گزارش روزانه تالار 97.12.22 و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 356 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.22 و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه: امروز نیز بورس تهران داغ و پر رونق و با شکوه و جلال بود . ترس فعالان بازار و سهامداران از امریکا و تحریمها و قضایای اینچنینی، ریخته و هر کس سرگرم کار و معاملات خویش است.شاخص کل نیز به پشتوانه دلگرمی سهامداران و فعالان بازار، سینه ستبر کرده و در بازار امروز توانست کانال مهم 169 هزاری را باز پس گیرد و با اقتدار تمام و با رشد خوب 1205 واحدی   بر ارتفاع و ایستگاه 169.115 تکیه زند. اینک و از هفته آینده، نماگر بازار مستعد پیشتازی و فتح قله 170 هزار واحدی است. هر چند که فشار فروش از سوی اشخاص حقوقی و بدهکاران اعتباری کارگزاری ها ( که سال مالی 29 اسفند ماه دارند) همچنان وجود دارد و مانع بزرگی برای رشد و ترقی شاخصها و سطح عمومی قیمتها محسوب میشود.

بهرحال  بیشترین و بزرگترین محرک بازار طی سالجاری، همانا افزایش شدید نرخ ارز و سقوط سنگین ( بیش از 3 و نیم برابری) ارزش پول ملی است. چرا که دلار 3800 تومانی 19 ماه پیش( اول شهریور 96) اینک به قیمت 13 هزار تومانی داد و ستد میشود! در نتیجه کلیه داراییهای سرمایه ای ، کالاها و خدمات ... با شیب تندی افزایش یافته  و تورم واقعی نقطه به نقطه به بیش از 100 درصد رسیده است. این امر تحریک کلیه بازارهای مالی و کالایی ایران و جهش( با رویه و بی رویه) قیمتها را موجب شده و موجی از گرانی سرتاسر کشور را فرا گرفته است. البته این اتفاق، پدیده جدیدی در اقتصاد ایران نیست و  قدمت 40 ساله دارد. بطوریکه دلار 7 تومانی در 22 اسفند ماه 1357 اینک پس از 40 سال، بیش از 1857 برابر شده است!!!.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #وبملت، #شپدیس، #شپنا، #پارسان، با رشد حدود 1205 واحدی مواجه شد. رشد قیمت ها در بازارهای جهانی در ادامه اقبال بازار به گروه فلزی و معدنی و نفتی و پتروشیمی ، رشد و رونق بازار و ارتقا شاخص کل را در پی داشت. از محرکهای قوی بازار برای رشد میتوان به: اعلام تیم اقتصادی دولت مبنی بر عدم واریز و ارائه دلارهای صادراتی ( از 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی فقط 8 میلیارد دلار به کشور آمده است)به سامانه نیما و یا داخل کشور، اشاره کرد. چرا که استنکاف صادراتچی ها از عرضه دلارهایشان به دولت و سامانه نیما موجب شده تا دولت در برابر خواسته صادرکنندگان سر تسلیم فرود آورده و یک فرصت طلایی به آنها دهد . دایر بر اینکه صادراتچی ها میتوانند منابع ارزی خود را صرف واردات انواع کالاها و تجهیزات کنند. این یعنی قبول تلویحی تخصیص منابع ارزی صادرکنندگان به واردکنندگان  به نرخ ارز توافقی( دلار 13 هزار تومانی)، امری که میتواند موجبات جهش سودآوری شرکتهای صادرات محور را موجب شود.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 219 واحد مثبت/ وبملت 169 واحد مثبت/ تاپیکو 158 واحد مثبت/ شپدیس 86 واحد مثبت/ شپنا 78 واحد مثبت/ پارسان 70 واحد مثبت/ پارس 55 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات: وبملت 244.6 میلیون سهم/ تنوین 177.6 میلیون سهم/ ذوب 129.3 میلیون سهم/ تاپیکو 125.4 میلیون سهم/ فولاد 80.9 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- دکتر حمید حسینی  دبیر کل اتاق ایران و عراق اکنون گفته فولاد سازان ایرانی می توانند ۴میلیارد دلار تجارت فولاد  در عراق را دراختیار بگیرند .ترکیب آهن اسفنجی وآهن قراضه بهترین گزینه برای توسعه فولاد در عراق است.

2-خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته زمزمه اختصاص 30 هزار میلیارد تومان به خودروسازان وجود دارد و قرار است که دولت تا یک میلیون خودرو ارزان تولید کند اما این جای سوال وجود دارد بر اساس چه مبنایی قرار است منابع مالی تخصیص یابد.

3-دکتر صیدی مدیر عامل بانک صادرات امروز در جمع سهامداران این بانک، خبری مهم را اعلام کرده و گفته: به‌طورقطع نرخ تسعیر ارز بانک‌ها تا هفته آینده نهایی خواهد شد. در ضمن وی وعده داده به‌محض ثبت این افزایش سرمایه، بانک صادرات افزایش سرمایه دیگری را از محل آورده نقدی سهامداران در دستور کار دارد .

4-فرشاد مومنی اقتصاددان گفته  با کمال تأسف در دوره آقای روحانی، رکورد واردات شکسته شد و شاهد این هستیم که متوسط واردات سالانه در دوره اخیر از مرز ۸۲ میلیارد دلار هم عبور کرده است. این واردات شامل: واردات کالاهای لوکس و تجملی می‌شد. متأسفانه واردات این انواع کالاها در دوره اخیر رشد چشمگیری پیدا کرده است، واردات در واقع هم شکاف اجتماعی بین داراها و ندارها را به‌صورت عریان به نمایش می‌گذارد و یک سلسله آثار سوء اقتصادی و اجتماعی دارد و هم شکاف بین دولت و مردم را افزایش می‌دهد به‌دلیل اینکه در شرایطی که ما در دوره اخیر یکی از بی‌سابقه‌ترین سطوح رکود عمیق را تجربه کرده بودیم و مردم تحت فشارهای معیشتی بسیار شدیدی قرار داشتند و دارند.

5-دکتر علی سعدوندی -اقتصاددان- نیز گفته، متاسفانه در سال آینده بنا دارند از طریق فروش ارز یا از طریق عملیات حسابداری و صوری اقدام به خلق نقدینگی جدید از طریق بانک مرکزی و گسترش پایه پولی کنند که با شرایطی که نقدینگی ما از منظر انباشت شبه پول دارد این کار می‌تواند وضعیت خطرناکی محسوب شود.  هر چند که نحله‌های مختلف اقتصاد ایران با انتشار اوراق برای تامین کسری بودجه مستقیما و غیرمستقیما مخالف هستند ما باید طرحی نو دراندازیم و اقدام به تغییر اساسی روش‌های تامین کسری بودجه بود.

6- مشاور خزانه‌داری آمریکا: معافیت چین و هند از تحریم‌ نفتی ایران تمدید می‌شود / از نظر اقتصادی و سیاسی صفر کردن واردات نفت آنها از ایران دشوار است.

7- در معاملات امروز بورس کالا  شاهد عرضه 2000 تنی مس کاتد از شرکت #فملی با تقاضای 2460تنی و بالاترین قیمت 667333ریال از سوی خریدار می باشیم که معامله گردید. شمش بلوم #فخوز  نیز با عرضه 40000تنی و تقاضای 5000 تنی برای این محصول ، با قیمت  40329 ریال از سوی خریدار می باشد که معامله گردید.

8- مدیر پروژه فرآوری و خردایش گهرزمین گفته: پروژه خط ۳ کنسانتره گهرزمین به پیشرفت فیزیکی ۳۳.۷۴ درصد رسیده است. محسن نجف‌آبادی افزوده: این پروژه در زمینی به مساحت ۱۸ هزار متر مربع احداث شده است.

9- بهره‌برداری از فاز نخست پروژه انتقال آب خلیج فارس در سال ۹۸ عملی خواهد شد. ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به همراه میرعلی یاری مدیرعامل شرکت انتقال آب خلیج فارس از پروژه انتقال آب خلیج فارس بازدید کرده و گفته اند: این پروژه با مشارکت شرکت‌های گل گهر، ملی صنایع مس ایران و چادرملو در حال اجراست. سال آینده فاز نخست این پروژه با آب‌رسانی به گل گهر به بهره‌برداری می‌رسد.

10- مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اعلام کرده کاتالیست نوع  SAC500 برای تولید گرید لوله (PE100 پلی اتیلن سنگین به مرحله بهره‌برداری صنعتی رسیده است. علی پژوهان تصریح کرده: از مزایای مهم این کاتالیست نسبت به مشابه خارجی آن کاهش مصرف انرژی در واحد، کاهش محصولات جانبی کم‌ارزش، کاهش مصرف بعضی مواد اولیه و بهبود وضعیت تقطیر و افزایش تولید محصول  ارزشمند پلی‌اتیلن سنگین است.

گفتنی است، در پی برنامه‌ریزی‌های موجود سال آینده صنعت پتروشیمی از واردات کاتالیست بی‌نیاز می‌شود. تولید کاتالیست‌ها توسط کشورمان سالانه ۱۵ میلیون یورو صرفه جویی ارزی به همراه دارد.

11- یک مقام مسئول در بانک مرکزی از تولید یک کد رهگیری برای هر چک برگشتی خبر داده و گفته: دارندگان چک برگشتی، از افتتاح حساب جدید، ارائه تسهیلات بانکی و صدور ضمانتنامه ارزی یا ریالی محروم می‌شوند.

12- وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو خواستار همراهی جامعه جهانی با سیاست‌های خارجی آمریکا شده است. وی در جریان کنفرانس IHS Markit’s CERAWeek در هیوستون و در جلسه‌ای با بزرگترین شرکت‌های انرژی و وزرای نفت جهان، اعلام کرده که فراوانی تولید نفت و گاز شیل آمریکا دست این کشور را در مناسبات سیاسی باز گذاشته است.  چشم‌انداز تولید و صادرات نفت و محصولات نفتی در آمریکا باعث شده که این کشور از آن به عنوان ابزاری برای گسترش مرز سلطه خود در جهان استفاده کند. از طرف دیگر ایران نیز در پی ترمیم ناوگان انتقال نفت صادراتی خود برای مقابله با تحریم‌های آمریکا است.

 

در گروه فلزی: بالاخره پرونده فملی در سال 97 برای عرضه و فروش محصولاتش بسته شد . گفتنی است،  مس کاتدی امروز هم مشابه دو عرضه قبلی اسفندماه، با رقابت شدید همراه شد و قیمت روی 667333 ریال ایستاد

حدود 10 هزار تومان بالاتر از عرضه اولیه و تقریبا مشابه قیمت عرضه قبلی در 12 اسفند ماه. البته 3000 تن اعلام اولیه ، در عرضه به 2000 تن رسید . گرچه  مجموع درخواست ها برای تقاضا روی تابلو، افزون بر 4740 تن بود . این یعنی قیمت با عرضه 3000 تنی هم رقابتی می شد. سوال اینجاست چرا 5000 تن چند عرضه اخیر مجددا تکرار نشد . آن هم وقتی آقایان ملی مس، گوش رسانه ها را با رکورد شکنی در تولید کاتد کر کردند؟؟ البته دیروز مفتول مس با نرخ 60 هزار تومانی عرضه شد و در یک رقابت خفیف ، 61 هزارتومان معامله شد. ولی در معاملات امروز روی همان 60 هزار تومان خریدار نداشت. حیرت آور قیمت رسمی کاتد مس شده 66 هزار تومان است ولی مفتول 60 هزار تومانی است!. (* گفتنی سهام فملی در حالی به قیمت 360 تومانی در بازار معامله میشود که برای امسال حداقل 78 تومان و برای سال آینده حداقل 100 تومان سود به ازای هر سهم در آستین دارد.)

 

در گروه فولادی: بازار جهانی فولاد در سال 2019 به دلیل محرکهای اقتصادی دولت #چین و حادثه معدن شرکت وله #برزیل و چشم انداز توافق تجاری چین+آمریکا وارد فضای جدیدی شده که همراه تحریک تقاضا و قیمت است . این موضوع یک فرصت ویژه و محدود برای فولادسازان #ایران ایجاد کرده تا اقدام به پیش فروش محصولات صادراتی خود نموده و از فشار تحریم رها شوند . در این شرایط، دولت بجای حمایت از رشد صادرات، اقدام به محدودکردن صدور مجوز #صادرات نموده تا شاهد تعدیل قیمتهای داخلی نسبت به خارجی باشد ... حداقل در 2 مورد، مجوز صادرات فولادسازان طی هفته های اخیر لغو شده و تولیدکنندگان در حال پرداخت خسارت روزانه کشتی هستند . جالب اینکه ارز صادراتی مربوطه نیز بعضا در سامانه نیما به فروش رسیده است.

🔹ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا بوده و یک صادرکننده بزرگ به دنیا است ... از نظر کارشناسی، ابزار "عدم صدور مجوز صادرات" به معنی مجوز عدم ایفای تعهد به مشتریان صادراتی بوده و عامل خدشه دار کردن اعتبار فولاد کشور میشود که به صلاح منافع ملی نیست.

🔹کامودیتیها شامل فولاد به #دلار قیمت گذاری شده و تجارت شده و تابع تحولات جهانی است ... ارزان فروشی در کشور عامل تقاضای کاذب در بازار شده و انبارهای داخلی را بجای صادرات، پرمیکند که بر خلاف استراتژی ملی رشد صادرات است.

🔹برای رفع مشکل عرضه داخلی فولادسازان، کافی است 5 واحد بزرگ مصرف کننده شمش اقدام به عقد قرارداد بلندمدت خرید شمش از چندفولادساز داخلی کند! این موضوع، ضمن ثبات بازار، از هجوم تقاضای بالا در مواقع صعود قیمت جلوگیری میکند

🔹فاز جدید تحریم #نفت ایران در اردیبهشت 98 اجرایی میشود و نقش فولادسازان در تامین ارز کالاهای اساسی بعد از اردیبهشت ماه سال آینده، استراتژیک و کلیدی است .
عرضه سنگین اوراق بدهی در بازار و واکنش شدید منفی فعالان بازار: در حالیکه انتظار نمی رفت دولت و شرکتها در روزهای پایانی سال چنین حجم عظیمی از اوراق بدهی را روانه بازار سازند، ولی طی روزهای اخیر شاهد سیل عرضه های انواع اوراق بدهی ( نظیر اوراق خزانه ها، اوراق اشادها،اوراق منفعت ها و سایر اوراق مشابه) در فضای معاملات بورس تهران هستیم که عواقب وخیمی چون افت 6 درصدی قیمت این اوراق و افزایش بازدهی سالیانه انها به حدود 25 تا 26 درصد را سبب شده است. متاسفانه در سال آینده نیز شرکت ملی نفت ایران مسیر تامین سرمایه از محل فروش اوراق منفعت را ادامه خواهد داد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این باره گفته: افزون بر اوراق منفعت، شرکت ملی نفت ایران برای سال آینده دیگر ابزارهای تامین مالی برای تامین سرمایه پروژه‌های نفت و گاز را نیز در دستور کار دارد. معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه طبق برنامه در مجموع تا پایان سال، ۳۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت منتشر خواهد شد، افزوده: بهمن ماه امسال ۱۰ هزار میلیارد ریال از این اوراق عرضه شد و ۲۲ اسفند نیز ۲۰ هزار میلیارد ریال باقیمانده عرضه خواهد شد تا برنامه اعلام شده در زمینه تامین سرمایه پروژه‌ها از محل فروش این اوراق عملی شود. پیش از این نیز تالین منصوریان، مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این عرضه با پیگیری‌های مستمر شرکت ملی نفت ایران و همکاری و تعامل سازمان بورس اوراق بهادار فراهم شده است و می‌تواند یکی از گزینه‌های قابل اتکا برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت باشد، گفته بود: «ضمانت اصلی بازگشت اصل و فرع این اوراق، منافع و عواید محصول است که بر اساس قوانین و مصوبه‌های مربوطه، بازپرداخت از محل بخشی از این عواید انجام می‌شود؛ افزون بر این، شرکت ملی نفت ایران ضامن اوراق خواهد بود

بر اساس این گزارش، در حالی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اقتصاد و به‌ویژه صنعت نفت کشور را نشانه گرفته است، شرکت ملی نفت ضمن تدوین و پیگیری اجرای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با هدف به‌کارگیری ظرفیت‌های داخلی، اشتغال‌زایی و جلوگیری از رکود در صنعت، استفاده از ابزارهای مالی متنوع داخل کشور را نیز در دستور کار قرار داده است تا فرآیند جذب سرمایه برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها معطل شرکت‌های خارجی نباشد.

 

در گروه پتروشیمی: اخبار منتشره در فضای مجازی مبنهمچنین اظهارات مدیران وغدیر در مجمع که گفته شده نرخ #اوره داخلی قرار است از 612.5 تومان/کیلو فعلی  به 1850 تومان برسد، موجب هجوم سهامداران و شکل گیری صفوف خرید بر روی نمادهای مرتبط چون #کرماشا، #خراسان، #شپدیس و #شیراز در بازار امروز شد. این در حالیست که احتمال موافقت تعاونی جهاد کشاورزی با نرخ های جدید تقریبا قطعی است و این نهاد هرگز زیر بار افزایش نرخ اوره داخلی نرفته است.

 

پیش بینی بازار  شنبه 25  اسفند 97 : شاخص بورس از ابتدای آذر در محدوده نوسانی قرار داشت که مطابق با انتظارات با شتاب سهام روی ریل بنیادی از این محدوده عبور کرد. لذا انتظار می‌رود در این بستر حتی محرک‌های بازاریِ روزهای پایانی سال را برای بورس تهران سبزپوش رقم بزنند. بنابراین گمانه‌ها از حذف دست‌کم یکی از نرخ‌‌های چندگانه ارز (به تحلیل‌ها در خصوص اما و اگر حذف ارز 4200 تومانی و همچنین سیگنال‌ها از بازار آزاد ارز در هفته‌های گذشته مراجعه کنید)، شناسایی سود تسعیر ارز بانک‌ها، احتمال آزادسازی نرخ اوره و مهم‌تر از همه سیگنال‌های بنیادی تحلیل‌گران در گزارش اجماع پیش بینی سودشرکتها، هر کدام به راحتی توانسته‌اند موج صعودی قدرتمندی را در نمادهای مربوط رقم بزنند.

در رابطه با نمادهای گروه روی، روند قیمتی به ریشه‌ای ملموس‌تر پیوند خورده و آن عبور قیمت این فلز از سطح 2800 دلار به ازای هر تن در بورس فلزات لندن است. در این خصوص در هفته‌های گذشته در گزارشی برای تقویت روند کوتاه‌مدت قیمت روی و مس،  قیمت مس در مسیر 7 هزار دلاری  و روی در مسیر 3 هزار دلار،  به انتظار برای انعکاس این عوامل در قیمت سهام این شرکت‌ها اشاره شد

در رابطه با معاملات نمادهای بانکی، بار دیگر تعیین‌تکلیف موضوع شناسایی سود ناشی از تسعیر ارز در کانون توجهات قرار گرفته و این موضوع در پی انتشار برخی اخبار از مجمع بانک صادرات به اوج خود رسیده است. در گزارش ریشه‌یابی رفتار متفاوت سهام بانکی، تاکید شد که در کورس معاملاتی جدید این گروه، «وبملت» به شکل قاطعانه‌ای پیشتاز روند صعودی این گروه است. به این ترتیب برخلاف فصل پاییز، این بار «وبملت» رشد محسوسی را در مقایسه با «وتجارت» تجربه خواهد کرد و تفاوت آن با الگوی پاییزی نیز احتمال همراهی کل بازار سهام عنوان شد. همچنین پیش از این و در سطوح پایین قیمتی سهام این بانک به انتظار برای شناسایی سود حاصل از تسعیر مشابه با روند تاریخی اشاره شده بود.

سهام شرکت‌های ملی‌مس و فولاد مبارکه و همچنین کالسیمین نیز در هفته‌های گذشته مورد بررسی قرار گفت. در تحلیلهای گذشته پتانسیل‌های سودآوری ملی‌مس با توجه به ذخایر ارزشمند این شرکت توسط کارگزاری ما بررسی شد. همچنین در گزارش‌های دیگری به سیگنال‌های بورس کالا «فملی» و همچنین روند سودآوری این شرکت پرداخته شد. در خصوص سهام فولاد مبارکه نیز همچنان در گزارش‌های جداگانه به بررسی سود خالص سال 97 و 98 و همچنین ارزیابی سود عملیاتی این شرکت معظم اشاره و تحلیل داشتیم . سودآوری باما نیز در شرایط مختلف و با در نظر گرفتن مشکلات موجود این شرکت بررسی شد و به جذابیت‌های بنیادی این سهم اشاره کرده بودیم. نمادهای مزبور در کنار بانک ملت ( در خصوص انتظار برای واکنش بازار به اخبارها پیرامون تسعیر ارز در) از جمله نمادهای ارزنده ای هستند که بیشترین توجه بازار را طی روزهای اخیر به خود جلب کرده اند.حافظ عزیزی نقش

22 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد