گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 566 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه: علیرغم افزایش ریسک سیاسی بازار و تهدیدات رنگارنگ و متنوع امریکا و ترامپ علیه کشورمان، فضای معاملات در بورس تهران همچنان داغ است و سهام ارزنده بازار را خوب می خرند. توجه بازار  معطوف به سهام دارای فاند قوی بنیادی نظیر گروه پتروشیمی و فولادی است . جهش سودآوری و قیمت سهامی چون شفن و شصفها ... در این زمره اند. لذا اگر در پرتفوی خویش سهام ارزنده ای چون دو موردی که ذکر شد، دارید! حتی نگران بروز جنگ نیز نباشید! چرا که سهام طلایی و بیمه شده ای دارید که روزی اگر درصدد فروش آنها باشید، به جان می خرند.

و اما در بازار امروز بورس تهران با وجود انتشار فزاینده و عمدتا مثبت صورت‌های مالی بنگاه‌ها تحت فشار عمومی عرضه کار خود را آغاز کرد. اگرچه شاخص‌های اصلی سهام متاثر از اخبار سیاسی عقب‌نشینی کردند اما عمق کم اصلاح قیمت نشان داد که بازار پس از تجربه‌های دو هفته اخیر به این جمع‌بندی رسیده که تنش‌ها و تحرکات نظامی منطقه اثر بنیادی چندانی بر ارزش سهام ندارد. نکته مهم، وجود تقاضای موثر در سهم‌هایی است که طی این مدت متکی به پشتوانه‌های بنیادی بودند و امروز نیز بر اساس عملکرد قابل قبول خود، برخلاف جو عمومی بازار، یا شرایط نسبتا متعادلی سپری می‌کنند یا با رشد قیمت همراه هستند.

سیلی از صورت‌های مالی که از روز گذشته راهی سامانه کدال شد، این انتظار را به وجود آورد که قیمت سهام به احتمال زیاد، به واسطه چنین جریان مثبتی از اطلاعات به مدار صعودی خود ادامه دهد. بسیاری از شرکت‌های بورسی از روز گذشته عملکرد خود را برای سال 97 در قالب ترازنامه و صورت سود و زیان منتشر کردند و ارقام جالب‌توجهی را فراروی فعالان سهام قرار دادند. مجموعه داده‌ها و سیگنال‌های ارسالی نشاندهنده ادامه فعالیت مورد انتظار شرکت‌ها و حتی در مواردی فراتر از پیش‌بینی‌هاست. اما در حالی که انتظار می‌رفت، سهامداران به تقویت جریان اطلاعات و بهبود سودآوری شرکت‌ها واکنش درخوری نشان دهند، تحت تاثیر تداوم تحرکات نظامی و اخبار سیاسی منطقه، بیشتر در مقام فروشنده برآمدند و در سودای خروج از بازار بیش از یک‌هزار واحد از ارتفاع شاخص کل کاستند. عقبگرد شاخص سهام طی معاملات امروز در حالی رقم خورد که دلار به عنوان دماسنج سیاسی بازارها نه تنها افزایش نیافت که با حضور موثر بازارساز و تغییرات اخیر شیوه‌های مدیریت ارزی، برای پنجمین روز متوالی عقب‌نشینی کرد. تداوم اصلاح قیمت‌های ارز آن هم پس از حادثه سفارت آمریکا در بغداد حاکی از عدم واکنش هیجانی فعالان ارزی به اخبار سیاسی و اثرپذیری از ظرفیت‌ها و محدودیت‌های اقتصادی است. با مقایسه رفتار معکوس ارز و سهام می‌توان چنین نتیجه گرفت که فروشندگان فعال بورس تهران در معاملات امروز عمدتا بر خلاف ظرفیت‌های سهام و بیشتر بر اساس ترس تصمیم به خروج گرفته‌اند. البته شدت عرضه در گروه‌های مختلف بورسی را نمی‌توان صرفا به مسائل سیاسی نسبت داد، بلکه تاثیر منفی گزارش‌های ارسالی هم در این فرآیند موثر به نظر می‌رسد.

خودروسازان در محاصره عرضه: از صبح امروز عمق و گستره اصلاح قیمت در سهم‌های خودرویی بیش از سایر گروه‌ها خودنمایی کرد. علاوه بر لیدرهای این گروه پربیننده و پرمعامله، یعنی «خساپا» و «خودرو» و «خپارس» که در پایین‌ترین حد مجاز روزانه معامله شدند، در نمادهای قطعه‌ساز این گروه نیز به تبعیت از غول‌های خودروساز شاهد نیروی پرفشار عرضه‌ و افت حداکثری قیمت بودیم. به نظر می‌رسد افزون بر تاثیر روانی اخبار سیاسی، انتشار صورت‌های مالی سایپا طی روز گذشته و شناسایی زیان 123 تومانی برای سال 97، آن هم به عنوان لیدر گروه در فشار شدید عرضه در سهام کل صنعت موثر بوده است.

باید توجه داشت که تخصیص نسبت بالایی از کل جریان نقدینگی به سهام این گروه و همچنین سهام بانکی هم تاثیر منفی خود را بر جو عمومی بازار گذاشته است. بانکی‌ها نیز با وجود صعود تدریجی از کف روزانه، در شروع معاملات تحت فشار عرضه قرار داشتند. این دو صنعت طی روزهای اخیر عمدتا در رتبه اول فهرست صنایع از حیث ارزش معاملات بودند و امروز نیز پس از صنعت پتروشیمی، موقعیت خود را در جایگاه دوم و سوم جدول مزبور حفظ کردند. بنابراین طبیعی است که بر جهت‌گیری عمومی معامله‌گران هم نقش موثری ایفا کنند.

از دست‌های خالی تا پشتوانه‌های بنیادی

به طور کلی در سهم‌هایی که طی این مدت عمدتا با بهانه‌های غیربنیادی نظیر افزایش سرمایه یا ارزش جایگزینی و تورم دارایی مورد استقبال بورس‌بازان قرار گرفته بودند، امروز در مسیر معکوس تحت فشار عرضه و در محدوده منفی قیمت معامله شدند و در موارد زیادی هم به کف روزانه قیمت تنزل کردند.

با وجود این، برخی از سهم‌ها به واسطه انتشار صورت‌های مالی فراتر از انتظار برای سال 97  با استقبال جالب توجه اهالی سهام روبه‌رو شدند. نمادهای پتروشیمی حضور پررنگی در این فهرست دارند. پتروشیمی فناواران با نماد «شفن» امروز پرمعامله‌ترین سهم گروه پتروشیمی بود. این شرکت که صورت‌های مالی خود را روز گذشته روی کدال فرستاد با شناسایی سود فراتر از انتظار برای سال گذشته با استقبال قابل ملاحظه بورس‌بازان، از مرحله پیش‌گشایش تا پایان معاملات با صف پیوسته خرید همراه بود. در همین راستا، نماد پتروشیمی پارس نیز به واسطه گزارش مثبت از عملکرد سال گذشته عنوان بزرگترین حامی شاخص در بازار منفی امروز را به خود اختصاص گرفت. علاوه بر نمادهای پرتقاضای این گروه، در سایر سهم‌ها و صنایعی که از حیث بنیادی گزارش‌های قابل قبولی را منتشر کردند در معاملات امروز با وجود فشار هیجانی عرضه، معاملات عمدتا مثبتی را پشت سر گذاشتند.

 

 

 

انتظارات کارشناسی از آینده سهام و بورس تهران: دور جدید پیش‌بینی سود مورد اجماع شرکت‌های بورسی طی سال‌های مالی 97 و 98 منتشر شده است. این گزارش که به همت مدیریت سرمایه کیان جمع‌آوری و منتشر شده نشان می‌دهد اکثر تحلیلگران، کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین کارگزاری‌های مطرح بازار سرمایه، بورس را پربازده‌ترین بازار سال 98 پیش‌بینی می‌کنند.

محافظه‌کارانه‌ترین سناریوهای تحلیلی، بازدهی 30 درصدی بورس در سال 98 را انتظار می‌کشند؛ بر این مبنا می‌توان این گونه عنوان کرد که سطح 232 هزار واحدی شاخص را باید کف بنیادی این نماگر بر اساس متغیرهای فعلی دانست. در مقابل خوشبینانه‌ترین سناریوها به بازدهی 115 درصدی بورس در سال جاری اشاره می‌کنند و بر این مبنا می‌توان سطح 384 هزار واحدی را سقف انتظارات از رشد شاخص کل دانست. با این وجود، تحقق این انتظارات منوط به تحقق سایر متغیرهای وابسته است و بر این اساس بایستی داده‌های این گزارش را در یک نگاه جامع مورد ارزیابی قرار داد. با این حال به مخاطبین توصیه می‌شود در روند دادوستدهای آتی به داده‌های این گزارش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لزوم توجه به بررسی‌های بنیادی: عموما بعد از تجربه یک دوره صعود و شدت گرفتن تمایل معامله‌گران به شناسایی سود فشار فروش در نمادهایی که سطوح ارزندگی را پشت سر گذاشته‌اند و یا با ابهام در سقف ارزندگی مواجهند شدت بیشتری می‌گیرد. به خصوص که در فضای فعلی و شدت گرفتن برخی ریسک‌های سیستماتیک واکنش بازار به اخبار پیرامونی شدت بیشتری دارد. در این شرایط چیدمان صحیح سبد سهام می‌تواند از نگرانی‌های بعدی بکاهد و همچنین معامله‌گر را از تجربه اصلاح شدید مصون بدارد. پیش‌بینی‌های ارائه‌شده در گزارش مورد اجماع نشان می‌دهد که بازی‌سازان روندهای کلی سهام بر ارزندگی کدام دسته از سهام اتفاق نظر بیشتری دارند و این موضوع خود می‌تواند روند اطمینان‌بخش‌تری را پیش پای فعالان بازار قرار دهد. در گزارش مذکور علاوه بر برآورد سودآوری شرکت‌های بزرگ بازار سهام در سال‌های مالی گذشته و جاری، سیاست تقسیم سود این شرکت‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. موضوعی که می‌تواند در روند قیمتی این دسته از سهام تا موعد برگزای مجامع بسیار تاثیرگذار باشد.

مروری بر ریسک‌های محاطی بورس: بزرگترین مسائلی که به عنوان تهدید در رابطه با شرایط اخیر بورس مطرح می‌شود را می‌توان در 4 قالب کلی جای داد.

1-     ریسک‌های تحریمی: تحریم‌ شرکت‌های بزرگ و کالایی کشور از میانه تابستان سال گذشته آغاز شد. در این میان به نظر می‌رسد عمده این شرکت‌ها توانسته‌اند بر مشکلات مقداری فروش محصولات فائق بیایند؛ در عین حال رشد نرخ ارزهای نیمایی و آزاد توانسته است کاهش نرخ‌های جهانی یا ارائه تخفیف به مشتریان صادراتی را تا حدود زیادی پوشش دهد. نتایج تحریم نفتی کشور که در سال جاری به درجه نهایی خود رسیده است همچنان با ابهام روبروست و می‌تواند در میان‌مدت فضای کلی اقتصاد کشور را دستخوش تحولاتی، به خصوص در رابطه با تورم و نرخ ارز، کند. ‌

2-     تنش‌های سیاسی: حضور نظامی امریکا در پایگاه‌های مجاور کشور در هفته‌های اخیر عاملی بود که به عنوان تهدید اساسی کشور شناخته می‌شد. با این حال سیر تحولات اخیر نشان از آن دارد که هیچ کدام از دو طرف تمایلی به وقوع جنگ نظامی ندارند و در عین حال تنش‌ها از طریق رایزنی‌های با واسطه تا حدودی فروکش کرده است.

3-    ریسک بازارهای جهانی: سنگ‌اندازی ایالات متحده در مسیر مذاکرات تجاری سبب شد تا بازارهای جهانی بار دیگر مسیر نزولی را در پیش گیرند. این مساله برخی نمادهای بزرگ بورسی را، به خصوص در گروه فلزات، تحت فشار قرار داد. در رابطه با نتیجه جنگ تجاری همچنان خوشبینی‌های زیادی وجود دارد. به عبارتی اهمیت داده‌های اقتصادی، به منظور تحقق چشم‌اندازهای اقتصادی در چین و کسب پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سبب می‌شود تا همچنان دو طرف برای پایان دادن به جنگ تعرفه‌ای تلاش کنند. اگر چه این انتظار نیز وجود دارد که این مساله، پروسه‌ای گسترده در طی زمان باشد و به صورت مرحله‌ای از شدت و حدت آن کاسته شود. با این حال می‌توان گفت انتظار برای فشار قابل‌توجه بر بازارهای جهانی همچنان کمرنگ است؛ در غیر این صورت لازم است تا برآوردها از درآمدزایی شرکت‌ها مورد بررسی مجدد قرار گیرند.

4-     سیاست‌گذاری‌های داخلی: بحث دستورالعمل‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و ابهامات داخلی همواره در رابطه با بورس تهران حائز اهمیت فراوان بوده است. تعیین تکلیف نرخ‌های متفاوت ارز همچنان می‌تواند بیشترین تاثیر را بر آینده بازار سهام داشته باشد. در عین حال همچنان و مطابق گذشته شاهد تاخیر و تعلل‌های بسیار از سوی سیاست‌گذار در انجام اقدامات اصلاحی هستیم. مساله راه‌اندازی بازار متشکل ارزی که از مدت‌ها پیش مطرح است همچنان جامه عمل به تن نکرده؛ نرخ 4200 تومانی دلار در رابطه با اقلام ضروری با رد و نقض‌های متعددی روبروست و .... می‌توان این گونه عنوان کرد که برآیند تغییرات اخیر در روش‌های سیاست‌گذاری مثبت بوده است. با این حال حساسیت بازار سهام به این مسائل سبب می‌شود تا رصد این اخبار اهمیت فراوانی داشته باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که برآوردهای تحلیلی در شرایط فعلی، همچنان صعود سهام را نتیجه نهایی می‌داند؛ با این حال به نظر می‌رسد فرض ثبات شرایط به شکل موجود، غیرمحتمل است و باید آن را در معادلات لحاظ کرد.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #کگل، #شپنا ، #رمپنا، #شبندر، #اخابر با افت حدود 979 واحدی روبرو شد. افزایش مجدد تنش های سیاسی در کنار ارائه گزارش های در حدود پیش بینی های قبلی در بسیاری از نمادهای بزرگ و مطرح بازار، همچنین افت نرخ ارز در بازار از  عمده دلایل تمایل فعالان بازار به نقد کردن سهام خود طی روز جاری عنوان شده است.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 211,871 / میزان افت 979 واحد منفی/ ارزش بازار 8,117,397 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 10.724 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.656 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: پارس 254 واحد مثبت/ کگل 172 واحد منفی/ شپنا 142 واحد منفی/ رمپنا 122 واحد منفی/ شبندر 112 واحد منفی/ اخابر 109 واحد منفی/ شبریز 99 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 600.5 میلیون سهم/ وخارزم 372.2 میلیون سهم/ خساپا 185.6 میلیون سهم/ ذوب 154.7 میلیون سهم/ خپارس 133.2 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-تلويزيون فرانسه طی گزارشی اعلام کرده انتقال نفت به غير از تنگه هرمز امکانپذير نيست. این شبکه تل با اشاره به نقش تنگه هرمز در مبادلات منطقه ای و بين المللی تاکيد کرده در صورت بسته شدن اين گذرگاه راهبردی - در عمل  امکان انتقال نفت وجود از آسيا به اروپا وجود نخواهد داشت.

 

 

عوامل موثر بر غلبه ی عرضه بر تقاضا در بازار امروز : محمد هادی حمیدی کارشناس بازار سرمایه گفته طی روزهای جاری گزارشات 12ماهه متعددی روانه سامانه کدال شده که در این میان شرکت های گروه پتروشیمی و پالایشی توجه فعالین بازار را بسوی خود معطوف نمود. در این میان شرکت های «پتروشیمی پارس، فناوران و پالایش نفت تبریز» از بقیه بهتر بود و همین عامل روند مثبت معاملات امروز را انتظار می رفت.   عوامل دیگر نظیر زیان های سنگین گروه خودرویی مانند «سایپا» و همچنین برخورد چندین راکت در اطراف سفارت آمریکا در بغداد، بر جو بازار مستولی گردید و تا ساعات میانی بازار، عرضه بر تقاضا در اغلب نمادها غلبه کرد و شاهد منفی شدن نمادها بودیم.  «پالایش نفت تبریز» توانست بر عرضه ها غلبه نماید و صف خرید شد و از طرفی «پتروشیمی فناوران و پارس» هم در درصد مثبت معامله می شدند. از طرفی تقاضای مناسب در بورس کالا در نمادهای «فولاد و ذوب» سبب گردید که «فولاد» در ساعت آخر بازار با اقبال نسبی مواجه گردد. موردی که در این دو روز ذهن فعالین بازار را درگیر خود نموده است، کاهش شدید نرخ ارز در بازار آزاد می باشد؛ به طوری که هر دلار آمریکا از محدوده 150.000 ریال به 138.000 ریال کاهش داشته است. به نظر می آید آغاز به کار بازار متشکل ارزی از ابتدای هفته و همچنین شناسایی سود فعالین بازار ارز از دلایل اصلی این کاهش قیمت می باشد.  در مجموع بازار امروز از اواخر وقت، شاهد رونق نسبی بود که نوید بازار مثبت فردا را می دهد. عوامل بنیادی نظیر سود با کیفیت شرکت ها، نزدیکی به فصل مجامع شرکت های بزرگ و نهایی شدن نرخ تسعیر ارز بانک ها می تواند اهرم مثبت هفته های آتی بازار سرمایه باشد.

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 31  اردیبهشت 98 : حتی تهدیدهای متعدد و بلوف های سیاسی ترامپ نیز مانع از رونق روزافزون بازار سرمایه نشده و تنور این بخش از فعالیتهای اقتصادی همچنان داغ و  پر تقاضا است. هر چند که با نوسانات بسیاری نیز توام است ولی این نوسانات، جزو طبیعت و ذات بازارهای سهام در کلیه کشورها است

لذا  هر چند که فاکتورها و متغیرهای وارده بر بازار سهام کشور، متعدد و گوناگون است و شامل عوامل مثبت و منفی بسیاری است، ولی انتشار تدریجی عملکرد واقعی شرکتها و افزایش قابل توجه فروش و سودآوری بسیاری از بنگاههای اقتصادی، بخش اعظم و متنابهی از نقدینگی جامعه را روانه بورس تهران کرده و شاهد جنب و جوش و معاملات قابل توجهی در بازار هستیم. از طرفی، موعد مجامع و تقسیم سود نقدی شرکتها از هفته آینده و با شروع خرداد ماه آغاز میشود و تا پایان تیر ماه ادامه خواهد داشت. لذا طبق روال معمول و انتظارات، فصل مجامع میتواند انگیزه و محرک خوبی برای ادامه روند کنونی و ورود منابع عظیمی از نقدینگی را به بستر بازار سهام کشور باشد.


            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد