار قرار دارد.

14عضو هیات مدیره پکرمان از آغاز اجرای طرح‌های توسعه تولید تایر گروه بارز به میزان 100 هزار تن در سال خبر داد تا میزان تولید تایر در این گروه  به 250 هزار تن در سال برسد.

15انجمن جهانی فولاد (WSA) از کاهش جهانی تولید فولاد خام در ماه اکتبر به 151.5 میلیون تن خبر داد. این انجمن گزارش داد که این میزان تولید نسبت به سال گذشته 2.8 درصد کاهش داشته است و عامل تقویت قیمت فولاد شده است.

16) رکورد تولید آهن اسفنجی در دو خط تولید شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به میزان 10011 تن زده شد.

17) خط نورد گرم ۲ فولاد مبارکه به بهره برداری می رسد. تکمیل طرح شهید خرازی نورد گرم ٢ باعث بی‌نیازی کشور از واردات ورق‌های فولادی بخش خودرو، لوازم‌خانگی و نفت و گاز خواهد شد.

18) استاندار هرمزگان گفته راه اندازی مجتمع گندله سازی مادکوش، گامی مهم برای تکمیل زنجیره تولید فولاد در هرمزگان است و خوشبختانه این مجموعه به شکل مناسبی آماده بهره برداری شده و در آینده نزدیک فاز نخست آن با ظرفیت تولید دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندله به بهره برداری می رسد.

19) تحلیلگران می گویند اگر روی سیگار مصرفی 10درصد مالیات وضع می شد لازم نبود قیمت بنزین افزایش یابد!

20) فرشاد مقیمی گفته بومي‌سازي ۹ پروژه مواد اوليه توليد با كاهش ارزبري ۱۷.۵۱ميليون يورو

ايران خودرو به منظور تعميق ساخت داخل و كاهش وابستگي، ۹ پروژه فلزي و غيرفلزي مواد اوليه توليد در سال جاري را به دست صنعت‌گران خلاق ايراني بومي سازي كرد.

21) معاون بورس، بانک و بیمه وزارت اقتصاد گفته بانک‌ها اقداماتی در راستای هوشمندی و گذر از بانکداری الکترونیک به بانکداری دیجیتال و ارائه سرویس‌های جدید در دستور کار خود قرار داده‌اند.

22) مسئول فرار مالیاتی سازمان مالیاتی گفته از سال ۹۵، اطلاعات گردش مالی افرادی که بالای ۵ میلیارد تومان بوده است را از بانک مرکزی گرفتیم و در حال بررسی هستیم که آیا آنها پرونده مالیاتی دارند و اگر پرونده دارند آیا با این گردش مالی انطباق دارد یا خیر ؟؟

23) سايت وزارت خارجه فنلاند متن بيانيه مشترك شش كشور اروپايي در زمينه پيوستن آنها به اينستكس در آينده را منتشر كرد. در اين بيانيه آمده است:  «بلژيك،  دانمارك، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای حفظ و اجرای كامل «برنامه جامع اقدام مشترك» (برجام) اهميت بسيار زيادی قائل است.

اجماع بورس بازان بر صعود سهام: بورس در هفته حساسی به سر می‌برد. نشانه‌های امید از احتمال رشد قیمت کالاها در بازار جهانی عمر کوتاهی داشت و بار دیگر کالاها مسیر نزولی را تجربه کردند. اما دلار در پایان هفته از نیمه کانال 12 هزار تومانی نیز فراتر رفت. بودجه نیز به گفته دولتی‌ها یکشنبه 17 آذر به مجلس تحویل داده می‌شود. در چنین شرایطی اما فعالان بازار سهام صعود بورس را انتظار دارند.

و اما 73 درصد کارشناسان انتظار صعود بازار را دارند آنها در نظرسنجی روند شاخص سهام در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند.به اعتقاد این افراد افزایش نرخ دلار به عنوان یکی از محرک‌های اصلی بورس می تواند زمینه تداوم توجه به بورس را رقم بزند. زمزمه‌های توافق تجاری بین آمریکا و چین نیز با اثر نسبتا قابل توجه در بازارهای جهانی مدنظرسهامداران قرار دارد. از آنجایی که بخش قابل توجهی از بازار سهام صنایع وابسته به نرخ ارز و قیمت کالاها در بازارهای جهانی هستند، می‌توان شعاع اثرگذاری این عامل را مشاهده کرد. رونق نسبی در معاملات بورس کالا را نباید از نظر پنهان داشت. امری که البته خود یک انعکاس از دو عامل افزایش نرخ دلار و بهبود بازارهای جهانی است. علاوه بر این محتوای انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها در ماه گذشته نیز مد نظر سهامداران قرار دارد. تمامی این موارد در کنار یکدیگر در ادامه روند هفته گذشته همچنان پتانسیل ورود میزان قابل توجه نقدینگی به بازار را دارد. این جریان پول به تقویت خرید سهام و رشد شاخص کل طی روزهای آینده منجر خواهد شد.

27 درصد کم‌نوسان:کارشناسان حاضر در نظرسنجی «دنیای بورس» معتقدند شاخص سهام در هفته جاری جاری کم‌نوسان خواهد بود. این کارشناسان می‌گویند: علی رغم عوامل تقویت کننده قیمت‌ها و ورود نقدینگی قابل توجه در بازار، تقاضا  در سطوح فعلی قیمتی محتاط خواهد بود. چرا که افزایش نرخ دلار حالت دو سویه بر معاملات بازار دارد. می‌تواند نگاه‌ها را به سوی بازار ارز برگرداند و به عنوان یک رقیب برای بورس مطرح باشد. از سوی دیگر همچنان در مورد وضعیت بازارهای جهانی ابهام وجود دارد و نمی‌توان گفت از این جانب نیز بورس یک عامل حمایتی صد درصدی دارد. همچنین در شرایط فعلی نمی‌توان از وضعیت بودجه سال آینده تحلیلی داشت. در نتیجه تا زمان اظهارنظر با اطمینان‌تر از شرایط آینده، احتمالا روند کم‌نوسانی در معاملات سهام حاکم خواهد شد.

 

خطر در بیخ گوش پولداران: انتشار اظهارنظر احمد میدری، معاون وزیر کار مبني بر «پرداخت کمک حمایتی به شرط سرکشی به حساب بانکی» خبرساز شده است. او در برنامه‌ای تلویزیوني گفته تمام حساب‌های بانکی و تراکنش‌های مالی متقاضیان دریافت بسته حمایتی معیشتی بررسی می‌شود و اگر کسی نمی‌خواهد به حساب بانکی‌اش سرک کشیده شود، از گرفتن بسته معیشتی در ماه بعدی انصراف بدهد.

البته  «بررسی حساب‌های بانکی برای شفافیت مالی هم شرایط خاص خود را دارد. طبق قانون چنانچه از نظر کارشناسان سازمان امور مالیاتی اظهارنامه مودی دارای ایراد بوده و درآمدهای اعلامی چندان با واقعیت تطبیق نداشته باشد، این سازمان اجازه بررسی حساب‌های مالی مودی خود را دارد  و این‌گونه نیست که از همان ابتدا سازمان امور مالیاتی مجاز به بررسی‌های مالی باشد.» «تأکید قانون در این زمینه به‌حدی است که هیچ بانکی، اطلاعات جزئی حساب زن و شوهر را برای هرکدام از آنها افشا نمی‌کند و مبادرت به انجام چنین کاری قطعا تخلفی اداری و قانونی است.»

 

پیش بینی بازار  یکشنبه 10 آذر 98  : رونق و اعتبار بار دیگر به فضای معاملات در بورس تهران بازگشته و شاهد رشد روزافزون قیمتها و شاخصها پس از رکود سنگین 2 ماهه هستیم. اینک غول خفته بازار سهام به پا خواسته و در صدد جبران ارزش های از دست رفته خویش است. کاتالیزور و مدد بازار هم، عملکرد مطلوب و گزارشات مناسب شرکتهای بزرگ و بنیادمحور بازار  بوده که نشان می دهد علیرغم گسترش دامنه تحریمها و فشار امریکا، توانسته اند به تولید و فروش عادی خود ادامه دهند و مانعی بر سر راه آنان نیست. این امر بار دیگر به تقویت اعتماد و اعتبار شرکتها  انجامیده و زمینه را برای درخشش شرکتهای مزبور فراهم ساخته است بطوریکه نماگر بازار بار دیگر کانالهای 300 تا 314 هزار واحدی را  در نوردیده و اینک سودای فتح قله های رفیع 315 تا 350 هزار واحدی را در سر می پروراند.

لذا هفته جاری را نیز مثبت، و قیمتها و شاخصها را رو به فزونی ارزیابی می کنیم.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد