گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 340 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه


گزارش روزانه: در حالیکه نقدینگی هنگفتی طی 3 ماه اخیر وارد بازار سرمایه شده و خریداران خرد و بزرگ بسیاری در صدد خرید و سرمایه گذاری در بورس تهران هستند، ولی اوضاع اقتصادی بازارهای جهانی خراب است و شاهد ریزش تدریجی قیمتهای مواد و کالا و شاخص های بورس های جهانی هستیم.

از طرفی، هر چند که احتمال بروز جنگ بین و امریکا بسیار ضعیف و زیر 10 درصد است، ولی تشدید تنش بین این دو، ریسک سیاسی بازار را بالا برده و طیف کثیری از فعالان بازار در حالت بلاتکلیفی و سردرگمی بسر می برند.

با اینهمه،  قدرتنمایی تقاضا در فضای عمومی بازار همچنان پیشران شاخص‌های بورسی بشمار می رود. برآورد تحلیلگران از سودآوری شرکت‌های بزرگ بورسی حاکی از آن است که بازار سهام همچنان از پتانسیل‌های قدرتمندی تغذیه می‌شود و چشم‌انداز این بازار در نمای یک‌ساله صعودی است.

خوشبختانه چند صباحی است ارزش معاملات خرد بورس تهران از هزار میلیارد تومان فراتر رفته و خالص تغییر مالکیت‌ها میلیاردها تومان به سمت سهامداران حقیقی بازار است. برآورد تحلیلگران و کارشناسان بازار سهام حاکی از آن است که این بازار همچنان محرک‌های قدرتمندی برای صعود قیمت‌ها را با خود یدک می‌کشد. پتانسیل‌هایی که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان در نسبت قیمت به درآمد کمتر از 4 مرتبه‌ای شرکت‌های بزرگ، انتظار برای رشد محسوس سودآوری در سال مالی 98 و همچنین تقسیم سود مجامع شرکت‌ها در آینده‌ای نزدیک جستجو کرد.

 

انتظارات کارشناسی از آینده سهام و بورس تهران: دور جدید پیش‌بینی سود مورد اجماع شرکت‌های بورسی طی سال‌های مالی 97 و 98 منتشر شده است. این گزارش که به همت مدیریت سرمایه کیان جمع‌آوری و منتشر شده نشان می‌دهد اکثر تحلیلگران، کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین کارگزاری‌های مطرح بازار سرمایه، بورس را پربازده‌ترین بازار سال 98 پیش‌بینی می‌کنند.

محافظه‌کارانه‌ترین سناریوهای تحلیلی، بازدهی 30 درصدی بورس در سال 98 را انتظار می‌کشند؛ بر این مبنا می‌توان این گونه عنوان کرد که سطح 232 هزار واحدی شاخص را باید کف بنیادی این نماگر بر اساس متغیرهای فعلی دانست. در مقابل خوشبینانه‌ترین سناریوها به بازدهی 115 درصدی بورس در سال جاری اشاره می‌کنند و بر این مبنا می‌توان سطح 384 هزار واحدی را سقف انتظارات از رشد شاخص کل دانست. با این وجود، تحقق این انتظارات منوط به تحقق سایر متغیرهای وابسته است و بر این اساس بایستی داده‌های این گزارش را در یک نگاه جامع مورد ارزیابی قرار داد. با این حال به مخاطبین توصیه می‌شود در روند دادوستدهای آتی به داده‌های این گزارش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لزوم توجه به بررسی‌های بنیادی: عموما بعد از تجربه یک دوره صعود و شدت گرفتن تمایل معامله‌گران به شناسایی سود فشار فروش در نمادهایی که سطوح ارزندگی را پشت سر گذاشته‌اند و یا با ابهام در سقف ارزندگی مواجهند شدت بیشتری می‌گیرد. به خصوص که در فضای فعلی و شدت گرفتن برخی ریسک‌های سیستماتیک واکنش بازار به اخبار پیرامونی شدت بیشتری دارد. در این شرایط چیدمان صحیح سبد سهام می‌تواند از نگرانی‌های بعدی بکاهد و همچنین معامله‌گر را از تجربه اصلاح شدید مصون بدارد. پیش‌بینی‌های ارائه‌شده در گزارش مورد اجماع نشان می‌دهد که بازی‌سازان روندهای کلی سهام بر ارزندگی کدام دسته از سهام اتفاق نظر بیشتری دارند و این موضوع خود می‌تواند روند اطمینان‌بخش‌تری را پیش پای فعالان بازار قرار دهد. در گزارش مذکور علاوه بر برآورد سودآوری شرکت‌های بزرگ بازار سهام در سال‌های مالی گذشته و جاری، سیاست تقسیم سود این شرکت‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. موضوعی که می‌تواند در روند قیمتی این دسته از سهام تا موعد برگزای مجامع بسیار تاثیرگذار باشد.

مروری بر ریسک‌های محاطی بورس: بزرگترین مسائلی که به عنوان تهدید در رابطه با شرایط اخیر بورس مطرح می‌شود را می‌توان در 4 قالب کلی جای داد.

1-     ریسک‌های تحریمی: تحریم‌ شرکت‌های بزرگ و کالایی کشور از میانه تابستان سال گذشته آغاز شد. در این میان به نظر می‌رسد عمده این شرکت‌ها توانسته‌اند بر مشکلات مقداری فروش محصولات فائق بیایند؛ در عین حال رشد نرخ ارزهای نیمایی و آزاد توانسته است کاهش نرخ‌های جهانی یا ارائه تخفیف به مشتریان صادراتی را تا حدود زیادی پوشش دهد. نتایج تحریم نفتی کشور که در سال جاری به درجه نهایی خود رسیده است همچنان با ابهام روبروست و می‌تواند در میان‌مدت فضای کلی اقتصاد کشور را دستخوش تحولاتی، به خصوص در رابطه با تورم و نرخ ارز، کند. ‌

2-     تنش‌های سیاسی: حضور نظامی امریکا در پایگاه‌های مجاور کشور در هفته‌های اخیر عاملی بود که به عنوان تهدید اساسی کشور شناخته می‌شد. با این حال سیر تحولات اخیر نشان از آن دارد که هیچ کدام از دو طرف تمایلی به وقوع جنگ نظامی ندارند و در عین حال تنش‌ها از طریق رایزنی‌های با واسطه تا حدودی فروکش کرده است.

3-    ریسک بازارهای جهانی: سنگ‌اندازی ایالات متحده در مسیر مذاکرات تجاری سبب شد تا بازارهای جهانی بار دیگر مسیر نزولی را در پیش گیرند. این مساله برخی نمادهای بزرگ بورسی را، به خصوص در گروه فلزات، تحت فشار قرار داد. در رابطه با نتیجه جنگ تجاری همچنان خوشبینی‌های زیادی وجود دارد. به عبارتی اهمیت داده‌های اقتصادی، به منظور تحقق چشم‌اندازهای اقتصادی در چین و کسب پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سبب می‌شود تا همچنان دو طرف برای پایان دادن به جنگ تعرفه‌ای تلاش کنند. اگر چه این انتظار نیز وجود دارد که این مساله، پروسه‌ای گسترده در طی زمان باشد و به صورت مرحله‌ای از شدت و حدت آن کاسته شود. با این حال می‌توان گفت انتظار برای فشار قابل‌توجه بر بازارهای جهانی همچنان کمرنگ است؛ در غیر این صورت لازم است تا برآوردها از درآمدزایی شرکت‌ها مورد بررسی مجدد قرار گیرند.

4-     سیاست‌گذاری‌های داخلی: بحث دستورالعمل‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و ابهامات داخلی همواره در رابطه با بورس تهران حائز اهمیت فراوان بوده است. تعیین تکلیف نرخ‌های متفاوت ارز همچنان می‌تواند بیشترین تاثیر را بر آینده بازار سهام داشته باشد. در عین حال همچنان و مطابق گذشته شاهد تاخیر و تعلل‌های بسیار از سوی سیاست‌گذار در انجام اقدامات اصلاحی هستیم. مساله راه‌اندازی بازار متشکل ارزی که از مدت‌ها پیش مطرح است همچنان جامه عمل به تن نکرده؛ نرخ 4200 تومانی دلار در رابطه با اقلام ضروری با رد و نقض‌های متعددی روبروست و .... می‌توان این گونه عنوان کرد که برآیند تغییرات اخیر در روش‌های سیاست‌گذاری مثبت بوده است. با این حال حساسیت بازار سهام به این مسائل سبب می‌شود تا رصد این اخبار اهمیت فراوانی داشته باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که برآوردهای تحلیلی در شرایط فعلی، همچنان صعود سهام را نتیجه نهایی می‌داند؛ با این حال به نظر می‌رسد فرض ثبات شرایط به شکل موجود، غیرمحتمل است و باید آن را در معادلات لحاظ کرد.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افزایش قیمتها در نمادهایی چون #پارس، #همراه ، #شبریز با رشد حدود 103 واحدی روبرو شد. برخلاف رشد محدود شاخص، امروز بازار در گروه های بزرگ با عرضه بالایی روبرو بود و شاهد عقب نشینی نسبی خریداران بودیم.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 212,851 / میزان رشد شاخص 103 واحد مثبت/ ارزش بازار 8,155,849 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 10.557 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.331 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 155 واحد منفی/ پارس 144 واحد مثبت/ همراه 129 واحد مثبت/ رمپنا 125 واحد منفی/ بفجر 88 واحد منفی/ فولاد 84 واحد منفی/ شبریز 84 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 494.4 میلیون سهم/ ذوب 302.4 میلیون سهم/ خساپا 198.7 میلیون سهم/ خپارس 154.2 میلیون سهم/ خزامیا 107.9 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-غول نفتی آمریکا کارکنان خود را از عراق تخلیه کرده است. شرکت اکسان‌موبیل، غول نفتی آمریکا حدود ۶۰ کارمند خارجی خود را طی روزهای جمعه و شنبه از پروژه میدان «غرب قرنه ۱» خارج کرده است. خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر نوشته که جابجایی کارمندان خارجی اکسان‌موبیل بعد از افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن انجام شده است. این افراد به قرارگاه منطقه‌ای شرکت آمریکایی در دوبی منتقل شده‌اند.

2- وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده پادشاه این کشور از دولت‌های عربی خواسته روز ۳۰ می (۹ خرداد) با هدف بررسی مسئله عملیات علیه تأسیسات نفتی این کشور و انفجارهای اخیر در بندر فجیره امارات، در شهر مکه مکرمه گرد هم آیند.

3-با وخامت اوضاع اقتصاد ی در دنیا، بورس بازارهای جهانی در هفته جاری ۵۴۰- میلیارد دلار از دارایی سرمایه گذاران را بر باد داد! با این وجود انتشار داده های مثبت اقتصادی مانع ریزش بیشتر بازار ناشی از تشدید #جنگ_تجاری بین چین و آمریکا شده است. جهت اطلاع ارزش بازار سهام دنیا در حال حاضر معادل ۹۵ درصد GDP آن است

4-سنگ آهن  موجودی انبارها در بنادر چین در کمترین سطح 19 ماهه! قرار دارد. این روزها شاهد ادامه روند نزولی موجودی انبارها در بنادر استرالیا، برزیل و چین هستیم. موجودی انبارهای 44 بندر وارداتی چین در هفته گذشته به 132.7 میلیون تن رسیده که طی 2 ماه اخیر افت 8.6%-داشته است! گفتنی است طی بازه زمانی 2 ماه اخیر، موجودی بنادر استرالیا 11.6%- کاهش دارد. موجودی برزیل نیز نسبت به پیک 6 هفته قبل افت 7.6%- دارد. البته تقاضای  سنگ آهن چین بسیار بالا میباشد و باعث شد تا قیمتها در هفته گذشته به اوج سطح 5 ساله صعود کند (101$) ... تداوم کاهش موجودی بنادر دنیا، محرک قیمتها در هفته های آتی خواهد بود.



5-               شاخص حمل دریایی بالتیک لندن برای حمل بار فله کشتیهای 70 هزار تنی پانامکس و 100 هزار تنی کپ سایز، در هفته گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و به حدود 10 هزار دلار در روز رسیده است. رشد قیمت سنگ آهن و افزایش تقاضای حمل دریایی ناشی از تحریک قیمتها، از عوامل رشد بهای کشتی است که خبر خوبی بوده و نشان از مثبت بودن تقاضا و بهبود شرایط در آینده دارد.