گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 658 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه: در حالیکه طیف کثیری از فعالان بازار انتظار داشتند در پی افزایش تنش بین ایران و امریکا و بروز چند بحران و معضل در حوزه خلیج فارس( نظیر انفجار بندر فجیره امارات که عده ای سعی در منتسب ساختن این خرابکاری به ایران دارند)، شاهد عقب نشینی و افت پیوسته قیمتها و شاخصها در بستر معاملات بورس تهران باشیم ولی عملا چنین اتفاقی تا کنون رخ نداده و استحکام و قوام بازار سرمایه ایران به قدری است که قادر به تحمل و ایستادگی در برابر چنین مسایل و معضلات عدیده ای است.

البته نقطه اتکا و بزرگترین فاکتوری که مانع از تغییر روند و ریزش معنادار قیمتها و شاخصها در بازار شده، همانا جهش سنگین و باور نکردنی قیمت ارزها در بازار است چرا که طی یک سال و نیم اخیر، قیمت ارز در بازار ایران نزدیک به 4 برابر شده ( از دلار 37500 تومانی 18 ماه پیش به دلار 15000 تومانی فعلی) است و این روند خطرناک کماکان ادامه دارد.

 ماوقع بازار امروز: بورس تهران امروز را پس از طی مسیر پرشتاب نزولی، با رشد آغاز کرد و با رشد نیز پایان برد. با این حال همچنان عده‌ای از معامله‌گران (احتمالا فروشندگان روزهای اخیر) با نگرانی از وضعیت ریسک‌های موجود، اقدام به فروش و شناسایی سود کرده و موقتا از بازار خارج شده اند.  این معامله‌گران، شاهد بر این مدعا را ریسک‌های غیراقتصادی حاکم بر فضای معاملات سهام و همچنین اوج‌گیری تنش میان اقتصادهای بزرگ دنیا مطرح می‌کنند. گرچه همچنان امید وجود دارد که از شدت این ریسک‌ها کاسته شود اما در شرایط کنونی چنین مواردی در افزایش نگرانی میان معامله‌گران موثر بوده است.

از سوی دیگر همچنان در فصل مجامع و با انتظار برای انعکاس بهبود رویه سودآوری اسمی شرکت‌ها روی موج تورم و دلار و همچنین با این پیش‌فرض که معامله‌گران سهام به پیشواز سناریوهای بدبینانه رفته بودند و این موضوع اثر خود را در سطوح کنونی قیمت سهام منعکس کرده است، احتمال افت بیشتر قیمت از سوی سهام‌داران رد می‌شود. بر این اساس انتظار برای افت دسته‌جمعی سهام وجود ندارد و همچنان گروه‌های مستعد با چشم‌انداز عوامل حمایتی وجود دارند که می‌توانند سرمایه‌ها را به سمت خود بکشند.

و اما پس از ریزش دسته‌جمعی سهام و بازارهای کالایی در معاملات دیروز، امروز رشد نسبی قیمت کالاها را شاهد هستیم. همچنان روی موج عدم قطعیت‌ها ( همان‌طور که ترامپ ناگهان در توئیتی هفته گذشته سرنوشت توافق تجاری را برعکس کرد)، نمی‌توان اظهارنظر قطعی داشت اما صعود آرام قیمت‌ها پس از افت روز گذشته و به دنبال انعکاس سناریوهای بدبینانه روابط تجاری بزرگترین اقتصادهای جهان، شاید نشانه‌ای از کاهش التهاب بازارها در کوتاه‌مدت باشد؛ گرچه در بازه میان‌مدت جنگ تجاری می‌تواند اثر منفی را بر رشد اقتصاد جهانی داشته باشد و نمی‌توان این ریسک را نادیده گرفت. همچنان به نظر می‌رسد باید در انتظار نوسان آتی قیمت‌ها و سیگنال‌های طرفین جنگ تجاری در این خصوص بود.

دومین نکته به ریسک تنش‌های سیاسی پیرامون کشورمان بازمی‌گردد. این موضوع نیز برخلاف تصورات برخی با ابهام زیادی مواجه است و نمی‌توان اظهارنظر قطعی داشت. با این حال به صورت مشخص طرفین درگیر در این ماجرا به صراحت ابراز داشته‌اند که درگیری نظامی در این میان رخ نخواهد داد. در این خصوص نیز موج عدم قطعیت‌ها بسیار بالا است و اگر در کنار مسائل سیاسی به مسائل اقتصادی طرفین توجه شو‌د احتمال چنین رخدادی را پایین خواهد آورد. در چنین شرایطی جدال فرصت‌های موجود در برابر ریسک‌های پرابهام جالب توجه خواهد بود.

 

کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #شپنا، #شبندر، #فارس، #وبملت و #فولاد، #شتران و #فخاس با رشد حدود 3994 واحدی روبرو شد. ادامه تحرکات مثبت در نمادهای بزرگ بازار که از روز گذشته آغاز شد و البته بهبود روند نمادهای تایرگذار به خصوص گروه خودرو توانست درصدی از ریزش های اخیر بازار را جبران نماید.

 

نمای امروز بازار: شاخص کل 211,746 واحد / میزان افزایش 3994 واحد مثبت/ ارزش بازار 8,122,381 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 14.075 میلیارد ریال/ حجم معاملات 5.219 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شپنا 243 واحد مثبت/ شبندر 217 واحد مثبت/ فارس 212 واحد مثبت/ وبملت 202 واحد مثبت/ فولاد 199 واحد مثبت/ شتران 158 واحد مثبت/ فخاس 135 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات : وتجارت 635.4 میلیون سهم/ وبملت 294.1 میلیون سهم/ خپارس 261.6 میلیون سهم/ خساپا 241.6 میلیون سهم/ ذوب 228.4 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- وزیران خارجه اروپایی که به شدت نگران سرنوشت برجام و همچنین درگیری احتمالی بین تهران و واشنگتن هستند، روز گذشته در بروکسل گردهم آمدند تا درباره چگونگی اقدامات برای نگه داشتن ایران در برجام بحث و رایزنی کنند؛ نشستی اروپایی که مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا نیز با تغییر برنامه سفر خود به روسیه در آن حضور پیدا کرد.  بر مبنای گزارش رویترز، ایران تأکید کرده برای ماندن در برجام باید نفت بفروشد و به همین دلیل منابع آگاه از گفت‌وگوهای ایران و اروپا می‌گویند که تهران تأکید کرده برای ماندن در برجام باید بتواند دست‌کم روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت بفروشد.

2- یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت ایران به پلاتس گفته: قیمت فروش رسمی همه گریدهای نفت ایران برای بارگیری در ژوئن به مقصد آسیا را در مقایسه با ماه مه بین ۳۵ تا ۶۵ سنت در هر بشکه افزایش یافته است .

 3-  عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزي در گفت‌وگویی تلویزیونی از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی از شنبه 28 اردیبهشت‌ماه خبرداده است. محل تشکیل این بازار ساختمان شماره یک بانک مرکزی است. در عین حال، بانک مرکزی  کاملاً بر این بازار نظارت دارد و بازیگران بازار بر اساس قانون فعالیت خواهند کرد. دیروز همچنین رئیس قوه قضائیه در خصوص کنترل بازار ارز تاکید کرده: وزارت صنعت، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تعزیرات حکومتی بازار را کنترل کنند

4-مصوبه مهم درخواست معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت‌ها با اصلاحات جدید مجلس یک گام به اخذ موافقت شورای نگهبان نزدیکتر شد.

5- علی بختیار؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس از قرار گرفتن طرح پتروپالایشگاهها در دستور کار مجلس و مزایای آن خبر داده و گفته: در این طرح مقرر شده برای یک یا دو سال تنفس خوراک به پالایشگاه‌ها و پترو پالایشگاه‌­ها داده شود.

6- محسن بازار نوری؛ معاون مالی اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران معتقد است برای صادرات مس می‌توان راهکارهایی را پیدا کرد که به واسطه آن و با وجود تحریم‌ها می‌توان صادرات شرکت مس انجام ‌‌شود.

7-در پی ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به گمرک در خصوص صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی تا پایان خردادماه، اسامی 51 شرکت تولیدکننده میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی اعلام شد. دیروز همچنین دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تسهیل صادرات لوله و پروفیل و میلگرد و تیرآهن به گمرک‌ها ابلاغ شد.

 

انفجارهای فجیره و چند نکته مهم: رویترز به نقل از یک مقام امنیتی آمریکا گفته که ایران مظنون اصلی حمله به نفتکش‌ها در بندر فجیره است. برخی دیگر از اخبار که ساعاتی پیش منتشر شدند پا را از این فراتر گذاشته و با قاطعیت ایران را عامل این حملات معرفی کردند. دیروز هم یک مقام اماراتی ادعا کرده  بود که امارات در فاصله میان تکذیب تا تایید این حمله طی تماسی با مسکو از روسیه خواسته بود تا پاسخ صریح تهران در مورد رابطه با این عملیات را بگیرد اما تهران پاسخی به این درخواست نداده است.

 این ادعا در حالی مطرح می‌شود که موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه به صراحت ماجرای فجیره را عامل بی‌ثباتی منطقه دانسته بود.

اگر طی ساعت‌های آتی موضوع فجیره با تمرکز بر  نقش ایران محور خبری رسانه‌های جهان قرار بگیرد می‌توان حدس زد که امید ترامپ برای مذاکره ناامید شده  و  فاز اول سناریویی که ایالات متحده را برای اقدام نظامی علیه ایران توجیه می‌کند فراهم شده است.

نکته مهم در این ماجرا آن است که هرچند در روزهای گذشته برخی مقام‌ها و تریبون‌های رسمی کشور از حزم و صبوری و نیفتادن به دام دشمن سخن می‌گفتند اما ماجرای فجیره که هنوز ابعاد آن مبهم و اخبار مربوط بدان متناقض و مشکوک است، چنان برخی را هیجان زده کرده است که بدون اندیشه‌ی ابعاد اظهارنظر خود از هم‌اکنون بر سر پیام این ماجرا و توانایی‌های ایران؛ داد سخن داده و در حال تکمیل پازلی هستند که تبعات منفی آن متوجه کشور خواهد شد.

✅نکته مهم دیگر مفروض قطعی عدم حمله نظامی آمریکاست که اگر برای ایجاد آرامش و کاستن از فشارها باشد قابل درک است اما اگر واقعا مبنای عمل باشد کاری چندان عاقلانه نیست و دست‌کم نباید پنداشت که ماجراهایی چون فجیره (واقعی یا ساختگی) نمی‌تواند مبنای بروز یک حمله نظامی تمام‌عیار شود.

 

افزایش تنش چین و امریکا و واکنش بازارهای جهانی:  اوضاع بازار جهانی مناسب نیست. بروز ریسک‌های جدید شتاب رشد اقتصاد جهانی را کند کرده و بر روند صعودی مورد انتظار اثر منفی گذاشته است. دو هفته پیش بود که خبر نزدیک شدن تیم‌های مذاکره کننده آمریکایی و چینی به طرح پیش‌نویسی از توافق تجاری اولیه بین دو کشور محرک رشد کامودیتی‌ها در بازار جهانی بود. با این حال پس از واکنش غافلگیرکننده ترامپ به درخواست تجدید نظر در بخشی از توافق حاصله از سمت پکن شرایط متحول شد. ترامپ تعرفه 10 درصدی اعمالی بر بخشی از کالاهای وارداتی چینی به ارزش بالغ بر 250 میلیارد دلار را به 25 درصد افزایش داد و تهدید کرد در صورت عدم آماده شدن توافق ظرف یک ماه دامنه تعرفه‌ها را بر روی تمام کالاهای ساخت چین گسترش خواهد داد.

واکنش متقابل پکن: مقامات چینی پس از این خبر به مذاکرات ادامه دادند اما موضع‌گیری اخیر آنها حاکی از عمق اختلافات بین طرفین است. طرف چینی اعلام کرده است که حاضر نیست با برداشت ثمره‌ای تلخ از توافق به منافع خود آسیب زند و در مقابله با تعرفه‌های آمریکایی دست به تلافی خواهد زد. از همین رو دولت چین بر بیش از 60 میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه 25 درصدی اعمال کرده است. جالب است که اکثر کالاهای تعرفه خورده آمریکایی شامل محصولات کشاورزی و دامپروری است، بخشی که در حین مذاکرات گذشته بیشترین تفاهم بین دو کشور برای حذف تعرفه آن وجود داشت. از طرف دیگر دولت چین اعلام کرده است در خرید اوراق غرضه از آمریکا تجدید نظر خواهد کرد. حال باید منتظر واکنش ترامپ ماند اما چیزی که مشخص است دور شدن حصول توافقی است که امید اقتصاد جهانی به شمار می‌رفت.

 بروز ریسک‌ها از آسیای شرقی تا تنگه هرمز: علاوه بر جنگ تجاری، بالا گرفتن تنش‌های بین آمریکا و کره شمالی نیز نگرانی‌ها را افزایش داده است. جدال لفظی بین سران دو کشور، آزمایش دو موشک کوتاه برد در روزهای گذشته از طرف پیونگ یانگ و محاصره یک کشتی تجاری کره‌شمالی در ساموآ توسط نیروهای آمریکایی مشکل بین دو کشور را پیچیده کرده است. ریسک‌ها از خاورمیانه نیز چشم‌پوشی نکرده‌اند و دیروز در حادثه بندر فجیره نمود پیدا کردند. پس از آسیب دیدن چند تانکر نفتی متعلق به عربستان و امارات در بندر فجیره واقع در شرق امارات متحده عربی در نزدیکی تنگه هرمز، نفت نیز گارد صعودی به خود گرفته و پس از گذشت 10 روز از کانال 61 دلاری جدا شد.

واکنش بازار جهانی: تاثیر عوامل ذکر شده در بازار جهانی در ریزش دسته جمعی بازارهای سهام آمریکا، افت قیمت فلزات و صعود طلا و نفت نمایان شده است. در لحظه نگارش این گزارش (ساعت 19) طلا با افزیش 13 دلاری به سطح 1297 دلار مبادله می‌شود. نفت خام آمریکا و برنت با رشد 1.9 درصدی به ترتیب به قیمت 62.83 و 71.92 دلار به فروش می‌روند. آلومینیوم، مس، روی، سرب، نیکل و قلع در محدوده منفی معاملاتی قرار گرفته‌اند. بازارهای سهام آمریکا نیز از موج کاهشی در امان نمانده‌اند و همگی یک‌دست سرخ‌پوش شده‌اند شاخص‌های «S&P 500» به میزان 2.24 درصد ،«Nasdaq 100» به مقدار 3.08 درصد و «Dow 30» به میزان 2.15 درصد کاهش یافته‌اند.

 

واکنش بازار ارز نسبت به تحولات سیاسی داخلی و خارجی: بازار داخلی کشورمان از موج ریسک‌های اخیر در امان نماده است. در همین راستا دلار و سکه از روند کاهشی دو روز ابتدایی هفته جدا شدند و در معاملات دیروز و امروز به افزایش قیمت پرداختند. با بالا رفتن تنش‌های سیاسی خصوصا حول خرابکاری در بندر فجیره و واکنش‌های برخی مقام‌های خارجی، از دیشب برخی از معامله‌گران بازار ارزی موقعیت خرید به خود گرفتند. این رویه در شروع معاملات امروز تداوم یافت و دلار با جهش 150 تومانی نسبت به قیمت بسته دیروز معاملات خود را آغاز کرد. امروز صبح و با نوسان دلار روزی مرز 14 هزار و 900 تومان و رشد تقاضای احتیاطی، بازارساز نیز نرخ ارز فروشی صرافی‌های خود را تا مرز 14 هزار و 850 تومان افزایش داد، اما این تغییر هم نتوانست از موج صعودی شاخص ارزی کشور جلوگیری کند. به این ترتیب دلار توانست بر مقاومت 15 هزار تومانی فایق آید. ساعت 18 امروز هر دلار آمریکا ضمن ثبت رشد 280 تومانی به بهای 15 هزار و 30 تومان به فروش رفت.

 

نقطه نظرات کارشناسان: محسن جلال‌پور در نشست شورای راهبردی توسعه صادرات با اشاره به تاثیر جهش‌های ارزی در اقتصاد و سابقه این جهش‌ها در 4 دهه گذشته ، گفته: کشورمان در 4 دهه گذشته، 4 جهش بزرگ را در نرخ ارز تجربه کرده است که به دلایل مختلفی از جمله بدهی‌های ارزی کشور پس از جنگ تحمیلی، افت قیمت نفت در بازار جهانی و تحریم‌ها رخ داده است. البته رکورد جهش نرخ ارز طی 4 دهه گذشته در سال 97 ثبت شدچرا که با  جهش 235 درصدی قیمت ارز در بازار مواجه بودیم. و اما  نخستین جهش ارز طی این مدت مربوط به سال‌های 72 تا 74 است که در این مدت، نرخ ارز از 161 تومان به 418 تومان رسید و این یعنی رشد 159 درصدی قیمت ارز که درخصوص چرایی این جهش گفته شد که به دلیل بدهی‌های ارزی کشور در دوران جنگ تحمیلی رخ داده است. دومین جهش ارزی در 4 دهه گذشته نیز که به دلیل افت قیمت نفت در بازارهای جهانی تجربه شد، در سال‌های 76 و 77 رخ داد که نرخ ارز از 483 تومان، رشدی 89 درصدی را رقم زد.

وی با اشاره به وقوع سومین جهش ارزی در سال‌های آخر دولت دهم به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه ایران گفته: در سومین جهش ارزی که در سال 91 رخ داد، نرخ ارز از 1252 تومان به 3698 تومان جهش یافت و رشد 195 درصدی را در نرخ ارز به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشورمان اعمال شده بود، به وجود آورد.

ولی چهارمین جهش ارزی کشور در سال گذشته رخ داد و نرخ ارز از 3983 تومان به یکباره به 13500 تومان رسید و در ادامه هم رشد قیمت نرخ ارز به صورت تدریجی ادامه داشت که این جهش ارزی، توانست رشد 235 درصدی نرخ ارز را در سال 97 ثبت کند.

وی ضمن هشدار نسبت به افزایش قیمت کالاها در سال جاری گفته: تجربه این جهش‌های ارزی در 4 دهه گذشته نشان می‌دهد که در هر دوره، طی 2 سال قیمت متوسط کالاها، خودش را باقیمت ارز متعادل می‌کرد و معمولا متوسط سبد کالا مطابق نرخ ارز افزایش می‌یافت ولی پس از رشد 235 درصدی نرخ ارز در سال گذشته -گرچه برخی کالاها به این میزان و برخی کالاهای دیگر بیش از این رقم افزایش قیمت داشته‌اند- ولی قیمت متوسط سبد کالا در سال 97، 60 درصد افزایش یافته و این یعنی ممکن است شاهد افزایش بیشتر قیمت کالاها در سال جاری باشیم جلال‌پور با انتقاد از سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و دولت طی 14 ماه گذشته گفته: گرچه ما شاهد نتایج خوبی در جلسات اخیر بودیم و امروز بانک مرکزی به این نقطه رسیده که ادامه روند فعلی، امکان‌پذیر نیست و حتی اعلام کردند که صادرکنندگان خشکبار دیگر نیازی نیست تا ارز صادراتی خود را به سامانه نیما و سنا بدهند و تعدادی صرافی برای عرضه ارز به ما معرفی کرده‌اند ولی چه کسی پاسخگوی 14 ماه توقف صادرات خشکبار است؟ چه کسی جوابگوی ضرری است که در این 14 ماه ایجاد شد؟

وی با تاکید بر اینکه روش فعلی بانک مرکزی نیز مشکلاتی را دارد گفت: متاسفانه خیلی از تصمیمات امروز هم قابلیت اجرایی ندارد و احتمالاً 14 ماه دیگر پس از آنکه خسارت‌های زیادی به بار آمد و بازارهای هدف از دست رفت، می‌گویند اشتباه کردیم.

او همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و رشد نقدینگی در سال‌های اخیر گفته: زمانی که دولت تدبیر و امید، دولت دهم را تحویل گرفت، میزان نقدینگی در کشور 480 هزار میلیارد تومان بود که با احتساب دلار 3000 تومانی آن زمان، چیزی در حدود 160 میلیارد دلار بود ولی در هفته گذشته اعلام شد که نقدینگی کشور به 2100هزار میلیارد تومان رسیده است و با احتساب دلار با قیمت امروز، می‌شود کمتر از 160 میلیارد دلار؛ این یعنی سهم ما در اقتصاد دنیا کاهش یافته و ما نتوانسته‌ایم چیزی را تولید کنیم.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 25  اردیبهشت 98 : بورس تهران به رغم ریسکهای متعدد وارده بر آن، از ثبات و قوام قابل توجهی برخوردار است و بر خلاف انتظار عده ای که سعی در فروش و خروج از بازار را دارند، به روند صعودی خود ( هر چند توام با نوسانات بسیار) ادامه می دهد و مانع بزرگی بر سر راه خویش نمی بیند.

بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران بر این باورند که:

 1- جنگی بین امریکا و ایران در خلیج فارس اتفاق نخواهد افتاد و کرکری خوانی های دو طرف در حد لفاظی ها خواهد ماند.

2- با دلار 15 هزار تومانی فعلی، قیمت بسیاری از سهام شرکتها در بازار هنوز جا برای رشد داشته و زیر محدوده ارزش ذاتی قرار دارند.

3- بزودی بازار متشکل ارزی و اینستکس راه اندازی میشود و مشکل تبادلات مالی و ارزی ایران با خارج از کشور برقرار خواهد شد.

4-با عدم توجیه سرمایه گذاری و کسب بازدهی مطلوب در بازارهای موازی، بازار سرمایه تنها محلی است که هنوز از جذابیتهای لازم برای رشد بیشتر برخوردار است و قیمتها( با توجه به میل دلار دولتی بسوی نرخ های بازار آزاد)، به آستانه بالایی نرسیده اند.

این در حالیست که ظهر امروز از روزنامه نیویورک‌تایمز خبر آمد: طرحی در کاخ سفید در دست بررسی است با این محتوا که اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند یا فعالیت هسته‌ای «به‌سوی ساخت بمب اتم» را تسریع ببخشد، آمریکا ۱۲۰ هزار تن از نظامیان خود را راهی خاورمیانه کند. این روزنامه از قول مقام‌های دولتی آمریکا که نام‌شان فاش نشده نوشته، این طرح را پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، روز پنج‌شنبه هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا ارائه کرده است.

 

بنا بر این گزارش، در جلسه روز پنج‌شنبه جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، جینا هسپل، رئیس سی‌آن‌ای، دن کوتس، مدیر سازمان اطلاعات ملی، و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا حضور داشته‌اند

.

 طرحی که سرپرست وزارت دفاع در این جلسه ارائه کرده، نسخه‌ای به‌روز شده از گزینه نظامی آمریکا در قبال ایران است و دستور بازنگری و به‌روزرسانی این طرح از سوی جان بولتون صادر شده است.

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد