گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 75 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

مقدمه:

همانطور که انتظار می رفت، در پی انتشار گزارشات فعالیت آبان ماه  و عملکرد مطلوب شرکتهای بزرگ و دارای فاند قوی ، شاهد اقبال بازار و رشد قیمتی خوب سهام این شرکتهای ارزنده که تعداد آنها به 70 شرکت می رسد، هستیم.

البته سهام شرکتهای کوچک بازار نیز به دلیل حجم شناوری پایین، حجم مبنای پایین و سایر عوامل جذاب برای سفته بازی و نوسانگیری، مشتریان و طرفداران خود را دارد و حتی بازدهی این نمادهای کوچک ، بیش از نمادهای بزرگ بازار طی دو سال اخیر و شروع بحران ارزی در کشور بوده است.

لذا پس از خروج موقت نقدینگی  از بازار که دو ماه به طول انجامید( از روزهای اوج شاخص یعنی 13 مهر ماه تا چند روز پیش)، اینک شاهد برگشت و استقبال گرم سرمایه گذاران و سهامداران از بورس تهران  هستیم و سطح عمومی قیمتها و شاخصها با شیب تندی در حال افزایش است. البته افزایش نزدیک به 800 تا 1000 تومانی نرخ دلار در بازار طی روزهای اخیر نیز از دیگر دلایل رشد مجدد بورس تهران محسوب گشته و بر گرمای بازار سهام در زمستان طبیعت، افزوده است.

بهرحال انتطار داریم روند مثبت مزبور تا لمس شاخص کل به آستانه کانال و ارتفاعات 350 هزار واحدی ادامه داشته باشد. و رونق اخیر شکل گرفته در بازار، زودگذر و مقطعی نباشد.

شرح ماوقع:

شاخص کل بورس تهران با رشد 1600 واحدی در جریان معاملات امروز توانست پس از 6 هفته از مرز روانی 310 هزار واحد عبور کند و به کانال 311 هزار واحد راه یابد. از  نکات جالب‌توجه معاملات امروز توجه خاص بورس‌بازان به سهام غول‌های بزرگ کالایی و همچنین تداوم رشد یکدست تقاضا در بزرگان بانکی است. در عین حال، تقاضای قوی با محوریت افزایش سرمایه و انتظارات ارزی در برخی گروه‌ها نظیر سهام دارویی نشان می‌دهد بورسی‌ها در جبهه‌های مختلف فعال‌اند.

در نتیجه نماگر اصلی بازار سهام در هشتمین صعود متوالی خود توانسته از مرز روانی 310 هزار واحد عبور کند و حتی آستانه 311.230 واحدی را لمس نماید. دماسنج بازار طی 6 هفته متوالی ضمن رفت و برگشت‌های متناوب در بازه بین کانالهای 300 هزار تا 310 هزاری، طلسم شده بود تا اینکه این طلسم در جریان معاملات امروز با رشد 1586 واحدی شکسته شد. بخش عمده این رشد مرهون تقویت تقاضا در بزرگان کالایی و غیرکالایی بود.

اقبال به بزرگان کالایی: از ویژگی‌های خاص معاملات امروز اقبال سرمایه‌گذاران به سهام غول‌های فلزی و معدنی بودیم. در گروه‌های کالایی، دریافت سیگنال‌های مثبت از مذاکرات تجاری چین و آمریکا و به دنبال آن رشد قیمت جهانی فلزات، سهام وابسته در بورس تهران مورد توجه معامله‌گران قرار گرفتند و به این ترتیب شاهد آرایش جدیدی نمادها در تابلو معاملات بودیم. مدت‌ها بود که نمادهای کالایی به دلیل فشار بازار جهانی و عدم اطمینان نسبت به روند آتی قیمت جهانی فلزات و دیگر مواد خام معاملات کم‌حجمی را تجربه می‌کردند.

اما امروز شرایط تا حدی متفاوت به نظر می‌رسید. «فملی» به عنوان یکی از نمادهای بزرگ گروه فلزات با رشد نسبتا معنادار قیمت  حمایت قابل قبولی از شاخص کل به عمل آورد. این نماد در برخی از مقاطع معاملات امروز رشد 3 درصدی قیمت را هم ثبت کرد. از دیگر نمادهای گروه‌های کالایی که با اقبال سرمایه‌گذاران روبه‌رو شدند، می‌توان دوقلوهای سنگ‌آهنی را مثال زد که حضور پررنگی در تاثیرگذاری بر رشد شاخص داشتند.

عدم توازن در توزیع نقدینگی: از دیگر نکات برجسته دادوستدهای امروز باید به توزیع نامتوزان نقدینگی بین صنایع مختلف اشاره کرد. هنوز بزرگان بورسی به نسبت سهم بازار از حجم معاملات برخوردار نمی‌شوند، جریان نقدینگی تمایل بیشتری به دادوستد در گروه‌های کوچک و متوسط دارد. صدرنشینی گروه دارو در جدول ارزش معاملات صنایع نشانه توزیع نامتوازن جریان پول در بین گروه‌های بورسی است. به نظر می‌رسد ابهام در مورد تخصیص یا عدم تخصیص دلار موسوم به 4200 تومانی به اقلام ضروری از جمله دارو عامل اصلی تحرک در این گروه و طیف سهام مشابه است.

دارویی‌ها امروز هم جزو سهم‌های پرتقاضای بازار بودند و روند صعودی خود را بی‌وقفه ادامه دادند. با وجود اینکه آخرین اظهارات در مورد سیاست ارزی دولت در سال بعد مبتنی بر ادامه دلار 4200 تومانی نهایتا به زیان تولیدکنندگان کالاهای مرتبط می‌شود، اما همچنان در سهام مرتبط شاهد روند مخالف و تداوم حرکت صعودی هستیم. این اتفاق نشان می‌دهد که بازار در این رابطه به حافظه خود مراجعه کرده و تجربه شکست سیاست‌گذار در حوزه تثبیت نرخ‌های ارز در دو سال اخیر را مرور می‌کند.

دو جبهه‌بندی در یک صنعت: سهام خودرویی که حجم زیادی از کل معاملات را در اختیار گرفتند، دو روند متفاوت را در معاملات امروز تجربه کردند. لیدرهای این گروه، یعنی سایپا و ایران‌خودرو با وجود نوسان نسبتا زیاد در پایان معاملات زیر فشار عرضه با افت قیمت مواجه شدند. با وجود خرید حدود سه میلیون سهمی حقوقی و حمایت سه کد حقوقی در نماد ایران خودرو، قیمت این سهم در پایان معاملات به محدوده منفی برگشت. در نماد سایپا نیز شاهد روند مشابهی بودیم. این در حالی بود که نماد اغلب قطعه‌سازان خودرویی در معاملات امروز با برتری تقاضا به مسیر صعودی خود ادامه دادند.

تداوم جو مثبت در سهام بانکی: بانکی‌ها نیز در جریان دادوستدهای امروز به روند صعودی خود ادامه دادند. جو مثبت در این گروه از روز گذشته با رنج مثبت در بزرگترین بانک بورسی، یعنی بانک ملت شکل گرفت. «وبملت» امروز هم مورد توجه سهامداران قرار گرفت و ضمن برخورداری از تقاضای نسبتا قوی رشد 3 درصدی را هم تجربه کرد. مازاد تقاضا در پی عقب‌نشینی محسوس فروشندگان در این سهم به کل گروه هم سرایت کرد و صف‌های خرید هم در این صنعت پدیدار شد. همچنان مباحث پیرامون افزایش سرمایه این بانک مطرح است و می‌توان تخمین‌های متفاوتی را ارائه کرد ولی تا شفاف‌سازی شرکت نمی‌توان برآوردها را صحیح دانست. علاوه بر این، امکان شناسایی سود از محل تسعیر نرخ دارایی‌های ارزی بانک‌ها و همچنین بهبود نسبی تراز عملیاتی بانک را می‌توان از عوامل محرک این تقاضا تلقی کرد. ( منبع : دنیای اقتصاد).

 

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #رمپنا، #فملی، #وبملت و #کچاد و #نوری، با رشد 1586 واحدی روبرو شد. بازار در ادامه رشد محدود، اخیر امروز با کمک نمادهای برخی نمادها بزرگ مثبت ماند.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 311,230 واحد / میزان تغییر 1586 واحد مثبت/ ارزش بازار 11,356,831 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 15,608 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.51 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: رمپنا 324 واحد مثبت/ فملی 230 واحد مثبت/ وبملت 195 واحد مثبت/ کچاد 153 واحد مثبت/ نوری 121 واحد مثبت/ رانفور 108 واحد منفی/ وامید 97 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 214.3 میلیون سهم/ وبصادر 126.9 میلیون سهم/ ونوین  89.3 میلیون سهم/ فاراک 76.6 میلیون سهم/ وصنا 61.7 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- روز گذشته در بورس کالا، وکیوم باتوم بین 22میلیون ريال تا 23میلیون ريال معامله شد. ورق گرم مبارکه 46میلیون ريال تا 48میلیون ريال دیده شد و ورق سرد حدود 60میلیون ريال بود. مس مفتول 651میلیون ريال و لوبکات سنگین 27.8میلیون ريال مورد معامله قرار گرفت. شمش فولادی 37میلیون ريال، شمش آلومینیوم 207میلیون ريال و روغن پایه بین 56 میلیون ريال تا 61میلیون ريال قیمت خورد که مارجین سود خوبی برای روانکارها ساخت.

2) در بورس انرژی متانول زاگرس درب کارخانه 16میلیون ريال و اوره گرانول کرمانشاه در کالا 18.5میلیون ريال قیمت خورد.

3) با بحث هایی درخصوص آتش بس تجاری بین چین و آمریکا، شاخص داوجونز سقف تاریخی خود را زد!

4) فضای مثبت اقتصادی در بازارها باعث شده تا میلگرد شانگهای 1.5درصد، کک متالوژی 5درصد و سنگ آهن 3.4درصد رشد کند.

5) پیش بینی می شود هند در بین سال های 2020 تا 2021 با کمبود 50 میلیون تنی سنگ آهن مواجه شود که این امر می توان تاثیر زیادی بر صنعت فولاد این کشور بگذارد.

6) گلوبال تایمز می گوید چین و ایالات متحده به طور اساسی به یک اجماع کلی در مورد فاز اول توافق تجاری رسیده اند که بر مبنای آن حذف تعرفه ها نیز در دستور کار طرفین میباشد اما هنوز اختلافات برجسته ای مبنی بر اینکه چه میزان از تعرفه ها باید برداشته شود وجود دارد.

7(  بانک مرکزی چین می گوید در مقیاسی بزرگ تر کاهش مالیات ها به اجرا در خواهد آمد. چین به دنبال انتشار بیشتر اوراق است تا در زیر ساخت ها منابع تزریق کند که منجر به تقویت کامودیتی ها شده است.

8(  موسسهIFO آلمان می گوید بخش تولیدی همچنان چسبیده به رکود است.همچنین این موسسه می گوید که نشانه هایی وجود دارد که کسب و کار در کریسمس پیش رو بسیار خوب خواهد بود.این موسسه همچنین می گوید شرکت های تولیدی آلمان برنامه ریزی جهت کاهش تولیدات دارند.این موسسه ادامه می دهد که اقتصاد آلمان در حال نشان دادن مقاومت است و این موسسه انتظار دارد رشدGDP در فصل چهارم ۰.۲% باشد.

9( چین گفته که جریمه دزدی مالکیت معنوی را افزایش میدهد، آمریکا نیز مشغول بررسی کاهش تعرفه های گمرکی برای کالاهای وارداتی از چین است.

10( معاون اول رئیس جمهوری تصویب‌نامه مربوط به تخصیص مبلغ دو میلیارد یورو فاینانس به چهار طرح بزرگ نیروگاهی و ریلی را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ابلاغ کرد.

11) چادرملو گفته پیش بینی شده است تا پایان امسال میزان تولید آهن اسفنجی در این واحد فولادی به ظرفیت اسمی خود یعنی 1 میلیون و 550 هزار تن برسد.

12) شرکت آهن و فولاد ارفع برنامه دارد تا در افق 1400 تولید آهن اسفنجی را از 800 هزار تن به یک میلیون و دویست هزار تن در سال و تولید شمش فولاد را از 800 هزار تن به یک میلیون تن برساند

 

فرجام نبرد تجاری و گمرکی چین و امریکا: با وجود اینکه دو طرف چین و امریکا در گام جدیدی روی دو موضوع برای نزدیک شدن به فاز اول توافق نزدیک شده اند اما همچنان برخی تاکید دارند که تصمیم آخر در این خصوص را دونالد ترامپ خواهد گرفت و باید دید با وجود رویدادهای جدید و اجماع بیشتر چه سرانجامی برای مذاکرات تجاری تا قبل از پایان سال میلادی صورت می گیرد. بعد از انتظارات مداوم از مذاکرات جاری چین و امریکا حالا اخبار جدید نشان می دهد که توافق جدیدی در راه است. به گزارش کامودیتی ها، برخی منابع خبری مدعی‌اند چین و امریکا عملا در خصوص فاز یک مذاکرات به توافق رسیده‌اند. بر مبنای این منابع چین گفته که جریمه دزدی مالکیت معنوی را افزایش میدهد، آمریکا نیز مشغول بررسی کاهش تعرفه های گمرکی برای کالاهای وارداتی از چین است. کارشناسان گفته اند در صورت توافق نهایی، انتظار بهبود قیمت کامودیتیها متصور است، این در حال یاست که بورس‌های آمریکایی  و به طور مصداق شاخص داوجونز متاثر از این رویداد جدید در رکورد تاریخی خود قرار دارد. به دنبال همین اتفاق طلا نیز در افت روبه پایینی قرار گرفت. اکنون باید در انتظار ماند که امریکایی در قبال تصمیم جدید چینی ها چه عملی اتخاذ خواهند کرد. به نظر این فرصت تاریخی را دو طرف درک کرده اند و برای رهایی این وضعیت بلاتکلیف و دوری از افزایش و تشدید تنش های تجاری در کلیاتی برای نهایی شدن فاز اول توافق بهم نزدیک شده اند. با تمام سناریوهای موجود باید در انتظار تصمیم آخر دونالد ترامپ و به قول خودش میزان دستاورد امریکا از این مذاکرات مطابق با منافع ادعایی امریکا بود. هر گونه توافق در فاز اول از دید کارشناسان به تصمیم نهایی ترامپ ختم میشود.

 

پیش بینی بازار  شنبه 9 آذر 98  : پس از توقف نزدیک به دو ماهه بورس تهران که ایستایی و نزول سطح عمومی قیمتها و شاخصها را در پی داشت، اینک غول خفته بازار سهام به پا خواسته و در صدد جبران ارزش های از دست رفته خویش است. کاتالیزور و مدد بازار هم، عملکرد مطلوب و گزارشات مناسب شرکتهای بزرگ و بنیادمحور بازار  بوده که نشان می دهد علیرغم گسترش دامنه تحریمها و فشار امریکا، توانسته اند به تولید و فروش عادی خود ادامه دهند و مانعی بر سر راه آنان نیست. این امر بار دیگر به تقویت اعتماد و اعتبار شرکتها  انجامیده و زمینه را برای درخشش شرکتهای مزبور فراهم ساخته است بطوریکه نماکر بازار بار دیگر کانالهای 300 تا 311 هزار واحدی را  در نوردیده و اینک سودای فتح قله های رفیع 315 تا 350 هزار واحدی را در سر می پروراند.

لذا هفته آینده را نیز مثبت، و قیمتها و شاخصها را رو به فزونی ارزیابی می کنیم.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد