گزارش روزانه تالار97.12.28 و پیش بینی بازار دوشنبه...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 584 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار97.12.28 و پیش بینی بازار دوشنبه 5 فروردین 98

گزارش روزانه و پیش بینی بازار  دوشنبه 5  فروردین  ماه 98

گزارش روزانه: همانطور که روند رو به رشد چند روز اخیر نشان می داد، بورس تهران تا آخرین لحظه کاری امروز پر رونق و پر جنب و جوش بود و خیل عظیمی از مردم و سهامداران، اشتیاق و هیجان خرید داشتند. بطوریکه شاخص کل طی ده روز اخیر گامهای بلند و محکمی را در جهت نصرف قله های رفیع تر و کانالهای بزرگتر، برداشت و با اقتدار تمام بر فراز قله 17860 واحدی نشست. اما هم از لحاظ تکنیکالی و هم به جهت بنیادی، بنظر می رسد دوره رشد کوتاه مدت بازار بسر رسیده و لمس سقف کانال جدید این احتمال را در ذهن می پروراند که از ابتدای سالجاری و هفته بعد، شاهد برگشت و اصلاح و استراحت بازار و ریزش 10 تا 20 درصدی قیمت سهام اکثر شرکتها باشیم.

چرا که رشد بی رویه و هیجانی بازار نیز چندان مثبت و پایدار نیست و معمولا بعد از هر سر بالایی، نوبت سراشیبی و اصلاح بازار فرا می رسد. اینک همه چشمها به روزهای نحستین هفته آینده یعنی 5 تا 8 فروردین دوخته شده است. بهرحال بورس تهران  از ابتدای اسفند تاکنون ، رشد نزدیک به 12 درصدی را به ثبت رسانده است بر این اساس افزایش موج شناسایی سود چندان دور از انتظار نیست.‌ در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که آیا رالی صعودی بورس تهران به دهمین روز متوالی خواهد رسید یا خیر.

گفتنی است، بسیاری از نمادهایی که پیش از آغاز رالی صعودی سهام از سوی «کارشناسان بازار» به عنوان سهام با پشتوانه بنیادی معرفی شده بودند بازدهی قابل توجهی را در این مدت کوتاه تجربه کردند. به این ترتیب برخلاف انتظارات بسیاری از فعالان بازار سهام، بورس رشد چشم‌گیری را در روزهای پایانی اسفند تجربه کرد تا شاید بخشی از جاماندگی خود از عوامل بنیادی به خصوص دلار را جبران کند.

در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که پس از ثبت رشد نزدیک به 12 درصدی از ابتدای اسفند تا پایان معاملات دیروز و 9 روز صعود ممتد سهام آیا رشد شاخص کل بورس تهران به پایان رسیده است. در این خصوص باید گفت انتظارات و عوامل بنیادی همچنان حامیان قدرتمند سطوح کنونی قیمت سهام هستند. دلار معاملات دیروز را نیز در کانال 13 هزار تومانی به پایان رساند. در حالی‌که سهام در حال تطبیق خود با نرخ نیمایی است اختلاف نزدیک به 50 درصدی نرخ نیما و نرخ دلار آزاد از پتانسیل قابل توجه سهام برای ادامه رشد خبر می‌دهد.

احتمالا بازارساز ارزی نیز متوجه شده است که اگر همچنان از تشکیل یک بازار متشکل بدون دخالت دادن نظرات غیرمنطقی خودداری کند احتمال تشدید نوسانات ارزی حتی در سطوح کنونی نیز وجود خواهد داشت. ارزش دلاری نقدینگی کل کشور بار دیگر به کف تاریخی نزدیک شده است و در چنین شرایطی عملکرد مقام ناظر پولی نقش بسیاری در کنترل انتظارات دارد. علاوه بر این بانک مرکزی در کنار نظارت پولی نباید از ضعف نبود بازار متشکل ارزی غافل شود. در گزارش با عنوان «جدال همتی با غول انتظارات ارزی» به مشکلات عدیده‌ای که دولت و سیاسیون از طریق ناهماهنگی‌ها و همچنین عدم اصلاح در حوزه‌های مختلف به خصوص اقتصادی برای بازار ارز ایجاد کردند اشاره شد. در این گزارش به وظیفه خطیر بانک مرکزی برای مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌های مدیران بالادستی و جلوگیری از چاپ پول بدون پشتوانه اشاره شده بود.

بر این اساس باید گفت با وضعیت کنونی، دلار توانایی رسیدن به سقف تاریخی خود را نخواهد داشت و در این میان بانک مرکزی باید به سمت بازار متشکل با حضور تمامی صادرکنندگان حرکت کند و از دخالت غیرمنطقی در عرضه و تقاضا خودداری کند. تحقق این مهم برای کنترل نوسانات ارزی سیگنالی برای بورس تهران محسوب می‌شود. در غیر این صورت اگر بنا باشد بانک مرکزی اشتباهات ارزی و پولی گذشته را تکرار کند اثرات آن با پمپاژ نقدینگی به بازارها از جمله بورس و همچنین از طریق سیگنال‌های ارزی به سهام منتقل می‌شود که در این خصوص نیز سهام پتانسیل رشد را خواهد داشت. پایان این راه (تکرار اشتباهات گذشته) نیز احتمالا به راه‌حل‌های سیاسی ختم می‌شود که چنین سیگنال‌هایی نیز برای رشد سهام کافی خواهد بود.

در نتیجه سهام همچنان توانایی رشد را دارا است. این موضوع به خصوص در ماه‌های  ابتدایی سال با آغاز مجامع و تقسیم سود در شرکت‌ها مشخص‌تر خواهد شد. نسبت قیمت به درآمد کنونی (با لحاظ سودآوری 97) شرکت‌ها برای بسیاری جذاب است که اگر انتظارات 98 نیز در سودآوری منعکس شود مشخصا به جذابیت سهام پس از تقسیم سود و همچنین تطبیق با سودآوری سال آینده خواهیم رسید.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- حسن روحانی؛ رئیس‌جمهوری در آخرین جلسه هیات دولت از اختصاص ۱۵ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی در سال آینده خبر داده است. دیروز همچنین رضا رحمانی؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه دولت از کاهش ۱۰ درصدی قیمت خودرو خبر داد. این در حالی بود که همزمان روز گذشته فروش فوری محصول‌های سایپا و ایران خودرو دیروز در دستور کار این دو شرکت قرار گرفت.

2- عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی در یک روز مانده به آخرین روز کاری و معاملاتی سال 1397 به سرمایه‌گذاران و مردم اطمینان داده که بازار ارز با تدبیر اتخاذشده سیر تعادلی را طی می‌کند. البته رئیس کل بانک مرکزی از اینکه برخی در داخل و خارج تلاش دارند با ابزارهای روانی آرامش ایجاد شده در بازار ارز را به هم بزنند، انتقاد کرده است.

3- فرهاد دژپسند؛ وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان در صدر هیاتی اقتصادی به چین سفر کرده است.

4-شرکت صنایع پتروشیمی عملکرد تولید و صادرات مجتمع‌های پتروشیمی را در ۱۱ ماه سال جاری اعلام و بهترین شرکت‌ها در این زمینه را معرفی کرد. همچنینحمید قاسمی ده‌چشمه؛ مدیر طرح CNG شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش قیمت این محصول به میزان ۱۰ درصد از سال آینده گفته: طبق مصوبه هیأت دولت، قیمت این سوخت تا ۵ سال آینده ثابت خواهد ماند.

5- انجمن فولاد هند اعلام کرده: واردات فولاد چه مستقیم از طریق ایران و چه به واسطه امارات باید متوقف شود چون در تضاد با تحریم‌های آمریکا است و منجر به اقدامات تلافی‌جویانه این کشور علیه دهلی نو می‌شود.

6-  سرمایه‌گذاری صدر تامین از زیرمجموعه‌های شستا و سهامدار عمده ۱۴ شرکت بورسی و غیر بورسی با سرمایه دو هزار میلیارد تومانی درج نماد و آماده عرضه اولیه سال آینده شد.

7-امروز شرکت ملی مس که نخستین شرکت مشمول اصل 44 حاضر در بورس ( از 15 بهمن 85 ) به‌شمار می‌رود، با دو عرضه بلوکی روبه‌رو می‌شود. به این ترتیب، مقرر شده بانک ملت بلک 5.7 درصدی «فملی» شامل بیش از 4 میلیارد و 478 میلیون سهم را به قیمت پایه هرسهم 450 تومان و بانک تجارت بلوک 2.64 درصدی شامل بیش از یک میلیارد و 921 میلیون سهم را به قیمت پایه 411.5 تومان روانه میز فروش کنند. در صورت انجام این معامله، دو بانک فوق از ترکیب سهامداری چهارمین شرکت بورس (با سرمایه 7.8 هزار میلیارد تومانی ) خارج می‌شوند.

8- بانک مهر اقتصاد نیز با توجه به ادغام ۵ بانک‌ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، نحوه خرید سهام را اعلام کرد. در همین حال رای مدیران بانک سرمایه در حاشیه جلسه رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی گروه هدایتی صادر شد.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهای چون #فارس، #فملی، #کچاد، #کگل، #پارس، #فولاد و #جم با رشد حدود 3376 واحدی مواجه شد. کاهش قدرت فروشندگان و بهبود وضعیت قیمت های جهانی و تثبیت نسبی قیمت ها در بازار ارز، توجه سرمایه گذاران را در روزهای پایانی سال به بازار سهام جلب نموده است.

 

آینه بازار و نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شاخص کل 178,659 واحد و بیش از 2,760 واحد مثبت / ارزش بازار 6,830,532 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 15,320 میلیارد ریال/ حجم معاملات 3.9 میلیارد سهم/

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 400 واحد مثبت/ کگل 262 واحد مثبت/ کچاد 228 واحد مثبت/ رمپنا 183 واحد مثبت/ فملی 158 واحد مثبت/ فولاد 125 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: فملی4  1.92 میلیارد سهم/ تنوین 106.3 میلیون سهم/ وبملت 92.3 میلیون سهم/ تنوین2  69.5 میلیون سهم/ ولساپا  68.4 میلیون سهم.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 5  فروردین 97 : در حالیکه انتظار نمی رفت رشد قیمتها و شاخصها در واپسین روزهای سالجاری با این شدت و حدت و هیجان باشد، ولی عملا چنین اتفاقی افتاد و قیمتها در بسیاری از صنایع و گروهها و نمادها سر به فلک کشید. امری که به افزایش بیش از 15 هزار واحدی شاخص کل طی دو هفته اخیر منجر شد و  بازدهی بسیار مطلوبی را نصیب سهامداران خرد و کلان بازار نمود. مردم بسان دهه اول مهر ماه سالجاری، برای خرید و سرمایه گذاری در بورس به کارگزاری ها هجوم آورده بودند و  سطح عمومی قیمتها و شاخصها مرتبا در حال افزایش بود . بنظر می رسد اولین دلیل این امر و رشد قیمتها، فاصله گرفتن نگاه و دیدگاه دولت از ارز سوبسیدی و قبول کردن واقعیتهای اقتصادی کشور باشد. چرا که بر خلاف روزهای نخستین سال، که اغلب دولتمردان کشور نرخ واقعی و سطوح ارزندگی دلار را 4200 تومان می پنداشتند اینک پس از نزدیک به یک سال، جملگی به این باور رسیده اند که با توجه به مختصات اقتصادی کشور، سطوح ارزندگی ارزهای خارجی ( در اینجا دلار)همان دلار 12 تا 13 هزار تومانی فعلی است و به نوعی تسلیم  واقعیتهای اقتصادی کشور شده اند. لذا شاهد به روز شدن و اصلاح تدریجی  ارزش دارایی های سرمایه ای در کشور هستیم که اوراق سهام شرکتها  نیز از این نوع است. البته انتظار می رود طی روزهای نخستین سال آینده و تا اتمام تعطیلات نوروزی، شاهد فشار فروش و برتری عرضه ها نسبت به تقاضای موثر بازار باشیم.  امری که می تواند سطح عمومی قیمتها را 10 تا 20 درصد کاهش دهد و روند اصلاح بازار آغاز شود. بنابر این، شاید بهتر باشد تا هفته سوم فروردین ماه از هر گونه خریدی اجتناب و دوری کرده و صرفأ نظاره گر بازار باشید.

 

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)
(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد