گزارش روزانه تالار 97.12.26 و پیش بینی بازار دوشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 552 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.26 و پیش بینی بازار دوشنبه

گزارش روزانه: دو روز مانده به پایان سال و بسته شدن پرونده سال 97 بورس تهران،  بازار همچنان داغ و قیمتها با شیب تندی در حال افزایش است و روزانه هزاران واحد به قد و اندازه نماگر بازار افزوده میشود. و اما  امروز آخرین فرصت سهامداران برای فروش سهم و تامین نقدینگی قبل از فرارسیدن سال نو بود. با وجود این، و بر خلاف روال معمول، امروز در ملاقات خریداران و فروشندگان، شاهد تقاضای قدرتمندتری بودیم که افزایش دماسنج بازار را در پی داشته است. دستاورد ارزشمندی چون هشتمین رشد پیوسته شاخص کل که رقمی بیش از یک‌هزار واحد است ، ناشی از جو مثبت بازار و تحرک ویژه سهامداران در بزرگترین صنعت بورسی است.

این در حالی است که هنوز دو روز کاری دیگر تا انتهای سال مانده و انتظار می‌رود برخی از معامله‌گران برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود، از فردا با شدت و حجم بیشتری اقدام  به عرضه و فروش سهام خود کنند.

مطالعه روندهای تاریخی نشان می‌دهد که هر دو گروه از سهامداران، چه حقیقی و چه حقوقی، مطابق روال هر ساله در روزهای پایانی غالبا در نقش فروشنده در معاملات مشارکت دارند. البته این رفتار سنتی بنا به اتفاقات محیطی می‌تواند دستخوش دگرگونی شود، چنان که طی روزهای اخیر روندی معکوس در حال رقم خوردن است و بازیگران با قدرت خرید بیشتری در معاملات حضور می‌یابند. جذابیت‌های بنیادی سهام که تا هفته‌های قبل غالبا مغفول مانده بود، در آخرین روزهای کاری سال، معامله‌گران و فعالان بورسی را به تب‌وتاب خرید سهم انداخته و موجب استمرار روند صعودی و ثبت رکورد تازه از حیث بازدهی ماهانه در ماه پایانی سال شده است.

گردش پرتب‌وتاب پول‌ها در صنایع بزرگ: یکی از نکات جالب توجه معاملات روزهای اخیر، رشد جریان نقدینگی طی تقریبا یک هفته گذشته است. در واقع، توام با جهش‌های شاخص از هفته قبل ارزش معاملات خرد هم به نحو محسوسی افزایش یافت و به این ترتیب، میزان گردش نقدینگی به طور میانگین بیش از 20 درصد از متوسط ماهانه بالاتر قرار گرفت. در این موج صعودی، صنعت فلزات در بین صنایع بزرگ، نقش پررنگی در شروع موج داشتند که عمدتا هم حاصل رونق بازار جهانی فلزات و انعکاس آن در بورس کالای ایران بود. در سایر گروه‌ها شاهد چنین شدتی از رشد قیمت و جذب حد بالایی از نقدینگی نبودیم. اما پس از فروکش اشتیاق خرید گروه‌ها و سهم‌های کمتررشدیافته در کانون نگاه اهالی سهام قرار گرفتند. هجوم سهامداران برای خرید سهم‌های پالایشی در روز گذشته و تغییر جهت این جریان به سمت سهام گروه پتروشیمی، به عنوان بزرگترین صنعت بورسی از نمونه‌های شوق بهاری بورس‌بازان در آستانه سال نو و در حمایت عوامل بنیادی است.

قطب‌نمای نقدینگی روی بزرگان پتروشیمی: پس از مدت‌ها شاهد حضور پررنگ نمادهای زیرمجموعه صنعت پتروشیمی در صدر فهرست نمادهای اثرگذار بر شاخص کل بورس تهران هستیم. حضور نمادهایی چون «فارس»، «پارس»، «وغدیر» و «پارسان و «شفن» در رتبه‌های بالای این جدول و همچنین ارزش قابل ملاحظه معاملات این صنعت بورسی در معاملات امروز سیمایی دیگری به بورس تهران بخشیده است.  در بین گروه‌های مختلف بورسی امروز حدود یک‌چهارم ارزش معاملات خرد سهام گروه پتروشیمی دست‌به‌دست شد که در مقایسه با روزهای اخیر که این گروه کمتر مورد توجه بازار بود، جالب توجه است. به نظر نمی‌رسد که علت بنیادی قدرتمندی این نقدینگی را روانه این گروه کرده باشد جز بازدهی کمتر و نوسانات کم‌دامنه‌تر سهام بزرگ این گروه در موج اخیر.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد نمادهای #فارس، #پارس، #فخوز، #وغدیر، #پارسان، #شفن با رشد حدود 1397 واحدی مواجه شد. بهبود شرایط بازار نفت خصوصا در فراورده های وابسته که امروز با اقبال به گروه محصولات شیمیایی همراه بود، رشد بیش از هزار واحدی شاخص کل را رقم زد.

 

آینه بازار و نمادهای تاثیر گذار در شاخص: شاخص کل 172,522 واحد / 1397.75 واحد مثبت / ارزش بازار 6,596,364 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 24.327 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.829 میلیارد سهم.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 244 واحد مثبت/ پارس 219 واحد مثبت/ فخوز 184 واحد مثبت/ وغدیر 164 واحد مثبت/ پارسان 129 واحد مثبت/ فولاد 124 واحد منفی/ شفن 59 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: وبملت 127 میلیون سهم/ خپارس 100.4 میلیون سهم/ ذوب 76 میلیون سهم/ وپاسار 75.9 میلیون سهم/ خساپا 72.1 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-در بازی پیچیده فعلی انرژی بین اروپا و روسیه، ایتالیا می‌تواند نقشی مهم داشته باشد و به عنوان یک دروازه ورود گاز از یونان، رژیم صهیونیستی و قبرس عمل کند. لذا انتظار می‌رود تا پایان سال دولت‌های ایتالیا، یونان، قبرس و رژیم صهیونیستی یک قرارداد چند جانبه برای ساخت خط لوله «ایستمد» امضا کنند و طبق آن گاز طبیعی را به اروپا بیاورند. روسیه در حال حاضر بزرگترین و تنها تامین کننده گاز طبیعی به اتحادیه اروپا است. عرضه گاز از حوزه شرق مدیترانه می تواند جایگزینی مطمئن برای حق انحصاری شرکت دولتی گزپروم روسیه باشد. در حال حاضر روسیه حدود ۴۰ درصد واردات گاز طبیعی اروپا را تأمین می کند.

2- #ذوب اعلام کرده به واسطه کاهش 231 میلیارد تومانی هزینه ها  ... با عنايت به افزايش سرمايه شركت ذوب آهن در سال 1397، هزينه استهلاك دارايي هاي تجديد ارزيابي شده (در صورت ادامه استفاده از نرخ هاي ماده 151 قانون ماليات هاي مستقيم) مبلغ 4،284 ميليارد ريال برآورد شده كه با توجه به بازنگري در عمر مفيد و نرخ هاي استهلاك اين طبقه مطابق نرخ هاي ماده 149 قانون ماليات هاي مستقيم اصلاحي مصوب 1394/04/31 و با توجه به ماده 19 بخش مقررات و ضوابط اجرايي دارايي هاي استهلاك پذير، هزينه استهلاك مبلغ 1،974 ميليارد ريال برآورد مي گردد كه بر اين اساس هزينه هاي شركت در سال 1397 مبلغ 2،310 ميليارد ريال كاهش مي يابد.

 

اندر حکایت ناتمام FATF  : غلامرضا مصباحی‌مقدم یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت از مخالفت دو سوم اعضای مجمع برای پیوستن به FATF خبرداده و علت طولانی شدن رای نهایی را چنین گفته: فهم پالرمو و CFT ساده نیست . وی با اشاره به اعمال فشارهایی که به تصمیم‌گیران جهت بررسی کنوانسیون‌های زیرمجموعه FATF اعمال می‌شود گفته: چطور مردم اجازه می‌دهند برخی به نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟ البته به مردم‌ حق می‌دهیم دغدغه مسائل نظام و آنچه در جریان تصمیم‌گیری است را داشته باشند. چون زخم خورده‌اند و این زخم خوردن‌ها موجب حساسیت آنها شده اما آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

علت طولانی شدن رای نهایی: وی با اشاره به ارسال پیامک‌هایی برای اعضای مجمع برای تصویب یا عدم‌تصویب پالرمو افزوده: متاسفانه مسائلی در این سطح در حال تبدیل شدن به مسائل توده مردم است که از این بابت ابراز تاسف می‌کنم  چراکه اینها مسائلی بسیار پیچیده و فنی است. اینها مسائلی نیست که حتی اگر عبارت‌های آن را بسیاری از مردم بخوانند معنای آن را متوجه شوند، چراکه به زبان حقوق بین‌الملل آشنا نیستند اینها کارهای بسیار تخصصی است. او در پاسخ به اینکه چرا مجمع نظر نهایی را اعلام نمی‌کند؟ گفته: عضو مجمع تشخیص هستیم.همین تصمیم را هم باید براساس مصلحت بگیریم. مصلحت اقتضا می‌کند با تاخیر تصمیم بگیریم . آنها هم چهارماه دیگر فرصت داده‌اند و در این مدت هیچ تغییری در مناسبات بین‌المللی از نظر تجارت و صادرات و واردات و کانال‌های مالی رخ نخواهد داد.حتی بنا به تقاضای نماینده دولت این تاخیر انجام شد. می‌توانیم الان رای‌گیری کنیم اما وزیر اقتصاد گفته رای‌گیری‌ را بگذارید برای بعد از عید. دولت می‌گوید الان تصمیم نگیرید. برخی از موافقان این لوایح متاسفانه مردم را شرطی کرده‌اند و این شرطی کردن آثاری دارد و آن آثار این است که موافقت و مخالفت مجمع با این لوایح دو بازتاب متفاوت دارد.

مصباحی مقدم در برابر این سئوال آیا پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی در آرامش اقتصاد موثر نیست، گفته: در برابر مسائل اقتصادی، الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد. اتفاقا کسانی که به اینها اهمیت ویژه داده‌اند اشتباهی بزرگ مرتکب شده‌اند. مجمع تشخیص۱۱ اسفند، تصمیم‌گیری درباره پالرمو و CFT را به‌دلیل لزوم بررسی همزمان به جلسه سال آینده موکول کرد. اولین بار که این کنوانسیون‌ها را دیدم در مجمع تشخیص اعلام کردم فهم اینها ساده نیست تا تمامیت آن را متوجه نشوم رای نخواهم داد. بنابراین تقاضا کردم چندنفر متخصص حقوق بین‌الملل را به کار بگیرند تا این دو کنوانسیون را استخراج کنند و به‌طور کامل توضیح دهند. آنگاه است که می‌توانیم تصمیم بگیریم بپیوندیم یا نپیوندیم یا اینکه شرط بگذاریم.

 

در گروه فولادی: براساس بخشنامه ابلاغ شده از وزارت صمت به گمرک از این پس محصولات فولادی صرفا توسط تولیدکنندگان یا نماینده رسمی آنان و پس از دریافت مجوز از این وزارتخانه باید به دیگر کشورها صادر شوند که این امر با هدف ساماندهی صادرات این محصولات و کوتاهی دست دلالان از بازار محصولات فولادی انجام می شود. در این خصوص محمد آزاد رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد گفته: اجرای این بخشنامه تاثیری در میزان صادرات شرکت‌های فولادی نخواهد داشت زیرا کسانی که تولیدکننده نیستند بازهم پس از دریافت مجوز از کارخانه تولیدکننده می‌توانند صادرات محصولات را انجام دهند بنابراین بازهم دست دلالان کوتاه نمی‌شود. وی با بیان اینکه اجرای بخشنامه مذکور به نفع تولیدکنندگان است، ادامه داده: اگر واسطه ها یا دیگر صادرکنندگانی که تولیدکننده نیستن هم کالا را صادر کنند به دلیلی دریافت گواهی مبدا و مجوز صادرات می‌توانند این محصول را به اندازه سهم خود دریافت کنند. آزاد باتاکید براینکه اجرای این بخشنامه تغییری در میزان صادرات شرکت های فولادی ایجاد نمی‌کند، گفته: این امر صرفا در خصوص کنترل دولت بر میزان صادرات این محصول موثر بوده و موجب می‌شود که صادرات کشور به اندازه مازاد نیاز داخل انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون به دلیل فاصله زیاد قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازارهای جهانی فرصت آربیتراژ ایجاد می شد، افزوده: اکنون با نزديك شدن نرخ دلار به سامانه نيما براي تعيين قيمت پايه محصولات بورس كالا اين فرصت آربيتراژي نيز حذف خواهد شد و سود آن به جیب سهامداران می رود اما این امر نیازمند انجام اقدامات مالی توسط دولت است. رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد با اشاره به اینکه ارزش پول ملی کشور در مقابل ارزهای خارجی مشخص نشده است، افزوده: برای قیمت‌گذاری محصولات باید ارز ثابتی داشته باشیم اما در حال حاضر ارزش ثابت ریال مشخص نیست بنابراین در ابتدا باید تکلیف نرخ ارز مشخص شود.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 27  اسفند 97 : در حالیکه طیف کثیری از فعالان بازار انتظار داشتند قیمت ها و شاخصهای بورس تهران در واپسین روزهای سالجاری رو به پایین و کاهشی باشد ( به علت فشار فروش حقوقی ها در پایان سال و موعد تسویه خریداران اعتباری در کارگزاری ها)، ولی درست عکس این قضیه به وقوع پیوست و در آستانه شب عید، سطح عمومی قیمتها و شاخصها مرتبا در حال افزایش است و مردم برای خرید سهام مورد نظر خویش به کارگزاری ها هجوم آورده اند. بنظر می رسد اولین دلیل این امر و رشد قیمتها، فاصله گرفتن نگاه و دیدگاه دولت از ارز سوبسیدی و قبول کردن واقعیتهای اقتصادی کشور باشد. چرا که بر خلاف روزهای نخستین سال، که اغلب دولتمردان کشور نرخ واقعی و سطوح ارزندگی دلار را 4200 تومان می پنداشتند اینک پس از نزدیک به یک سال، جملگی به این باور رسیده اند که با توجه به مختصات اقتصادی کشور، سطوح ارزندگی ارزهای خارجی ( در اینجا دلار)همان دلار 12 تا 13 هزار تومانی فعلی است و به نوعی تسلیم  واقعیتهای اقتصادی کشور شده اند. لذا شاهد به روز شدن و اصلاح تدریجی  ارزش دارایی های سرمایه ای در کشور هستیم که اوراق سهام شرکتها  نیز از این نوع است. البته با دید کوتاه مدت ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته آینده، قیمتها در بازا بورس تهران به دلیل نیز با نقدینگی و یا فشار فروش حقوقی ها / قدری بریزد. لذا اگر پول لازم هستید و یا با دید کوتاه مدت، خرید و فروش می کنید بهتر است که عجالتأ سهام خود را بفروشید و به انواع اوراق بدهی( از جمله اوراق خزانه ها و اشادها) تبدیل سازید چرا که این اوراق بدون ریسک در حال حاضر بازدهی نزدیک به 25 درصدی دارند سپس در کمین فرصت ها و افت قیمتها باشید و در کف قیمتی سهام ارزنده بازار، اقدام به ورود کنید.حافظ عزیزی نقش

26 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد