گزارش روزانه تالار98.01.26 و پیش بینی بازار سه شنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 338 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار98.01.26 و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه: امروز روزی تاریخی و مهم برای بورس تهران بود چرا که به رکورد جالب مهمی دست یافت و با شکستن سقف قبلی خویش در دهه اول مهر ماه 97، به قصد تصرف کانال 200 هزار واحدی نیز هجوم برد و براحتی وزنه سنگین 200 هزاری را بالای سر برد. حتی به این آرزوی بزرگ نیز بسنده نکرد و برای بار دوم تقاضای وزنه سنگین تری را کرد تا حتی رکود چند دقیقه قبل خود را  بشکند لذا در دومین حرکت، وزنه (کانال) 201 هزاری را بالای سر برد و در حرکت( یورش) سوم قصد بلند کردن وزنه 202 هزاری را کرد. بازگشایی خوب نماد وتجارت کمک زیادی در این راستا بر شاخص داشت و بر قد و قامت شاخص افزود ولی هارتل سنگین 202 هزاری به قدری سنگین بود که موفق به فتح آن نشد هر چند که تا ارتفاع 201.805 واحدی نیز بالا آمد و برگ زرین دیگری بر افتخارات خویش افزود و نام خود را در لیست بهترین های بورس جهان ثبت کرد.

و اما در جریان معاملات امروز هر چند شاهد عرضه های سنگین و فشار فروش زیادی از سوی معامله گران حقیقی و حقوقی بازار بودیم ولی این خریداران بودند که پر قدرت تر و زورمندتر ظاهر شده و همه عرضه ها را براحتی بلعیدند!. حجم و ارزش بالای معاملات خرد و حضور پررنگ و پیوسته سهامداران حقیقی در سمت خرید، موجب شد تا بسیاری از نمادها در معاملات امروز ضمن تجربه صف خرید، تا سقف مجاز روزانه به رشد خود ادامه دهند. در فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل، نام غول‌های فلزکار بازار، هلدینگ‌های پتروشیمی و بزرگان صنعت پالایش نفت به چشم‌ می‌خورد. رشد قابل توجه قیمت در این دسته از سهم‌ها، زمینه را برای سبقت شاخص کل از شاخص هم‌وزن، آن هم پس از هشت روز کاری مهیا کرد.

گفتنی است، در چند روز اخیر که شاخص در مجاورت سقف قبلی قرار گرفته بود، بسیاری از معامله‌گران نموداری(تکنیکالیست) عبور از این مرز روانی را مستلزم استراحت یا اصلاح قیمت‌ها می‌دانستند. اما از روز گذشته که الگوی نمودارنگر در ذهن بازار شکسته شد، مسیر شاخص دست‌کم از حیث روان‌شناختی هموار شد تا بازتاب آن در معاملات امروز با جهش شاخص کل هویدا شود. پیشتر در گزارش‌های قبلی، به توانایی بازار برای شکستن قالب‌های ذهنی و ظرفیت مشروط طیفی از سهم‌ها برای رشد بیشتر اشاره کرده بودیم. ظرفیت سهام به این مشروط است که بازدهی چشمگیر بسیاری از سهم‌های کوچک و متوسط که توامان با موج نقدینگی و در جریانی دسته‌جمعی صعود کرده‌اند، به زعم کارشناسان توجیه بنیادی ندارد و ادامه روند صعودی در این گروه از نمادها به مثابه رفتن در منطقه خطرناک تشکیل حباب است.

به بیان دیگر، اگر پتانسیلی برای سهم‌ها جهت رشد بیشتر مورد انتظار است، غالبا  در سهم‌هایی است که از کیفیت بالای سودآوری برخوردارند. بروز جهش قیمت در سهم‌های بزرگ و همزمان فشار عرضه در صنایعی نظیر قند که طی این روزها رشد چشمگیری به نمایش گذاشته اند را می‌توان نمایی از فروکش نسبی هیجان اهالی بورسی دانست که بار دیگر گروه‌های بزرگ را هدف تقاضای خود قرار داده‌اند.

یکی از تاثیرات بازگشایی «وتجارت»، افزایش فشار عمومی عرضه در کل بازار بود. بسیاری از نمادها از گروه‌های مختلف تحت تاثیر بازگشایی نماد بانک تجارت به دلیل غلبه عرضه‌ها از سقف روزانه خود فاصله گرفتند و در برخی از سهم‌‌ها نیز قیمت‌ها وارد محدوده منفی شد.

حرکت اصلاحی قندی‌ها: بسیاری از سهم‌های صنایع سیمانی‌، غذایی، دارویی، قندی و برخی تک‌سهم‌ها از دیگر صنایع، در رالی اخیر بازار سهام که از 14 اسفند سال گذشته آغاز شده بود، بازد‌هی قابل ملاحظه 50 تا 100 درصدی را به ثبت رسانده‌اند. این روند در گروه‌های مزبور با سرعت سابق ادامه دارد با این تفاوت که قندی‌ها بر خلاف جریان بازار در حال اصلاح قیمت هستند. فشار شدید فروش در این گروه، نه تنها به ریزش 10 تا 8 درصدی در نمادهایی چون «قشهد» و «قصفها» منجر شده، بلکه متوسط قیمت‌ها در کل صنعت را بیش از 3 و نیم درصد تنزل داده است.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- عبدالناصر همتی در جلسه عصر دیروز کمیسیون اقتصادی و وزیران اقتصاد، صنعت و رؤسای اتاق بازرگانی و اصناف، ضمن  تشریح برنامه های بانک مرکزی برای رونق تولید، گزارشی از پرداخت تسهیلات ارائه کرده و گفته: در 3 ماه پایانی سال گذشته حدود 18.9 هزار میلیارد تومان  به شرکت های تولیدی تزریق و منجر به بروز تحولاتی شد. از 357 هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که تا بهمن سال 97 به سرمایه‌ در گردش اختصاص یافت، 55 درصد به بخش صنعت تعلق گرفت که در سال جاری به 65 درصد خواهد رسید.

2-بانک مرکزی برای تغییر نرخ سود بانکی برنامه‌ای ندارد. افزایش نرخ سود بانکی سبب فشار به واحدهای تولیدی شده و ناترازی بانک‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر شرایط فراهم باشد باید نرخ سود بانکی را تعدیل کنیم اما فعلاً برای آن برنامه‌ای نداریم و تصمیم‌گیری باید توسط شورای پول و اعتبار انجام شود. همتی با بیان اینکه فروش اموال مازاد بانک‌ها می‌تواند منابع خوبی را آزاد کند، گفته: بانک مرکزی تحت تاثیر شدیدترین فشارهای تحریمی و تامین منابع است اما شرایط مناسبی از لحاظ ذخایر ارزی دارد که شرایط از سال گذشته نیز بسیار بهتر است. رونق تولید در گرو ثبات اقتصادی است و هدف بانک مرکزی این بوده که ثبات در اقتصاد ادامه یابد.

3-نماد #وتجارت با رشد  29.5 درصدی و تاثیر بیش از 600 واحدی بر شاخص کل در قیمت  454 ريال  بازگشایی شد.

4- طبق آخرين دستورالعمل شوراي رقابت و در پی شكايت سرمايه گذاري غدير، پتروشيمي مبين طي سالهاي قبل رقمي در حدود ١٠٠٠ ميليارد تومان سود موهومي تقسيم كرده كه بايد ذخيره لازم را در این خصوص در حسابها  لحاظ كند .

5- جعفرربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس درباره میزان تولید این شرکت در سال گذشته گفته: آمارهای نهایی در حال جمع بندی است اما ۹۵ درصد از ظرفیت تولیدی برنامه ریزی شده درسال گذشته محقق شده است و با بهره برداری از پروژه‌هایی مانند پتروشیمی ایلام، پتروشیمی لردگان و پالایشگاه بید بلند ۲ میزان تولید نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت. طرح جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب یکی از مهمترین پروژه‌های بالادستی نفت است که در هلدینگ خلیج فارس تعریف شده استاقدامات اولیه این پروژه در سال گذشته آغاز شده است و بعد از بهره‌برداری گازهای فلر مناطق نفت‌خیز جنوب جمع آوری شده و به پالایشگاه بید بلند ۲ منتقل می‌شود و بعد از تصفیه و جداسازی به عنوان خوراک پتروشیمی های پایین دست مصرف می شود.  ربیعی در مورد برنامه‌های این مجموعه در سال 98 گفته: سهام سه پتروشیمی نوری، بندرامام خمینی و پتروشیمی بوعلی طبق قولی که داده شده سال جاری در صورت فراهم شدن شرایط در بورس عرضه خواهد شد. ساز و کار شفافیت مالی پتروشیمی نوری نیز مراحل نهایی را طی می کند و زمان عرضه این سهام به سازمان بورس بستگی دارد.  مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس درمورد طرح پتروشیمی همت که طرح جمع‌آوری گازهای فلر درعسلویه بود گفته: این طرح هنوز زنده و در حال پیگیری است ولی جزو پروژه‌های اولویت دار سال جاری نیست.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #وتجارت، #کگل، #فولاد، #پارس، #تاپیکو، #فارس، #شبندر با رشد حدود 5721 واحدی مواجه شد. رشد خیره کننده شاخص کل و عبور پرقدرت از محدوده سقف قبلی، روزی تاریخی را برای بازار سهام تهران  رقم زد.

 

نماگرهای مهم بازار: شاخص کل 201,805 / رشد شاخص 5,721 واحد مثبت / ارزش بازار 7,733,995 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 14.788 میلیارد ریال/ حجم معاملات 7.617 میلیون سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: وتجارت 601 واحد مثبت/ کگل 548 واحد مثبت/ فولاد 444 واحد مثبت/ پارس 245 واحد مثبت/ تاپیکو 238 واحد مثبت/ شبندر 236 واحد مثبت/ فارس 236 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 4.1 میلیارد سهم/ تاپیکو 158 میلیون سهم/ فولاد2 130 میلیون سهم/ وبملت 116 میلیون سهم/ فولاد 84 میلیون سهم.

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود. مگر اینکه بساط ارز یارانه ای و نیمایی و سنایی برچیده شود و فقط دو نرخ در اقتصاد کشور داشته باشیم. 1- دلار بازار متشکل ارزی 2- دلار بازار آزاد.

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 27  فروردین 98 : با پرش ۵۷۲۱ واحدی شاخص کل، امروز رکورد جدیدی ثبت شد. در میان سبزی سهم های بزرگ فولادی، معدنی، پتروشیمی و پالایشی، معاملات سهم بانک تجارت هم شاخص را چند پله بالاتر برد .  «نماد وتجارت امروز» پس از افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و اضافه شدن سهام به سبد سهامداران با رشد تقریبا ۳۰ درصدی نسبت به قیمت تئوریک در قیمت ۴۵۴ ریالی معامله شد تا خریداران این سهم فقط با یک ماه انتظار، بازدهی 30 درصدی را تجربه نمایند.

به باور بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، روند مثبت بازار سرمایه به احتمال زیاد تداوم خواهد داشت؛ اما باید طول دوره رشد را نیز در نظر داشت. بازار سرمایه، بازاری هوشمند بوده و سرمایه‌گذاران با توجه به تحلیل شرایط و پیش‌بینی تورم سال ۹۸ و تغییرات احتمالی سود سپرده بانکی و همچنین نرخ احتمالی ارز، به ورود منابع جدید به بازار سرمایه ترغیب شده‌اند.

لذا بطور یقین بازار سرمایه رشدی منطقی خواهد داشت ولی نباید انتظار رشد مستمر و بدون وقفه داشت. چرا که رشد بازار تابع عرضه‌و‌تقاضا بوده و منبعد انتظار رشدی معقول و منطقی و دور از هیجان می‌رود.

و اما در رابطه با گروه‌های مناسب‌تر جهت سرمایه‌گذاری باید گفت: بیش از ۶۰ درصد از صنایع بازارسرمایه، پتانسیل رشد دارند؛ صنایع بزرگ تولیدی همچون معدنی ها،فلزی ها،فولادی ها، پتروشیمی‌ها و برخی صنایع کوچکتر که شاید در سال‌های قبل کمتر به آنها توجه شده، ولی با تغییرات اقتصادی، قابلیت سودسازی مناسبی برای سال ۹۸ دارند، می‌توانند گزینه‌های معقولی برای سرمایه‌گذاری در بستر بازار سرمایه کشور  باشند.

هر چند برخی از سهم‌های گروه بانکی که زیان انباشته نداشته و می‌توان آثار فعالیت‌های عملیاتی بانکی را در صورت سود و زیان آنها مشاهده کرد( نظیر بانک خاورمیانه) نیز برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند. و اما به رغم توجیهات فراوان بازار برای رشد و سودآوری بیشتر، و اگر چه کار کارشناسی در بازار سرمایه تقویت شده و این روزها روند معقولی را شاهد هستیم؛ ولی باز هم به سهامداران توصیه می‌شود از رفتارهای هیجانی و شتابزده پرهیز کنند.


حافظ عزیزی نقش

26 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید) 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد