گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 251 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

مقدمه: با انتشار گزارش فعالیت خوب بسیاری از شرکتها در عملکرد آبانماه، شاهد اقبال بازار و رشد مطلوب قیمتها و بازگشت شاخص کل به نزدیکی های محدوده قبلی هستیم. ترس و رعب فعالان بازار نیز از احتمال کاهش سودآوری شرکتها فرو ریخته و اینک همه چیز مهیای شاخص 350 هزار واحدی در آینده نزدیک است.

شاخصی که میتواند به مدد و همسویی 70 نماد بزرگ و ارزنده بازار، جانی تازه یابد و مسیر اعتلا و ترقی بیشتر  ، در پیش گیرد. و اما هر چند  شاخص کل بورس تهران در بازار امروز تا آستانه فتح قله310 هزاری پیش رفت، اما در پایان با کمی عقبگرد ، به رشد 1166 واحدی، و ارتفاع 309.643 پایی بسنده کرد و خیمه خویش را در این ایستگاه به پا کرد.

 اما فردا ، روز دیگری است! چرا که شاخص کل میتواند ( البته در صورت هوشیاری و خردورزی فعالان بازار) به مدد گزارشات خوب شرکتهایی چون زاگرس،کچاد،فولاد،فملی،کگل،وبملت،شپنا،وبصادر،وتجارت و .... سایر بزرگان بازار – طی چند روز تا ارتفاع 325 هزار واحدی اوج گیرد و بر دامنه تصرفات خویش در پهنه بورس تهران بیفزاید.

از طرفی، بار دیگر شاهد افزایش محسوس ارزش معاملات روزانه هستیم بطوریکه در بازار امروز بیش از 3339 میلیارد تومان ( در بورس و فرابورس)از سهام شرکتها بین متعاملین داد و ستد شد و حجم سهام خرد بیش از 1600 میلیارد تومان بود. همچنان شاخص هم‌وزن سرعت بیشتری را نسبت به شاخص کل دارد و در معاملات امروز نیز رشد یک درصدی را تجربه کرد. متاسفانه نشانه‌های هیجان مثبت و سفته بازی در سهام کوچک و بازار پایه ای، مشاهده می‌شود. نوسانات نرخ ارز، نوسان قیمت کالاها در بازار جهانی و همچنین انتشار عملکرد ماهانه از نکات قابل توجه این روزهای سهام است.

شرح ماوقع: معاملات امروز بورس تهران نیز با ثبات نسبی صنایع بزرگ بازار و التهاب در صنایع کوچک‌تر ادامه پیدا کرد. در این میان واکنش قیمتی به گزارش‌های ماهانه همچنان جالب توجه است.

واکنش‌های قیمتی به عملکردهای ماهانه:

بعد از گذشت 8 ماه از ابتدای سال، به نظر می‌رسید که باید در انتظار به ثبات رسیدن فعالیت‌ شرکت‌ها بود. به عبارتی طی مدت سپری‌شده از سال، شرکت‌ها انواع مقاطع زمانی را پشت سر گذاشته‌اند: از تعطیلات ممتد گرفته تا اوج فصل‌های کاری. از طرف دیگر به نظر می‌رسید ثبات میان‌مدت دلار در نیمه نخست کانال 11 هزار تومانی سبب شده تا نرخ‌های فروش شرکت‌ها نیز به تعادل برسد. بنابراین با آغاز نوسانات دوباره دلار در پایان آبان، سرمایه‌گذاران تحولات بازار ارز را با دقت دنبال می‌کنند تا بتوانند تغییرات آتی در عملکرد شرکت‌ها را پیش‌بینی‌ کنند.

در رابطه با گزارش‌های ماهانه آبان‌ماه، می‌توان گفت در رابطه با اکثر صنایع و در نگاه کلی شاهد رسیدن به تعادل مورد انتظار هستیم. از دیگر سو این بار به نظر می‌رسد بازار واکنش آنی به کیفیت گزارش‌ها را در دستور کار قرار داده است. در روزهای ابتدایی آبان، بورس تهران توجهی به گزارش‌های عملکرد مهر نداشت؛ اما در روزهای جاری شرکت‌هایی که توانسته‌اند عملکردی فراتر از انتظارات و سایر شرکت‌های هم‌گروه به ثبت برسانند جذب تقاضا را به دنبال داشته‌اند.

از میان صنایع مختلف بورسی، عملکرد دو گروه قند و شکر و همچنین سیمان‌سازان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. گروه قند و شکر عملا فصل تولید شکر از چغندر بهاره را آغاز کرده‌اند و عملکرد این شرکت‌ها طی 3 ماه پیش رو می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت سودآوری در کل سال مالی را تعیین کند. به علاوه آن که مجوز افزایش نرخ شکر رفته‌رفته اثرات خود را در گزارش این شرکت‌ها نشان می‌دهد.

در رابطه با سیمان‌سازان نیز باید در نظر داشت که با رسیدن به میانه نیمه سرد سال، به صورت معمول انتظار می رود این شرکت‌ها از حجم فعالیت خود بکاهند و این مساله در بسیاری از موارد به کاهش سود این دسته از شرکت‌ها منجر می‌شود. به این ترتیب عملکرد ماهانه این شرکت‌ها از آبان تا پایان بهمن وضعیت ویژه‌ای دارد و به شدت باید مورد رصد قرار گیرد. عمده شرکت‌های سیمانی توانسته‌اند سطوح تولید در ماه مهر را همچنان در آبان حفظ کنند و این موضوع می‌تواند اثر مثبتی بر سودآوری این دسته از شرکت‌ها داشته باشد. با این وجود رویه قیمتی سهام این شرکت‌ها در قیاس با وضعیت سودآوری مساله‌ دیگری است که باید به صورت جداگانه به آن پرداخت.

نوسان دلار در نیمه پایینی  12 و 500 هزار تومان

نرخ دلار پس از لمس سطوح 12800 تومانی در چند روز پیش، اینک سیر نزولی پیدا کرده و به زیر 12300 تومان کاهش یافته است . دلار نسبت به چند روز قبل( قبل از آشوبهای خیابانی)  نزدیک به هزار تومان رشد کرده است و این موضوع بر دیگر بازارها نیز اثرگذار بوده است. در شرایطی که رئیس بانک مرکزی به عنوان بازارساز ارزی بارها به عموم در خصوص پرهیز از سرمایه‌گذاری در ارز هشدار داده است و بازگشت ثبات دوباره را به ارز وعده داده است از سوی دیگر اما بار دیگر انتظارات صعودی در بازار ارز شکل گرفته است. بخشی از این انتظار به دلیل رخدادهای سیاسی اخیر در کشور بوده که به التهاب و بی‌اعتمادی ختم شده است. بخش دیگر نیز به عدم همراهی سیاست‌گذار اقتصاد با مقام ناظر ارزی بازمی‌گردد که احتمال عقب‌نشینی از ادامه اصلاح اقتصادی به عنوان یک اجبار در شرایط کنونی را محتمل ساخته است. در این میان اما همچنان امید به بازگشت آرامش و نزول دوباره دلار با عبور از ماه پایانی پاییز وجود دارد. در این خصوص همچنان باید اثر رخدادهای سیاسی مانند انتخابات مجلس، تصمیم‌گیری در خصوص FATF و اخبار پیرامون برجام نیز باید در نظر گرفته شود.

رصد لیدرهای بانکی و خودرویی:

وبملت در معاملات امروز برای دقایقی با افزایش ناگهانی تقاضا به سمت سقف قیمتی حرکت کرد. همچنان اخبار پیرامون افزایش سرمایه این بانک و همچنین شناسایی سود قابل توجه در تابستان و فروش بلوک ملی مس از جمله مواردی است در جهت‌دهی به این سهم موثر بوده است. به دنبال رشد قیمتی «وبملت» دیگر نمادهای بانکی نیز با افزایش تقاضا همراه شدند. یکی دیگر از دلایل رشد قیمتی «وبملت» مسیر کم‌نوسان در سطح حدود 540 تومانی طی هفته‌های اخیر عنوان می‌شود که با شکل‌دهی کف قیمتی فضا را برای رشد قیمتی با افزایش ارزش معاملات سهام فراهم کرده است.

در گروه خودرویی نیز سهام ایران‌خودرو مسیر نسبتا پرنوسانی را دنبال کرد و آخرین معاملات را با افت قیمت به پایان رساند. همچنان تب و تاب معاملاتی این نماد نیز بالا است. مباحث پیرامون افزایش سرمایه و تقویت شائبه افزایش سرمایه سنگین در این نماد تقاضا را برای این نماد نگه داشته است. همچنان انتظار برای عملکرد آبان این شرکت و همچنین شفاف‌سازی از میزان احتمالی افزایش سرمایه وجود دارد. اگر ارزش بالای معاملات در سهام حفظ شود با توجه به بهانه‌های موجود احتمال ادامه نوسان پرشتاب سهام ایران‌خودرو نیز وجود دارد گرچه وضعیت بنیادی از این نماد حمایت نمی‌کند.

وضعیت مبهم کالاهای اساسی:

در حالی‌که طی روزهای اخیر بار دیگر از سوی دولت بر ادامه سیاست اشتباه 4200 در سال آینده تاکید شده است، اما طی یک اتفاق عجیب همچنان سهام تامین‌کننده کالاهای اساسی با استقبال بازار مواجه هستند. در این خصوص با انتظار برای حذف دلار دولتی بود که سهام شرکت‌های تامین‌کننده کالاهای اساسی رشد کردند. حذف این ارز بخشی از سود دلالی را به تولید منتقل می‌کند و همچنین با توجه به افزایش نرخ فروش و با وجود رشد هزینه تامین ماده اولیه وارداتی اما انتظار در مجموع انتظار رشد سودآوری این شرکت‌ها به دنبال حذف 4200 وجود دارد.به دنبال انتظار برای حذف ارز دستوری، سهام این شرکت‌ها نیز رشدهای قابل توجهی را از ابتدای 98 در پیش گرفتند. به بیان دیگر می‌توان گفت رشدهایی که سهام این گروه‌ها تجربه کردند به دنبال انتظار برای رشد سودآوری آتی و به دنبال حذف 4200 بود و در شرایط کنونی با ادامه سیاست اشتباه دولت اما همچنان سهام این گروه مسیر صعودی را در پیش گرفته است. در چنین شرایطی نوسان آتی سهام این شرکت‌ها جالب توجه خواهد بود. ( نقل از: دنیای اقتصاد).

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
#وبملت، #دعبید، #فملی و #وپارس، با رشد 1166 واحدی روبرو شد. بازار متعادل آغاز کرد و این بار بانکی ها با رشد قیمت خود، به رشد شاخص کل کمک شایانی کردند.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 309,643 واحد / میزان تغییر 1166 واحد مثبت/ ارزش بازار 11,298,835 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 16,843 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.490 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: وبملت 209 واحد مثبت/ پارس 184 واحد منفی/ دعبید 89 واحد مثبت/ فملی 85 واحد مثبت/ وپارس 78 واحد مثبت/ شخارک 61 واحد منفی/ فارس 60 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 375.5 میلیون سهم/ وبصادر 154.4 میلیون سهم/ فاراک 135 میلیون سهم/ ونوین 129 میلیون سهم/ وصنا 122 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- روز گذشته در بورس کالا، وکیوم باتوم بین 22میلیون ريال تا 23میلیون ريال معامله شد. ورق گرم مبارکه 46میلیون ريال تا 48میلیون ريال دیده شد و ورق سرد حدود 60میلیون ريال بود. مس مفتول 651میلیون ريال و لوبکات سنگین 27.8میلیون ريال مورد معامله قرار گرفت. شمش فولادی 37میلیون ريال، شمش آلومینیوم 207میلیون ريال و روغن پایه بین 56 میلیون ريال تا 61میلیون ريال قیمت خورد که مارجین سود خوبی برای روانکارها ساخت.

2) در بورس انرژی متانول زاگرس درب کارخانه 16میلیون ريال و اوره گرانول کرمانشاه در کالا 18.5میلیون ريال قیمت خورد.

3) با بحث هایی درخصوص آتش بس تجاری بین چین و آمریکا، شاخص داوجونز سقف تاریخی خود را زد!

4) فضای مثبت اقتصادی در بازارها باعث شده تا میلگرد شانگهای 1.5درصد، کک متالوژی 5درصد و سنگ آهن 3.4درصد رشد کند.

5) پیش بینی می شود هند در بین سال های 2020 تا 2021 با کمبود 50 میلیون تنی سنگ آهن مواجه شود که این امر می توان تاثیر زیادی بر صنعت فولاد این کشور بگذارد.

6) گلوبال تایمز می گوید چین و ایالات متحده به طور اساسی به یک اجماع کلی در مورد فاز اول توافق تجاری رسیده اند که بر مبنای آن حذف تعرفه ها نیز در دستور کار طرفین میباشد اما هنوز اختلافات برجسته ای مبنی بر اینکه چه میزان از تعرفه ها باید برداشته شود وجود دارد.

7(  بانک مرکزی چین می گوید در مقیاسی بزرگ تر کاهش مالیات ها به اجرا در خواهد آمد. چین به دنبال انتشار بیشتر اوراق است تا در زیر ساخت ها منابع تزریق کند که منجر به تقویت کامودیتی ها شده است.

8(  موسسهIFO آلمان می گوید بخش تولیدی همچنان چسبیده به رکود است.همچنین این موسسه می گوید که نشانه هایی وجود دارد که کسب و کار در کریسمس پیش رو بسیار خوب خواهد بود.این موسسه همچنین می گوید شرکت های تولیدی آلمان برنامه ریزی جهت کاهش تولیدات دارند.این موسسه ادامه می دهد که اقتصاد آلمان در حال نشان دادن مقاومت است و این موسسه انتظار دارد رشدGDP در فصل چهارم ۰.۲% باشد.

9( چین گفته که جریمه دزدی مالکیت معنوی را افزایش میدهد، آمریکا نیز مشغول بررسی کاهش تعرفه های گمرکی برای کالاهای وارداتی از چین است.

10( معاون اول رئیس جمهوری تصویب‌نامه مربوط به تخصیص مبلغ دو میلیارد یورو فاینانس به چهار طرح بزرگ نیروگاهی و ریلی را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ابلاغ کرد.

11) چادرملو گفته پیش بینی شده است تا پایان امسال میزان تولید آهن اسفنجی در این واحد فولادی به ظرفیت اسمی خود یعنی 1 میلیون و 550 هزار تن برسد.

12) شرکت آهن و فولاد ارفع برنامه دارد تا در افق 1400 تولید آهن اسفنجی را از 800 هزار تن به یک میلیون و دویست هزار تن در سال و تولید شمش فولاد را از 800 هزار تن به یک میلیون تن برساند

 

فرجام نبرد تجاری و گمرکی چین و امریکا: با وجود اینکه دو طرف چین و امریکا در گام جدیدی روی دو موضوع برای نزدیک شدن به فاز اول توافق نزدیک شده اند اما همچنان برخی تاکید دارند که تصمیم آخر در این خصوص را دونالد ترامپ خواهد گرفت و باید دید با وجود رویدادهای جدید و اجماع بیشتر چه سرانجامی برای مذاکرات تجاری تا قبل از پایان سال میلادی صورت می گیرد. بعد از انتظارات مداوم از مذاکرات جاری چین و امریکا حالا اخبار جدید نشان می دهد که توافق جدیدی در راه است. به گزارش کامودیتی ها، برخی منابع خبری مدعی‌اند چین و امریکا عملا در خصوص فاز یک مذاکرات به توافق رسیده‌اند. بر مبنای این منابع چین گفته که جریمه دزدی مالکیت معنوی را افزایش میدهد، آمریکا نیز مشغول بررسی کاهش تعرفه های گمرکی برای کالاهای وارداتی از چین است. کارشناسان گفته اند در صورت توافق نهایی، انتظار بهبود قیمت کامودیتیها متصور است، این در حال یاست که بورس‌های آمریکایی  و به طور مصداق شاخص داوجونز متاثر از این رویداد جدید در رکورد تاریخی خود قرار دارد. به دنبال همین اتفاق طلا نیز در افت روبه پایینی قرار گرفت. اکنون باید در انتظار ماند که امریکایی در قبال تصمیم جدید چینی ها چه عملی اتخاذ خواهند کرد. به نظر این فرصت تاریخی را دو طرف درک کرده اند و برای رهایی این وضعیت بلاتکلیف و دوری از افزایش و تشدید تنش های تجاری در کلیاتی برای نهایی شدن فاز اول توافق بهم نزدیک شده اند. با تمام سناریوهای موجود باید در انتظار تصمیم آخر دونالد ترامپ و به قول خودش میزان دستاورد امریکا از این مذاکرات مطابق با منافع ادعایی امریکا بود. هر گونه توافق در فاز اول از دید کارشناسان به تصمیم نهایی ترامپ ختم میشود.

 

هشدار به هیجان دوباره در سهام بازار پایه :  سهام بازار پایه از ابتدای آبان بار دیگر با هجوم هیجان نقدینگی همراه شده است و رشدهای قیمتی بدون پشتوانه‌ای را تجربه می‌کند. مدت زمان زیادی از سقوط دسته‌جمعی و قابل توجه سهام این بازار نمی‌گذرد و برای آن‌ها که ممکن است از رویه پیشین قیمتی این نمادها آگاه نباشند لازم است چند نکته را بازگو کرد.   احتمال حباب قیمتی در بازار پرریسک این‌چنینی باید مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد. شرکت‌های زیرمجموعه این بازار چندان خود را موظف به شفاف‌سازی نمی‌دانند یا این‌که به دلیل مشکلات سنگین مالی به این بازار منتقل شده‌اند. گرچه بازار پایه در هدفی بهتر می‌توانست برای بازار سهام کشور مورد استفاده قرار گیرد اما هر دو موارد مطرح‌شده این بازار را به مکانی برای نمادهای تبعیدی تبدیل کرده است.   گرچه در میان نمادها می‌توان نشانه‌های ارزندگی پیدا کرد اما یه صورت کلی ریسک شرکت در این معاملات بالا است. البته به باور عده‌ای اتفاقا بی‌خبری و عدم شفاف‌سازی بهترین فضا برای داغ کردن و سفته‌بازی در سهام است. جایی که معمولا عدم آگاهی معامله‌گران می‌تواند به زیان سنگین آخرین خریداران سهام تبدیل شود. در این میان ممکن برای بسیاری درک این موضوع دشوار باشد اما در یک بازی پرریسک سهام و زمانی‌که هیجان اوج می‌گیرد حتی بازیگردان اصلی و داغ‌کننده سهم نیز نمی‌تواند خود را مسلط بر سهام بداند و در چنین شرایطی آخرین نفری که سهم را در سقف خریداری می‌کند و در ادامه سهم فرو می‌ریزد، مشخص نیست. همین مشخص نبودن علت و معلول نوسان قیمتی باعث می‌شود معیاری برای مشخص کردن کف قیمتی نیز در دسترس نباشد و میزان زیان احتمالی را سنگین سازد.   گرچه خطوط و نمودار بتوانند کف معتبری را در نگاه برخی ایجاد کنند اما اگر ارزش کل شرکت و تمام فعالیت‌های آن نیمی از ارزش بازار کنونی سهام شرکت باشد این موارد تنها می‌تواند به مانند مانعی کوچک در برابر سیل عظیم فروش عمل کند.

 

💢 در شرایط کنونی نیز نمی‌توان سقف قیمتی را برای این سهم مشخص کرد و همین موضوع نگرانی زیادی را ایجاد می‌کند که در عین حال نمی‌توان کف قیمتی را برای این نمادها تعیین کرد. بر این اساس به خریداران سهام بازار پایه‌ای باید در خصوص رویه آتی این بازار هشدار داد. در شرایط کنونی ممکن است که این معامله‌گران نمودارها را در ذهن خود معتبر دانسته و حتی به حس خود در معاملات اعتماد کنند اما این‌که این نمودارها چگونه شکل گرفته‌اند و همچنین حس معاملاتی آن‌ها بر چه اساس شکل گرفته است نکته مهمی است که عدم توجه به آن زیان را برای معامله‌گران به دنبال دارد. (منبع: دنیای اقتصاد).

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 6 آذر 98  : از روز گذشته و همزمان با رشد همه‌جانبه قیمت سهام و ورود مجدد شاخص کل به کانال 308 هزار، بار دیگر امیدها به خروج بورس از منطقه مرده، پررنگ‌تر از پیش شد و گویی نسیمی تازه در سرتاسر تالار سهام وزیدن گرفت. همصدایی گروه‌های مختلف تحلیلی در خصوص ظرفیت‌های صعودی بازار سهام پس از تجربه یک روند فرسایشی با دریافت سیگنال‌های موافق از بازار ارز و بورس کالا و همچنین ثبات نسبی قیمت جهانی مواد خام این سناریو را تقویت کرده و اکثریت‌ اهالی بورسی منتظر شکستن مرز مقاومتی شاخص کل در معاملات امروز هستند.

رفتار شاخص‌های اصلی بورس تهران طی روز های اخیر، بسیاری از فعالان سهام را امیدوارتر از قبل ساخته است. بطوریکه در پایان معاملات امروز با رشد همه‌جانبه قیمت‌ها در بازار، شاهد صعود شاخص کل به اوج یک ماه اخیر هستیم. ارزش معاملات خرد نیز پس از تجربه روندی انقباضی در پی قطع اینترنت از سطوح زیر 1000 میلیارد تومان جدا شد و طی دو روز اخیر به سطح 1500 میلیارد تومان ارتقا یافته است. وسعت و شدت رشد قیمت‌ها در جریان دادوستدهای روزهای اخیر و همچنین تشکیل صف‌های خرید در برخی از نمادهای خرد و بزرگ بازار، انتظارات مثبتی را در خصوص تداوم این روند و خروج نماگر اصلی بازار از مدار بسته به وجود آورده است.

حدود پنج هفته متوالی بود که شاخص کل بورس تهران نوسانات کم‌دامنه‌ای را بین دو سطح 300 تا 310 هزار واحد ثبت کرده بود. اکنون دماسنج اصلی بورس پس از تجربه یک روند فرسایشی طی 6 هفته متوالی(از 23 مهرماه) عبور از این سقف روانی را نشانه گرفته است. همین فاصله کم در ترکیب با عوامل مختلف حامی سهام، زمینه‌ساز تقویت سناریوهای موافق برای خروج از این منطقه مرده شده است. در روز گذشته هر دو طیف از تحلیلگران بورسی، یعنی بنیادی‌کارها و نمودارگراها، همصدا با هم در تحلیل‌های خود از امکان عبور از این سطح ابراز امیدواری نشان دادند. اغلب تحلیل‌ها در این روز ناظر بر تحولات بازارهای موازی و امید به افق‌گشایی در ضرورت‌های بودجه‌ای دولت است.

گرمای اثربخش بازارهای همسایه:

طی چند روز اخیر شاهد روند افزایشی بازار ارز و صعود نرخ دلار به محدوده 12300 تا 12500 تومان بودیم. افزایش سنتی تقاضای تجار برای تسویه حساب در پایان سال میلادی، در کنار ارسال سیگنال‌هایی از کمبود عرضه( اعلام دولت مبنی بر کسری قابل توجه بودجه سال بعد) و همچنین بروز نارضایتی‌های پس از اصلاح قیمت بنزین در قرار گرفتن دلار در سقف چهارماهه موثر عمل کرد. رشد ارزش دلار در بورس کالا به شکل افزایش تقاضا برای محصولات فولادی و فرآورده‌های نفتی طی روز گذشته انعکاس یافت و سطح قیمت را در این بازار پس از مدت‌ها رخوت به نحو محسوسی ارتقا بخشید و به این ترتیب، زمینه را برای حمایت از سهام وابسته در بورس تهران فراهم کرد. هم قیمت ورق‌های فولادی و هم در بخش فرآورده‌های نفتی در افزایش معنادار قیمت لوبکات این رونق معاملاتی متبلور شد. این موضوع به طور عمومی می‌تواند پایه‌های ارزشگذاری سهام را مستحکم‌تر از قبل بسازد و بهانه تازه‌ای برای شکل‌دهی به موج صعودی قیمت سهام نمایان کند.

البته باید پذیرفت که تعداد زیادی از سهم‌ها لزوما بر اساس عملکرد به رشدهای چشمگیر دست نیافته‌اند. حتی موارد زیادی را می‌توان مثال زد که با وجود تحمل زیان انباشته، در مسیر صعودی گامهای پرشتابی برداشته‌اند. بروز اثرات تورم در سمت راست ترازنامه شرکت‌ها و انتظار برای افزایش سرمایه یکی از این عوامل محرک است که همچنان دست اندر کار اثرگذاری و شکل‌دهی به مسیر قیمت سهام است. این عامل که طی روزهای اخیر بخش زیادی از جریان نقدینگی را جذب کرده همچنان در طیف وسیعی از سهم‌ها کارگر به نظر می‌آید. این الگو به طور مشخص در معاملات روز گذشته خودرویی‌ها نمود جالب توجهی داشت. از سوی دیگر، باید به چشم‌انداز سیاست‌های دولت در حوزه ارز و قیمت‌گذاری اقلام مصرفی اشاره کرده که اخیرا محل گمانه‌زنی‌های مختلف بوده و متعاقبا سهام وابسته را به تحرک واداشته است. ضرورت‌های بودجه دولت از یک سو، حاشیه سود بنگاه‌ها را به واسطه اصلاح احتمالی قیمت حامل‌های انرژی(سوخت و گاز  و برق و آب) و از سوی دیگر افزایش نرخ‌های مالیاتی تهدید می‌کند. این در حالی است که همزمان سناریوهای مختلفی در مورد عدم تخصیص دلار 4200 تومانی یا افزایش معنادار نرخ ارز مرجع برای سال بعد در گوش سهام نجوا می‌شود. از یک طرف، تجربه عقب‌نشینی دولت در تخصیص دلار ارزان، سناریو رشد دلار مرجع را برای بسیاری از سهم‌های وابسته تقویت کرده و از سوی دیگر، اصلاح قیمت بنزین زنگ هشدار برای صنایع انرژی‌بر بورسی در جهت گسترش این سیاست به سایر حامل‌ها را به صدا در آورده است. آنچه در این میان، حائز اهمیت است این است که بخش زیادی از ریسک‌های مزبور در سهام بورسی، به خصوص بزرگان بازار پیشخور شده و به همین دلیل است که اهالی ریسک‌پذیرتر بورسی، غالبا بر ظرفیت‌های سهام همچنان امیدوارند.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد