گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 192 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار یکشنبه

مقدمه: در پی خروج از بحران بنزین در کشور که بیش از چند روز به طول نکشید، بار دیگر شاهد برقراری آرامش و امنیت در پهنه سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشور هستیم و اوضاع به روال عادی و طبیعی بازگشته است.

این در حالیست که پیش از این نیز معلوم بود که واکنش منفی بازار طلا و ارز و بورس و سایر بازارهای موازی به این قضیه، بی محل بوده و نمی بایست اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار می داد. با اینهمه، عده ای از فعالان بازار  دچار وحشت و ترس شده و سهام خویش را  در پایین ترین قیمتها فروختند و نقد کردند و یا به بازار ارز و سکه طلا بردند و الان در ضرر اند. چرا که بسیاری از این سهامداران فاقد تحلیل و بینش اقتصادی و سیاسی، سهام خویش را بین 5 تا 15 درصد زیر قیمت قبلی فروختند و دلار 12000 تا 12800 تومانی خریدند و اینک قیمت دلار به زیر 12 هزار تومان آمده ولی سهام آنها به همان سطوح قیمتی قبلی بازگشته است.

از طرفی، قیمتها در چند روز پیش در بسیاری از نمادها به سطوح جذابی رسیده بود که انگیزه های کافی برای خرید را بین فعالان بازار برانگیخته بود. عده ای  نیز ( بالاخص حقوقی های بازار) از این فصت مناسب بهره گرفته و سهام زیر قیمت       ( منظور زیر ارزش ذاتی واقع شده) را از کف بازار خریدند و رفتند. و اما بزودی شاهد انتظار گزارش های فعالیت یک ماهه شرکتها خواهیم بود که اکثر گزارش خوبی را به بازار ارائه خواهند کرد و در پی این امر، بدون شک قیمت سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده، سیر صعودی پیدا خواهند کرد.

 

شرح ماوقع: بورس تهران ضمن تحمل محدودیت‌های ناشی از دسترسی به اینترنت، معاملات اولین روز کاری آذر را با رشد آرام قیمت‌ها آغاز کرد و تا ساعت پایانی معاملات با وجود فشار نسبی عرضه، در محدوده مثبت باقی ماند. البته همزمان با جو آرام معاملات به ویژه در سهام شرکت‌های بزرگ، در گروه‌های کوچک‌تر همچنان شاهد تب‌وتاب بیشتر بورس‌بازان و افزایش حداکثری قیمت هستیم. شکل‌گیری موج‌های موسمی در شرایطی که بازار جهت‌گیری خاصی از متغیرهای بنیادی نمی‌بیند، از ویژگی‌های تالار سهام در معاملات این روزهاست.

احتیاط بورس‌بازان در بی‌خبری:

عدم توازن در رشد شاخص‌های سهام را می‌توان به دو گونه تعبیر کرد. از یک طرف، عدم دسترسی به اطلاعات و اخبار اقتصاد جهانی و دشواری در رصد قیمت جهانی مواد خام باعث شده تا معامله‌گران جانب احتیاط را در خرید و فروش سهم‌های وابسته رعایت کنند و سفارش‌های خود را در این نمادها حول نقطه صفر قرار دهند. برای همین است که شاخص کل با وجود رشد قیمت‌ها طیف وسیعی از سهم‌های کوچک همچنان رشدهای محدودی را تجربه می‌کند.

از سوی دیگر، غیاب بازیگران بزرگ که از نااطمینانی‌های مرتبط با بازار جهانی و بودجه دولت اثر می‌پذیرد هم در بروز این وضعیت موثر بوده است. در این بین، پول‌های خرد که میل خروج از بازار را ندارند مترصد فرصت‌هایی برای خرید در جو آرام بازار هستند دو برای همین از شفافیت به شایعات پناه می‌برند و در فضای تورم‌بار بورس تهران از افزایش سرمایه‌ها، افزایش نرخ‌ها و موضوعاتی از این دست مسیر خود را مشخص می‌کنند.

فرصت‌های خاموش خرید:

مجموعه عوامل فوق در آستانه انتشار گزارش‌های عملکرد ماه آبان شرایطی را فراهم کرده که اهالی بازار یا دل به اخبار و شایعات مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها و افزایش سرمایه‌ها ببندند و یا منتظر شکل‌گیری موج‌های موسمی پول در سهم‌هایی با عمق کم معاملات و درجه شناوری پایین برای حرکت‌های تند قیمتی باشند. تاثیر این آرایش در بازار را می‌توان به طور مشخص در معاملات شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر(وصنا) به عنوان پرمعامله‌ترین نماد معاملات امروز و همچنین شدت رشد در گروه قند و شکر دید.

معاملات «وصنا» طی روزهای اخیر وضعیت عمومی بازار را تا حدودی نمایان می‌سازد. رشد پیوسته قیمت این سهم از ابتدای آبان در شرایطی صورت گرفته که عملا در سامانه کدال گزارش مبنی بر چنین حمایت و رشد قیمتی مشاهده نمی‌شود و با وجود اعلام شرکت در خصوص عدم تغییر مثبت در خالص ارزش دارایی‌های «وصنا»، معامله‌گران در صف‌های خرید این سهم حضور پررنگ و مثال‌زدنی‌ای دارند. در کنار چنین وضعیتی، معاملات گروه قند و شکر نیز داغ دنبال شد. رشد حداکثری در قریب به اتفاق نمادهای این گروه در کنار افزایش قیمت سهام لاستیک‌سازان، گروه کاشی و سرامیک و سیمانی‌ها از موارد جالب توجه معاملات امروز بود که نشان داد قبل از انتشار گزارش‌های ماهانه چه کانون‌هایی در بازار گرم است.

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
#پارس، #حکشتی، #شیران و #وپارس، با رشد 625 واحدی روبرو شد. بازار همچنان کم حجم و بدون روند به کار خود ادامه می دهد و نمادهای بزرگ بازار نوسانات با گرایش اصلاحی را در پیش گرفته اند.

 

 آخرین وضعیت بازار امروز:  شاخص کل 305,622 واحد / میزان تغییر 625 واحد مثبت / ارزش بازار 11,152,239 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 12,559 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.601 میلیارد سهم

 

نمادهای  تاثیر گذار در شاخص: پارس 233 واحد مثبت / شپدیس 167 واحد منفی/ حکشتی 127 واحد مثبت/ فولاد 99 واحد منفی/ فملی 87 واحد منفی/ شیران 78 واحد مثبت/ وپارس 70 واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 238 میلیون سهم / وبصادر 122 میلیون سهم/ ونوین 99.6 میلیون سهم/ فاراک 92.9 میلیون سهم/ ذوب 83.3 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- جهانگیری گفته هزینه دستگاه‌های دولتی باید بشدت کاهش یابد لذا سعی داریم در ماه‌های پایانی سال، بودجه کشور بار مالی بیشتری را به نقدینگی تحمیل نکند.راهکار آن این است که هزینه‌های دولت و دستگاه‌های باید به شدت کاهش پیدا کند. وی ادعا کرده ذخایر بانک مرکزی در بهترین شرایط قرار دارد.

2- شرکتهای بزرگ فولادی برای تأمین سنگ آهن گردهم آمدند. سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفته،  فولادسازان و سنگ آهنی ها شریک شوند. عظیمیان، مدیر عامل فولاد مبارکه نیز گفته سنگ آهن کافی اگر تامین نشود، کوره های فولاد به زودی خاموش می شود.

3- یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفته پیشنهاد ما وضع عوارض 40 درصدی برای سنگ آهن است! ( چقدر هم کم اشتها هستند ایشون!). از طرفی محمدی، مدیرعامل فولاد خوزستان گفته سرکوب قیمت شمش در بورس کالا، صادرات سنگ آهن را افزایش می دهد . غفوری، مدیرعامل فولاد خراسان هم گفته کمیته کارشناسی برای تأمین سنگ آهن فولادسازان ایجاد شود. این در حالیست که خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد گفته ارزش افزوده زنجیره فولاد به محصولات نهایی منتقل شود.

3- مدیرکل حمل مسافر سازمان راهداری گفته  کارت سوخت سواری‌های کرایه بین شهری به میزان ۸۵۰ لیتر شارژ شد.

و هیچ راننده‌ای حق افزایش قیمت کرایه را ندارد. لذا  از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده، آن را به اطلاع سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ یا تلفن گویای ۱۴۱ برسانند تا با متخلفان برخورد کنیم. (* این در حالیست که طی چند روز اخیر نرخ بیشتر کرایه ها بیش از 30 درصد در تهران بالا رفته است).

3- وزیر دفاع فرانسه گفته همچنان به مذاکره با ایران ادامه خواهیم داد.  وزیر دفاع فرانسه با اشاره به برخی ادعاها درباره نقش ایران در منطقه، از این که آمریکا در امور منطقه بیش از این مداخله نکرده و با ایران مقابله نمی‌کند انتقاد کرده است.

4- بانک مرکزی در راستای ارتقای امنیت تراکنش های بانکی تمامی بانک های کشور را مکلف کرده تا از اول دی ماه خدمات رسانی برای تراکنش های بدون کارت را تنها با رمز پویا صورت دهند، بر این اساس از اول دی ماه هیچ گونه تراکنش بانکی بدون کارتی با استفاده از رمز ایستا انجام نخواهد شد.  این اقدام بانک مرکزی در راستای مقابله با فیشینگ و ارتقای امنیت تراکنش های بانکی انجام خواهد شد و مردم باید با مراجعه به بانک ها و یا دستگاه های خودپرداز نسبت به دریافت رمز پویا (یک بار مصرف) اقدام نمایند.

5- به رغم کاهش میزان سهم زغال سنگ چین از 68 درصد در سال 2012 به رقم 59 درصد در سال 2018 میلادی، گزارشهای خبری نشان می دهد میزان مصرف سوختهای فسیلی در این کشور با روند افزایشی روبرو شده است.

اگرچه چین در چهارسال گذشته فعالیت دست کم  100مرکز تولید کننده زغال سنگ را به حال تعلیق درآورد، ولی جدیدترین گزارشهای نشان می دهد این کشور که بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهان به شمار می آید اخیرا مجددا به استفاده از سوختهای فسیلی روی آورده است. گفتنی است، استرالیا نیز در سال  میلادی؛ با هدف جلوگیری از آلودگی هوا و تولید گازهای گلخانه ای شمار زیادی از فعالیتهای مربوط به تولید این ماده معدنی را به حال تعلیق درآورد.

 

 

گفتگوی مدیر عامل شرکت بورس: علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران با اشاره به حجم معاملات برترین نمادهای بورسی گفته: برترین‌های این نماد‌ها شرکت‌هایی هستند که بیشترین ارزش معاملات و حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند؛ این در حالی است که ۵۰درصد معاملات خرد از ایستگاه‌های آنلاین انجام می‌شود که نشان از یک چالش فرهنگی و اصلاح رفتاری مردم و فعالان بازارسرمایه دارد و بورس تهران با ۲۲تالار منطقه‌ای درگاه وصل کلیه فعالان بازار سرمایه با مردم است. البته نوسان بازارسرمایه تابع اقتصاد کلان بوده و این مساله حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران به طور مداوم در حال تحلیل شرایط بوده و با تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال نوسانات را تحلیل می‌کنند. لذا  باید در این راستا کار فرهنگی صورت بگیرد تا مردم رفتار‌های هیجانی در بازار نداشته باشند. وی در خصوص نوسانات دلار و راهکار‌هایی حفظ نقدینگی در بازار سرمایه به خبرنگاران  گفته: از جمله راهکار‌های حفظ و اضافه شدن جذابیت در بازار سرمایه رشد مداوم عرضی و طولی آن به مثابه یک کیک بزرگ برای سود بردن همه ذی‌نفعان است. افزایش تعداد عرضه‌های اولیه با کیفیت شرکت‌هایی با سایز بزرگتر و همچنین استقبال از شرکت‌هایی که شرایط حضور در بورس را دارند را می‌توان از جمله این راهکار‌ها عنوان کرد. از جمله این شرکت‌ها، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است که در صورت رسیدن به نتیجه، پاسخی به تقاضای مردم عزیز است. صحرایی همچنین در توصیه‌ای از سهامداران خواسته که به فضای مجازی برای سرمایه‌گذاری اتکا نکنند و با دانش کافی یا دریافت اطلاعات اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
وی در پایان درخصوص عرضه اولیه شرکت‌ها نیز عنوان کرده: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ شرکت در بورس تهران عرضه اولیه شده اند و قرار است در آینده نیز عرضه اولیه دو شرکت مجموعه گلرنگ یکی شرکت "غذایی کوروش" و دیگری شرکت "شوینده پدیده شیمی غرب" نیز در فهرست عرضه‌های اولیه قرار دارد همچنین عرضه اولیه شرکت "سرمایه‌گذاری کوثر" وابسته به بنیاد شهید کار پذیرش آن انجام شده و به‌زودی در تالار بورس درج می‌شود.

 

نقطه نظرات کارشناسان: فرشید اردبیلیون جهانی مدیرعامل کارگزاری جهان سهم درخصوص انتظار بازار برای ورود گزارش‌های ۹ ماهه، گفته: گزارش‌های عملکرد ۹ماهه تاثیر بسزایی بر دایره عملکردی سرمایه‌گذاران و سهامداران داشته چراکه بسیاری از بنگاه‌ها وضعیت مناسبی دارند و این گزارش‌ها محرک مناسبی در بازار است اما؛ از سوی دیگر باید اشاره داشت که در مقابل برخی شرکت‌ها نیز به چشم می‌خوردند که عملکرد آن‌ها از گزارش۶ماهه ارائه شده بسیار ضعیف‌تر است، اما وزنه مثبت‌ها نسبت به منفی‌ها، سنگین‌تر است. بدون شک  در گزارش‌های ۹ ماهه،فولادی ها،سنگ آهنی ها، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و کامودیتی‌ها می‌توانند پرچم‌داران بازار لقب بگیرند.

وی در خصوص برخی معافیت‌های مالیاتی نیز این چنین گفته: سود خرید و فروش از مالیات معاف بوده و شرکت‌های پذیرفته شده نیز دارای این معافیت هستند، اما معافیت‌ها چندان در EPS خالص شرکت‌ها تاثیرگذار نیست.

اردبیلیون جهانی با اشاره به اینکه شرکت‌های صادرات‌محور باید تمرکز خود را صادرات به کشور‌های همسایه، ترسیم کنند، تاکید کرده: اقتصاد، نیازمند اشتغالزایی و درآمدزایی بوده بنابراین بازار ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیونی که در همسایگی ایران قرار دارد، می‌تواند برای طرح‌های توسعه‌ای بهترین نقطه تمرکز شرکت‌ها باشد و دولت نیز باید با ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها که توانایی صادرات دارند، سرمایه‌گذاری بلندمدتی را داشته باشد تا اسیر کمبود نقدینگی در بودجه نشود.

او با اشاره به اینکه صادرات تنها راه درآمدزایی ارزی و رشد ارزش پول ملی کشور است، تصریح کرده: دولت باید سد‌های صادراتی را بشکند نه اینکه برای صادراتی‌ها مشکل‌آفرینی کند؛ شایعاتی که درخصوص اخذ مالیات از صادرات‌محور‌ها شکل گرفته را دولت باید از بسیاری شرکت‌هایی که فرار مالیاتی دارند، طلب کند. و اما اخذ مالیات از صادرات گام آخر دولت باید باشد، یعنی تمامی شرکت‌ها زمانی که زیر چتر مالیاتی قرار گرفتند و بساط فرار مالیاتی‌ها برچیده شد، آن‌هنگام می‌توان مدعی بود که صادرات نیز باید مالیات دهد نه امروز که صادرات با مشکل مواجه بوده و برای حفظ بازار‌های هدف، همواره مجبور به ارائه تخفیف‌های کلان است.

2- حامد فلاح، مدیرعامل کارگزاری سینا در ارزیابی روند معاملات بازار گفته: "بورس" روندی "زمانیرا در پیش دارد اما؛ سهم‌هایی که بی‌دلیل پایین آمده یا در دوران رشد بازار، رشد نداشته‌اند، برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند.
سهم‌های بزرگ زیادی هستند که ارزندگی داشته و بازدهی خوبی نصیب سهامداران خواهند کرد. وی با بیان اینکه اگر سرمایه‌گذار با تحلیل وارد گود بورس شده و معامله کند، به سودسازی نزدیک خواهد شد. سرمایه‌گذار باید آگاهانه و منطقی وارد جریان سرمایه‌گذاری بازارسرمایه شود بنابراین اگر برخی سهم‌ها که دچار افزایش قیمت داشتند، حال با اصلاح مواجه شدند و به نظر می‌رسد که نه ریزش زیادی در بازار خواهیم داشت و نه سودی هیجانی. بنابراین سرمایه‌گذار نباید رفتار هیجانی و خروجی غیرپیش‌بینی شده را از بازار به ضرر خود رقم بزند. وی معتقد است سهم‌های ارزنده‌ای که تاکنون با رشد همراه نشده اما میزان میزان ارزندگی بالایی داشته و با ریزش زیادی نیز همراه شدند اصلا برای سهامداران جای نگرانی ندارد زیرا این سهم‌ها در حال رسیدن به روندی معقول برای صعود هستند و تا زمان برگزاری مجمع، بازدهی خوبی را نصیب سهامداران خواهند کرد

 

پیش بینی بازار یکشنبه 3 آذر 98  : با مهار اغتشاشات سیاسی ، بار دیگر شاهد برگشت امنیت و آرامش به کشور هستیم . بورس تهران نیز که طی روزهای نخستین هفته گذشته با عقب نشینی فعالان بازار روبرو شده و  تن به افت بیش از 7500 واحدی داده بود، اینک به مدار رشد و روال عادی بازگشته و سطح عمومی قیمتها و شاخصها در حال بهبود و افزایش است.

و اما صرف نظر از اثرات متغیرها و فاکتورهای متعدد بر بازار سرمایه کشور، یک سری سهم ها هستند که اکثر تحلیلگران به ارزنده بودن آن ها اعتقاد دارند. این شرکت های کم ریسک ، دارای فاند قوی بنیادی خوبی بوده و زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خویش معامله میشوند. اتفاقا P.e مناسب زیر 4 مرتبه ای نیز داشته ولی تنها ایراد آنها، نداشتن اقبال بازار است. لذا هر چند در شرایط فعلی طرفدار و خریدار خوبی ندارند، ولی بزودی موتور محرکه این گروه از سهام نیز به حرکت در خواهد آمد. چرا که بزودی و با انتشار گزارشات خوب و صورتهای مالی 9 ماهه آنها، شاهد رشد قیمتها و بازدهی مطلوب این سهام فراموش شده نیز خواهیم بود.

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد