گزارش روزانه تالار 97.12.21 و پیش بینی بازار چهارش...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 319 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.21 و پیش بینی بازار چهارشنبه

گزارش روزانه: این روزها بورس تهران داغ و پر رونق است و سطح عمومی قیمتها و شاخصها مرتبا در حال افزایش است. بزرگترین محرک بازار نیز طی سالجاری، همانا افزایش شدید نرخ ارز و سقوط سنگین ( بیش از 3 و نیم برابری) ارزش پول ملی است. چرا که دلار 3800 تومانی 19 ماه پیش( اول شهریور 96) اینک به قیمت 13 هزار تومان داد و ستد میشود در نتیجه کلیه داراییهای سرمایه و کالاها و خدمات با شیب تندی افزایش قیمت یافته اند و تورم واقعی نقطه به نقطه در کشور بیش از 100 درصد است. این امر تحریک کلیه بازارهای مالی و کالایی ایران و جهش با رویه و بی رویه قیمتها را موجب شده و موجی از گرانی سرتاسر اقتصاد کشور را آلوده است. البته این اتفاق، پدیده جدیدی در اقتصاد کشور نیست و در دولتهای قبلی نیز طی 40 سال اخیر( از دو انقلاب تا کنون) رخ داده است. بطوریکه دلار 7 تومانی در 21 اسفند ماه 1357 اینک پس از 40 سال بیش از 1857 برابر شده است!!!.

البته روند صعودی شاخص سهام طی معاملات امروز با سرعت کمتری ادامه پیدا کرد. تداوم رشد آرام‌تر قیمت طیف وسیعی از سهم‌ها سبب شد تا شاخص کل بورس تهران پس از سه ماه و نیم در ارتفاع 168 هزار واحدی بایستد. اگرچه فروشندگان پس از رشد اخیر دست به کار عرضه سهام خود شدند اما ترکیب آن با تداوم تقاضای قوی نشاندهنده ظرفیت‌های بورس برای رشد است. نگاهی به فضای بازارهای دارایی و تاکیدهای تحلیلگران هم مهر تاییدی بر آمادگی بازار سهام برای جذب پول‌های سرگردانی است که میل به کسب بازدهی دارند.

الگوی مسلط معامله‌گری همچون دو روز گذشته، تمرکز بر سهم‌های بنیادی ( نظیر فملی،فولاد،کاما و ...) و تقاضای قوی در بزرگان کالایی است. باد موافقِ مولفه‌های ارزش‌آفرین در این گروه از سهم که با حفظ و حرکت مساعد بازار جهانی و بروز نشانه‌های آن در معاملات بورس کالا ادامه یافته، بر جرات خریداران سهام افزوده و توانسته محیطی سبزپوش برای بورس تهران را به ارمغان بیاورد و پایه‌های استمرار این روند را تا حدود زیادی مستحکم کند.

تعادل قوا در رشد غول‌ها: چنان که گفته شد، شاخص سهام شتاب دو روز گذشته را برای رشد ندارد و با ادامه معاملات و به‌ویژه در دقایق پایانی از سقف روزانه فاصله گرفت و تحت فشار عرضه به زیر مرز 168 هزار برگشت. اما نکته مهم و امیدبخش، انگیزه‌های تقاضاست که همچنان در سهم‌های بنیادی از خرید سر باز نمی‌زند. البته فروشندگان تمایل بیشتری برای عرضه نشان داده و در ساعت پایانی قیمت را تحت فشار گذاشتند. به نظر می‌رسد سود کسب شده در دو روز اخیر از چنان جذابیتی برای حفظ آن از گزند ریسک‌ها و رخدادهای غیرمنتظره برخوردار بوده که بر دوش شاخص سنگینی و آن را وادار به توقف و عقب‌نشینی کند. در معاملات امروز آنچه به چشم می‌آید، میل متقاضیان برای خرید و همزمان با آن فعال شدن فروشندگان بالقوه است. ترکیب این دو سبب شد تا قیمت‌ بسیاری از سهم‌های بنیادی پس از رشد اولیه، از ادامه مسیر صعودی باز بمانند و حتی عقب گردی آرام را در مقیاس روزانه تجربه کنند. در این فرآیند، شاهد تعادل قوای بازار در مسیر صعودی هستیم. تعادلی که به پشتوانه‌های بنیادی متکی است. نشانه‌های این محیط مساعد برای سهام ارزنده-که عمدتا دلاری و صادرات‌محورند- را می‌توان در وضعیت نسبتا باثبات بازار جهانی و همچنین رونق پایدار معاملات بورس کالا دید که در آخرین سکانس با رکوردشکنی قیمت محصولات فولاد مبارکه اصفهان طی روز گذشته به نمایش درآمد.

 کاهش شکاف نماگرها: تعادل حاکم بر بازار را می‌توان در کاهش شکاف نماگرهای اصلی بازار هم مشاهده کرد. در واقع، افت سرعت بزرگان کالایی نظیر «فولاد»، «فملی» و سهم‌های متعلق به گروه‌های پتروپالایشی است که سبب شد تا نماگر کل با شاخص هم‌وزن به تعادلی در رشد دست یابند. شاخص کل طی این دو روز با تحریک تقاضا در سهم‌های کالایی و توقف حرکت تند سهام گروه‌های کوچکی چون غذایی‌ها، شوینده‌ها و برخی از از سهم‌های اثرپذیر از حذف احتمالی ارز مرجع  از نماگر هم‌وزن سبقت جست و جهش‌های بالای یک‌درصد را تجربه کرد. اما امروز درصد صعود این نماگر به 0.35 درصد رسیده و شاخص هم‌وزن نیز رشد حدود 0.3 درصدی را تجربه می‌کند تا تعادل بین سهم‌های اصطلاحا کوچک و بزرگ برقرار شود. اما نکته جالب توجه در بین کوچکتر‌ها کوچ پول‌های سرگردان است. عقبگرد صنایع رشدکرده در روزهای قبل، و حرکت تند قیمت در سهام گروه سیمان طی معاملات امروز، از جابه‌جایی و الگوی بده‌بستانی پول‌های خرد بین سهام گروه‌های کوچک پرده‌برداری می‌کند.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #فملی، #تاپیکو، #شتران، #کاوه، با رشد حدود 538 واحدی مواجه شد. رشد قیمت ها در بازارهای جهانی در ادامه اقبالِ بازار به گروه فلزات و نفتی ها، رشد شاخص کل را در پی داشت. در پایان ماجرا نیز عقربه دماسنج بازار بر روی عدد 167.909 واحدی تکیه زد تا روزی خوب و شیرین برای فعالان بازار رقم بخورد.

از محرکهای قوی بازار برای رشد میتوان به: اعلام تیم اقتصادی دولت مبنی بر عدم واریز و ارائه دلارهای صادراتی ( از 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی فقط 8 میلیارد دلار به کشور آمده است)به سامانه نیما و یا داخل کشور، اشاره کرد. چرا که استنکاف صادراتچی ها از عرضه دلارهایشان به دولت و سامانه نیما موجب شده تا دولت در برابر خواسته صادرکنندگان سر تسلیم فرود آورده و یک فرصت طلایی به آنها دهد . دایر بر اینکه صادراتچی ها میتوانند منابع ارزی خود را صرف واردات انواع کالاها و تجهیزات کنند. این یعنی قبول تلویحی تخصیص منابع ارزی صادرکنندگان به خودشان به نرخ دلار بازار آزاد.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 180 واحد مثبت/ فملی 130 واحد مثبت/ تاپیکو 119 واحد مثبت/ شتران 55 واحد مثبت/ مبین 46 واحد منفی/ کاوه 44 واحد مثبت/ رمپنا 39 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 325.7 میلیون سهم/ ذوب 96.5 میلیون سهم/ وبملت 95.5 میلیون سهم/ تاپیکو 79.2 میلیون سهم/ خپارس 58.4 میلیون سهم.

 

عرضه اولیه ای به نام تنوین: به اطلاع کليه فعالان محترم بازار سرمايه مي رساند فردا یعنی چهارشنبه مورخ22/12/1397 تعداد 700 ميليون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت تامين سرمايه نوين ( تنوين) به عنوان پانصدوبيست و پنجمين شرکت پذيرفته شده براي اولين بار پس از پذيرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادارتهران به شيوه ثبت سفارش جهت کشف قيمت عرضه خواهد شد. گفتنی است «تنوین» در عملکرد ٩ ماهه به سود خالص ٢٧٨ میلیاردی معادل ٣٩٨ ریال به ازای هر سهم رسیده و تحلیل ها حاکی از احتمال تحقق سود ۵۵٠ ریالی هر سهم برای سال جاری دارد. همچنین سود برآوردی سال ٩٨ نیز در سطوح ۵٨ تومان بوده که به نظر می رسد تا سطوح ۶٠ تومان هم جای رشد داشته باشد ، به عبارتی سهم قرار است با «پی بر ای» نازل ۴ مرتبه ای عرضه شود ، در همین نگاه اول سهم حداقل ٢٠ تا ٢۵ درصد رشد قیمتی ناشی از عرضه با قیمت مناسب ، پیش رو دارد. از سوی دیگر تا کمتر از چند ماه دیگر مجمع شرکت برگزار و ٩٠ درصد از این سود تقسیم می شود و با توجه به بالاتر بودن سود سال آینده شرکت ، بازدهی بسیار خوبی هم از بابت رشد قیمتی و هم سود تقسیمی خواهد داشت.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- دکتر حمید حسینی  دبیر کل اتاق ایران و عراق هم  اکنون گفته فولاد سازان ایرانی می توانند ۴میلیارد دلار تجارت فولاد  در عراق را دراختیار بگیرند .ترکیب آهن اسفنجی وآهن قراضه بهترین گزینه برای توسعه فولاد در عراق است.

2-خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته زمزمه اختصاص 30 هزار میلیارد تومان به خودروسازان وجود دارد و قرار است که دولت تا یک میلیون خودرو ارزان تولید کند اما این جای سوال وجود دارد بر اساس چه مبنایی قرار است منابع مالی تخصیص یابد.

3-دکتر صیدی مدیر عامل بانک صادرات امروز در جمع سهامداران این بانک، خبری مهم را اعلام کرده و گفته: به‌طورقطع نرخ تسعیر ارز بانک‌ها تا هفته آینده نهایی خواهد شد. در ضمن وی وعده داده به‌محض ثبت این افزایش سرمایه، بانک صادرات افزایش سرمایه دیگری را از محل آورده نقدی سهامداران در دستور کار دارد .

 

4-فرشاد مومنی اقتصاددان گفته  با کمال تأسف در دوره آقای روحانی، رکورد واردات شکسته شد و شاهد این هستیم که متوسط واردات سالانه در دوره اخیر از مرز ۸۲ میلیارد دلار هم عبور کرده است. این واردات شامل: واردات کالاهای لوکس و تجملی می‌شد. متأسفانه واردات این انواع کالاها در دوره اخیر رشد چشمگیری پیدا کرده است، واردات در واقع هم شکاف اجتماعی بین داراها و ندارها را به‌صورت عریان به نمایش می‌گذارد و یک سلسله آثار سوء اقتصادی و اجتماعی دارد و هم شکاف بین دولت و مردم را افزایش می‌دهد به‌دلیل اینکه در شرایطی که ما در دوره اخیر یکی از بی‌سابقه‌ترین سطوح رکود عمیق را تجربه کرده بودیم و مردم تحت فشارهای معیشتی بسیار شدیدی قرار داشتند و دارند.

5-دکتر علی سعدوندی -اقتصاددان- نیز گفته، متاسفانه در سال آینده بنا دارند از طریق فروش ارز یا از طریق عملیات حسابداری و صوری اقدام به خلق نقدینگی جدید از طریق بانک مرکزی و گسترش پایه پولی کنند که با شرایطی که نقدینگی ما از منظر انباشت شبه پول دارد این کار می‌تواند وضعیت خطرناکی محسوب شود.  هر چند که نحله‌های مختلف اقتصاد ایران با انتشار اوراق برای تامین کسری بودجه مستقیما و غیرمستقیما مخالف هستند ما باید طرحی نو دراندازیم و اقدام به تغییر اساسی روش‌های تامین کسری بودجه بود.

6- اعلام شده که تولید کاتد مس به روش تانک بایولیچینگ برای نخستین بار در جهان در ایران عملی شده است. در این رابطه تولید کاتد مس به روش تانک بایولیچینگ در مجتمع بابک مس ایرانیان از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ میدکو آغاز شده است. گفتنی است، مجتمع بابک مس با ظرفیت تولید ۵۰ هزار تن کاتد مس و ۱۲ هزار تن لوله مسی در سال فعالیت می‌کند. در روش تانک بایولیچینگ با استفاده از نوع خاصی از باکتری‌های غیرمضر محصول نهایی استحصال می‌شود. دانش این تکنولوژی سازگار با محیط زیست، توسط متخصصین ایرانی طی ۵ سال پژوهش و تلاش مستمر ایجاد و راه‌اندازی شده است. از مزایای اصلی روش تانک بایولیچینگ می‌توان به حذف کوره‌های ذوب و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه آلایندگی و همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب و منابع انرژی در راستای حمایت از محیط زیست و مسوولیت‌های اجتماعی اشاره کرد.

7-موجودی فلزات اساسی در انبارهای LME دنیا  به نقطه حساس و جالبی رسیده است . در فلز روی  فقط 59 هزار تن موجودی انبار LME داریم که تقریبا نصف ماه قبل است. انبارهای مس نیز شاهد تداوم روند نزولی است و موجودی طی یکماه اخیر 23%- کاهش دارد. کاهش بیشتر موجودی، بازار را نگران کرده و محرک قیمتهای 3 ماهه نسبت به نقدی میشود و به ثبات بازار در نقطه بالاتر کمک میکند ... اختلاف قیمت 3 ماهه و نقدی در مورد مس = 22.5$ و روی=40.5$ و در محدوده سلامت است.

8- متاسفانه فردا پذیره نویسی بزرگترین تأمین مالی سال ۱۳۹۷ از روز چهارشنبه ۲۲ اسفند ماه آغاز و به مدت ۲ روز کاری صورت خواهد گرفت. دیروز اطلاعیه پذیره‌نویسی مرحله دوم اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه صادر شد. بانی این اوراق شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند (سهامی خاص) است و با هدف تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید از میادین نفتی در حال بهره‌برداری و به منظور تولید صیانتی از این میادین از طریق واگذاری بخشی از منافع حاصل از ۱۱ حلقه چاه نفت صورت می گیرد. این اوراق منفعت به ارزش ۲۰ هزار میلیارد و با نرخ سود سالانه ۱۹ درصد منتشر خواهد شد. (* گفتنی است بسیاری از اوراق بدهی موجود در بازار با بازدهی 25 درصدی هم خریدار ندارد! بطور مثال: در بازار امروز اوراق خزانه های اشاد4 و 9 و 10 را به زور با نرخ تنزیل 26 درصدی می خریدند و با 25 درصد نمیشد فروخت).

مشاور عرضه اوراق مزبور را شرکت تأمین سرمایۀ بانک ملت بر عهده داشته است و بازارگردانی و تعهدپذیره‌نویسی این اوراق با تشکیل بزرگترین کنسرسیوم تامین مالی در سال جاری متشکل از چهار شرکت تامین سرمایه در نماد "اروند۰۸"، نوین در نماد"اروند۰۹"، لوتوس پارسیان در نماد "اروند۱۰" و سپهر در نماد "اروند۱۱" انجام می شود. سررسید این اوراق سه ساله بوده و ضامن ‌بازپرداخت مبلغ اصل این اوراق شرکت ملی نفت ایران و ضامن پرداخت سود اوراق نیز صندوق‌های بازنشستگی پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت تعیین شده‌اند.

 

در گروه فولادی: بازار جهانی فولاد در سال 2019 بدلیل محرکهای اقتصادی دولت #چین و حادثه معدن شرکت وله #برزیل و چشم انداز توافق تجاری چین+آمریکا وارد فضای جدیدی شده که همراه تحریک تقاضا و قیمت است . این موضوع یک فرصت ویژه و محدود برای فولادسازان #ایران ایجاد کرده تا اقدام به پیش فروش محصولات صادراتی خود نموده و از فشار تحریم رها شوند . در این شرایط، دولت بجای حمایت از رشد صادرات، اقدام به محدودکردن صدور مجوز #صادرات نموده تا شاهد تعدیل قیمتهای داخلی نسبت به خارجی باشد ... حداقل در 2 مورد، مجوز صادرات فولادسازان طی هفته های اخیر لغو شده و تولیدکنندگان در حال پرداخت خسارت روزانه کشتی هستند . جالب اینکه ارز صادراتی مربوطه نیز بعضا در سامانه نیما به فروش رسیده است.

چند توصیه:

🔹ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا بوده و یک صادرکننده بزرگ به دنیا است ... از نظر کارشناسی، ابزار "عدم صدور مجوز صادرات" به معنی مجوز عدم ایفای تعهد به مشتریان صادراتی بوده و عامل خدشه دار کردن اعتبار فولاد کشور میشود که به صلاح منافع ملی نیست.

🔹کامودیتیها شامل فولاد به #دلار قیمت گذاری شده و تجارت شده و تابع تحولات جهانی است ... ارزان فروشی در کشور عامل تقاضای کاذب در بازار شده و انبارهای داخلی را بجای صادرات، پرمیکند که بر خلاف استراتژی ملی رشد صادرات است.

🔹برای رفع مشکل عرضه داخلی فولادسازان، کافی است 5 واحد بزرگ مصرف کننده شمش اقدام به عقد قرارداد بلندمدت خرید شمش از چندفولادساز داخلی کند! این موضوع، ضمن ثبات بازار، از هجوم تقاضای بالا در مواقع صعود قیمت جلوگیری میکند

🔹فاز جدید تحریم #نفت ایران در اردیبهشت 98 اجرایی میشود و نقش فولادسازان در تامین ارز کالاهای اساسی بعد از اردیبهشت ماه سال آینده، استراتژیک و کلیدی استعرضه سنگین اوراق بدهی در بازار و واکنش شدید منفی فعالان بازار: در حالیکه انتظار نمی رفت دولت و شرکتها در روزهای پایانی سال چنین حجم عظیمی از اوراق بدهی را روانه بازار سازند، ولی طی روزهای اخیر شاهد سیل عرضه های انواع اوراق بدهی ( نظیر اوراق خزانه ها، اوراق اشادها،اوراق منفعت ها و سایر اوراق مشابه) در فضای معاملات بورس تهران هستیم که عواقب وخیمی چون افت 6 درصدی قیمت این اوراق و افزایش بازدهی سالیانه انها به حدود 25 تا 26 درصد را سبب شده است. متاسفانه در سال آینده نیز شرکت ملی نفت ایران مسیر تامین سرمایه از محل فروش اوراق منفعت را ادامه خواهد داد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این باره گفته: افزون بر اوراق منفعت، شرکت ملی نفت ایران برای سال آینده دیگر ابزارهای تامین مالی برای تامین سرمایه پروژه‌های نفت و گاز را نیز در دستور کار دارد. معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه طبق برنامه در مجموع تا پایان سال، ۳۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت منتشر خواهد شد، افزوده: بهمن ماه امسال ۱۰ هزار میلیارد ریال از این اوراق عرضه شد و ۲۲ اسفند نیز ۲۰ هزار میلیارد ریال باقیمانده عرضه خواهد شد تا برنامه اعلام شده در زمینه تامین سرمایه پروژه‌ها از محل فروش این اوراق عملی شود. پیش از این نیز تالین منصوریان، مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این عرضه با پیگیری‌های مستمر شرکت ملی نفت ایران و همکاری و تعامل سازمان بورس اوراق بهادار فراهم شده است و می‌تواند یکی از گزینه‌های قابل اتکا برای تامین منابع مالی مورد نیاز در اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت باشد، گفته بود: «ضمانت اصلی بازگشت اصل و فرع این اوراق، منافع و عواید محصول است که بر اساس قوانین و مصوبه‌های مربوطه، بازپرداخت از محل بخشی از این عواید انجام می‌شود؛ افزون بر این، شرکت ملی نفت ایران ضامن اوراق خواهد بود

بر اساس این گزارش، در حالی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اقتصاد و به‌ویژه صنعت نفت کشور را نشانه گرفته است، شرکت ملی نفت ضمن تدوین و پیگیری اجرای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با هدف به‌کارگیری ظرفیت‌های داخلی، اشتغال‌زایی و جلوگیری از رکود در صنعت، استفاده از ابزارهای مالی متنوع داخل کشور را نیز در دستور کار قرار داده است تا فرآیند جذب سرمایه برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها معطل شرکت‌های خارجی نباشد.

 

پیش بینی بازار  چهارشنبه 22  اسفند 97 : در حالیکه انتظار می رفت با نزدیکی به پایان سال و وارد شدن فشار از چند ناحیه به فضای معاملات( نظیر موعد تسویه خریدارن اعتباری به کارگزاری ها و پول لازم بودن بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان سال به واسطه پرداخت های نقدی شان)، شاهد افت سطح عمومی قیمتها و شاخص ها باشیم. ولی انتشار یک خبر و تصمیم بزرگ دولت، مانع از ریزش سنگین قیمتها در بستر بورس تهران گردید. قصیه از آنجا آغاز شد که بر خلاف انتظار دولت، که گمان می رفت همه دلارهای صادرکنندگان به داخل کشور باز گردد و با ورود و جذب 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی، مشکلی در خصوص تهیه و تأمین ارز برای واردکنندگان کالاها و مواد و تجهیزات و ... پیش نیاید، ولی عملأ چنین حجم هنگفت ارزی به شبکه بانکی کشور ( سامانه نیما) برنگشت و در خارج از کشور پس انداز و دپو شد! بطوریکه بنابه اظهارات وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی، حتی کمتر از 8 میلیارد دلار از ابتدای سالجاری تا کنون از این محل وارد کشور شده  است .

این یعنی صادراتچی های کشور فقط 20 درصد از منابع ارزی حاصل از صادرات خود را به نظام بانکی کشور باز گردانده اند. دولتمردان نیز وقتی که نتوانستند آنان را وادار و یا ترغیب به این کار کنند، تصمیم گرفتند که این کار در قبال واردات توسط خود آنها صورت گیرد. این بدان معنا است که منبعد دارندگان منابع ارزی صادراتی،خواهند توانست ارزهای خود را به واردکننده ها عرضه کنند، البته به نرخ توافقی. این توافقات نیز قطعا فاصله چندانی با دلار 13 هزار تومانی نخواهد داشت. امری که میتواند جهش سودآوری شرکتهای صادرات محور را در پی داشته و به رونق روزافزون بورس تهران و سهام شاخص ساز منتهی شود.

 

حافظ عزیزی نقش

21 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد