گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 357 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه: همانطور که انتظار می رفت، بورس تهران همچنان داغ و پر جنب و جوش است و شاهد ورود حجم عظیمی از نقدینگی به فضای معاملات در بورس تهران هستیم.

افزایش شدید و نزدیک به 4 برابری نرخ ارز طی یک سال و نیم گذشته، به سقوط بی محابا و ترسناک ارزش پول ملی بدل شده و قیمت اکثر کالاها و خدمات، به همراه ارزش دارایی های سرمایه ای ( نظیر ملک و خودرو و سهام) در حال جبران عقب افتادگی خویش است. این در حالیست که  بازدهی یک سال و نیمه بورس تهران هنوز به زحمت به 140 درصد رسیده و راه برای جبران مافات، هنوز دور و دراز است و جاده باز!.

لذا افزایش قابل توجه سطح عمومی قیمتها و شاخصها در بورس تهران امر غیر منتظره و دور از انتظاری نیست و باید هم چنین باشد که هست. حتی جا برای افزایش بیشتر قیمتها و شاخصها با ذکر احوالات و شرایطی که بدان اشاره رفت، هست.

البته این بدان معنا نیست که همه سهام حاضر در بازار( قریب به 770 سهم در بازار بورس و فرابورس و بازار پایه)، جا برای رشد قیمتی و کسب بازدهی مطلوب دارند، خیر.

به سراغ هر سهمی نروید،با چشم باز عمل کنید و از هیجانات و رفتار غیر عقلانی به دور باشید. سهامی را بخرید که فاند قوی بنیادی داشته و از مزیت نسبی برخوردار باشند. بالاخص سهامی که صادرات محور بوده و با ارز سر و کار دارند و کالاهای تولیدی شان ارزش صادراتی و ارزآوری دارد. بدین ترتیب، از هر گونه آسیب و ضرر و  زیانی در امان خواهید بود و ثروت هنگفتی نصیب تان خواهد شد که در هیچ بازاری سراغ نخواهید داشت.

و اما موج فروشی که روز گذشته طیف گسترده‌ای از سهام بورسی را تحت فشار قرار داده بود، در جریان معاملات امروز، خود را در قالب تقاضای قوی‌تر نشان داد. این چرخش استراتژی که عمدتا ناشی از بهبود جو روانی بازار است، شاخص کل را پس افت یک‌روزه، دوباره به مسیر صعودی بازگرداند. بطوریکه دماسنج بازار توانست پس از دو هفته بار دیگر  ارتفاع 215 هزار واحدی را  تصرف و مالاخود نماید. خوشبختانه جو مثبت حاکم بر بازار علاوه بر سهم‌های سودآور، در تقویت ارزش سهام مستعد بر اثر اخبار-و نه سود- هم موثر بوده است.

و اما حرکت‌های زیگزاگی دماسنج بازار در چند روز اخیر تا حدود زیادی برآمده از تحرکات نظامی در خاورمیانه و افزایش تنش‌های سیاسی و البته ابهام در روند قیمت‌های جهانی بود. در پی این اتفاقات، بخشی از سهامداران در اندیشه خروج از بازار در نقش فروشنده ظاهر شدند و قیمت سهم‌ها را فارغ از ارزندگی آنها تحت فشار قرار دادند.

تبخیر خطرها در تالار شیشه‌ای: چنان که می‌دانیم، شوک‌های منفی و واکنش‌های هیجانی سهامداران از دو هفته قبل آغاز شد؛ با وجود این، سهامداران رفته‌رفته دریافتند که نقش عوامل غیراقتصادی در ارزش بنیادی سهام  تاثیر ندارد و در پی همین نگاه، شدت واکنش‌ها به‌تدریج فروکش کرد. از همین رو، روز گذشته با وجود مغلوب شدن سهم‌ها در برابر فشار عمومی عرضه اما شدت افت قیمت‌ها به نسبت روزهای ماقبل عمق چندانی نداشت. حتی بالاتر نشستن آخرین قیمت بسیاری از سهم‌ها از کف روزانه نوید عقب‌نشینی فروشندگان و بهبود تقاضا در معاملات امروز را می‌داد. این تغییر چهره را امروز در تکاپوی معامله‌گران در سمت خرید می‌توان دید که بر وسعت صف‌های خرید افزوده است. البته رونمایی از ظرفیت عمومی سهام از مجرای انتشار عملکرد سالیانه شرکت‌ها برای سال 97 در کنار سیاست‌های تقسیم سود ترغیب‌کننده سرمایه‌گذاران برای پیوستن به جبهه متقاضیان سهام هستند.

دلار، قاصد خوش‌خبر بورسی‌ها: نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است، حرکت بازار ارز به سمت نوعی تعادل جدید است. نمی‌توان انکار کرد که حضور موثر بازارساز در مدیریت التهابات ارزی و وادار کردن دلار به حرکت پیوسته در سراشیب طی 5 روز گذشته به تلطیف فضای روانی بازار سهام کمک کرد. اما نکته مهمتر که از حیث بنیادی، ارزش سهام دلاری بورس تهران را متاثر خواهد کرد، تثبیت نرخ نیمایی دلار در بالای مرز 10 هزار و پذیرفتن این مساله که صادرکنندگان بورسی بخش عمده کالاها و ارزهای خود را بر مبنای نرخی نزدیک‌تر به بازار آزاد و یا حتی بالاتر از 11 هزار تومان به فروش برسانند. تحقق این امر به معنای جبران افت نسبی قیمت‌های جهانی و همچنین، افزایش توان شرکت‌های مرتبط برای شناسایی سود از محل رشد نرخ دلار است.

چشم‌های خیره به کدال: با در نظر گرفتن تحولات اخیر در معادلات ارزی، علاوه بر نقش مثبت صورت‌های مالی سال گذشته که طی چند روز اخیر از ظرفیت قابل قبول طیف زیادی از سهم‌ها خبر می‌داد، انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها برای اردیبهشت که از فردا آغاز می‌شود، محرک دیگری برای سهام ارزیابی می‌شود. رصد این گزارش‌ها برای دنبال کردن اثر تحولات اخیر در سیاست‌های ارزی و تجاری اهمیت بسزایی برای فعالان بورس تهران دارد و می‌تواند در استمرار رشد سهام نقش موثری ایفا کند.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افزایش قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #وبملت، #پارس، #فملی، #کگل، #مبین و #فارس با رشد حدود 3220 واحدی روبرو شد. رفتار نوسانی سرمایه گذراران در هجوم اخبار مختلف، امروز به سمت خرید سهام گرایش داشت و همین موضوع رشد شاخص کل را پس از فضای نه چندان مناسب بازار دیروز ، به دنبال داشت.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 215,091 / میزان افزایش 3220 واحد مثبت/ ارزش بازار 8,239,769 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 12.107 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.502 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 366 واحد مثبت/ وبملت 212 واحد مثبت/ پارس 192 واحد مثبت/ فملی 175 واحد مثبت/ کگل 171 واحد مثبت/ مبین 159 واحد مثبت/ فارس 114 واحد مثبت.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 366 واحد مثبت/ وبملت 212 واحد مثبت/ پارس 192 واحد مثبت/ فملی 175 واحد مثبت/ کگل 171 واحد مثبت/ مبین 159 واحد مثبت/ فارس 114 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 337.3 میلیون سهم/ وبصادر 272.1 میلیون سهم/ وبملت 168.7 میلیون سهم/ ذوب 130.8 میلیون سهم/ وخارزم 126.4 میلیون سهم.

 

در ارتباط با تحولات بازار طلا و ارز: در حالیکه تا چند روز پیش قیمت دلار در بازار بیش از 15 هزار و 500 تومان بود ولی حالا شاهد افت ناچیز و روند نزولی این ارز خارجی هستیم. هر چند میزان ارز قابل عرضه و یافت در بازار بسیار کم است و فروشنده های چندانی ندارد ولی دلار امریکاییان در ظهر کانال 14 هزار تومانی را سوراخ کرده بود. امری که خوشحالی ریال داران! و مدافعان بانک مرکزی را بدنبال داشته و مراتب خشنودی و خوشحالی رییس محترم بانک مرکزی را در پی داشته است. بهرحال هیچکس از دلار گران در بازار راضی نیست و ایکاش ترتیبات اقتصادی کشور به شکلی پیش رود تا بار دیگر شاهد لمس سطوح 3600 تومانی دلار در بازار باشیم!!!.

و اما صاحبنظران بازار ارز، علت افت 1500 تومانی قیمت دلار را عرضه های ارز  شرکتهای پتروشیمی توسط بانک مرکزی ، عنوان کرده اند. البته کاهش نرخ ارز در این شرایط مناسب است. اما کاهش در محدوده قیمتی زیر ۱۴۰۰۰ تومانی، منجر به تقاضای بالای برای ارز خواهد شد. لذا کاهش  بیش از محدوده فعلی شاید اثر بخش نباشد. اما تثبیت در این محدوده، با اهمیت تر است.

 

در ارتباط با تحولات بازار املاک و مستغلات: در پی حاکمیت رکود مطلق در بازار ملک، قیمت زمین و آپارتمان و هر گونه ساختمان در تهران با رکود کم سابقه ای مواجه شده است. بطوریکه همه فروشنده اند ولی در بازار خریداری نیست. این در حالیست که تا شب عید،موضوع برعکس بود و همه خریدار بودند و فروشنده ای در میان نبود.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-ترامپ گفته تا من رئیس‌جمهور هستم چین ابرقدرت نخواهد شد.

2-تلويزيون فرانسه طی گزارشی اعلام کرده انتقال نفت به غير از تنگه هرمز امکانپذير نيست. این شبکه تلویزیونی با اشاره به نقش تنگه هرمز در مبادلات منطقه ای و بين المللی تاکيد کرده :در صورت بسته شدن اين گذرگاه راهبردی - در عمل  امکان انتقال نفت وجود از آسيا به اروپا وجود نخواهد داشت.

3-فرودگاه نجران عربستان هدف حمله پهپادی یمن قرار گرفته است. ارتش و کمیته های مردمی یمن بامداد سه شنبه در پاسخ به حملات مکرر ائتلاف سعودی به سرکردگی عربستان در ماه مبارک رمضان، فرودگاه نجران در جنوب عربستان را با پهپاد هدف قرار دادند.

4- پنی موردانت وزیر دفاع انگلیس، ایران را تهدید کرده که اگر تنش در خلیج (فارس) جدی شود، از آمریکا حمایت می کنیم. ما همین الان هم در آن منطقه مستقر هستیم. و  منافعی بزرگ و سرمایه‌گذاری کلانی در این منطقه داریم. البته در حال همکاری با متحدان و شرکای خود هستیم تا در وهله نخست برای آرام کردن اوضاع در این منطقه تلاش کنیم. در عین حال از واقعیات پشت رخدادهای اخیر هم مطلع هستیم. با شرکایمان در اروپا و خلیج (فارس) درباره فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در آن منطقه نگرانی‌های مشترکی داریم.

5-‏در یک برنامه تلویزیونی کشور عمان، مهمان برنامه از نامه محرمانه ترامپ به پادشاه عمان و درخواست گفت‌وگوی مستقیم وی با رهبر ایران خبر داده است.

 

 اظهارات رییس جمهور در مورد مذاکرات ایران و امریکا: آیت الله روحانی تاکید کرده مذاکره در شرایط کنونی را به هیچ عنوان قبول ندارم . وی تصریح کرده همه مسئولان درباره ایستادگی در برابر آمریکا و تحریم ها اتفاق نظر دارند.  تلاش دولت همواره این بوده که به وضعیت این قشر آسیب‌پذیر جامعه رسیدگی نماید و 500 میلیارد تومان برای یاری این قشر جامعه اختصاص دادیم تا با پرداخت مبلغ 100 هزار تومان و بالاتر فشار و مشکلات آنها کمتر شود.  اگر چه امروز مردم در زندگی خود احساس سختی و مشکل می‌کنند، اما دولت با اقدامات خود اجازه نداده که کالاهای ضروری که برای مردم حساسیت دارد، با کمبود مواجه شود. ما  در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم. البته در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، 5 نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس‌جمهور آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا 8 بار درخواست مذاکره داد، اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.

 

هشدار رییس بانک مرکزی به خریداران ارز: رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند،گفته: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است. عبدالناصر همتی با بیان اینکه در سال 98 حدود 18.7 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته است، گفته: در دو ماه گذشته نیز روند بازگشت ارز صادراتی به کشور خوب بوده و یک مولفه به نام واردات در برابر صادرات به این بخش اضافه شده که براین اساس صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را برای وارداتی که ثبت سفارش شده اختصاص دهند.

رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به صدور بخشنامه امروز بانک مرکزی درباره سیاست‌های ارزی سال 98 این بانک در برابر صادرکنندگان، ­افزوده: در این بخشنامه پیش‌بینی شده که شرکتهای پتروشیمی‌ها ، عمده صادرکنندگان غیرنفتی هستند و میتوانند حداقل 60 درصد از ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و مابقی نیز به خود آنها اختصاص یابد، چرا که خودشان به واردات تجهیزات احتیاج دارند.

لذا صادرکنندگان باید حداقل­50 درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه نمایند.

همچنین دربخشنامه امروز بانک مرکزی تأکید شده که مابقی صادرکنندگان برای اینکه تسهیلات بیشتری در اختیارشان قرار گیرد، باید حداقل­50 درصد صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کرده و مابقی آن را می‌توانند به صورت اسکناس وارد کشور یا به صورت واردات در برابر صادرات توسط خود یا دیگران اختصاص دهند و دلیل اصرار بانک مرکزی برای عرضه این ارز در سامانه نیما به این دلیل بوده که این سامانه منبع تأمین کالاهای اولیه و اساسی کشور، مواد اولیه کارخانه‌ها، مواد واسطه‌ای و کالاهای ضروری است. همتی با اشاره به اینکه به دلیل اعمال تحریم‌ها، هزینه‌ معاملاتی و تخفیفاتی برخی صادرکنندگان در خارج از کشور افزایش یافته است، تأکید کرده: بر این اساس مصوب شده که هر صادرکننده بر مبنای پایه صادراتی گمرک، 80 درصد ارز را به کشور بازگرداند و 20­ درصد مابقی از آن کم می‌شود که امیدوارم با این حرکت سال جاری نسبت به سال گذشته شرایط بهتری تجربه شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر کشور قله مقاومت را رد کرده و شرایط خوبی را سپری می‌کند، افزوده: تلاش دشمنان شکست خورده اما هنوز فشارها ادامه دارد، البته این فشارها نمی‌تواند تأثیری در کشور داشته باشد، چرا که دشمنان زمانی از ارز 40 و 50 هزار تومانی سخن می‌گفتند، اما این اظهارات رویایی بیش نبود و در ماه‌های آینده ثبات بیشتری در کشور حاکم شده و آینده خوبی در انتظار اقتصاد ایران است. وی همچنین ادعا کرده ذخایر کافی ارزی در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود. کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است. همتی با بیان اینکه حدود 6 میلیارد دلار ارز در دو ماه ابتدایی سال جاری برای کالاها تأمین شده است، افزوده: حدود 3 میلیارد دلار از این ارز به کالاهای اساسی و دارو اختصاص یافته­که این کالاها اعم از برنج، روغن، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی بوده و بانک مرکزی پول آن را پرداخت کرده است. لذا بانک مرکزی این توان را دارد که ظرف دو ماه 6 میلیارد دلار ارز تأمین کند و اگر صادرکنندگان در این بخش به دولت کمک کنند می‌توانیم با سرعت بیشتری دوران تحریم‌ها را پشت سر بگذاریم.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 1  خرداد 98 : بورس تهران بی واهمه از تهدیدات و ریسکهای مترتب بر آن، به راه صعودی و پر فراز و نشیب خود ادامه می دهد و بنظر می رسد مانعی جدی بر سر راه وی نیست.

 تهدیدهای متعدد و بلوف های سیاسی ترامپ نیز مانع از رونق روزافزون بازار سرمایه نشده و تنور این بخش از فعالیتهای اقتصادی همچنان داغ و  پر تقاضا است. هر چند که با نوسانات بسیاری نیز توام است ولی این نوسانات، جزو طبیعت و ذات بازارهای سهام در کلیه کشورها است

لذا  هر چند که فاکتورها و متغیرهای وارده بر بازار سهام کشور، متعدد و گوناگون است و شامل عوامل مثبت و منفی بسیاری است، ولی انتشار تدریجی عملکرد واقعی شرکتها و افزایش قابل توجه فروش و سودآوری بسیاری از بنگاههای اقتصادی، بخش اعظم و متنابهی از نقدینگی جامعه را روانه بورس تهران کرده و شاهد جنب و جوش و معاملات قابل توجهی در بازار هستیم. از طرفی، موعد مجامع و تقسیم سود نقدی شرکتها از هفته آینده و با شروع خرداد ماه آغاز میشود و تا پایان تیر ماه ادامه خواهد داشت. لذا طبق روال معمول و انتظارات، فصل مجامع میتواند انگیزه و محرک خوبی برای ادامه روند کنونی و ورود منابع عظیمی از نقدینگی را به بستر بازار سهام کشور باشد.

 

            حافظ عزیزی نقش

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد