گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 199 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

مقدمه: با  افزایش 1000 تومانی نرخ دلار در بازار و تثبیت آن در سطوح 12 هزار و 400 تومانی( در حالیکه نزدیک به 5 ماه در محدوده 11 هزار و 400 تومانی حبس شده بود)، شاهد افزایش 10 درصدی قیمت کلیه کالاها و خدمات در کشور( به جز کالاهایی که نیاز به مجوز دولت برای افزایش قیمت دارند)، هستیم . شوربختانه، دیر زمانی است که اقتصاد کشور دلاریزه شده است. لذا از امروز شاهد اثرات افزایش نرخ ارز در بازار سرمایه نیز بودیم و طیف وسیعی از  مردم و سرمایه گذاران، برای حفظ ارزش پس اندازها( پولهای) خویش، به بازار سهام نیز روی آورده اند تا از آفت بزرگ و مهیبِ افت ارزش پول ملی، در امان باشند.

البته این افت ده درصدی ارزش ریال، هنوز به بازار مسکن تسری نیافته و احتمال نیز نمی رود به بخش مسکن سرایت یابد. ولی کلیه بازارهای مالی و فضای کسب و کار را تحت تأثیر قرار داده است. لذا به عموم فعالان بازار توصیه می کنیم تا دیر نشده، نقدینگی خویش را به برگه سهام تبدیل نمایند تا لااقل دود افت ارزش پول ملی، به چشمان شما نرود!.

خوشبختانه واکنش بازار سرمایه به این امر مثبت و در خور توجه بود چرا که امروز، بازاری سبز و یکپارچه مثبت، و رو به جلو داشتیم و بدیهی است که فعالان بازار، بسی هوشیارتر و خردمندتر از آن اند که از قافله یاد شده عقب بمانند و اندوخته یک عمر زندگی شان( سرمایه و پس اندازهایشان)، به آب رود!.

و اما اگر تا کنون وارد بازار نشده اید و هنوز در شک و تردید بسر می برید، بدانید که هر روز تأخیر در تبدیل نقدینگی و سرمایه زندگی تان ... به اشکال مختلف دارایی های سرمایه ای( نظیر اوراق سهام)، تاوانی سنگین برای شما بهمراه خواهد داشت و روزی حسرت قیمتهای نازل فعلی در بازار را خواهید خورد.

 شرح ماوقع: شاخص کل بورس تهران طی معاملات امروز در ششمین صعود متوالی خود به رشد 0.9 درصدی دست یافت. افزایش همه‌جانبه تقاضا در اکثر قریب به اتفاق گروه‌های بورسی در کنار ارتقای ارزش معاملات خرد از مشخصات دادوستدهای امروز در تالار بورس است. رشد نرخ ارز، رونق معاملات بورس کالا و بازگشایی آرام معاملات بازار جهانی و همچنین انتظار برای عقب‌نشینی از سرکوب قیمت‌های اساسی در بودجه سال بعد از عوامل محرک تقاضا در طیف گسترده‌ای از سهم‌های بورسی به شمار می‌روند. در این میان، سایه حمایت افزایش سرمایه‌ها هم به قوت خود باقی‌ست.

امروز شاهد جدی‌ترین رشد شاخص کل بورس طی 10 روز کاری اخیر بودیم. نماگر اصلی سهام در معاملات امروز با رشد بیش از 2700 واحدی توانست تا میانه کانال 308 هزار واحد پیشروی کند و ضمنا در بالاترین سطح از دوازدهم آبان‌ماه سالجاری بایستد. در این صعود، قیمت سهام 83 درصد از کل شرکت‌های بورسی (255  نماد از 319 نماد بورسی) تا قبل از اتمام معاملات در محدوده مثبت بودند. نکته جالب توجه در معاملات امروز شکل‌گیری صف‌های پرشمار خرید بود. در حدود یک سوم از کل نمادها طی دقایق پایانی معاملات نقدینگی بیش از 200 میلیارد تومانی در انتظار خرید سهم بود. مجموعه این مشاهدات حاکی از گسترش فضای مثبت در تالار بورس و اشتهای بالای خرید به خصوص از سوی سهامداران خرد است.

ارزش معاملات خرد در دو روز اخیر و پس از رفع محدودیت‌های دسترسی به اینترنت به رقم 1350 میلیارد تومانی رسیده است. معنای این رشد در روز یکشنبه و امروز را می‌توان با مقایسه میانگین این رقم در هفته گذشته بهتر دریافت. هفته قبل که امکان ارتباط با شبکه جهانی به طور کلی قطع شده بود، متوسط هفتگی ارزش معاملات به رقم 930 تنزل کرد تا شدت تاثیر جریان اطلاعات را در بورس منعکس سازد. توزیع نقدینگی در بین صنایع هم تا حدودی این اثر جریان اطلاعات را نشان می‌دهد. در واقع، بهبود نسبی ارزش معاملات گروه‌های کالایی اعم از فلزات و پتروشیمی نشانگر دسترسی بالاتر معامله‌گران و فعالان بورسی به اخبار کامودیتی و رصد اطلاعات در بازار جهانی است.

توجه اهالی بورس تهران به معاملات بورس کالا از ویژگی‌های خاص معاملات امروز بود. رشد قیمت محصولات فولادی و همچنین لوبکات به عنوان خوراک روانکارهای بورسی نشان از رونق معاملات مواد پایه بر اثر موج صعودی نرخ‌های ارز و البته انتظار برای رفع محدودیت ثبت تقاضا در این بازار است.  با وجود این، همچنان نمادهای حامی شاخص جزو گروه‌های متفرقه به شمار می‌روند و از تاثیر قابل توجه بزرگان کالایی بر شاخص خبری نیست.

از منظر صنایع، همچنان بخش عمده تقاضا تمایل به خرید در سهام شرکت‌های کوچک‌تر را دارد. جهش 2.4 درصد شاخص هم‌وزن در حالی که شاخص کل به رشد 0.9 درصدی بسنده کرده به خوبی این اختلاف دمای تقاضا را در این دو جبهه‌بندی کوچک و بزرگ نشان می‌دهد.

دو صنعت در معاملات امروز رفتار جالب توجهی داشتند. از یک طرف، سهام پالایشی به‌رغم فضای عمومی معاملات تحت فشار عرضه عموما با افت قیمت به کار خود پایان دادند و از طرف دیگر، بانکی‌ها و خودرویی‌ها ضمن جذب بخش عمده جریان نقدینگی، معاملاتی عموما مثبت و توام با صف خرید را پشت سر گذاشتند. چنین آرایشی در بازار را می‌توان نتیجه جذابیت‌های معطوف به تورم دارایی در کنار روند سنتی این گروه‌ها در کنار عدم اطمینان به روند قیمت‌های جهانی و نهایتا درک هیجانی از اثر بسیاری از مولفه‌های موثر بر سهام در این دو جبهه دانست.( نقل از: دنیای بورس).

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
#رانفور، #حکشتی، #همراه و #فارس، با رشد 2703 واحدی روبرو شد. بازار امروز با رشد قابل توجه در اکثر نمادها و گروهها آغاز کرد و شاهد برتری نسبی طرف تقاضا نسبت به عرضه ها بودیم. سهام کوچک و پروژه سازی شده! همچنان در کانون توجه بازار بودند و عده ای با حمایتهای کاذب و دستکاری قیمتها، سعی در ادامه روند و سیکل معیوب فعلی داشتند.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 308,477 واحد / میزان تغییر 2703 واحد مثبت /  ارزش بازار 11,256,322 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 15,190 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.989 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: رانفور 176 واحد مثبت/ خودرو 158 واحد مثبت/ حکشتی 141 واحد مثبت/ شبندر 103 واحد منفی/ همراه 102 واحد مثبت/ خساپا 91 واحد مثبت/ دعبید 86 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : ونوین 489.6 میلیون سهم/ وتجارت 332 میلیون سهم/ ذوب 189.7 میلیون سهم/ وبصادر 138.8 میلیون سهم/ خساپا 115.2 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- صحرائی گفته مالیات بر عایدی سهام به نفع سهام‌دار است !!! مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه با اعمال قانون جدید، «اگر کسی سهام بخرد و ضرر کند، دیگر مالیاتی نمی‌پردازد. اما در حال حاضر اگر کسی در ضرر، یک سهم را به فروش برساند، باید نیم درصد مالیات(فروش) آن را به بپردازد.

2- کیارش مهرانی، معاون مالی شرکت ملی صنایع مس ایران درباره عوارض 10 صادراتی کنسانتره مس گفته، قبلاً عوارض صادراتی برای فروش کنسانتره مس وجود نداشت، در حال حاضر عوارض صادراتی برای کنسانتره وضع کرده اند اما ازآنجایی‌که در این محصول، دریافت عوارض صادراتی موضوعیت ندارد در حال مذاکره برای لغو آن هستیم. وی تاکید کرده: با مذاکرات انجام‌شده به‌طورقطع عوارض صادراتی کنسانتره مس لغو خواهد شد.

3- فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه از آمریکا به خاطر بی پاسخ گذاشتن حملات ماه های گذشته در خلیج فارس به شدت انتقاد کرده است. او گفت وقتی به اصابت مین به کشتی ها پاسخ داده نشد، یک پهپاد سرنگون شد. وقتی به آن حمله پاسخ ندادند، به تاسیسات عمده نفتی حمله شد.

4-  وزارت امور خارجه آمریکا بعضی از اسناد مربوط به روابط دولت دونالد ترامپ با اوکراین را منتشر کرده است. این اسناد در پی درخواست یک سازمان غیردولتی نظارت کننده بر عملکرد دولت منتشر شده است.

5-  یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بانک ملت و پارسیان برگزار شد. علی دیواندری و ۸ متهم دیگر به "اخلال در نظام اقتصادی" در ایران متهم شده‌اند.

6-  نتانیاهو می گوید که ژنرال آمریکایی گفته ایران طرحی برای حمله مجدد برنامه ریزی کرده است. وی در رشته توئیت هایی گفت ژنرال مکنزی، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا گفته که رژیم ایران یک حمله دیگر طرح‌ریزی کرده است. درست است، حملات دیگری. اما رژیم ایران فقط به همسایگان خود و یا ما حمله نمی‌کند بلکه به مردم خود نیز حمله می‌کند. در هفته اخیر آن‌ها صدها تن از مردم ایران را به خاک و خون کشیدند.

7-  مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک می گوید بانک مرکزی به‌منظور نظارت بر فعالیت پلتفرم‌های بانکداری باز و تراکنش‌های مبتنی بر حساب، سامانه دیبا را راه‌اندازی کرده که بازار متشکل ارزی با این سامانه دنبال می‌شود.

8-  وزیر سعودی می گوید ایران دیدگاهی تاریک دارد و اقداماتی مرتکب می‌شود که بر هم زننده امنیت و ثبات منطقه است.

9-  شمخانی گفته حمله برنامه ریزی شده دشمن به عسلویه خنثی شده است. وی می گوید پهپادها قصد حمله داشته اند که دفع شد.

10-  جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که در نیمه اول امسال تولید انواع لوازم خانگی به جز تلويزيون نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

11-  براساس اعلام تولیدکنندگان مشکل صادرات سیمان از پارس جنوبی موقتاً حل شده است. البته این موضوع به صورت شفاهی به تولیدکنندگان اعلام شده و هنوز به صورت کتبی لغو این ممنوعیت ابلاغ نشده است

12- تعداد حلقه چاه نفت آمریکا به روند نزولی خود ادامه داده و به 671 حلقه رسیده که کمترین سطح 32 ماه اخیر بوده و محرک قیمتها است!

13-   مدیرعامل ایران خودرو گفته: در تفاهمی مقرر شد 700 دستگاه کامیون توسط ایران‌خودرو دیزل برای قرارگاه خاتم تولید شود که در گام اول 150 دستگاه کامیون تولید و عرضه خواهد شد

14-  طرح استیضاح وزیر نفت با ۵۰ امضاء به هیات رئیسه ارائه شده است.

15-  مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک به طور رسمی نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد.

16-   فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه امروز اعلام کرد که پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی، به عنوان ستاد فرماندهی یک ماموریت جدید اروپایی برای محافظت از آب‌های خلیج فارس عمل خواهد کرد.

17-  بازتاب جهش صادرات فولاد ایران در رسانه های خارجی گسترده بود به گونه ای که این رسانه ها نوشتند، اگرچه هنوز تحریم های آمریکا علیه ایران وجود دارد اما محصولات نیمه نهایی ایران راه خود را به بازارهای صادراتی پیدا کرده است.

18-  محمد حسین اسفندیار پور مدیر فرآوری شرکت سنگ آهن گهرزمین؛ از کسب رکورد متوالی تولید ماهانه کنسانتره به میزان 417 هزار و 21 تن در آبان ماه 98 خبر داد.

19-  مجتمع سرب و روی انگوران از ابتدای فروردین تا پایان مهر امسال، 544 هزار و 115 تن ماده معدنی استخراج کرد. این رقم نسبت به برنامه تولید (370 هزار تن)، 47 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین این مجتمع طی 7 ماهه امسال، 320 هزار و 989 تن ماده معدنی به شرکت های فرآوری داخلی ارسال کرد.

20-بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس عصر یکشنبه در مراسم رونمایی از برنامه حزب محافظه کار این کشور در صورت پیروزی در انتخابات زودهنگام گفت که انگلیس روز 31 ژانویه (11 بهمن) اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وی همچنین متعهد شد که بودجه نیروهای مسلح انگلیس را کاهش نخواهد داد و ضمن انجام برگزیت، به جذب سرمایه‌گذاری در این کشور بپردازد.  نخست وزیر انگلیس اضافه کرد که دولت وی مالیات‌ افراد ثروتمند را افزایش خواهد داد و 23.5 میلیارد پوند به بودجه خدماتی اضافه خواهد کرد. جانسون در حالی برنامه خود برای انتخابات پیش رو را ارائه می‌دهد که بر اساس نظرسنجی دلتاپول، حمایت از حزب محافظه کار نخست وزیر انگلیس به 43 درصد رسیده که در مقایسه با نظرسنجی هفته پیش 2 درصد افت داشته است. حمایت از حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز بدون تغییر در 30 درصد باقی مانده است. این در حالی است که میزان آرای حزب لیبرال دموکرات که حامی اتحادیه اروپا است 5 درصد رشد داشته و به 16 درصد رسیده است. انتخابات زودهنگام در انگلیس قرار است در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) برگزار شود. «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس درخواست برگزاری این انتخابات را بعد از آن صادر کرد که نتوانست کشورش را در موعد مدنظر خود یعنی ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج کند.

21-سخنگوی وزارت امورخارجه گفته در ۶ دسامبر (۱۵ آذر ) نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و کشورهای ۱+۴ در سطح معاونین وزیران امورخارجه احتمالا در وین برگزار می‌شود.

22-رشد قیمت دلار از 11 هزار و 400 تومان به 12400 تومان ، سبب شده تا قیمت شمش 150*150 فولاد نیز از کف 3600 تومان به کانال 3900 تومان صعود کند. شمش القایی با احتساب 9% مالیات بر ارزش افزوده، 3920 تومان در بازار معامله میشود.

23- فولاد مبارکه امروز در بورس کالا عرضه داشت که نرخ میانگین وزنی محصولات نسبت به قبل با رشد  مواجه بود.

ورق گرم بی که هفته های قبل 4620بود امروز قیمت میانگین وزنی 4770 تومان بود.

ورق گرم سی نیزهفته های قبل 4556 تومان و امروز 4622 تومان.

ورق سرد هفته قبل 5530 و امروز میانگین قیمت 5988 تومان.

ورق گالوانیزه 6900-7000 بود که امروز میانگین قیمت وزنی برابر 8271 تومان بود.

ورق قلع اندود هفته قبل 11500 تومان و نرخ میانگین امروز 14248 تومان بود. لذا محصولات گرم فولاد مبارکه با  3% رشد، ورق سرد 8% رشد، ورق گالوانیزه 18% رشد، ورق قلع اندود24% رشد قیمتی را تجربه کردند. در نتیجه با فرض عدم تغییر قیمتها تا پایان سالجاری، فولاد مبارکه قادر به تحقق 175 تومان سود خالص به ازای هر سهم خواهد بود.

 

حکایت تلخ مالیات بر عایدی سرمایه : فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره سرنوشت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اظهار کرده: قانون مالیات های مستقیم که مالیات بر عایدی بر سرمایه، ذیل آن قرار دارد در حال بازنگری است و در این رابطه شورای بازنگری با حضور اساتید دانشگاه، نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه های ذیربط تشکیل شده است و پس از نهایی شدن فورا به دولت ارسال خواهد شد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به بودجه 99می رسد، توضیح داده: اگر تمایل بر استفاده از ظرفیت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه باشد، این لایحه باید در قالب تبصره های بودجه آورده شود.

 

در گروه معدنی: با دستور رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت عوارض صادرات ۲۵درصدی برای فلزات غیر آهنی حذف شد. به گزارش سایت معدن ۲۴، طی جلسه ای که برخی معدن داران مس،کرومیت ،سرب و روی با وزیر صمت داشتند ،وی قول داده تا طی روزهای آینده مصوبه عوارض۲۵درصدی را برای فلزات غیرآهنی نظیر ،مس و مشتقات آن،کرومیت ،سرب و روی و برخی مواد معدنی به غیر از سنگ آهن لغو شود و عوارض 8درصدی را بصورت موقت جایگزین عوارض ۲۵درصدی کنند. گویا نامه لغو عوارض ۲۵درصدی برای صادرات فلزات و مواد معدنی غیر آهنی بزودی ابلاغ خواهد شد. و این مصوبه فعلا مشمول سنگ آهن نخواهد بود. همچنین رضا رحمانی وزیر صمت در این جلسه قول داد تا حقوق دولتی فلزات غیر آهنی در سال  ۹۸تغییر نکند.

 

برنامه جدید دولت برای شکار ثروت و اخذ مالیات از ثروتمندان: سینا احدیان،  یکی از کارشناس اقتصادی گفته  ۵۲ درصد از ۳۰۰ هزار میلیاردر کشور، پرونده مالیاتی ندارند.  ۴۸ درصد مابقی نیز مالیات واقعی خود را پرداخت نمی کنند. در این کشور باید دلالان و پزشکان و وکلا مالیات دهند که درآمد های راحت و بالا دارند. اما در حال حاضر بار مالیات کشور روی تولید است. به گفته وی، سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی، ۱۲ درصد است. اما صنعت به تنهایی ۶۱ درصد مالیات کشور را پرداخت می کند. در دنیا این روند برعکس است. گفتنی است، سهم صنعت در تولید ناخالص کشورهای مالزی، کره جنوبی و فرانسه بیش از ۲۰ درصد است و در پرداخت مالیات نیز ۳.۲، ۱۳.۶ و ۱۶.۵ درصد می باشد. به طورکلی در اکثر کشورهای پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از ۱۰ درصد است. البته قبلا  یک واحد در ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور با فرماندهی معاون اول رئیس جمهور در این باره تشکیل شد اما تاکنون هیچ تاثیری نداشته است.

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 5 آذر 98  : با افزایش و تثبیت ده درصدی نرخ انواع ارزها در بازار، شاهد حرکت صعودی قیمت انواع کالاها و خدمات( به جز کالاهایی که نیاز به مجوز دولت برای افزایش قیمت دارند) در بازار هستیم و  افزایش تدریجی نرخ تورم، بار دیگر چهره زشت و کریه خود را به مردم نشان می دهد!. امری که به رشد و رونق بورس تهران نیز منتهی شده و موجبات افزایش سطح عمومی قیمتها و شاخصها را بدنبال داشته است.

دولت در سالجاری کسری بودجه سنگینی دارد و با کاهش و مدیریت هزینه های خود، امکان ندارد بتواند از عهده این کسری بودجه برآید. لذا تنها چاره کار دولت برای جبران کسری بودجه در سالجاری، استفاده از همان روش قدیمی دولتهای قبل یعنی خلق شبه پول و پول است. امری که کسری های بودجه را می پوشاند ولی قدرت خرید پول مردم را می کاهد و به رقیق تر شدن ارزش پول ملی می انجامد. همان چیزی که در 40 سال گذشته رخ داده و بطور مثال: دلار 7 تومانی سال 58 را به دلار 12000 تومانی 98 رسانده است!!!.

و اما صرف نظر از اثرات متغیرها و فاکتورهای متعدد بر بازار سرمایه کشور، یک سری سهم ها هستند که اکثر تحلیلگران به ارزنده بودن آن ها اعتقاد دارند. این شرکت های کم ریسک ، دارای فاند قوی بنیادی خوبی بوده و زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خویش معامله میشوند. اتفاقا P.e مناسب زیر 4 مرتبه ای نیز داشته ولی تنها ایراد آنها، نداشتن اقبال بازار است. لذا هر چند در شرایط فعلی طرفدار و خریدار خوبی ندارند، ولی بزودی موتور محرکه این گروه از سهام نیز به حرکت در خواهد آمد. چرا که بزودی و با انتشار گزارشات خوب و صورتهای مالی 9 ماهه آنها، شاهد رشد قیمت و بازدهی مطلوب این سهام فراموش شده نیز خواهیم بود.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد