گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازاریکشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 586 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازاریکشنبه

گزارش روزانه: با افزایش اطمینان فعالان بازار نسبت به عدم وقوع هر گونه درگیری ( و یا جنگ) با امریکا و اذناب وی در منطقه، شاهد برتری طرف تقاضا نسبت به عرضه ها هستیم و طیف کثیری از فعالان بازار در وضعیت خرید و سرمایه گذاری بیشتر قرار گرفته اند. البته رویکرد و ترجیح اخیر سرمایه گذاران، انتخاب سهام کوچک و پیشتر افزایش قیمت نخورده( اشباع نشده ها) بوده و بخت و اقبال بازار سهام متفرقه و خرد بازار، بسی بیش از سهام بزرگ و مطرح بازار است.

در این میان، گروههایی چون دارویی،غذایی،حمل و نقل و ... همچنان در کانون توجه بازار قرار دارند و با رشد قیمتی پیوسته  و مستمری روبرو گشته اند. از طرفی، سهام شناور و حجم مبنای این شرکتهای کوچک و کوتوله ها، بمراتب کمتر از کله گنده های بازار بوده و اشتیاق و ولع خریداران و سفته بازان را برانگیخته است.

و اما بررسی تحولات روزهای اخیر بازارحاوی چند پیام و نکته مهم برای بورس‌بازان به ویژه برای تنظیم انتظارات است. اولا افت‌های اخیر نشان می‌داد بدترین سناریوی سیاسی چگونه می‌تواند به منفی شدن سهام دامن بزند. بنابراین، کسانی که بر اساس موج‌های کوتاه‌مدت معامله می‌کنند باید مراقب این ریسک به شدت غیرقابل پیش‌بینی باشند. به عبارت دقیق‌تر، تجربه هفته گذشته بار دیگر نشان داد ریسک سوار شدن روی موج صرفا بر اساس جریان نقدینگی تا چه حد می‌تواند بالا باشد. اما هم‌زمان متعادل شدن سریع قیمت‌ها با وجود آنکه ریسک‌های غیراقتصادی همچنان وجود داشت، تاکید می‌کرد که قیمت سهام از کف انتظارات چندان زیاد نیست. به بیان دیگر، ظرفیت رشد بورس به لحاظ متغیرهای اقتصادی به حدی بالاست که کوچک‌ترین تغییر مثبت در فضای سیاسی می‌تواند جریان معاملات را به نفع سهامداران تغییر دهد. اکنون نیز اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا نشان‌دهنده فروکش کردن نسبی اوج‌گیری تنش‌هاست، انتظارات مثبتی از سهام به وجود آمده است. این مساله می‌تواند حامی رشد بازار و قیمت سهام در هفته جاری باشد، اما هم‌زمان باید در نظر داشت که ریسک‌های غیراقتصادی حذف نشده‌اند و فقط از بدترین سناریوها  فاصله گرفته‌اند. این امر به این معناست که هنوز در معادلات سرمایه‌گذاران، این ریسک لحاظ می‌شود و در نتیجه نباید چشم‌انداز بورس تهران را بر مبنای خوش‌بینی ها در نظر داشت. به بیان ساده، اگر در شرایط ریسک سیاسی نسبت قیمت به درآمد بورس بین 4 تا 5 مرتبه در نظر گرفته می‌شود با فروکش تب هیجانات، این نسبت می‌تواند به سمت ارقام بالای این محدوده حرکت کند، نه اینکه مشابه دوره پسابرجام، نسبت‌های بالای 7 مرتبه نیز منطقی شود. پس هم‌زمان که از کف قیمت‌ها به نفع بورس صحبت می‌شود، انتظارات از سقف که با رشدهای پرشتاب کوتاه‌تر نیز می‌شود را باید بیشتر در نظر گرفت.

استراتژی جریان‌ساز بورس تهران: در فضای کنونی تحلیل‌گران برآورد مثبتی از رشد سودآوری شرکت‌های بورسی دارند. مساله‌ای که با نزدیک شدن به فصل اوج مجامع و رقیق شدن قیمت سهام می‌تواند ظرفیت‌ها را تقویت کند. اما باید در نظر داشت که تحلیل‌گران و حرفه‌ای‌ها فقط یک گروه از فعالان بورسی و در نتیجه اثرگذار بر جریان معاملات هستند. ورود پول‌های تازه و افزایش کدهای سهامداری احتمالا کم‌تجربه سهم بیشتری از معاملات این روزهای بورس دارند. وزنی که این گروه به تحلیل‌ها در مقایسه با هیجان مربوط به اخبار می‌دهند به مراتب کمتر از گروه حرفه‌ای است. بر این اساس باید غالب بودن این جریان را به عنوان یک عامل مهم در تصمیم‌گیری مد نظر قرار داد.  

بازی جالب سعودی‌ها در بازار نفت: بر خلاف سیگنال‌های اقتصادی که بر کاهش قیمت نفت صحه می‌گذارند به نظر می‌رسد نگرانی از عرضه به ویژه از سمت ایران و همچنین احتمال افزایش تنش‌های منطقه‌ای مانع از افت قیمت‌ها شده است. بر این اساس دیروز بهای برنت تا بیش از 73 دلار نیز صعود کرد. نکته جالب توجه اما بازی سعودی‌ها در شرایط کنونی و واکنش آنها نسبت کاهش احتمالی عرضه از سوی ایران است. بلومبرگ می‌نویسد: عربستان نمی‌خواهد اشتباه سال گذشته را تکرار کند؛ یعنی از ترس کاهش عرضه ایران، تولیدات خود را افزایش دهد، در حالی که هیچ‌گاه آن کاهش عرضه اتفاق نیفتاد. بنابراین، سعودی‌ها این بار با احتیاط بیشتری تولیدات خود را افزایش می‌دهند تا قیمت‌ها دچار شوک منفی ناگهانی نشوند. این امر نشان می‌دهد هنوز نسبت به میزان واقعی صادرات نفت ایران حتی میان تحلیلگران بین‌المللی اطمینانی وجود ندارد.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افزایش قیمتها در نمادهایی چون #اخابر، #وبملت، #کچاد، #وامید و #رانفور و با رشد بیش از 1732 واحدی روبرو شد. بهبود فضای سیاسی و ثبات نسبی در قیمت های جهانی، بازگشت تعادل به بازار را در  پی داشته است.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 212,750 واحد / میزان افزایش 1732 واحد مثبت / ارزش بازار 8,151,107 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 11.120 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.824 میلیون سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 196 واحد منفی/ اخابر 175 واحد مثبت/ فملی 124 واحد منفی/ وبملت 121 واحد مثبت/ کچاد 120 واحد مثبت/ وامید 113 واحد مثبت/ رانفور 108 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 766.3 میلیون سهم/ ذوب 205.3 میلیون سهم/ وبصادر 177.6 میلیون سهم/

خساپا 170.3 میلیون سهم/ وپاسار 153.8 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- بر اساس توافق ایالات متحده با کشورهای عربستان، امارات و قطر، نیروهای ارتش آمریکا اعم از زمینی/هوایی/دریایی با نیروهای چندگانه ارتش این کشورها در مناطق حاشیه خلیج فارس برای مقابله با هرگونه حملات رژیم ایران به این مناطق بصورت مشترک مستقر می‌شوند.

2-  بنابر اعلام روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ؛ رئیس جمهوری دولت‌های متحده امریکا به سرپرست وزارت دفاع هم تاکید کرده برنامه ای برای جنگ با ایران ندارد و نمی‌خواهد شاهد تبدیل کارزار فشار به درگیری نظامی باشد. در همین حال البته رویترز در خبری اعلام کرده ترامپ بعد از درخواست‌های مکرر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا ، هفته آینده اقدام به برگزاری جلسه توجیهی محرمانه در کنگره و با محوریت ایران برگزار می کند. این جلسه سه‌شنبه عصر با حضور مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت تشکیل خواهد شد.

3- سرانجام پس از مدت‌ها اعلام آمارهای مختلف و در برخی موارد ناهمسو، رئیس‌کل بانک مرکزی رقم دقیق بازگشت ارز حاصل از صادرات را 18.7 میلیارد دلار اعلام کرد. با توجه به اعلام عملکرد ۶۰ درصدی در تحقق هدف بانک مرکزی، هنوز سرنوشت ۱۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات مشخص نشده است. رئیس‌کل بانک مرکزی به صادرکنندگان هشدار داد که اگر از ۵ راه مشخص‌شده ارز حاصل را بازنگردانند، با اقدامات تنبیهی و حتی انتظامی روبه‌رو خواهند شد. در همین روز، سرپرست سازمان توسعه تجارت با هشدار نسبت به اقدامات تضعیف‌کننده انگیزه صادرکنندگان، خواستار بهبود رویکرد در مواجهه با صادرکنندگان شد. به نظر می‌رسد در درون دولت علاوه بر آمار بازگشت ارز در نحوه مواجهه با صادرکنندگان نیز اختلاف نظر وجود دارد.

 4- عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی تاکید دارده اسامی صادر کنندگانی که تا به حال ارز را بر نگردانده اند به مرجع قضایی اعلام شده است.

5- سازمان امور مالیاتی در حالی دستورالعمل جدید مربوط به محل اخذ مالیات و عوارض واحدهای تولیدی را ابلاغ کرده که شاپور محمدی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می‌گوید: صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک از نظر نظام نرخ‌ها ساماندهی و تخلفات بانک‌ها در خصوص صدور یونیت صندوق‌ها برطرف شد.

6-  با بررسی لایحه شفافیت در جلسه هیات وزیران و در صورت تصویب در مجلس، موسسه‌های عمومی و خصوصی از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار باید صورت‌های مالی و اطلاعات دارایی و هزینه‌ها را منتشر کنند.

7-نماینده شرکت ملی نفت در بورس از عرضه نفت و میعانات گازی در بورس در هفته پیش‌رو خبر داده و گفته: به محض این‌که اطلاعیه تنظیم شود، بر اساس شیوه نامه سال ۱۳۹۸ عرضه نفت در بورس از سر گرفته می‌شود.

8- بررسی‌ها نشان می‌دهد، از حدود دو هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو پروانه شده در ۴ماه گذشته، تعداد قابل‌توجهی از گمرک‌های مختلف ترخیص شده است.

9- طرح استفاده اجباری از رمز دوم یکبار مصرف بانکی که قرار بود از اول خرداد ماه اجرا شود تا مدتی نامعلوم به تعویق افتاد.

10- ایران خودرو در راستای تنظیم قیمت خودروها در بازار، طرح فروش فوری دو محصول پرطرفدار را از ساعت ده صبح امروز با موعد تحویل ۳۰ روزه آغاز می‌کند. در همین حال اهورا گلیاری؛ معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو با اعلام وضعیت فعلی قیمت‌ها از اجرای تمامی تعهدات معوق تا پایان سال جاری و حتی تا زمستان امسال خبر داده است.

11-مدیران عامل بانک ملت و گروه صنعتی گلرنگ در راستای ارتقای سطح همکاری‌های متقابل و مراوده‌های بانکی، تفاهم‌نامه‌ جدیدی منعقد کرده اند.

12- اردشیر سعدمحمدی؛ مدیرعامل جدید شرکت ملی مس، افزایش ظرفیت تولید مس تا ۴۰۰ هزار تن و بیش از ۲۶۰ هزا تن کاتد را از جمله برنامه‌های مهم سال جاری اعلام کرد.

13-در جلسه کمیسیون اقتصادی هیات دولت واگذاری باقیمانده سهام شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ۷ پالایشگاه بورسی و فرابورسی، بررسی و تصویب شد.

 

بزرگترین طلبکاران امریکا:  چین و ژاپن به تنهایی نزدیک به یک سوم از دارایی های قرضه دلاری آمریکا را در اختیار دارند دو کشوری که حالا درگیر منازعات تجاری گسترده ای با واشنگتن هستند.  تازه ترین آمارها نشان می دهد اوراق قرضه دلاری چین به یک هزار و 121 میلیارد دلار رسیده است که با این حساب آمریکا بزرگترین بدهکار و چین بزرگترین طلبکار این کشور است. تارنمای یی سی چین روز جمعه نوشته، اگرچه در ماه فوریه رقم اوراق قرضه خزانه دلاری چین یک هزار و 131 میلیارد بود و در ماه مارس تا اندازه ای کاهش یافت اما هنوز چین بزرگترین دارنده این اموال دلاری است. آمار نشان می دهد که در ماه فوریه میزان دارایی های دلاری ژاپن یکهزار و 72 میلیارد بوده که این رقم در ماه مارس با کمی افزایش به یک هزار و 78 میلیارد دلار رسیده است. با این حساب چین و ژاپن به تنهایی نزدیک به یک سوم از دارایی های قرضه دلاری آمریکا را در اختیار دارند دو کشوری که حالا درگیر منازعات تجاری گسترده ای با واشنگتن هستند.

گزارش ها حاکی است که اگر روابط تجاری چین و آمریکا بیش از این به وخامت کشیده شود آن زمان ممکن است پکن از این بدهی های آمریکا برای تحت فشار قرار دادن این کشور استفاده کند.تشدید مناقشات تجاری میان چین و آمریکا باعث شده است تا دو کشور همه ابزارهای احتمالی برای تحت فشار قرار دادن یکدیگر را مورد توجه قرار دهند. در تازه ترین مورد نیز آمریکا شرکت مخابراتی هواوی چین و ۷۰ موسسه وابسته به آن را در فهرست سیاه این کشور قرار داده است که با این حساب دستیابی آنها به فناوری ها و تجهیزات آمریکایی بشدت محدود و بعضا ناممکن خواهد شد. سوزان تورنتون مقام ارشد تجاری منطقه ای سابق آمریکا می گوید که اگر وضعیت به همین منوال پیش برود بهتر است پکن برای تغییر شرایط صبوری نشان دهد و منتظر زمان و تحولات‌ آینده مرتبط با ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی باشد.

 

پیش بینی بازار  یکشنبه 29  اردیبهشت 98 : با شفاف سازی ترامپ مبنی بر اینکه این کشور قصد تهاجم و جنگ با ایران را ندارد، و نقل و قولهای منتسب به وی دروغ و شایعه سازی است، ریسک سیاسی و سیستماتیک بازار کاهش یافته و فعالان بازار در معاملات امروز در وضعیت خرید و سرمایه گذاری بیشتر قرار گرفتند. امری که به برتری نسبی طرف تقاضا انجامیده و نتایج شیرینی چون رشد سطح عمومی قیمتها و شاخصها بالاخص در گروهها و نمادهای کوچک و جامانده بازار را در پی داشت.

لذا انتظار می رود تا مدتها ( حداقل تا پایان تیر ماه جاری، فصل مجامع)، شاهد ادامه روند نوسانی فعلی با افت و خیزهای فراوان ( ولی بیشتر رو به جلو) باشیم و یقینأ تا زمانی که ماجرای این و امریکا در منطقه ختم بخیر نشود، احتمال پایداری و تداوم وضعیت توام با آرامش و امنیت نسبی در این نقطه حساس از جهان ، شکننده خواهد بود.

لذا ریسک سیستماتیک بازار و نگرانی ها از گسترش اختلافات و شکاف بین ایران و غرب همچنان از دغدغه های فعالان بازار خواهد بود و این بخش از فعالیتهای اقتصادی از این معضلات و مشکلات متأثر خواهد بود.

 ولی به رغم ریسکهای متعدد وارده بر بازار، بورس تهران همچنان از اعتبار و ثبات و قوام قابل توجهی برخوردار است و بر خلاف انتظار عده ای که سعی در فروش و خروج از بازار را دارند، به روند صعودی خود ( هر چند توام با نوسانات بسیار) ادامه خواهد داد و مانع بزرگی بر سر راه خویش نمی بیند.

بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران بر این باورند که:

 1- جنگی بین امریکا و ایران در خلیج فارس اتفاق نخواهد افتاد و کرکری خوانی های دو طرف در حد لفاظی ها خواهد ماند.

2- با دلار 15 هزار تومانی فعلی، قیمت بسیاری از سهام شرکتها در بازار هنوز جا برای رشد داشته و زیر محدوده ارزش ذاتی قرار دارند.

3- بزودی بازار متشکل ارزی و اینستکس راه اندازی میشود و مشکل تبادلات مالی و ارزی ایران با خارج از کشور برقرار خواهد شد.

4-با عدم توجیه سرمایه گذاری و کسب بازدهی مطلوب در بازارهای موازی، بازار سرمایه تنها محلی است که هنوز از جذابیتهای لازم برای رشد بیشتر برخوردار است و قیمتها( با توجه به میل دلار دولتی بسوی نرخ های بازار آزاد)، به آستانه بالا و مرز اشباع نرسیده اند.

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد