گزارش روزانه تالار 98.01.19 و پیش بینی بازار سه شن...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 342 تعداد نظرات ارسالی: 3

گزارش روزانه تالار 98.01.19 و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه: با رسیدن چند خبر خوب و مهم و اثر گذار بر بازار، شاهد ادامه اقبال بازار و رشد بیشتر سطح عمومی قیمتها و شاخصها هستیم و  نقدینگی سنگین جدیدی وارد این بخش از فعالیتهای اقتصادی شده است. 1- عبور قیمت دلار از سطح 14 هزار تومانی 2- کور شدن و اشباع بازارهای موازی 3- کنترل شدید و سرکوب فعالیتها در بازار ارز 4- عدم توجیه سرمایه گذاری ( سپرده گذاری ) در بانکها 5- افت شدید ارزش پول ملی ( که نتایجی چون افزایش شدید ارزش دارایی های سرمایه ای را بدنبال دارد) از جمله دلایلی است که بورس تهران را برای سرمایه گذاری و جذب نقدینگی جذاب ساخته و طیف وسیعی از مردم به کارگزاری ها هجوم آورده اند تا از این سیل شیرین خروشان و پر خیر و منفعت، نفعی برند و ثروتی بیاندوزند و لااقل ارزش ریالهای خود را حفظ نمایند. البته قطار سریع السیر افت ارزش پول ملی چنان به پیش می تازد که بیش از 90 درصد مردم توانایی رقابت با این دیو مهارنشدنی را ندارند و ماشین خلق شبه پول و پول در کشور بطور کم سابقه ای در حال کار و تزریق آن به جامعه است.

 و اما شاخص کل طی یک ماه اخیر، گامهای بلند و محکمی را در جهت انصرف قله های رفیع تر و کانالهای بزرگتر، برداشته و با اقتدار تمام از نیمه کانال 188 هزاری نیز عبور کرد. تا نشان دهد انتقام چاپ و تکثیر پول بدون پشتوانه در فضای اقتصادی کشور را با رشد و افزایش قیمت سهام شرکتها خواهد گرفت، و  تسلیم سیاستهای نادرست و نابخردانه دولت نخواهد شد. و با چنگ و دندان مانع از بین رفتن اندوخته ها و پس انداز ریالی خود خواهد شد.

شاخصی که اینک سودای فتح قله 200 هزار واحدی را در سر دارد و هر روز بر قد و قامتش افزوده میشود.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #شپنا، #شتران، #فملی، #شبندر، #رمپنا و با رشد حدود 518 واحدی مواجه شد. شروع منفی بازار با نوسانات زیادی ادامه یافت و در ادامه رشد قیمت ها در گروه فراورده های نفتی شاخص کل را از محدوده های منفی به مثبت رساند.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شاخص کل 188,592 و 518.90 واحد مثبت. / ارزش بازار 7,210,446 میلیارد ریال / ارزش معاملات 10.172 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.273 میلیون سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شپنا 188 واحد مثبت/ شتران 173 واحد مثبت/ فملی 169 واحد مثبت/ شبندر 159 واحد مثبت/ وبملت 138 واحد منفی/ فولاد 81 واحد منفی/ رمپنا 81 واحد مثبت

بیشترین حجم معاملات: ذوب 341.7 میلیون سهم/ وپاسار 340 میلیون سهم/ پترول 174.6 میلیون سهم/ فاراک 160.9 میلیون سهم/ خساپا 151.2 میلیون سهم

 

در بازار طلا و ارز: رییس کل بانک مرکزی خبر داده که بزودی شاهد آغاز به کار بازار متشکل ارزی از پایان فروردین ماه جاری خواهیم بود. امری که میتواند نرخ ارز 4 نرخی را به 5 نرخی تبدیل سازد یعنی از 31 فروردین ماه شاهد 5 نرخ ارز  شامل: 1- دلار یارانه ای 4200 تومانی 2- دلار نیمایی 3- دلار سنایی4- دلار بازار متشکل ارزی و 5- دلار بازار آزاد ... خواهیم بود.

 

اخبار مهم سیاسی و اقتصادی: 1-فولاد مبارکه اصفهان امروز  ورق گرم C  به حجم 30580 تن با قیمت پایه 36,771 ریال (12.28 درصد کمتر از پایه قبلی) عرضه کرد که با میانگین قیمت 52,257 ریال (42.11 درصد بالاتر از پایه و 10.96 درصد بالاتر از میانگین معامله قبلی) معامله گردید .ورق گرم B‌نیز به حجم 92180 تن با قیمت پایه 36,771‌ریال ( 19.06 درصد کمتر از پایه قبلی) عرضه شد که با میانگین قیمت 51,687‌ریال(4056 درصد بالاتر از پایه و6.07 درصد بیشتر از قیمت معامله قبلی) معامله شد. 2- بانک جهانی در گزارش آوریل ۲۰۱۹ خود رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۱۹ را منفی ۳.۸ درصد پیش بینی کرده و در گزارش خود تاکید دارد که ایران بعد از تجربه رکود در سال ۲۰۱۸ ، مجدداً در سال ۲۰۱۹ ، دچار رکود اقتصادی البته با شدت بیشتری، خواهد شد 3- توافق تجاری چین و آمریکا که هفته پیش خبر آن منتشر شد، بیش از آنکه نقطه پایانی بر اختلافات و شروع همکاری باشد، یک آتش‌بس موقت برای شروع دور جدیدی از مذاکرات و فشارهای اقتصادی از سوی واشنگتن و متحدانش علیه پکن خواهد بود.

 

در گروه پتروشیمی: بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز در دیدار با نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران گفته:۹۷ سال خوبی برای صنعت نفت بود. در این سال برای نخستین بار با وجود افزایش جمعیت زیر پوشش گازرسانی هیچ محدودیتی حتی در بخش صنعتی و نیروگاهی اعمال نشد. کار بزرگی بود که از سوی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران انجام شد. وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۹۲ درصد جمعیت کل کشور به‌طور مستقیم از نعمت گاز بهره‌مند هستند، یادآور شد: بیش از ۹۹ درصد جمعیت شهری و ۸۰ درصد جمعیت روستایی هم اکنون از نعمت گاز برخورداند؛ البته در این بخش شاهد نبود تعادل هستیم. کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان غربی اندکی از بقیه استان‌ها عقب هستند.

در ضمن صادرات فرآورده‌های نفتی با تلاش شبانه‌روزی همکارانمان شرایط مطلوبی دارد، البته برخی مشکلات وجود دارد که لاینحل نیست.

*مشکل کنونی صادرات نفت سیاسی و امنیتی است؛ نه عملیاتی: وزیر نفت، صادرات نفت و میعانات گازی را به دلیل تحریم آمریکا یکی از مشکلات وزارت نفت عنوان کرد و افزود: تلاش‌مان این است هیچ رقمی از صادرات نفت و میعانات گازی عنوان نشود و تاکنون نیز در این زمینه موفق بودیم؛ اعلام رقم صادرات نفت سبب سوء استفاده دشمنان می‌شود. ما توانایی صادرات نفت به مقدار پیش از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های واشنگتن را برخلاف عده‌ای که عنوان می‌کنند به دلیل ناکارآمدی نداریم، داریم. مشکل کنونی صادرات نفت سیاسی و امنیتی است، نه عملیاتی.

*همه راه‌های فروش نفت را آزمایش کردیم: وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون بخشی از میعانات گازی در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار می‌گیرد و مشکلات صادرات این بخش کمی برطرف شده است، افزود: همه راه‌های فروش نفت از بورس انرژی گرفته تا تهاتر را آزمایش کردیم و  با هر فردی یا سازمانی که خواستار خرید نفت ایران باشد نیز مذاکره کردیم و به‌تازگی نیز اعلام کردم صورتجلسه این مذاکرات نیز امضا شود.

تاکنون فرد یا سازمانی در بخش تهاتر نفت با کالا وارد نشده است. دریافت پول نفت برای ما بسیار مهم است و باید نسبت به پرداخت آن مطمئن شویم تا مشکلات همانند بابک زنجانی بار دیگر تکرار نشود.

*تولید صنایع پتروشیمی از لحاظ وزنی نزدیک به دو برابر خواهد شد: وزیرنفت به شعار امسال (رونق تولید) اشاره کرد و افزود: امسال می‌توان بخش عمده‌ای از سفره پارس جنوبی را جمع کرد، مشکلاتی را که در پالایشگاه فاز ۱۴ است باید حل کنیم و بقیه نیز امسال جمع می‌شود. افزون بر این، در زمینه طرح‌های نفتی نیز ما نخستین اوراق مشارکت را به ارزش 3 هزار میلیارد تومان فروختیم که با هدف آغاز به کار سریع‌تر پیمانکاران است و این اقدام در مناطقی که سیل رخ نداده با سرعت بیشتری انجام می‌شود. وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی گاز ایران نیز امسال باید گازرسانی به‌ویژه در بخش روستایی را با قدرت و شدت بیشتری ادامه دهد از تحول بزرگی در صنعت پتروشیمی کشور در دو سال آینده خبر داد و گفت: بر اساس این تحول، تولید صنایع پتروشیمی ایران از لحاظ وزنی نزدیک به دو برابر خواهد شد که در میان طرح‌های نیمه‌تمام خوراک پتروشیمی‌ها، کار بسیار بزرگی است؛ از امسال مقدار خوراک از مصرف بیشتر می‌شود.

وی با ارائه توضیحاتی درباره صنعت پالایش نفت، به توسعه فازهای پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در سال ۹۷ اشاره کرده و گفته: امسال نیز در پی افزایش ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس هستیم.

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 20  فروردین 98 : بازارهای مالی ایران با شروع و فعالیت جدی بنگاههای اقتصادی و داغ تر شدن فضای کسب و کار، شور و هیجان جالبی گرفته و قیمت کلیه اجناس و خدمات بار دیگر در حال افزایش است. دلار تا این لحظه از مرز 14 هزار تومان نیز عبور کرده و مردم برای خرید و اندوخته سازی انواع کالا و اجناس، یورش برده اند! از طرفی قیمت طلا و انواع ارز بار دیگر در مدار رشد و صعود قرار گرفته و شاهد افت دوباره ارزش پول ملی هستیم. مجموع این عوامل: به بازار گرمی و رشد شدید قیمتها در بورس تهران دامن زده و قیمتها روزبروز در حال افزایش و ساختن کف جدید است. این در حالیست که رکود تورمی کشور را فرا گرفته و فضای کسب و کار به شدت خراب است. کارشناسان و اقتصادانان توصیه می کنند که مردم برای حفظ ارزش پول و پس اندازهای خویش، رو به بورس تهران  خرید سهام شرکتها نمایند  تا از قافله بازار عقب نمانند و حاصل خرمن و اندوخته خویش را بر باد رفته نبینند.


حافظ عزیزی نقش

19 فروردین ماه 1398

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد