گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 196 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه

مقدمه: در حالیکه دماسنج بازار در نیمه اول وقت معاملاتی، خود را به درون  کانال 306 هزار واحدی رسانده بود ولی در نیمه دوم و در مواجهه با فشار فروش عمومی، مجبور به عقب نشینی از ایستگاه 306 هزاری گشت و توپ و میدان را به رقیب سپرد.

متأسفانه چند وقتی است که مدار حرکت بورس، بر اساس علم اقتصاد و دانش مدیریت مالی نیست و به اصطلاح، بازار( سهام بورسی) را خوب نمی خرند و کسی سراغ سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی نیست. بلکه علاقه و سلیقه فعالان بازار بیش از هر چیز معطوف به تک سهم های کوچک و  پروژه سازی شده! است. ای بسا سهامی که بیش از 5 تا ده برابر سرمایه خویش، زیان انباشته دارند، مقبولیت و طرفدار بیشتری دارند تا سهام بزرگ و قوی و بنیادی محور.

لذا مدار فعلی بورس، ساز ناکوک میزد و اختیار و اداره و مدیریت بازار، به دستان تنی چند از سفته بازان و  تیول داران، افتاده است. سفته بازانی که با تحریک و دستکاری مصنوعی قیمتها، سهام منتخب خویش را شارژ و تقویت می کنند و سریر پادشاهی بر سرشان می نشانند. ده تا 100 برابر شده قیمت برخی از سهام پروژه سازی شده در بازار طی یکی دو سال اخیر، مصداق بارزی از این ماجرا جویی ها و بازی خطرناک عده ای بازیگر خاص است.

شرح ماوقع:  با فشار عمومی عرضه در بازار از این سطح بازگشت و ضمن برخورد به محدوده منفی در میانه معاملات، در دقایق پایانی رشد محدودی را به ثبت رساند. حضور پررنگ بازیگران بورسی در تک‌سهم و غیاب موج‌های دسته‌جمعی در گروه‌های مختلف از نکات جالب توجه دادوستدهای امروز به شمار می‌رود. تردید و انتظار برای رونمایی از کارنامه‌های آبان‌ماه و سپس پرده‌برداری از مفروضات مهم دولت در بودجه از دیگر مشخصه‌های معاملات امروز بود.

از طرفی، قیمتها در چند روز پیش در بسیاری از نمادها به سطوح جذابی رسیده بود که انگیزه های کافی برای خرید را بین فعالان بازار برانگیخته بود. عده ای  نیز ( بالاخص حقوقی های بازار) از این فصت مناسب بهره گرفته و سهام زیر قیمت       ( منظور زیر ارزش ذاتی واقع شده) را از کف بازار خریدند و رفتند. و اما بزودی شاهد انتظار گزارش های فعالیت یک ماهه شرکتها خواهیم بود که اکثر گزارش خوبی را به بازار ارائه خواهند کرد و در پی این امر، بدون شک قیمت سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده، نیز سیر صعودی پیدا خواهد کرد. و اما حضور پررنگ بازیگران بورسی در تک‌سهم ها و غیاب موج‌های دسته‌جمعی در گروه‌های مختلف از نکات جالب توجه دادوستدهای امروز به شمار می‌رفت. تردید و انتظار برای رونمایی از کارنامه‌های آبان‌ماه و سپس پرده‌برداری از مفروضات مهم دولت در بودجه از دیگر مشخصه‌های معاملات امروز بود. لذا بازار سهام در جریان معاملات رفتار باثباتی نداشت. شاخص کل در آغاز معاملات به لطف برتری ممتد ولی محتاط تقاضا توانست رشد حدود 500 واحدی را ثبت کند و به طور مقطعی به کانال 306 هزار واحدی راه یابد. در ادامه، قیمت‌ها به ویژه در نماد شرکت‌های بزرگ تحت فشار عرضه شاخص کل را وادار به عقب‌نشینی به محدوده منفی کردند. اما این پایان روند نبود و شاخص کل بار دیگر با بهبود نسبی تقاضا به محدوده مثبت بازگشت و درآخرین دقایق 150 واحد بالاتر از روز گذشته ایستاد.

آرایش نامتعارف و ناموزون نمادهای بورسی:

نحوه آرایش نمادهای موثر بر شاخص کل و رصد توزیع نقدینگی بین صنایع از وضع خاص بازار در روزهای اخیر و امروز خبر می‌دهد. بزرگانی که معمولا در ردیف اثرگذاران قرار دارند، جایشان خالی است و نمادهای گروه انفورماتیک، حمل‌ونقل و مخابرات در این جدول به عنوان صدرنشین قرار دارند. در واقع، حضور نمادهایی چون «رانفور»، «حکشتی» و «همراه» در صدر نمادهای حامی شاخص در جای خالی بزرگان کالایی و حتی بانکی نشان می‌دهد که بازار عملا در فاز انتظار قرار گرفته و تا بررسی دقیق‌تر شرایط محیطی میل به خرید ندارد. تاثیر غیرمستقیم این رویکرد را می‌توان در تراکم جریان نقدینگی در برخی تک‌سهم‌ها نظیر «کویر» و یا افزایش چشمگیر ارزش معاملاتن در نمادی چون «غنوش» با درجه شناوری پایین مشاهده کرد. اختصاص 15 درصدی کل ارزش معاملات خرد به این دو نماد در حالی که بزرگان بورسی در رکود ادامه‌دار معاملاتی به سر می‌برند، از رخنه عمیق تردید در زیر پوست بورس تهران حکایت دارد.

تردید معاملاتی در مه محیطی:

به نظر می‌رسد اصلاح قیمت بنزین زنگ هشدار را برای تعدیل قیمت سایر حامل‌های انرژی به صدا در آورده و به همین دلیل حضور بازیگران بورسی را در دو سوی معاملات وادار به احتیاط بیشتر کرده است. این چشم‌انداز که می‌تواند حاشیه سود شمار زیادی از صنایع بورسی اعم از حمل‌ونقل تا سیمان را تحت فشار گذارد در مجموع فضایی به وجود آورده که معامله‌گران در خریدهای خود با تردید عمل می‌کنند. غلبه این روحیه به فضای عمومی معاملات را می‌توان در رفت و برگشت امروز شاخص کل هم دید. اگرچه اطلاعات مندرج در گزارش‌های ماه آبان نیز برای بررسی دقیق‌تر عملکرد شرکت‌ها و کشف الگوهای درآمدی هر بنگاه و ترسیم چشم‌انداز سهام در کوتاه‌مدت موثر است و معامله‌گران در منتظر نگه داشته به اوج این جریان اطلاعاتی برسیم، اما به نظر می‌رسد انتشار قریب‌الوقوع لایحه بودجه سال بعد، به خصوص پس از اصلاح قیمت بنزین بیش از پیش محل بحث و گمانه‌زنی و محافظه‌کاری بورس‌بازان طی روزهای اخیر باشد. به بیان دیگر، تعیین تکلیف بورس تنها از طریق انتشار مفروضات بودجه‌ای دولت و رونمایی از قیمت‌های مهمی چون نرخ ارز رسمی، حامل‌های انرژی و نرخ‌های مالیات میسر است.

جایگاه ناظر در شکاف کم‌نشدنی اطلاعات:

یکی از معضلات بنیادی تمام بازارها عدم تقارن اطلاعات بین فروشنده و خریدار است. به بیان دیگر، اطلاعات مهم در مورد کالا یا در اینجا، دارایی‌های چون سهام به اندازه مساوی در بین معامله‌گران تقسیم نشده است. این امر به طور کلی منجر به ایجاد انگیزه جهت خرید و فروش می‌شود اما تبعاتی دارد  که دست‌کم انتظار می‌رود در بازار سهام به عنوان شفاف‌ترین شکل یک بازار در کل یک اقتصاد به حداقل ممکن تقلیل یابد.  در واقع یکی از مزایای بورس کاهش توزیع نامتقارن اطلاعات بین دو سوی معامله به منظور ارتقای سطح کارایی در کل بازار است.

با وجود این، نمونه‌های زیادی مشاهده می‌شود که فاصله زمانی قابل توجه و موثری بین پخش شایعه تا انتشار اطلاعات معتبیر و ایجاد شفافیت در مورد سهام است. می‌توان گزارش‌های متعددی را مثال زد که قبل از انتشار روی سامانه کدال بر قیمت سهام و خرید و فروش‌هایی با حجم‌های سنگین قابل رصد است. در این بین، پخش شایعه در مورد افزایش سرمایه و شفاف‌سازی شرکت‌ها پس از ابهام چندین روزه از معضلاتی است که همچنان در بورس تهران شایع است. کم کردن این فاصله زمانی و ایجاد فضایی برای متقارن ساختن اطلاعات از وظایفی است که نهاد ناظر بر دوش دارد. انجام این وظیفه ضمن فروکاستن  از رانت اطلاعاتی حاکم بر معاملات و عمق‌بخشی هر چه بیشتر به بازار به ایجاد انگیزه برای فعالیت بلندمدت در بازار سرمایه منجر خواهد شد.

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
#رانفور، #حکشتی، #همراه و #فارس، با رشد 151 واحدی روبرو شد. بازار امروز با اصلاح آغاز کرد و در ادامه با رشد قیمت ها در گروه های کوچکتر از منفی به مثبت رسید تا همچنان تردید در رفتار فعالان مشهود باشد.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 305,774 واحد/ میزان تغییر 151 واحد مثبت / ارزش بازار 11,157,798 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 16,747 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.036 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: رانفور 128 واحد مثبت / حکشتی 128 واحد مثبت/ همراه 115 واحد مثبت/ شپنا 95 واحد منفی/ پارس 77 واحد منفی/ شخارک 60 واحد منفی/ فارس 57 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : ونوین 472.8 میلیون سهم/ وتجارت 188.6 میلیون سهم/وبصادر 136.1 میلیون سهم/ ذوب 111.5 میلیون سهم/ ولساپا 101.7 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-) جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که در نیمه اول امسال تولید انواع لوازم خانگی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش با اهمیتی داشته است.

2) مزایده فروش 30 هزار تن شمش بیلت صادراتی این هفته بر مبنای 381$ بسته شده و نزدیک به 8.8% افزایش طی 4 هفته گذشته دارد.

3) روند موجودی انبارهای تجار و فولادسازان چینی برای چهارمین هفته متوالی کاهشی است که نشان از تقاضای مطلوب و البته افت عرضه در بازار این کشور دارد. انتظار می رود تا نیمه دسامبر روند کاهش موجودی انبارها ادامه داشته باشد.

4) بهترین بازدهی معادل بانکی اوراق اخزا (مدت دار) در سطح 19.5درصد سالانه است که منجر به تقویت p.e بازار یا تثبیت آن می شود.

5) مرقام در گزارش تفسیری خود خبر از تجدید ارزیابی دارایی داده است.

6) موضوع نرخ گاز و اختلاف با شرکت گاز استان فارس در سال 1392 با رای به نفع پتروشیمی شیراز بسته شد.

7) ترامپ گفته ممکن است پمپئو به دلیل شرکت در انتخابات مجلس سنا در 2020 از مقام خود کناره گیری کند.

8) بحث مالیات 5درصد بر عایدی سرمایه با پیگیری های رئیس سازمان بورس از برنامه مجلس کنار گذاشته شد.

 

9معاون امور حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام پیگیری برای حذف پیشنهاد لغو معافیت مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی بیان کرد که این پیش‌نویس بدون هماهنگی با این وزارتخانه نوشته شده است.

10وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌گوید اگرچه در لایحه مالیات‌های مستقیم، بحث دریافت مالیات‌ها در حال اصلاح است اما تاکنون مصوبه و مقرراتی درباره اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی وضع نشده است. وی می گوید پایه‌های جدید مالیاتی تعریف شده، برخی از معافیت‌های مالیاتی ساماندهی و تعدادی از آنها اصلاح و حذف می‌شود و برخی همچنان باقی می‌ماند.

11) وزیر مشاور امارات در امور خارجه می گوید سیاست‌های ایران و ترکیه در منطقه «خصمانه» است. میزان دخالت ایران و ترکیه در امور کشورهای منطقه طی دو دهه گذشته، همزمان با بی‌ثباتی در منطقه افزایش یافته است.

12) وزیر مشاور در امور خارجه دولت سعودی با متهم کردن دوباره ایران به حمله به تأسیسات آرامکو، از سازمان ملل خواست تا کارشناسان خود را برای بررسی حادثه به عربستان اعزام کند.

13) استیضاح وزیر جهاد کشاورزی سه شنبه در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد.

14) بررسی‌ها نشان می‌دهد گوجه فرنگی در اکثر مناطق تهران کمیاب شده و در برخی دیگر از مناطق نیز با افزایش قیمت بی سابقه‌ای رو به رو شده به شکلی که به کیلویی ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان رسیده است.

15) نوبخت می گوید  پیش نویس لایحه بودجه ۱۳۹۹ کل کشور را تقدیم هیئت دولت کردیم تا در موعد مقرر و قبل از نیمه آذر پس از تصویب در هیات وزیران تقدیم مجلس شورای اسلامی شود. وی گفته 24 آذر بودجه در مجلس خواهد بود!

16) چمران می گوید  هرچه درگیر لایحه‌های FATF شویم خودمان را محدود می‌کنیم  و خود تحریمی است و نفعی برای ما ندارد.

17) محسن رضایی می گوید لوایح مرتبط با FATF هم اکنون در دستور بررسی کارشناسی است.

18) فعالیت تولیدی آکنتور مجددا آغاز شده است!

19) الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، می‌گوید ایران از روسیه درخواست دو میلیارد دلار وام کرده است.

20) مدیران سصوفی می گویند با توافقنامه اوراسیا اوضاع صادراتمان بهتر می شود.

21) تقاضا محصولات پتروشیمی در بورس کالا طی روز گذشته تقویت شد

22) ایران از روسیه دو میلیارد دلار وام برای پروژه‌هایی شامل ساخت نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های برق آبی، خطوط ریلی و واگن‌های قطار درخواست کرده است.

23) اعمال تعرفه صادراتی بر مواد معدنی و کنسانتره مس به بهانه افزایش قیمت سنگ آهن، کنسانتره و گنداله آهن در بازارهای جهانی و تامین نیاز فولادسازان داخلی باعث حیرت کارشناسان شده است، زیرا کنسانتره مس به روشنی ارتباطی با صنعت فولاد و کارخانه‌های وابسته ندارد.  بررسی‌ قیمت‌های جهانی نشان می‌دهد که سنگ مس، روی، سرب، کروم و کنسانتره آنها که مشمول تعرفه صادراتی شده‌اند نه‌تنها افزایش قیمت نداشته‌اند بلکه با کاهش قیمت هم همراه بوده‌اند و کنسانتره حاصل از فرآینده تولید آنها که نیاز به سرمایه‌گذاری کافی دارد و اشتغالزا نیز هست را نمی‌توان مصداق خام‌فروشی دانست. عمده کنسانتره صادراتی کشور توسط شرکت ملی مس صادر می‌شود و مازاد قابل توجهی در بازار داخلی وجود دارد و افزایش تعرفه بر کنسانتره مس به بهانه افزایش قیمت سنگ آهن فاقد توضیحات کارشناسی است و وزارت صمت تاکنون توضیح روشنی ارائه نکرده است.

 

نقطه نظرات کارشناسان بازار: بنظر می رسد نظم جدیدی در بورس تهران در حال شکل گرفتن است. اول آنکه تعداد نمادهایی که p.e تحلیلی آن ها در محدوده کمتر از 5 واحد باشد در حالی که اطمینان بالایی از ثبات و تکرار سود آن ها وجود داشته باشد، بسیار محدود است و چنین گزینه هایی به ندرت در بازار یافت می شود.

مساله دیگر ثبات نرخ اوراق درآمد ثابت در محدوده بازدهی معادل بانکی کمتر از 20درصد است که باعث شده تا معامله گران بلند مدتی حاضر به پذیرش p.e بالاتر نسبت به گذشته باشند. با رسیدن به موعد ارسال بودجه دولت، نگاه ها به نحوه چینش پرتفو و ایجاد تغییرات در آن است. تحلیل های بسیار متفاوتی هم در خصوص چشم انداز آتی گروه ها توسط صاحب نظران منتشر می شود که تجمیع آن نظرات به شما دید مناسبی می دهد.

اگر بخواهیم صنایع کم ریسک را معرفی کنیم بنابه دلایلی که عرض خواهم کرد چنین است:

1) در صادرات محور ها، سنگ آهن و مس به دلیل مصرف محدود انرژی و عدم وجود بندهای معافیت مالیاتی که احتمال حذف آن ها وجود دارد، کم ریسک و مناسب سرمایه گذاری محسوب می شوند.

2) در روانکارها به سبب کاهش قیمت ماده اولیه، به شرط ثبات نسبی در نرخ های فروش می توان گزینه های کم ریسک یافت.

3) تامین سرمایه ها با قراردادهای جدید منعقد شده، روند صعودی سودآوری را دنبال می کنند در حالی که ریسک بسیار محدودی دارند.

4) یوتیلیتی ها از هر نظر کم ریسک محسوب می شوند در حالی که با تقسیم سود حداکثری به مجمع می روند.

5) در تایرسازها و شوینده ها گزینه هایی دیده می شود. عدم ورود محصول مشابه به صورت قاچاق، امیدواری ها را برای افزایش میزان فروش فراهم کرده است.

6) در میان پتروشیمی ها، شرکت هایی که خوراک آن ها مرتبط اب گاز اتان نباید یک گزینه سرمایه گذاری هستند. در واقع شرکت هایی که خوراک مایع بوده یا محصول پتروشیمی دیگر را به عنوان ماده اولیه مصرف می کنند، همچنان نکات مثبت و جذاب دارند.

7) هلدینگ های دارویی به سبب p/nav  مناسب و p.e بسیار کمتر از متوسط گروه دارویی، می توانند گزینه های سرمایه گذاری کم ریسک تلقی شوند.

8) در میان غذایی و دامپروری ها، تنوع محصول و شرکت بسیار زیاد است ازین جهت باید در انتظار تحولات آتی ماند. تصمیم دولت برای دلار 4200 تومانی می تواند اثرات خاصی بر اینچنین سهم هایی داشته باشد.

 

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 4 آذر 98  : هر چند که عمر  نارضایتی ها و آشوبهای اخیر بیش از چند روز نبود و خیلی زود خاموش و سرد شد، و بار دیگر امنیت و آرامش به فضای سیاسی و کسب و کار، برگشت.

ولی متاسفانه اقتصاد کشور در رکود و ایستایی بسر می برد. امری که دامنه آن به بسیاری از بنگاههای اقتصادی کشیده شده و فضای کسب و کار را در رخوت و سستی کم سابقه ای فرو برده است.

دولت در سالجاری کسری بودجه سنگینی دارد و با کاهش و مدیریت هزینه های خود، امکان ندارد بتواند از عهده این کسری بودجه برآید. لذا تنها چاره کار دولت برای جبران کسری بودجه در سالجاری، استفاده از همان روش قدیمی دولتهای قبل یعنی خلق شبه پول و پول است. امری که کسری های بودجه را می پوشاند ولی قدرت خرید پول مردم را می کاهد و به رقیق تر شدن ارزش پول ملی می انجامد. همان چیزی که در 40 سال گذشته رخ داده و بطور مثال: دلار 7 تومانی سال 58 را به دلار 12000 تومانی 98 رسانده است!!!.

و اما صرف نظر از اثرات متغیرها و فاکتورهای متعدد بر بازار سرمایه کشور، یک سری سهم ها هستند که اکثر تحلیلگران به ارزنده بودن آن ها اعتقاد دارند. این شرکت های کم ریسک ، دارای فاند قوی بنیادی خوبی بوده و زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خویش معامله میشوند. اتفاقا P.e مناسب زیر 4 مرتبه ای نیز داشته ولی تنها ایراد آنها، نداشتن اقبال بازار است. لذا هر چند در شرایط فعلی طرفدار و خریدار خوبی ندارند، ولی بزودی موتور محرکه این گروه از سهام نیز به حرکت در خواهد آمد. چرا که بزودی و با انتشار گزارشات خوب و صورتهای مالی 9 ماهه آنها، شاهد رشد قیمت و بازدهی مطلوب این سهام فراموش شده نیز خواهیم بود.

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد