گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 193 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه بازار:  

مقدمه: با آنکه هنوز بازار کم جان و کم رونق است، ولی از بحران سیاسی چند روز قبل خارج شده و در مسیر عادی خویش قرار گرفته است. بطوریکه سطح عمومی قیمتها و شاخصها به مدار قبلی بازگشته و خبری از هجوم سهامداران برای فروش سهام خود به هر قیمتی و در صفهای فروش، نیست.

از طرفی، قیمتها در بسیاری از نمادها به سطوح جذابی رسیده و برای خرید و سرمایه گذاری بیشتر، به خریداران چراغ سبز نشان می دهد. لذا انتظار می رود در هفته آینده که مقارن با آغاز سومین ماه از فصل پاییز و موعد انتشار گزارش فعالیت ماهانه شرکتها است، شاهد رخدادهای خوبی در این بخش از فعالیتهای اقتصادی باشیم و بازار داغ و پر جنب و جوش شود. اکثر کارشناسان و صاحبنظران نیز ماه آینده را  آغاز درخشش سهام بزرگ و دارای فاند قوی بنیادی می دانند و بر لیدری سهام ارزنده ای چون فولاد مبارکه،کگل، کچاد،شپنا،زاگرس،شفن،فملی،وبملت،وبصادر،وتجارت ...  تاکید دارند.

شرح ماوقع: شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز مسیر کم‌نوسانی را در پیش گرفت. ارزش معاملات سهام در حدود 1718 میلیارد تومان( در بورس و فرابورس) بود. بورسیان بالغ بر 1082 و فرابورسیان افزون بر 636 میلیارد تومان داد و ستد داشتند. شاخص کل نیز بیش از 308 واحد بر ارتفاع خود افزودو تا آستانه کانال 305 هزاری پیش تاخت ولی در ارتفاعات مزبور با مقاومت سرسختانه فرئشنده ها مواجه گردید و قادر به فتح قله 305 هزار واحدی نشد. لاجرم در ایستگاه 304.996 واحدی اتراق کرد و به انتظار تحولات سیاسی و اقتصادیِ پایان هفته نشست.

 امروز از شدت نوسان نمادها نیز به صورت قابل توجهی کاسته شده بود. این حالت را می‌توان تعادل جدیدی برای سهام دانست که گرچه انگیزه‌‌ای برای خرید سهام مشاهده نمی‌شود اما از طرفی فروشندگان نیز به فروش سهام خود در قیمت‌های پایین‌تر رضایت نمی‌‌دهند. در چنین شرایطی همچنان باید دلایل یا بهانه‌های اثرگذار بر قیمت سهام را در ادامه دنبال کرد. در این میان رفع محدودیت اینترنت در هفته جدید احتمالا بتواند در نوسان قیمتی سهام اثر قابل توجهی داشته باشد.

و اما شاخص کل هم‌وزن در معاملات امروز بورس تهران، رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرد. این موضوع به استقبال دوباره از کوچک‌ترهای بازار در شرایطی که بزرگان بازار در توازن عرضه و تقاضای سهام مسیر کم‌نوسانی را در پیش گرفته‌اند اشاره دارد. در این خصوص بار دیگر اصلاح فروش یکی از شرکت‌های صادراتی و کاهش مقدار و مبلغ فروش در افت قیمت سهام موثر بوده است. مبلغ فروش «شپدیس» برای سال مالی منتهی به شهریور 98 حدود 156 میلیارد تومان کاسته شده و علت آن در اصلاحیه عملکرد شهریور که امروز روی «کدال» قرار گرفت عدم تحقق فروش و همچنین تغییر در نرخ فروش اوره داخلی مطرح شده است. ایران خودرو امروز پس از رشدهای روزهای اخیر امروز افت حدود یک درصدی را تجربه کرد. دیگر نمادهای خودرویی نیز نوسان متفاوتی داشتند. سهام خودروسازان مانند ایران‌خودرو، سایپا، پارس خودرو، زامیاد امروز با نوسان اندکی در محدوده منفی معامله می‌شدند اما از سوی دیگر قطعه‌سازان و نمادهای کوچک این گروه بعضا با رشد و حتی صف خرید همراه بودند.

در گروه بانکی از تب و تاب معاملاتی نسبت به روز گذشته کاسته شد و این نمادها در نزدیکی صفر تابلو نوسان داشتند. در این گروه تشکیل صف خرید برای «دی» جالب توجه بود. شایعات در خصوص احتمال انتشار پیشنهاد هیئت مدیره برای انجام افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی همچنان در بازار دست به دست می‌شود ولی با توجه به موج ابهامات موجود در این نماد تا زمان انتشار این اطلاعیه در سامانه «کدال» نمی‌توان با قطعیت در این خصوص با اطمینان صحبت گفت. دو نکته مهم از «دی» باید در نظر گرفته شود. نخست این‌که آیا بانک مرکزی با افزایش سرمایه احتمالی این بانک از محل مازاد تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها موافقت می‌کند و موضوع مهم‌تر این‌که آیا این بانک با توجه به زیان سنگین خود توان خروج از ماده 141 قانون تجارت را دارا است یا خیر.

همچنان نیم‌نگاه دارویی‌ها به بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده دوخته شده است. سهام دارویی پس از یک دوره رشد پرشتاب طی هفته‌های اخیر مسیر نسبتا کم‌نوسانی را در پیش گرفته است. کارشناسان عنوان می‌کنند که برای توجیه سطوح کنونی سهام دارویی باید در انتظار ادامه رشد نرخ فروش دارو بود که این مهم نیز به نظر می‌رسد جز با حذف دلار 4200 و رشد نسبی نرخ فروش کارخانه‌های دارویی امکان‌پذیر نیست. بر این اساس بودجه اهمیت بسیاری برای معامله‌گران سهام این گروه دارد. در این خصوص روز گذشته مدرس خیابانی، قائم مقام وزیرصنعت از کاهش تعداد مشمولان ارز 4200 به 7 نفر خبر داده بود. نام 6 کالا به وضوح مشخص است که شامل برنج، روغن، شکر، جو، سویا، ذرت است و به نظر می‌رسد دارو نیز همچنان مشمول ارز 4200 تومانی است. اما در همین خصوص روز گذشته وزیر اقتصاد از وابستگی بسیار اندک بودجه به دلار خبر داد که این موضوع همان تلاش یا شاید به بیانی بهتر اجبار به کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه دولت است. چنین مواردی به معنی تغییر قابل توجه در ساختار بودجه است که باید به آن توجه کرد. در چنین شرایطی و پس از تلاطم‌های اخیر رویه سیاست‌گذاری بسیار مبهم‌تر از قبل شده است و امکان پیشبینی آن به سختی وجود دارد. بر این اساس واقعا نمی‌توان به راحتی در خصوص حذف 4200 اظهارنظر کرد گرچه از جنبه‌های مختلف این عمل باید هر چه زودتر انجام شود.

سهام سیمانی‌ها امروز ناهماهنگ نوسان کردند. البته در این میان همچنان برخی از صف‌های خرید و رشد قیمتی عمده نمادهای این گروه کاملا مشخص است. سهام سیمانی چند هفته است به پیشواز دور جدید افزایش نرخ رفته است که شایعات آن در هفته‌های قبل منتشر شده بود. وضعیت سیمان همچنان به صورت کلی چندان دلچسب نیست ولی همچنان برخی از نمادهای این گروه وجود دارند که توانایی ساخت سودهای مناسب را دارا هستند گرچه عمده بهانه‌هایی که در بازار به گوش می‌رسد چندان سندیت ندارد و نمی‌توان روی آن حساب باز کرد. بر این اساس باید شدت انتظارات نسبت به این گروه کنترل شود و کف و سقف سودآوری در حالت‌های مختلف در نظر گرفته شود.

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
حکشتی، شبهرن و  ...  با رشد 308 واحدی روبرو شد. رشد قیمت ها در بازار امروز پس از افت 3 روز قبل،  محسوس بود هرچند حجم معاملات چندان بالا نیست ولی بنظر می رسد بزودی شاهد افزایش شدید حجم و ارزش معاملات نیز باشیم. تک سهم های محبوب سفته بازان اما، از  محبوبیت بیشتری نسبت به کلیت بازار برخوردارند و تحت نوسانگیری و دستکاری قیمتی بیشتری قرار دارند.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از محدود شدن تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به ۷ قلم کالا خبر داده است. به گفته این مقام مسوول اکنون کالاهایی مانند برنج، ‌روغن، شکر و نهاده‌های دامی شامل جو، سویا و ذرت دریافت‌کنندگان ارز دولتی هستند.

2-وزیران امورخارجه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه روز چهارشنبه در بروکسل ملاقات خواهند کرد تا درباره گام چهارم ایران برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام رایزنی کنند. بر اساس اعلام وزارت امورخارجه انگلیس، این ملاقات در حاشیه نشست پایانی وزیران امورخارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برگزار می‌شود تا طرف‌ها درباره چالش‌های مشترک در حوزه سیاست خارجی تبادل نظر کنند.

3-محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه سال ۹۹، گفته: تلاش می‌کنیم بودجه سال ۹۹ در ۱۵ آذر ماه، همانند سنوات گذشته، به مجلس ارائه شود،گزارش بودجه شرکت‌های دولتی براساس قانون، ۱۴ آبان‌ماه به مجلس ارائه شده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سؤال که بودجه سال ۹۹ براساس چند بشکه نفت بسته شده و آیا در این بودجه مجدد ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی در نظر گرفته خواهد شد، پاسخ داده: این مسائل هنوز نهایی نشده و زمانی که نهایی شود، گزارش آن ارائه می‌شود.

4-نیویورک تایمز در خبری فوری اعلام کرده بزرگترین ناو هواپیمابر آمریکا به نام «آبراهام لینکلن» طبق برنامه های پیش بینی شده، روز سه شنبه از تنگه هرمز عبور کرد و وارد خلیج فارس شده‌است.

5-فرشاد مقیمی در جریان انعقاد تفاهم‌نامه ساخت 700 دستگاه کامیون توسط ایران‌خودرو دیزل برای قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا گفته: مقرر شده در گام اول 150 دستگاه کامیون تولید شود. تفاهم‌نامه‌ دیگری هم برای نوسازی وبازسازی ادوات و ماشین‌آلات قرارگاه بسته شد. این 150 دستگاه کامیون با داخلی سازی 85 درصدی طی چهار بازه تحویل داده خواهد شد که شامل 20 دستگاه در آذر ، 30 ، 40 و 45 دستگاه در اسفند است و طبق گفته فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در پروژه استراتژیک خط‌ آهن چابهار - زاهدان به کار گرفته خواهد شد . وی با اشاره به امکان تولید سالانه 25 هزار دستگاه کامیون‌ها گفته: برای تولید این کامیون‌ها ، 87 قطعه از قطعات در داخل هدف گذاری شده و خرید خارجی نخواهد بود. 11 قطعه هم در حال آزمایش یک‌روزه بوده و بزودی به ظرفیت داخلی می‌رسد. تاکنون هم 33 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی شده است.

 

افزایش قریب الوقوع نرخ برق: از مدت‌ها قبل زمزمه افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها مطرح شده و گویا امروز (چهارشنبه) جلسه‌ای جهت تعیین تکلیف این موضوع برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است، وزارت نیرو برق را با نرخ مصوب از نیروگاه‌ها خریداری کرده و با نرخی کمتر در اختیار مشترکین خانگی قرار می‌دهد بنابراین افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فقط به معنای افزایش درآمد نیروگاه‌ها و تحمیل هزینه بیشتر به وزارت نیرو بوده و ارتباطی با هزینه برق مشترکین و مبلغ قبوض برق ندارد. در این ارتباط پرویز غیاث الدین دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق گفته: در جلسه‌ای که امروز با حضور هیات تنظیم بازار برق برگزار می‌شود، سقف نرخ برق در بازار برق اصلاح خواهد شد؛ سقف نرخ فعلی برق، از سال ۱۳۹۴ اصلاح نشده و ثابت بوده، در حالی که قیمت تمامی کالاها و خدمات در این ۴سال رشد زیادی داشته، البته اوج تقاضای برق در فصل تابستان بوده و نیروگاه‌ها احتمالا بخش عمده فروش امسال را از دست داده‌اند.

طبق مصوبه شورای اقتصاد، اصلاح سقف قیمت بازار برق باید در اردیبهشت ماه انجام می‌شد که تاکنون به تاخیر افتاده اما گفته شده در این جلسه تصمیم‌گیری نهایی انجام خواهد شد. البته میزان افزایش نرخ (افزایش سقف قیمت خرید) و زمان اعمال آن فعلا مشخص نیست اما؛ بررسی‌های کارشناسی سندیکا و وزارت نیرو، بیش از ۱۰۰ درصد افزایش نرخ را نشان می‌دهد، البته ممکن است این میزان افزایش نرخ در بیش از یک مرحله انجام گیرد.

غیاث‌الدین در رابطه با مشتریان برق نیروگاه‌ها در بازار برق گفته: مشتریان و خریداران بازار برق عمدتا شرکت‌های توزیع برق هستند؛ اما بخش اندکی از برق عرضه شده در بازار برق توسط صنایع خریداری می‌گردد؛ تمامی نیروگاه ها برق خود را از طریق این بازار به شبکه برق سراسری انتقال می‌دهند و این برق در سراسر کشور توزیع می‌شود اما؛ افزایش سقف قیمت برق در بازار برق به معنای افزایش قیمت برق مصرف‌کنندگان نیست و فقط محصول تولیدی نیروگاه‌ها افزایش قیمت خواهد یافت. وی در مورد تاثیر افزایش احتمالی سقف قیمت بازار برق بر نرخ‌های بورس انرژی اظهار داشته: نیروگاه‌ها برق خود را در بازار برق به صورت نسیه و در بورس انرژی به صورت نقد می‌فروشند؛ البته قیمت برق در بورس انرژی کمتر از قیمت بازار برق بوده و نیروگاه‌ها فقط برای تامین نقدینگی اقدام به عرضه برق در بورس‌انرژی می‌کنند ولی احتمالا با افزایش سقف قیمت‌ها در بازار برق، نرخ‌های بورس انرژی هم منطقی‌تر خواهد شد.

و اما میزان مطالبات در سال۹۶ حدود ۳۰هزار میلیارد تومان بود؛ ولی بخش زیادی از این طلب با بدهی شرکت‌های صنعت برق به سیستم بانکی، تهاتر شد و بخشی در قالب اوراق بدهی، وصول شد. ولی در حال حاضر مطالبات این صنعت تقریبا به کمتر از ۱۰هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

تحولات اساسی در راه بورس تهران: مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه بورس تهران در بین فدراسیون بورس‌های آسیایی اول شده است، گفته: در حال حاضر ۴۵ درصد از معاملات سهام در بورس توسط افراد حقیقی انجام می‌شود. معافیت مالیاتی نیم درصد است و هیچ مالیاتی از خرید و فروش اخذ نمی شود اما در لایحه جدیدی که ارایه شده و در اختیارات مجلس است مالیات بر عایدی سهام اخذ میشود . این عدد در پیش نویس بودجه ۵ درصد بوده اما هنوز به طور رسمی مشخص نیست که این عدد به چه میزان خواهد بود.

 علی صحرایی، در خصوص آخرین تغییر و تحولات بین المللی بورس تهران گفته: اقدامات بین المللی بورس تهران در یک سال گذشته،‌ در حوزه تفاهم نامه های مختلف و مذاکرات بین المللی اقدامات ارزنده ای صورت گرفته است که در این میان تفاهم نامه بورس تهران و شانگهای از جدیدترین تحولات این حوزه است. وی در خصوص این تفاهم نامه اظهار داشته: با بورس شانگهای به عنوان چهارمین بورس بزرگ دنیا تفاهم نامه ای را در زمینه همکاری های متقابل به امضا رسانده ایم. بورس شانگهای چین یکی از نزدیک ترین بازارهای دنیا به بورس تهران است که در حدود ۱۶۰ میلیون نفر به صورت مستقیم در آن سرمایه گذاری کرده اند. و اما از دیگر اقدامات بین المللی بورس تهران مذاکرات با بورس کشورهای عربی ، مثل بورس عراق و سوریه و بازدید مقامات بورس های اروپایی اتریش و سوییس از این تالار است.

بورس تهران یکی از اعضای اصلی فدراسیون جهانی بورس ها است که به لحاظ افزایش ارزش بازار و بازدهی، رتبه نخست را در این نهاد بین المللی دارد. همچنین بورس تهران بزرگترین عضو فیاس از لحاظ ارزش بازار است که جایگاه دوم نیز به فرابورس ایران اختصاص داشته و جایگاه سوم نیز از آن بورس مصر است.

وی در خصوص فعالیت های صندوق توسعه بازار گفته: بزرگ شدن صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت یکی از بزرگ ترین مزیت های بورس تهران در شرایط فعلی است که به این ترتیب، هیچ سرمایه گذاری در نهایت بیشتر از دو روز در صف های خرید منتظر نخواهد ماند و پس از ثبت درخواست فروش، می تواند به نقدینگی مورد نیاز خود دست پیدا کند. به این ترتیب، یکی از الزامات جدید شرکت های برای پذیرش در بورس تهران، حضور بازارگردان است تا به این ترتیب نقدشوندگی بتواند به راحتی در سهام شرکت پذیرش شده جریان داشته باشد.

صحرایی در ادامه ابزار آتی سبد سهام را یکی از ابزارهای جذاب بورس تهران معرفی کرده که رویکردهای شرعی آن، از نظر کمیته فقهی سازمان بورس اوراق بهادار بررسی و تصویب شده است. به این ترتیب،‌ سرمایه گذارانی که به یک صنعت خاص علاقمند هستند و بنابر تحلیل های معتبر،‌ حضور در این صنایع را مفید می دانند یا ترندهای شاخص را رصد می کنند، می توانند از این ابزار استفاده کنند. در این حوزه با چهار نماد این ابزار تاسیس شد که هم اکنون تعداد این نمادها به هفت عدد رسیده است و شاخص های آن نیز شاخص صنعت بانکداری، فرآورده های صنایع پتروشیمی، صنایع فلزات اساسی، صنایع خودرو و قطعات، صنایع قند و شکر، کانه های فلزی و ۳۰ شرکت بزرگ است.

 

بررسی تحولات و وضعیت بورس تهران: با وجود انجام معاملات در خلأ اطلاعاتی، رسیدن قیمت‌ها به سطوح جذاب برای خرید موجب ترغیب سرمایه‌گذاران به تقاضای بیشتر سهام شرکتها شده است. متاسفانه همچنان دسترسی به مراجع تحلیلی فعال در شبکه‌های اجتماعی دچار محدودیت است و معامله‌گران در غیاب این جریان اطلاعات در حال فعالیت در بازار هستند. با این حال، رفتار شاخص‌های بازار سهام و بازار ارز در دو روز اخیر نشان می‌دهد که ریسک‌های غیراقتصادی وزن خیلی زیادی در جهت‌دهی قیمت در این دو بازار نداشته است.

عقب‌نشینی فروشندگان در تالار سهام: بازار سهام که طی سه روز ابتدایی هفته عمدتا با فشار عرضه کار خود را دنبال می‌کرد، در معاملات روز گذشته و امروز شاهد حضور پررنگ معامله‌گران در سمت تقاضای سهام و همچنین عقب‌نشینی سمت عرضه کار خود را پایان داد. برآیند این دو نیرو خود را به شکل افزایش همه‌جانبه قیمت سهم‌های مختلف نشان داد.در واقع، شاخص کل بورس تهران در پایان دادوستدهای روز  چهارشنبه 308 واحد افزایش یافت و تا ارتفاع 305 هزار واحد بالا رفت. جبهه‌بندی قوی متقاضیان و عقب‌نشینی محسوس فروشندگان در معاملات روز گذشته و امروز به حدی بود که در پایان کار بازار، بیش از دهها میلیارد تومان نقدینگی در صف مجال خرید سهم را نیافت. شدت این رشد مطابق معمول در سهم‌های کوچک‌تر بورسی در محدوده‌های حداکثری مجاز رقم خورد. گروه‌های کوچک‌تر در موج نزولی سه روز گذشته با شدت بیشتری افت قیمت را تجربه کرده بودند و همین امر باعث شد تا با تغییر آرایش معامله‌گران، روند پرشتاب‌تری را در جهت مثبت رقم بزنند.

اینترنت و بورس تهران: به نظر می‌رسد محدودیت دسترسی به شبکه اینترنت همچنان عامل اصلی احتیاط و عقب‌نشینی معامله‌گران و در نتیجه، تنزل ارزش معاملات طی چند روز کاری اخیر است. اگرچه همچنان امکان دستیابی به شبکه داخلی اینترنت وجود دارد، اما قطع رابطه با شبکه‌های جهانی، معاملات بخش وسیعی از سهام بورسی را معلق نگه‌داشته است. در واقع، خلأ اطلاعاتی به ویژه برای سهم‌های کالایی که به بازار جهانی وابستگی مستقیم دارند، منجر شده تا سرمایه‌گذاران در این طیف از سهم‌ها با احتیاط بیشتری دست به معامله بزنند.به‌طور کلی، یکی از مهم‌ترین مزایای بازارهای مالی در تمام دنیا، کارآیی اطلاعاتی آن است. در واقع، سرعت گردش اطلاعات برای فعالیت در این بازارها از اهمیت حیاتی برخوردار است و هرگونه اختلال در این فرآیند ارتباطی، ضمن تهدید شفافیت و کارآیی بازار، موجب افزایش ریسک معاملاتی می‌شود. این اتفاق همان‌طور که اشاره شد مشخصا در مورد سهام کالایی حائز اهمیت است.

تحولات بازارهای جهانی: بازار جهانی در این هفته شروع نسبتا کم‌نوسانی داشت و قیمت نفت و فلزات تا عصر امروز حول نقطه تعادلی خود جابه‌جا شدند؛ اما اختلال در دستیابی به روند قیمت‌های جهانی و نحوه جهت‌گیری سرمایه‌گذاران در بازارهای جهانی سبب شده تا سهام کالایی عملا در هاله بی‌خبری قرار بگیرند و با کاهش قابل‌توجه ارزش معاملات مواجه شوند.البته باید توجه داشت که قطع ارتباط معامله‌گران که عمدتا بخش زیادی از منابع خبری و تحلیلی خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌گرفتند، هم در شکل‌گیری روند نزولی ارزش معاملات موثر بوده است. تقریبا تمام رسانه‌های بورسی و همچنین صاحب‌نظران و تحلیلگران صدای خود را از طریق همین شبکه‌های اجتماعی به گوش مخاطبان و معامله‌گران می‌رساندند. اما امکان ارتباط از این طریق طی روزهای اخیر مختل شده و عملا اشتهای بازار را برای این منبع موثر خبری بالا برده است.

 روند دلار چه پیغامی دربردارد؟ : بازار ارز که معمولا به‌عنوان دماسنج سیاسی بازارها شناخته می‌شود طی روزهای اخیر مسیریابی قابل تاملی داشته است. نرخ دلار از هفته قبل و پس از اعلام دولت مبنی کسری بودجه و شکاف شدید منابع و مخارج دولت برای سال بعد، در مسیر صعودی حرکت کرد و  حتی تا سطح ۱۲ هزار و 800 تومانی رسید. اما در دو روز اخیر و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران، شاهد عقبگرد نرخ پس از ۸ صعود متوالی بودیم. شاخص ارزی کشور در این 3 روز از سقف چهارماهه عقب نشست و اینک روی مرز روانی ۱۲ هزار تومانی جا خوش کرده است.تغییر روند در بازار ارز و عقب‌نشینی دلار همزمان با تغییر مسیر بورس و رشد شاخص سهام، نشان می‌دهد که عوامل غیراقتصادی طی دو روز اخیر امکان جهت‌دهی پایدار به قیمت‌ها را نداشته است. در واقع، سرمایه‌گذاران بورسی و معامله‌گران ارزی با رفتار خود در این 3 روز نشان داده‌اند که اتفاقات سیاسی در سطح کشور حاوی اثرات بلندمدت نیست. به همین دلیل، به‌رغم محدودیت‌های موجود و عدم انتشار کامل جریان اطلاعات نه‌تنها قیمت‌های ارز تن به اصلاح دادند، بلکه قیمت سهام طی روز گذشته در سطح وسیعی افزایش یافتند.

 

نگاهی به آخرین اخبار و تحولات بازارهای مالی در جهان: شاخص‌های بورسی در معاملات روز چهارشنبه، تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری و تداوم اعتراضات داخلی در هنگ‌کنگ  قرار گرفتند. از سوی دیگر آمارهای گمرک ژاپن نشان می‌دهد که میزان صادرات این کشور در ماه گذشته به کمترین سطح خود در طول سه سال اخیر رسیده است. مجلس سنای امریکا روز گذشته با تصویب قطعنامه ای از تظاهارات در هنگ کنگ حمایت کرد و این مساله به نگرانی‌معامله گران از آغاز مجدد تنش در روابط بین آمریکا و چین دامن زده است. اعتراضات داخلی در هنگ‌کنگ که ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد مجرمین به چین آغاز شد، بیش از پیش تشدید شده است و کری لام- رئیس اجرایی این منطقه- تظاهرکنندگان را آشوب‌طلب و اغتشاش‌گر خوانده است. وینگ چئونگ - از رهبران معترضان هنگ‌کنگی- هشدار داده است که اوضاع در این منطقه در آستانه انفجار قرار دارد. جنگ تجاری بین آمریکا و چین که اکنون وارد یکمین سال خود می‌شود، از ماهها پیش به اصلی‌ترین عامل تعیین جهت شاخص‌های بورسی و بازارهای مالی در جهان تبدیل شده است. عملکرد بسیاری از اقتصادهای صادرات محور از جمله ژاپن، آلمان و حتی خود چین و آمریکا تحت تاثیر این عملکرد قرار گرفته است و برخی از نهادهای مهم جهانی نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نسبت پیامدهای سهمگین این جنگ بر روی اقتصاد جهانی هشدار داده اند.

 

پیش بینی بازار شنبه 2 آذر 98  : جو ملتهب امنیتی کشور بیش از 3 روز به طول نیانجامید و با مهار اغتشاشات سیاسی ، بار دیگر شاهد برگشت امنیت و آرامش به کشور هستیم . این در حالیست که بر خلاف انتظار، شبکه اینترنت و اتصال به دنیای خارج، فعلا از دسترس کاربران ایرانی خارج شده و فقط اینترنت و سایتهای داخلی باز و مجاز است. امید است مسئولان محترم امنیتی، محدودیتهای اخیر دسترسی مردم به اینترنت را نیز بزودی بردارند و شاهد عادی شدن کامل اوضاع در کشور باشیم. بورس تهران نیز که طی روزهای نخستین هفته جاری با عقب نشینی فعالان بازار روبرو شده و  تن به افت بیش از 7500 واحدی داده بود، اینک به مدار رشد و روال عادی بازگشته و سطح عمومی قیمتها و شاخصها در حال بهبود و افزایش است.

و اما صرف نظر از اثرات متغیرها و فاکتورهای متعدد بر بازار سرمایه کشور، یک سری سهم ها هستند که اکثر تحلیلگران به ارزنده بودن آن ها اعتقاد دارند. این شرکت های کم ریسک ، دارای فاند قوی بنیادی خوبی بوده و زیر ارزش ذاتی و سطوح ارزندگی خویش معامله میشوند. اتفاقا P.e مناسب زیر 4 مرتبه ای نیز داشته ولی تنها ایراد آنها، نداشتن اقبال بازار است. لذا هر چند در شرایط فعلی طرفدار و خریدار خوبی ندارند، اگر تحلیل شما این است که مسائل سیاسی در کوتاه مدت به سمت آرامش می رود، این فرصت را برای خرید آنها مورد استفاده قرار دهید. چرا که بزودی و با انتشار گزارشات خوب و صورتهای مالی 9 ماهه آنها، دیگر قادر به تهیه و خرید سهام این شرکتها به قیمت نازل فعلی نخواهید بود. برخی از این سهام ارزنده بشرح زیر است:( فولاد مبارکه،کگل، کچاد،شپنا،زاگرس،شفن،فملی،وبملت،وبصادر،وتجارت).

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد