گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 548 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار دوشنبه


گزارش روزانه: در حالیکه نقدینگی هنگفتی طی 3 ماه اخیر وارد بازار سرمایه شده و خریداران خرد و بزرگ بسیاری در صدد خرید و سرمایه گذاری در بورس تهران هستند، ولی اوضاع اقتصادی بازارهای جهانی خراب است و شاهد ریزش تدریجی قیمتهای مواد و کالا و شاخص های بورس های جهانی هستیم.

از طرفی، هر چند که احتمال بروز جنگ بین و امریکا بسیار ضعیف و زیر 10 درصد است، ولی تشدید تنش بین این دو، ریسک سیاسی بازار را بالا برده و طیف کثیری از فعالان بازار در حالت بلاتکلیفی و سردرگمی بسر می برند.

با اینهمه،  قدرتنمایی تقاضا در فضای عمومی بازار همچنان پیشران شاخص‌های بورسی بشمار می رود. برآورد تحلیلگران از سودآوری شرکت‌های بزرگ بورسی حاکی از آن است که بازار سهام همچنان از پتانسیل‌های قدرتمندی تغذیه می‌شود و چشم‌انداز این بازار در نمای یک‌ساله صعودی است.

خوشبختانه چند صباحی است ارزش معاملات خرد بورس تهران از هزار میلیارد تومان فراتر رفته و خالص تغییر مالکیت‌ها میلیاردها تومان به سمت سهامداران حقیقی بازار است. برآورد تحلیلگران و کارشناسان بازار سهام حاکی از آن است که این بازار همچنان محرک‌های قدرتمندی برای صعود قیمت‌ها را با خود یدک می‌کشد. پتانسیل‌هایی که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان در نسبت قیمت به درآمد کمتر از 4 مرتبه‌ای شرکت‌های بزرگ، انتظار برای رشد محسوس سودآوری در سال مالی 98 و همچنین تقسیم سود مجامع شرکت‌ها در آینده‌ای نزدیک جستجو کرد.

 

انتظارات کارشناسی از آینده سهام و بورس تهران: دور جدید پیش‌بینی سود مورد اجماع شرکت‌های بورسی طی سال‌های مالی 97 و 98 منتشر شده است. این گزارش که به همت مدیریت سرمایه کیان جمع‌آوری و منتشر شده نشان می‌دهد اکثر تحلیلگران، کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین کارگزاری‌های مطرح بازار سرمایه، بورس را پربازده‌ترین بازار سال 98 پیش‌بینی می‌کنند.

محافظه‌کارانه‌ترین سناریوهای تحلیلی، بازدهی 30 درصدی بورس در سال 98 را انتظار می‌کشند؛ بر این مبنا می‌توان این گونه عنوان کرد که سطح 232 هزار واحدی شاخص را باید کف بنیادی این نماگر بر اساس متغیرهای فعلی دانست. در مقابل خوشبینانه‌ترین سناریوها به بازدهی 115 درصدی بورس در سال جاری اشاره می‌کنند و بر این مبنا می‌توان سطح 384 هزار واحدی را سقف انتظارات از رشد شاخص کل دانست. با این وجود، تحقق این انتظارات منوط به تحقق سایر متغیرهای وابسته است و بر این اساس بایستی داده‌های این گزارش را در یک نگاه جامع مورد ارزیابی قرار داد. با این حال به مخاطبین توصیه می‌شود در روند دادوستدهای آتی به داده‌های این گزارش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لزوم توجه به بررسی‌های بنیادی: عموما بعد از تجربه یک دوره صعود و شدت گرفتن تمایل معامله‌گران به شناسایی سود فشار فروش در نمادهایی که سطوح ارزندگی را پشت سر گذاشته‌اند و یا با ابهام در سقف ارزندگی مواجهند شدت بیشتری می‌گیرد. به خصوص که در فضای فعلی و شدت گرفتن برخی ریسک‌های سیستماتیک واکنش بازار به اخبار پیرامونی شدت بیشتری دارد. در این شرایط چیدمان صحیح سبد سهام می‌تواند از نگرانی‌های بعدی بکاهد و همچنین معامله‌گر را از تجربه اصلاح شدید مصون بدارد. پیش‌بینی‌های ارائه‌شده در گزارش مورد اجماع نشان می‌دهد که بازی‌سازان روندهای کلی سهام بر ارزندگی کدام دسته از سهام اتفاق نظر بیشتری دارند و این موضوع خود می‌تواند روند اطمینان‌بخش‌تری را پیش پای فعالان بازار قرار دهد. در گزارش مذکور علاوه بر برآورد سودآوری شرکت‌های بزرگ بازار سهام در سال‌های مالی گذشته و جاری، سیاست تقسیم سود این شرکت‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است. موضوعی که می‌تواند در روند قیمتی این دسته از سهام تا موعد برگزای مجامع بسیار تاثیرگذار باشد.

مروری بر ریسک‌های محاطی بورس: بزرگترین مسائلی که به عنوان تهدید در رابطه با شرایط اخیر بورس مطرح می‌شود را می‌توان در 4 قالب کلی جای داد.

1-     ریسک‌های تحریمی: تحریم‌ شرکت‌های بزرگ و کالایی کشور از میانه تابستان سال گذشته آغاز شد. در این میان به نظر می‌رسد عمده این شرکت‌ها توانسته‌اند بر مشکلات مقداری فروش محصولات فائق بیایند؛ در عین حال رشد نرخ ارزهای نیمایی و آزاد توانسته است کاهش نرخ‌های جهانی یا ارائه تخفیف به مشتریان صادراتی را تا حدود زیادی پوشش دهد. نتایج تحریم نفتی کشور که در سال جاری به درجه نهایی خود رسیده است همچنان با ابهام روبروست و می‌تواند در میان‌مدت فضای کلی اقتصاد کشور را دستخوش تحولاتی، به خصوص در رابطه با تورم و نرخ ارز، کند. ‌

2-     تنش‌های سیاسی: حضور نظامی امریکا در پایگاه‌های مجاور کشور در هفته‌های اخیر عاملی بود که به عنوان تهدید اساسی کشور شناخته می‌شد. با این حال سیر تحولات اخیر نشان از آن دارد که هیچ کدام از دو طرف تمایلی به وقوع جنگ نظامی ندارند و در عین حال تنش‌ها از طریق رایزنی‌های با واسطه تا حدودی فروکش کرده است.

3-    ریسک بازارهای جهانی: سنگ‌اندازی ایالات متحده در مسیر مذاکرات تجاری سبب شد تا بازارهای جهانی بار دیگر مسیر نزولی را در پیش گیرند. این مساله برخی نمادهای بزرگ بورسی را، به خصوص در گروه فلزات، تحت فشار قرار داد. در رابطه با نتیجه جنگ تجاری همچنان خوشبینی‌های زیادی وجود دارد. به عبارتی اهمیت داده‌های اقتصادی، به منظور تحقق چشم‌اندازهای اقتصادی در چین و کسب پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سبب می‌شود تا همچنان دو طرف برای پایان دادن به جنگ تعرفه‌ای تلاش کنند. اگر چه این انتظار نیز وجود دارد که این مساله، پروسه‌ای گسترده در طی زمان باشد و به صورت مرحله‌ای از شدت و حدت آن کاسته شود. با این حال می‌توان گفت انتظار برای فشار قابل‌توجه بر بازارهای جهانی همچنان کمرنگ است؛ در غیر این صورت لازم است تا برآوردها از درآمدزایی شرکت‌ها مورد بررسی مجدد قرار گیرند.

4-     سیاست‌گذاری‌های داخلی: بحث دستورالعمل‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و ابهامات داخلی همواره در رابطه با بورس تهران حائز اهمیت فراوان بوده است. تعیین تکلیف نرخ‌های متفاوت ارز همچنان می‌تواند بیشترین تاثیر را بر آینده بازار سهام داشته باشد. در عین حال همچنان و مطابق گذشته شاهد تاخیر و تعلل‌های بسیار از سوی سیاست‌گذار در انجام اقدامات اصلاحی هستیم. مساله راه‌اندازی بازار متشکل ارزی که از مدت‌ها پیش مطرح است همچنان جامه عمل به تن نکرده؛ نرخ 4200 تومانی دلار در رابطه با اقلام ضروری با رد و نقض‌های متعددی روبروست و .... می‌توان این گونه عنوان کرد که برآیند تغییرات اخیر در روش‌های سیاست‌گذاری مثبت بوده است. با این حال حساسیت بازار سهام به این مسائل سبب می‌شود تا رصد این اخبار اهمیت فراوانی داشته باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که برآوردهای تحلیلی در شرایط فعلی، همچنان صعود سهام را نتیجه نهایی می‌داند؛ با این حال به نظر می‌رسد فرض ثبات شرایط به شکل موجود، غیرمحتمل است و باید آن را در معادلات لحاظ کرد.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افزایش قیمتها در نمادهایی چون #پارس، #همراه ، #شبریز با رشد حدود 103 واحدی روبرو شد. برخلاف رشد محدود شاخص، امروز بازار در گروه های بزرگ با عرضه بالایی روبرو بود و شاهد عقب نشینی نسبی خریداران بودیم.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 212,851 / میزان رشد شاخص 103 واحد مثبت/ ارزش بازار 8,155,849 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 10.557 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.331 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 155 واحد منفی/ پارس 144 واحد مثبت/ همراه 129 واحد مثبت/ رمپنا 125 واحد منفی/ بفجر 88 واحد منفی/ فولاد 84 واحد منفی/ شبریز 84 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 494.4 میلیون سهم/ ذوب 302.4 میلیون سهم/ خساپا 198.7 میلیون سهم/ خپارس 154.2 میلیون سهم/ خزامیا 107.9 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-غول نفتی آمریکا کارکنان خود را از عراق تخلیه کرده است. شرکت اکسان‌موبیل، غول نفتی آمریکا حدود ۶۰ کارمند خارجی خود را طی روزهای جمعه و شنبه از پروژه میدان «غرب قرنه ۱» خارج کرده است. خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر نوشته که جابجایی کارمندان خارجی اکسان‌موبیل بعد از افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن انجام شده است. این افراد به قرارگاه منطقه‌ای شرکت آمریکایی در دوبی منتقل شده‌اند.

2- وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده پادشاه این کشور از دولت‌های عربی خواسته روز ۳۰ می (۹ خرداد) با هدف بررسی مسئله عملیات علیه تأسیسات نفتی این کشور و انفجارهای اخیر در بندر فجیره امارات، در شهر مکه مکرمه گرد هم آیند.

3-با وخامت اوضاع اقتصاد ی در دنیا، بورس بازارهای جهانی در هفته جاری ۵۴۰- میلیارد دلار از دارایی سرمایه گذاران را بر باد داد! با این وجود انتشار داده های مثبت اقتصادی مانع ریزش بیشتر بازار ناشی از تشدید #جنگ_تجاری بین چین و آمریکا شده است. جهت اطلاع ارزش بازار سهام دنیا در حال حاضر معادل ۹۵ درصد GDP آن است

4-سنگ آهن  موجودی انبارها در بنادر چین در کمترین سطح 19 ماهه! قرار دارد. این روزها شاهد ادامه روند نزولی موجودی انبارها در بنادر استرالیا، برزیل و چین هستیم. موجودی انبارهای 44 بندر وارداتی چین در هفته گذشته به 132.7 میلیون تن رسیده که طی 2 ماه اخیر افت 8.6%-داشته است! گفتنی است طی بازه زمانی 2 ماه اخیر، موجودی بنادر استرالیا 11.6%- کاهش دارد. موجودی برزیل نیز نسبت به پیک 6 هفته قبل افت 7.6%- دارد. البته تقاضای  سنگ آهن چین بسیار بالا میباشد و باعث شد تا قیمتها در هفته گذشته به اوج سطح 5 ساله صعود کند (101$) ... تداوم کاهش موجودی بنادر دنیا، محرک قیمتها در هفته های آتی خواهد بود.5-               شاخص حمل دریایی بالتیک لندن برای حمل بار فله کشتیهای 70 هزار تنی پانامکس و 100 هزار تنی کپ سایز، در هفته گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و به حدود 10 هزار دلار در روز رسیده است. رشد قیمت سنگ آهن و افزایش تقاضای حمل دریایی ناشی از تحریک قیمتها، از عوامل رشد بهای کشتی است که خبر خوبی بوده و نشان از مثبت بودن تقاضا و بهبود شرایط در آینده دارد.
6-فرمانده کل سپاه گفته منطقه به یک میدان آتش بالقوه برای آمریکایی‌ها تبدیل شده است. حوادث روزهای اخیر هم حجم واقعی قدرت دشمن را آشکار کرد.  ما در آینده نزدیک شاهد شکست پایه‌های این قدرت بظاهر بزرگ خواهیم بود.  آنها خسته و ناامید و به دنبال راهی برای بازگشت هستند. ما به دنبال جنگ نیستیم اما از جنگ نمی هراسیم؛تفاوت ما با آنها این است که آنها از جنگ می ترسند و اراده آن را ندارند.

7-یک روزنامه مزدور سعودی نوشته تحریم‌ها جواب نمی‌دهند، باید به ایران حمله کرد . این روزنامه انگلیسی زبان سعودی به دولت آمریکا توصیه کرده برای رفع آنچه تهدیدهای ایران خوانده، باید از اقدام نظامی استفاده شود. عرب نیوز که بازتاب دهنده غیررسمی دیدگاه‌های نزدیک به "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی است، در سرمقاله روز پنج‌شنبه خود تاکید کرده که برای تغییر رفتار ایران، تحریم‌های یکجانبه آمریکا به تنهایی کارگر و موثر نیستند و باید در برابر ایران از اقدامات سخت اقدام نظامی- استفاده کرد. چرا که روشن است تحریم‌های ایالات متحده پیام درستی را به ایران-  ارسال نمی‌کنند و در رابطه با ایران باید با شدت عمل بیشتری برخورد کرد."..

8- هند از توافق با عربستان سعودی برای افزایش خرید نفت خام از این کشور به میزان ۲ میلیون بشکه در ماه خبر داده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، از تیر ماه سال جاری، شرکت آرامکو صادرات نفت خام خود به شرکت نفت هند را تا ۲ میلیون بشکه در ماه افزایش خواهد داد. این افزایش صادرات برای مدت ۶ ماه یعنی آذر ماه ادامه خواهد داشت. این توافق پس از آن صورت گرفت که در ماه گذشته عربستان سعودی در جریان دیدارهایی با خریداران هندی، این موضوع را مورد مذاکره قرار داده بود تا کاهش سهم ایران در بازار معاملات نفت پس از اتمام معافیت‌های نفتی آمریکا را جبران کند. شرکت نفت هند پیشتر طی یک قرارداد خرید ۵/۶ تن نفت خام از شرکت نفت آرامکو در عربستان سعودی را برای سال مالی ۲۰۱۹-۲۰ مورد توافق قرار داده بود. این توافق که از ماه گذشته میلادی شروع شد، امکان خرید بیشتر نفت خام تا دو میلیون تن را نیز مورد اشاره قرار می‌دهد.

9-  با پایان سفر یک روزه محمدجواد ظریف به چین، پکن بر حمایت از ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا تاکید کردوزارت خارجه چین ضمن تاکید بر اینکه چین و ایران شرکای راهبردی با مناسبات جامع مشارکتی هستند، اعلام کرد: چین قاطعانه مخالف تحریم‌های یکجانبه آمریکا و پیش د‌اوری‌های این کشور است. این کشور همچنین اعلام کرد: چین شرایط و نگرانی‌های طرف ایرانی را درک و از حقوق و منافع مشروع ایران نیز حراست می‌کند.

10- انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در قالب اطلاعیه‌ای قیمت مصوب شکر را ۳۴۰۰ تومان اعلام کرده است.

11- امیر هامونی؛ مدیرعامل فرابورس از آمادگی پذیرش و عرضه اولیه سهام ایران‌ ایر و دیگر شرکت‌های هوایی در بازارهای اصلی این بورس و انجام اقدامات کارشناسی خبر داه است. زمان عرضه اولیه دومین شرکت بازار مشخص و مقرر شد ۱۰ درصد از سهام کشت و صنعت شریف آباد سه‌شنبه این هفته در بازار دوم معاملات فرابورس واگذار شود.به این ترتیب، مقرر شده سه‌شنبه این هفته 31 اردیبهشت 10 درصد از سهام «زشریف»  شامل 52 میلیون سهم در محدوده قیمتی 410 تا 420 تومانی هر سهم در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه شود. در این عرضه سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 250 سهم تعیین شده و سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر اقدام به واگذاری خواهد کرد.متعهد خرید نیز شرکت مرغک و سقف تعهد خرید مجموعا 50 درصد سهام قابل عرضه است.

12-فرصت فروش سهام پنج بانک و موسسه اقتصادی نظامی (انصار، مهر اقتصاد، حکمت ایرانیان، قوامین و کوثر)) که قرار است در بانک سپه ادغام شوند، امروز پایان یافت.

13-مسئولان سایپا قصد دارند در سال جاري توليد كوييك را افزايش دهند تا سهم بازار سايپا در رده قيمتي اين خودرو افزايش يابد.

14- دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصول‌ها یا ارایه خدمات بهمن دیزل اعلام شد.

 

اندر حکایت تمدید قانون تجدید ارزیابی داراییها: با تصویب شورای هماهنگی اقتصادی شرکت‌های حائز شرایط بند «ز» تبصره ۱۰  قانون بودجه سال ۹۷، می‌توانند تا پایان سال ۹۸ با تجدید ارزیابی دارایی خود، سرمایه شان را افزایش دهند و از معافیت مالیاتی مربوط برخوردار گردند. اما بند «ز» چه بود؟  دو شرط دولت برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در سال ۹۷ بشرح زیر است:

1- شرکت براساس صورت‌های مالی سال ۹۶ مشمول ماده ۱۴۱ باشد

2- شرکت باید با این تجدید ارزیابی از شمول ماده ۱۴۱ خارج شود.

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی امروز به ریاست رئیس جمهور و با حضور رؤسای قوه مقننه و قضائیه و دیگر اعضاء تشکیل شد. در این جلسه مصوب شد شرکت‌های زیان‌ده در سال 97 که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج می‌شوند، از معافیت مالیاتی ثبت افزایش سرمایه تا پایان سال 98 برخوردار خواهند بود. در این گزارش به بررسی امکانات ایران خودرو برای استفاده از این قانون در سال جاری خواهیم پرداخت.  بررسی طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» در جهت رونق تولید و توانمندسازی بنگاه‌های تولیدی تصویب رسید. به موجب این تصمیم، معافیت مالیاتی ناشی از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برای شرکت‌های مشمول ماده 141 در سال 98 و براساس صورت‌های مالی منتشر شده شرکت‌ها در سال 97 تمدید شد. همچنین به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده شد که به منظور جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های تولیدی که طرح احیای تولید و ساماندهی ملی آنها به تأیید ستاد رسیده است، در مورد استمهال و تقسیط برخی از بدهی‌های آنها تصمیم‌گیری نماید.

در بخش دیگری از جلسه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارشی از برنامه تولید و تأمین نیازهای مخابراتی کشور را ارایه نمود و تصمیمات لازم برای پشتیبانی از گسترش خدمات مخابراتی و حمایت از بروز رسانی فناوری‌های ارتباطی و تأمین مالی پروژه‌ها اتخاذ شد. در ادامه این گزارش ابتدا با بررسی زیان انباشته احتمالی ایران خودرو در سال 97، ارزش دارایی‌های فعلی را ارزیابی کرده و امکانات را در برابر هزینه‌ها قرار خواهیم داد.

ایران خودرو نیازمند افزایش سرمایه بیش از 800 درصد

شرکت ایران خودرو در میان شرکت‌های مشمول، مهمترین بنگاه به لحاظ تاثیرگذاری است. این شرکت که سال 96 را با سود انباشته 442 میلیارد تومانی به پایان رساند، در نیمه نخست سال 97 با زیان انباشته 1962 میلیارد تومانی مواجه شد و پیش‌بینی می‌شود که در صورت‌های مالی سال 97، حجم زیان انباشته «خودرو» به مرز 7500 میلیارد تومان برسد. این اتفاق با توجه به ثبت زیان 2715 میلیارد تومانی شرکت در پاییز و عدم تغییر محسوس عملکرد در فصل آخر سال با توجه به گزارش‌های ماهانه زمستان به دست آمده‌است. با توجه به زیان انباشته پیش‌بینی شده، این شرکت برای خروج از شمولیت ماده 141 نیازمند ارائه دارایی‌ با اختلاف ارزش بیش از 14 هزار میلیارد تومان خواهد بود و زیان انباشته 7500 میلیارد تومانی، لزوم ثبت افزایش سرمایه بیش از 800 درصدی برای خروج از شمول ماده 141 را طلب می‌کند.

آیا دارایی‌ها کفاف افزایش سرمایه را می‌دهد؟

از آنجایی که تجدید ارزیابی دارایی‌های استهلاک‌پذیر با توجه به رشد ارزش دارایی‌ها و به تبع آن افزایش هزینه‌های استهلاک به زیان شرکت‌ خواهد بود، برخورد منطقی با این موضوع تمرکز بر دارایی‌های استهلاک ناپذیر نظیر زمین و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خواهد بود. ارزش ثبت شده زمین در ترازنامه شرکت 155 میلیارد تومان است. ارزش ثبت شده سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت شرکت نیز رقم 4084 میلیارد تومان است که سهم اصلی آن (بیش از 3700 میلیارد تومان) را سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها فرعی تشکیل می‌دهد. از آنجایی که سهم شرکت‌های بورسی در شرکت‌های فرعی بسیار اندک (کمتر از 300 میلیارد تومان) است، تمرکز اصلی بر شرکت‌های فرعی خارج بورسی نظیر ساپکو، ایساکو، شرکت تولیدی خدماتی تجارت ستاره ایرانیان و شرکت‌های ایران خودرو تبریز، خراسان، کرمانشاه، چین و عشق‌آباد خواهد بود. با بررسی اجمالی تمام امکانات موجود، هنوز تکیه بر زمین به عنوان دارایی تجدید ارزیابی نشده بخش اصلی بار این تجدید ارزیابی را به دوش خواهد کشید. از آنجایی که وسعت کارخانه ایران خودرو بیش از 2 میلیون متر مربع است، ارزش فعلی ثبت شده هر متر مربع زمین این شرکت در صورت‌های مالی رقمی در حدود 70 هزار تومان برای هر متر مربع زمین در صورت‌های مالی ثبت شده‌است. هر یک میلیون تومان فاصله بین قیمت ثبت شده و ارزش فعلی، چیزی در حدود 2000 میلیارد تومان از 14000 میلیارد تومان ارزش مورد نیاز برای ثبت افزایش سرمایه را پوشش می‌دهد. قیمت‌ فعلی زمین در محدوده کارخانه، به ازای هر متر مربع چیزی در حدود 4 میلیون تومان است. بنابراین می‌توان گفت که ارزش فعلی زمین شرکت توانایی پوشش نزدیک به 8500 میلیارد تومان از زیان انباشته را دارد. از آنجایی که ارزش سرمایه‌گذاری‌های فرعی در حال حاضر 3500 میلیارد تومان در صورت‌های مالی ثبت شده‌است، به نظر می‌رسد اختلاف ارزش بیش از 150 درصدی در ارزش فعلی و ارزش دارایی‌های ثبت شده بتواند مبلغ مورد نیاز شرکت را برای این افزایش سرمایه و خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت فراهم آورد.

 

اجماع نظر 50گروه تحلیلی بازار : دور جدید اجماع پیش بینی سودآوری شرکت‌های بورسی از سوی 50 گروه تحلیلی منتشر شد. در سری جدید اجماع تحلیلگران از سودآوری 81 شرکت تمرکز بیشتری روی سودآوری 98 گذاشته شده است. بر این اساس نسبت قیمت به درآمد انتظاری نیز بر اساس قیمت‌های پایانی روز گذشته در این جدول قابل مشاهده است. با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع یکی از مواردی که قطعا بیش از گذشته خودنمایی می‌کند سود سال مالی 98 شرکت‌ها است. این سود از این منظر اهمیت بیشتری دارد که پس از مجامع شرکت‌ها در هفته‌های پیش رو آیا سهام شکاف قیمتی که نسبت به قبل از مجمع به دلیل تقسیم سود ایجاد شده است را پر خواهد کرد یا خیر. اثرات انتظارات کارشناسان از سودآوری یک شرکت بر قیمت احتمالا بر هیچ‌یک از اهالی بازار پوشیده نیست. در چنین شرایطی اثر اجماع پیش بینی سودآوری شرکت‌ها را می‌توان در نوسانات آتی قیمت سهام مشاهده کرد.

اجماع پیش بینی سودآوری شرکت‌ها به عنوان محرک بنیادی سهام در دوره‌های گذشته خودنمایی کرده است. در اسفند گذشته موج صعودی سهام با سیگنال بنیادی از اجماع پیشبینی سودآوری شرکت‌ها آغاز شد. سری جدید اجماع پیشبینی سودآوری شرکت‌ها با همکاری 50 گروه تحلیلی منتشر شده است. آخرین برآورد کارشناسان از سودآوری شرکت‌ها در سال 97 می‌تواند نکات مهمی را برای معامله‌گران به همراه داشته باشد. علاوه بر این انتظارات از میزان تقسیم سود در مجامع 97 نیز می‌تواند در آستانه فصل مجامع در تعیین مسیر قیمتی سهام موثر باشد.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 30  اردیبهشت 98 : با آنکه فاکتورها و متغیرهای وارده بر بازار سهام کشور متعدد و گوناگون است و شامل عوامل مثبت و منفی بسیاری است، ولی انتشار تدریجی عملکرد واقعی شرکتها و افزایش قابل توجه فروش و سودآوری بسیاری از بنگاههای اقتصادی، بخش اعظم و زیادی از نقدینگی جامعه را سرازیر بورس تهران کرده و شاهد گرمی بازار و بازدهی مطلوب در این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستیم.

البته دست مایه و عنصر اصلی جهش سودآوری بسیاری از شرکتها در 14 ماه اخیر، همانا سقوط سنگین ارزش پول ملی و افزایش شدید قیمت ارز ها در کشور است. چرا که یک سال و نیم پیش در چنین روزی، نرخ دلار در بازار 4000 تومان بود و اینک در سطح 14 و 750 تومانی قرار دارد.

لذا با انتشار تدریجی وضعیت و سودآوری بیشتر شرکتها، شاهد واکنش مثبت بازار به این امر و افزایش ممتد قیمت سهام شرکتها و شاخصها هستیم. این رفتار هر چند نوسانی است و با افت و خیزهای بسیاری همراه است. ولی میانگین بازدهی بورس تهران از آغاز بحران ارزی تا کنون ( 18 ماه اخیر) بیش از 140 درصد بوده است.

حال پرسش مهم و اساسی مشارکت کنندگان بازار این است که این روند رو به رشد و ورود نقدینگی به فضای معاملات در بورس تهران تا کی ادامه خواهد داشت؟ شاید بهترین پاسخ به این پرسش این باشد که احتمالا تا 31 تیر ماه جاری! یعنی حداقل تا دو ماه دیگر.            حافظ عزیزی نقش


 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد