گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 186 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

مقدمه: با بازگشت نسبی آرامش به فضای ملتهب سیاسی کشور، و کنترل اوضاع توسط نیروهای نظامی و امنیتی، شاهد استقرار وضعیت عادی و خروج از بحران هستیم و بازارهای مالی از جمله بازار سهام تهران  نیز در حال بهتر شدن است.

بطوریکه در پایان معاملات امروز شاهد افزایش سطح عمومی قیمتها و شاخصها بودیم و نماگر بازار خیز بلند 1961 واحدی برداشت و توانست نیمه کانال از دست رفته 304 هزاری را، مالاخود کند.

اینک و از فردا، اوضاع بورس تهران توفیر کلی خواهد داشت و انتظار داریم گامهای به عقب گزارده خود را  بزودی جبران کند و شاهد رونق روزافزون در این بخش از فعالیتهای اقتصادی باشیم.

خوشبختانه، ترس و  واهمه مردم و سهامداران از اوضاع متشنج چند روز پیش، ریخته است و دیگر کسی از بابت ریسک سیاسی بازار، چوب حراج به داراییها و سهام خود نخواهد زد.

این در حالیست که تبعات افزایش 50 درصدی نرخ بنزین در بازار طلا و ارز، قابل توجه بوده بطوریکه قیمت دلار از سطح 11 هزار و 400 تومان در چند روز پیش، اینک در سطوح 12 هزار و 150 تومانی معامله میشود. این امر در عین حال میتواند شرکتهای صادرات محور و ارزآور بازار را تحت تأثیر قرار دهد و امیدواریم بزودی شاهد خیز بلند سهام متأثر از افزایش نرخ ارز در بازار باشیم. کارشناسان حرفه ای بازار نیز نظر مثبتی رو سهام بزرگ و دارای فاند قوی بازار دارند و توصیه به خرید و تگهداری سهام این شرکتها با افق دید میان مدت دارند.

 

کارنامه بازار امروز: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون
#وبصادر، #وتجارت، #خودرو، #حکشتی، #کویر، #وبملت و #رمپنا با رشد ۱۹۶۱ واحدی روبرو شد. رشد قیمت ها در بازار امروز پس از افت دو روز قبل محسوس بود هرچند حجم معاملات چندان بالا نیست ولی بنظر می رسد بزودی شاهد افزایش شدید حجم و ارزش معاملات نیز باشیم.

 

نقطه نظرات کارشناسان: نیما فاضلی یکی از کارشناس بازار سرمایه، گفته رشد ۸۰ درصدی شاخص بورس در ۶ ماه نخست سال پرشتاب بود در نتیجه این رشد، بازار سرمایه به محلی برای جذب سرمایه‌های مردم تبدیل شد. اما در شرایطی که برخی پیش‌بینی رشد بازار تا محدوده ۴۰۰ هزار واحد می‌کردند، بازار شیب نزولی به خود گرفت و حالا هم چندهفته‌ای است که مرتباً درجا می‌زند. وی در خصوص وضعیت فعلی و پیش‌بینی روند آتی بازار گفته: به نظر می‌رسد بعد از اتفاقاتی که در بازار سرمایه رخ‌داده، با ارائه بودجه دولت، بازار سرمایه به‌تدریج روند صعودی به خود خواهد گرفت و سهم‌های ارزنده بازار، مجدداً رشد خواهند کرد. پیش‌بینی‌ها هم حاکی از آن بود که آبان ماه دوره استراحت بازار است و از آذرماه بعد از انتشار بودجه دولت و مشخص شدن سیاست‌های دولت، روند بازار سرمایه مثبت‌تر خواهد شد. البته به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت برای سال آینده، تورم‌زا است و معمولاً اثر تورم بر بازار سرمایه، مثبت است.

این فعال بازار سرمایه در پاسخ به این سؤال که «چرا سهم‌های بنیادی بازار رشد چندانی نداشته؟» گفته: سهم شرکت‌های بنیادی عمدتاً به دلیل سود تقسیمی در مجامع جذابیت دارند و سهامداران می‌بایست با استراتژی بلندمدت (حداقل یک‌ساله) اقدام به سرمایه‌گذاری در سهم‌های بنیادی بازار کنند. سهم‌های بنیادی بازار معمولاً روند صعودی کندی دارند و برای نوسان گیری کوتاه‌مدت مناسب نیستند؛ اما سرمایه‌گذاری بلندمدت در سهم‌های بنیادی، قطعاً کام سهامداران را شیرین خواهد کرد. لذا سهامداران به‌خصوص سهامداران تازه‌وارد، بهتر است سهم‌های بنیادی بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. منظور از سهم‌های بنیادی، سهم شرکت‌هایی است که سودده هستند؛ احتمالاً طرح‌های توسعه در دست اجرا دارند؛ دارایی‌های ارزنده‌ای در اختیاردارند؛ با احتمال بروز اتفاقی که سودآوری شرکت را افزایش دهد مواجه‌اند؛ و ضمناً تداوم فعالیت دارند. با این نگرش، بنیادی‌های بازار فقط شامل گروه پتروشیمی و فلزی و معدنی نیست و سهم هر شرکتی که شرایط ذکرشده را داشته باشد، برای سرمایه‌گذاری بلندمدت جذاب خواهد بود. سهامداران بهتر است با تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی و عملکرد سنوات قبل و برنامه‌های آتی، از بین سهم‌های بازار مناسب‌ترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. او در رابطه با پیش‌بینی وضعیت گروه پتروشیمی گفته: چشم‌انداز شرکت‌های پتروشیمی، مثبت است. صادرات محصولات پتروشیمی نسبت به نفت، مشکلات و محدودیت‌ها و ریسک‌های کمتری دارد و پتروشیمی‌ها به‌رغم تحریم‌ها، فروش خوبی محقق کرده‌اند و با شرایط کنونی، افتی برای پتروشیمی‌ها متصور نیستم.

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به این موضوع تشریح کرده: البته برخی پتروشیمی‌ها به دلیل شرایطی مانند اورهال و تعمیرات دوره‌ای، مدتی است در قیمت‌های فعلی درجا زده‌اند که این موضوع اصلاً نگران‌کننده نیست و در صورت‌های مالی پتروشیمی‌ها هم پیش‌بینی‌شده بوده و اتفاقاً بعد از تعمیرات دوره‌ای، پتروشیمی‌ها با وضعیت مناسب‌تری تولید خواهند کرد. اوضاع سیاسی کشور قابل پیش‌بینی نیست؛ ولی این سهم‌های گروه در بلندمدت بازدهی مطلوبی برای سهامداران به ارمغان داشته‌اند. برای مثال، سهم پتروشیمی پارس علاوه بر سود تقسیمی در مجمع، در یک سال و نیم رشد قیمت بیش از ۱۲۰ درصدی داشته است.

فاضلی در ادامه ضمن تأکید بر پتانسیل‌های صنعت ساختمانی اظهار داشته: یکی دیگر از صنایع پر پتانسیل بازار، سهم شرکت‌های گروه ساختمانی است. معمولاً دوره‌های رشد و رکود در شرکت‌های ساختمانی، ۲ سال است.

چرا که شرکت‌های انبوه‌ساز، حدود ۲ سال بعد از دریافت پروانه‌های ساختمانی، پروژه را آماده می‌کنند و بعدازاین ۲ سال، دوره رشد شرکت‌ها آغاز می‌شود. لذا افزایش تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی در ماه‌های اخیر، بیانگر نزدیکی به پایان رکود و آغاز دوره رونق این شرکتها است. آمار‌ها نشان می‌دهد تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی هرماه حدود ۱۷_۱۸ درصد بیش از ماه قبل است و با این شرایط، احتمالاً دوران رکود به‌زودی به پایان رسیده و آمار معاملات افزایش می‌یابد. شرکت‌های ساختمانی طبق استاندارد‌های حسابداری بر اساس کار تکمیل‌شده و نیز درصد پیشرفت کار درآمد شناسایی می‌کنند. یعنی شروع یک پروژه هم در افزایش درآمد شرکت‌های ساختمانی مؤثر است. ضمن اینکه این صنعت، چشم‌انداز روشنی دارد. در چند سال گذشته، سهم اکثر صنایع بورسی به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و نیز رشد ارزش دارایی‌ها روند صعودی داشته‌اند. متاسفانه  حجم نقدینگی هرساله افزایش می‌یابد و این نقدینگی باید درجایی ورود کند و با در نظر گرفتن شرایط کلی اقتصاد کشور، بازار سرمایه مناسب‌ترین بازار برای جذب نقدینگی و سرمایه‌گذاری است. اما حجم بازار سرمایه ما با اقتصاد کشور تناسبی ندارد و ارزش بازار سرمایه کشور از ارزش مجموع املاک فقط چند منطقه تهران هم کمتر است. البته عمق کم بازار سرمایه، مهم‌ترین مشکل بازار سرمایه است و امیدواریم این مشکل با ورود شرکت‌های جدید مانند مجموعه شستا و زیرمجموعه‌هایش و خصوصی‌سازی برخی شرکت‌های دولتی برطرف شود.

 

نقطه نظرات کارشناسان2 : محمد گرجی آرا  یکی از کارشناسان گفته بنزین یک شبه افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی داشت و انتقادات به این افزایش قیمت ناگهانی و بررسی دوفوریتی مجلس هم نتوانست تغییری ایجاد کند. با آنکه برخی مقامات از بی اثر بودن افزایش نرخ بنزین بر قیمت سایر کالاها صحبت کرده اند و مجلسی ها هم قول نظارت بر قیمت سایر کالاها را داده اند؛ اما با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در چند دهه اخیر، ثبات قیمت ها شبیه خیالی بیش نیست. تورم اگر چه مقبول اکثر مردم نیست؛ اما تجربه نشان داده معمولا اثر تورم بر بازار سرمایه، مثبت است. وی در خصوص تاثیر افزایش نرخ بنزین گفته: افزایش نرخ بنزین را از چند جنبه می توان بررسی کرد. اولین جنبه، تاثیر افزایش نرخ بنزین بر انتظارات تورمی است. شاید در سبد حمل و نقل کشور و نیز سبد مصرف خانوارها، بنزین نسبت به سایر هزینه ها وزن بسیار پایینی داشته باشد؛ اما افزایش نرخ بنزین انتظارات تورمی را افزایش می دهد. بسیاری از محصولات تولیدی شرکت ها از جمله مواد اولیه سایر صنایع و محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند، با افزایش انتظارات تورمی، با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد. چرا که در چنین شرایطی عمدتا واسطه ها اقدام به خرید و دپوی بیشتری می کنند و این افزایش تقاضا، افزایش قیمت در پی خواهد داشت. از طرف دیگر، وقتی دولت برای یک صرفه جویی ۳۰ هزار میلیارد تومانی، اقدام به افزایش نرخ بنزین کرده و تبعات آن را هم پذیرفته؛ احتمالا کسری بودجه دولت ادامه دارد و در آینده ای نزدیک، اصلاح قیمت ها در مورد سایر حامل های انرژی هم شامل خواهد شد. مهم تر از افزایش نرخ بنزین برای بازار سرمایه، افزایش نرخ احتمالی گاز و گازوئیل است. حمل و نقل در کشور ما، گازوئیل محور است و بعید نیست که در روزهای نه چندان دور، نرخ گازوئیل هم افزایش یابد و هزینه های حمل و نقل صنایع را دستخوش تغییر کند.

گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری: وی در رابطه با تاثیر این اتفاقات بر بازار سرمایه گفته: بیش از موضوع اصلاح نرخ بنزین، انتظارات تورمی ناشی از این موضوع، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در مرحله نخست، صنایعی که محصول تولیدی آنها با نرخ ارز نیمایی قیمت گذاری می شود و عمدتا واسطه ها از صادرات این محصولات با ارز آزاد و مابه‌التفاوت نرخ ارز نیمایی و ارز آزاد کسب سود می کنند (همچون بعضی محصولات فلزی، پتروشیمی، سیمان و غذایی  با افزایش تقاضا مواجه شده و در واقع بابت افزایش مقداری حجم فروش، منتفع خواهندشد. بنابراین صنایع صادرات محور و وابسته به نرخ ارز، گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری خواهند بود.

همچنین با اصلاح نرخ بنزین، اصلاح نرخ سایر حامل های انرژی هم بسیار محتمل است. به لحاظ سرمایه های اجتماعی، اصلاح نرخ بنزین سخت ترین کار برای دولت بود و به نظر می رسد افزایش نرخ بنزین آغاز دومینوی افزایش نرخ در حامل های انرژی بوده است. اصلاح نرخ بنزین، پایان ماجرا نیست و دولت برای کسری بودجه، چاره ای جز اصلاح نرخ حامل های انرژی ندارد و در غیر این صورت، فشار تورمی ناشی از کسری بودجه دولت به مراتب ملموس تر از فشار تورمی ناشی از افزایش نرخ حامل های انرژی خواهد بود. بنابراین برای سرمایه گذاری باید به سراغ سهم هایی رفت که پتانسیل افزایش نرخ محصول دارندسهم صنایع نیروگاهی و وابسته به تولید برق و تجهیزات برق نیز گزینه های جذابی برای سرمایه گذاری ۹ تا ۱۲ ماهه هستند.

 

در گروه پتروشیمی: مهندس حسن قاسمی مدیرعامل کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی در خصوص تاثیر اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و تسری آن به سهم‌های صنایع و شرکت‌ها گفته: میزان درآمدزایی دولت از منابع فعلی بسیار کاسته شده و شاید اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در گام بعدی تغییر نرخ‌های دولت قرار داشته باشد، اما نباید فراموش کرد که این تغییر نرخ، به صادرات لطمه‌ای جبران‌ناپذیر وارد خواهد کرد. با توجه به آنکه میزان صادرات نفت کاسته شده و عمده درآمد‌های صادراتی کشور بر دوش شرکت‌های پتروشیمی و معدنی بوده، طبیعتا دولت بر این مسئله اهتمام ویژه خواهد داشت که در هنگام تحریم، هزینه‌های صادرات بسیار سنگین‌تر شده است. امروز شرکت‌های صادراتی برای بقا در بازار‌های هدف خود مجبور به ارائه تخفیف‌های بالایی بوده و برای ورود درآمد ارزی به داخل کشور با سختی‌های فراوانی مواجه هستند و دربرخی مواقع حتی کار به تهاتر کالایی نیز می‌رسد؛ بنابراین تغییر نرخ حامل‌های انرژی می‌تواند ضربه سنگینی بر شرکت‌های صادرات محور باشد و این موج این ضربه به بورس نیز خواهد رسید. قاسمی با اشاره به کسری بودجه دولت، تصریح کرده: دولت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان با کسری بودجه دست‌وپنجه نرم می‌کند و احتمال افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، سوخت و در مجموع تمامی حامل‌های انرژی برای شرکت‌ها در سال آینده چندان بدون از ذهن نیست.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 29 آبان 98  : با مهار آشوبها و اغتشاشات سیاسی در کشور، بار دیگر شاهد برگشت امنیت و آرامش به کشور هستیم و بجز اینترنت، باقی امور به عادی و قبل بازگشته است. امید است مسئولان محترم امنیتی محدودیتهای اخیر دسترسی مردم به اینترنت را نیز بزودی بردارند و شاهد عادی شدن کامل اوضاع در کشور باشیم.

متاسفانه اعتراضات اخیر توسط عده ای که آنرا  به آشوب و ناامنی و اغتشاش کشاندند، هزینه و تاوان سنگینی را برای اقتصاد جامعه و همچنین بورس تهران تحمیل کرده و جریان عادی اطلاعات و معاملات، دچار مشکلات عدیده ای گشته است.

بورس تهران نیز که حساس به هر گونه جو ناامنی و  ریسک سیاسی است، طی چند روز گذشته با عقب نشینی سنگینی روبرو شده و  شاهد هجوم خیل عظیمی از سهامداران برای فروش سهام خویش بودیم. ولی اینک با بازگشت آرامش به فضای کسب و کار، شاهد استقرار نظم و امنیت در کشور و رونق مجدد بازارهای مالی و کالایی از جمله بورس تهران هستیم. نماگرها و شاخصهای بازار نیز به این امر واکنش مثبت نشان داده و شاهد افزایش سطح عمومی قیمتها در بسیاری از نمادها هستیم.

و اما  یک سری سهم ها هستند که تقریبا اکثر تحلیلگران به ارزنده بودن آن ها اعتقاد دارند. این شرکت ها نه با بحران اقتصاد جهانی، نه با نرخ ارز به صورت مستقیم و نه با حامل های انرژی، با هیچ کدام درگیر نیستند. این شرکت های کم ریسک که ارزش بازار چندان بالایی ندارند، اتفاقا P.e مناسب داشته و بازار هم بر روی آن ها اقبال دارد اما در شرایط فعلی طرفدار و خریدار خوبی ندارند. اگر تحلیل شما این است که مسائل سیاسی در کوتاه مدت به سمت آرامش می رود، این فرصت را برای خرید مورد استفاده قرار دهید اما این بستگی به دیدگاه سیاسی شما دارد.

 

 

 

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد