گزارش روزانه تالار 98.01.24 و پیش بینی بازار یکشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 423 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 98.01.24 و پیش بینی بازار یکشنبه

گزارش روزانه: هر چند که در بازار امروز شاهد هیجان روزهای پیشین و رشد چند هزار واحدی نماگر بازار نبودیم، ولی ورود جریان نقدینگی قوی و پولهای سرگردان به بورس باعث شده که سریال رشد بازار و حرکت صعودی شاخصها همچنان استمرار داشته باشد و این بخش از فعالیتهای اقتصادی با رونق خوبی روبرو است. بطوریکه طیف وسیعی از مردم و سرمایه گذاران برای خرید سهام شرکتها( حتی شرکتهای زیانده و ورشکسته) هجوم آورده اند. برتری نسبت تقاضا به عرضه ها حدی است هر چه و از هر سهمی عرضه میشود، با اشتهای قوی و سیری ناپذیر خریداران و طرفداران روبرو شده و توسط فعالان بازار بلافاصله جمع آوری میشود. گویی قحطی سهام است بطوریکه بازدهی شرکتهای کوچک زیانده و ورشکسته( عمدتأ بازار پایه ای و فرابورسی)، حتی از شرکتهای سودده و دارای پتانسیل بالای بنیادی، بیشتر است.

بهرحال هر چند که از رشد بی رویه و هیجانی بازار بیم داریم، ولی ورود جریان قوی نقدینگی و سیر صعودی قیمتها در بستری به نام بورس تهران را به همه مردم و فعالان بازار تبریک می گوییم و از اینکه در فرصتی هر چند کوتاه، شاهد خلق صدها میلیارد تومان سود و ثروت برای فعالان بازار هستیم، خوشحالیم.

این روزها بازدهی بورس تهران از بازدهی بازارهای موازی آن از جمله بازار طلا و ارز، بازار مسکن،بازار خودرو  ... بیشتر و بهتر است و هر که فقط با قدری هوشیاری و دانش، به فضای معاملات در بورس تهران پا نهاده، ثروتی سرشار و به یاد ماندنی نصیب خود ساخته و به جمع ثروتمندان کشور افزوده شده است.

عادت غلط تازه‌واردها :  و اما یکی از معضلات فصل‌های اخیر بورس تهران، ورود افراد تازه‌وارد است که به جای مواجهه با روندهای واقعی، تصاویر ذهنی از کسب سود در بورس می‌پرورانند. با طمع برای کسب سودهای یک‌شبه، بورس‌بازی را به مثابه یک قمار می‌بینند. این مساله باعث افراط در دنباله‌روی یا در اصطلاح مالی، رفتار گله‌ای می‌شود. هرچند این افراد در مسیر صعودی به تدریج به جریان یا موج اضافه می‌شوند، هنگام فروش عموما دسته‌جمعی تصمیم به خروج از سهم می‌گیرند. همین مساله قفل شدن صف‌های فروش را رقم می‌زند و بسیاری از تازه‌واردها را با زیان‌های سنگینی مواجه می‌کند. بنابراین، به عنوان یک سرمایه‌گذار باید چند قدم جلوتر را رصد کرد و صرف جریان نقدینگی را مبنای معاملات قرار نداد.

روایت مخرب برای بورس: در این وضعیت روایت‌های نسبتا ناقص از مقایسه وضعیت فعلی با مهر پارسال مشاهده می‌شود که بازار سهام را در آستانه برخورد به سقف و بازگشت به رکود نشان می‌دهد. هرچند شباهت‌های متعددی می‌توان برای این وضعیت جست و جو کرد، اما بدون در نظر گرفت تفاوت‌های فعلی ممکن است به بی‌راهه رویم. اول آنکه وضعیت بازار جهانی مشابه شش ماه قبل چندان نگران‌کننده نیست و حداقل در کوتاه‌مدت عوامل مثبت در آن غلبه دارند. دوم بازار ارز است که با وجود افت و خیزهای نسبی، مشابه پاییز بازه عجیبی برای نوسان را تجربه نمی‌کند (نرخ دلار از بالای 18 هزار تومان به کمتر از 10 هزار تومان در آن فصل رسید، اما اکنون نوسان عموما در کانال‌های 13 و 14 هزار تومان بوده است). مساله سوم به نزدیک شدن به فصل مجامع برمی‌گردد که می‌تواند منجر به تعدیل قیمت سهام و انگیزه تازه برای صعود قیمت‌ها مبدل شود. در چنین شرایطی اگر گمانه‌های مربوط به کاهش نرخ سود بانکی به حقیقت بپیوندد، سوخت تازه‌ای برای بورس تهران فراهم می‌شود. باید دید این شبیه‌سازی‌های غیردقیق می‌تواند بر حمایت عوامل اقتصادی غلبه کند یا خیر.

 

دعوای عرضه و تقاضای نفت: در بازار جهانی نفت شاهد افت و خیزهای محسوسی در معاملات دو روز اخیر بودیم. هشدارهای سمت تقاضا باعث شد ابتدا قیمت نفت کاهشی شود، اما در ادامه مجددا سیگنال‌های کاهش عرضه زمینه‌ساز صعود قیمت‌ها شد. مستقل از اثر واقعی این عوامل، آنچه در کوتاه‌مدت مسیر نفت را صعودی کرده، ملموس‌تر بودن نشانه‌های کاهش عرضه است. بنابراین، کفه خوش‌بینی به بهای طلای سیاه برای حفظ سطوح فعلی سنگین‌تر به نظر می‌رسد.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- جلسه هماهنگی بانک مرکزی با صرافی‌های منتخب بانکی برای تاکید بر ضرورت خرید به موقع ارز حاصل از صادرات و حداقل سازی کارمزدهای نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی در بانک مرکزی برگزار شد.

2- اعلام شده از ابتدای سال جاری تا تاریخ 20 فروردین‌ماه امسال در سامانه نیما بیش از 420 میلیون یورو به نرخ متوسط 10هزار و 800تومان، توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی با هدف تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز کشور عرضه و خریداری شده است. بیش از 50 درصد از عرضه ارز در این مدت برای تامین نیازهای ارزی بخش صنعت کشور صورت گرفته است. پیش‌تر بانک مرکزی با توجه به عملکرد صادرکنندگان و واردکنندگان در بهره‌گیری از بسته تشویقی ابلاغی مورخ 24 بهمن‌ماه پارسال در سایت رسمی این بانک و متعاقباً در نامه شماره 97.446323 مورخ 14 اسفندماه سال گذشته و با هدف تشویق صادرکنندگان برای ایفای به موقع تعهدات ارزی خود از یک‌سو و تسهیل تامین مالی تجارت و پروژه‌ها از سوی دیگر، مهلت دستورالعمل فوق‌الذکر را تا پایان شهریورماه 1398 تمدید کرد.

3- احمد امیرآبادی فراهانی؛ یکی از نمایندگان مجلس از طرح جدید بهارستان برای رونق تولید با وام ارزان‌قیمت بانک‌ها و در کوتاه‌ترین زمان و بدون تشریفات و با کمک سازمان بورس خبر داده است.

پرریسک بودن معامله نفت ، مسایل مرتبط با ضمانت نامه‌های صادراتی و همچنین حمل‌ونقل از جمله عواملی است که باعث شد نخستین عرضه نفت در بورس در سال ۹۸ با هیچ خریداری همراه نشود.

4- بیژن زنگنه؛ وزیر نفت در سرکشی از مناطق سیل‌زده درباره وضع پالایشگاه‌ها و چاه‌های نفت خوزستان پس از حادثه سیل گفته: وضع پالایشگاه‌های نفت مناسب است و تولید نفت روال عادی را سپری می‌کند.

 در شرایطی که زنجیره خودروسازی کشور بابت دریافت تسهیلات مالی کماکان دست به دامان دولت و مجلس است، وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور دو فرمان اقتصادی، مسیرهای طراحی شده برای تامین نقدینگی را، پیش پای خودروسازان و قطعه‌سازان گذاشت. «واگذاری اموال غیر‌تولیدی و واحدهای تولیدی مازاد» و «داخلی‌سازی قطعات» دو فرمان وزیر صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان و قطعه‌سازان است که به گفته رضا رحمانی باید تا انتهای امسال نتایج آن‌ها خود را نشان دهد.

5- مرضیه طهماسبی؛ سرپرست دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره اینکه آسیب دیدگی خط لوله اتیلن غرب ناشی از سیل اخیر، مشکلی در تامین نیاز بازار داخل ایجاد نخواهد کرد گفت: با توجه به موجودی محصول‌های پتروشیمی‌های خط اتیلن غرب و با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده، کمبود احتمالی پلی اتیلن با همیاری سایر پتروشیمی‌ها تامین می‌شود.

6- بانک مرکزی در تصمیم جدیدی اعلام کرده طبق اختیارات و با توجه به شرایط، می‌تواند بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری را ملزم به انتخاب حسابرس متفاوت از حسابرسان مستقل شرکت‌های تابعه کند.

7-سایپا در بخشنامه‌ای خبر از تحویل دعوت‌نامه‌های مرحله نخست تعهدات نقدی بهمن ماه گذشته این شرکت داده است. مطابق این بخشنامه خریداران نقدی ساینا، پراید۱۳۱، ۱۳۲، ۱۵۱ و تیبا می‌توانند براساس دعوت‌نامه‌های ارسالی محصول‌های خود را تحویل بگیرند. در صورت عدم تکمیل وجه در موعد مقرر، دعوت‌نامه بعدی با قیمت روز محاسبه و ارسال می‌شود. در همین حال اهورا گلیاری؛ مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو نیز از آغاز طرح فروش فوری سال ۹۸ این شرکت خبر داده است.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #کچاد، #پارسان، #دزهراوی، #فارس، #تاپیکو با رشد حدود 1224 واحدی مواجه شد. نزدیکی شاخص کل به سقف تاریخی ( از دیدگاه تکنیکی) در کنار افت قیمت ها در بازار ارز، افزایش عرضه در نمادهای بزرگ بازار را در پی داشت هر چندبرخی از گروه های کوچک همچنان در مسیر رشد خود باقی ماندند.

 

نماگرهای مهم بازار: شاخص کل 195,202 / رشد شاخص: 1224.39 واحد مثبت/ ارزش بازار 7,462,613 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 10.753 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.386 میلیون سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: کچاد 261 واحد مثبت/ پارسان 195 واحد مثبت/ رمپنا 165 واحد مثبت/ فملی 95 واحد منفی/ دزهراوی 91 واحد مثبت/ فارس 83 واحد مثبت/ تاپیکو 83 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: ذوب 224.1 میلیون سهم/ وپارس 179.3 میلیون سهم/ سفارس 166.8 میلیون سهم/

سکرما 114.4 میلیون سهم/ وپاسار 111.4 میلیون سهم.

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود. مگر اینکه بساط ارز یارانه ای و نیمایی و سنایی برچیده شود و فقط دو نرخ در اقتصاد کشور داشته باشیم. 1- دلار بازار متشکل ارزی 2- دلار بازار آزاد.

 

زمزمه های بازنگری در سیاست های ارزی دولت  :  رئیس سازمان برنامه و بودجه  در رابطه با تعیین تکلیف یارانه پنهان، گفته: ۹۳۶ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و ۴۵ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم؛ با این شرایط چطور می‌توان اصلاح ساختار بودجه انجام داد؟ ما در این زمینه برنامه‌ای آماده کردیم و به شورای عالی اقتصادی تقدیم خواهیم کرد. نوبخت در رابطه با علت خروج گوشت از شمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، با بیان اینکه در این خصوص بحث مفصلی در دولت انجام شد، گفته: سال گذشته رئیس جمهور تاکید کرد زندگی مردم از نوسانات ارز مبرا شود از این رو ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ۲۵ قلم کالا در نظر گرفتیم. اما آیا هدفی که داشتیم تأمین می‌شود و گوشت با قیمت مدنظر به دست مصرف کننده می‌رسد؟ قیمت‌های بازار نشان می‌دهد هدف حاصل نشده است. مشکل این است که دام از کشور خارج می‌شود. لذا در جلسه ستاد اقتصادی دولت به جمع بندی‌هایی رسیدیم تا این موضوع را اصلاح کنیم. لذا  بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ۲۵ قلم کالای اساسی هنوز نهایی نیست و فقط برای گوشت نهایی شده است.وی با بیان اینکه در حاضر مابه التفاوت قیمت‌ها به مردم نمی‌رسد، گفته: می‌خواهیم سازوکاری را طراحی کنیم که ما به التفاوت قیمت به مردم برسد که البته هنوز در خصوص نحوه پرداخت ما به التقاوت به مردم به جمع بندی نرسیده ایم.

 

پیش بینی بازار  یکشنبه 25  فروردین 98 : بورس تهران همچنان داغ و پر جنب و جوش است و هر که را پولی در جیب و آهی در بساط است، وارد این بخش از فعالیتهای اقتصادی شده و مبادرت به سرمایه گذاری و خرید کرده است. شدت و برتری تقاضا نسبه به عرضه ها به حدی است که هر عرضه ای( تقریبا در هر سهم و هر شرکتی) توسط فعالان بازار و مردم  بلعیده میشود و بر روی زمین نمی ماند. در این میان، متاسفانه بار دیگر افراد نا آگاه و آماتور به جمع خریداران و سرمایه گذاران افزوده شده اند و تحت تأثیر سفته بازان حرفه ای و نوسانگیران بازار شده و هر چه مسئولان سازمان،کارشناسان،مشاوران حرفه ای سرمایه گذاری و ... افراد خبیر و آگاه هشدار می دهند که به سراغ سهام بد و زیانده و ورشکسته و یا دارای حباب قیمتی نروید،گوش کسی بدهکار نیست و بلبشویی در بازار جاکم است که نگو و نپرس.

امید است با افزایش آگاهی و هوشیاری و دانش مالی سرمایه گذاران و خریداران تازه وارد( افراد غیر حرفه ای)، بزودی این وضعیت نامطلوب و ناپایدار و اشتهای سیری ناپذیر افراد پایان پذیرد و تنها سهام شرکتهایی که زیر ارزش ذاتی قرار دارند، با رشد قیمت ... مواجه شوند و بازار سهام ایران روزبروز شفاف تر و شفاف تر شود و منبعد شاهد این آشفتگی ها و ورود و خروج سیلاب نقدینگی و پول غیر هوشمند، به بدنه بازار نباشیم.

البته این بدان معنا نیست که بازار خالی از سهام ارزنده و دارای فاند قوی بنیادی است. بلکه منظور و غرض این است که بر سطح هوشیاری و دانش افراد و سهامداران و خریداران افزوده شود تا بازاری کارآ و کارامد داشته باشیم نه بازاری آشفته و شوریده و درهم ریخته! که فقط جولانگاه سفته بازان و نوسانگیران فرصت طلب باشد و بس.حافظ عزیزی نقش

24 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد