گزارش روزانه تالار 97.12.19 و پیش بینی بازار دوشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 331 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.19 و پیش بینی بازار دوشنبه

 

گزارش روزانه: هر چند امروز هوای تهران سرد بود ولی شاهد گرمای دلچسبی در بورس تهران بودیم و سطح عمومی قیمتها و شاخصها با شیب ملایمی در حال افزایش بود.   شاخص کل هم بر خلاف دو هفته اخیر که یا در محدوده منفی نوسان داشت یا رشدهای کم‌دامنه‌ای را ثبت می‌کرد، امروز به لطف فضای مثبت بازار نزدیک به 1500 واحد افزایش یافت. امروز فعالان سهام در اکثر گروه‌ها بالاخص گروه فلزی و فولادی و معدنی، نقش خریدار غالب را بازی می‌کردند و فروشندگان یا انگیزه کمتری برای عرضه داشتند و یا در جریان تقاضای قوی‌تر حل شدند. رشد متوسط قیمت در 26 صنعت بورسی انعکاسی از این امیدهای اهالی سهام به آینده و افزودن بر میزان خریدهاست.

گفتنی است پس از موج صعودی سهام در ابتدای اسفندماه، طی دو هفته گذشته فشار فروش در بورس تهران شدت گرفت. تلاش فعالان بازار-اعم از حقیقی و حقوقی- برای تامین نقدینگی مورد نیاز در روزهای پایانی سال را در کنار موعد تسویه معاملات اعتباری، دو نیروی موثر در این فرآیند تلقی می شد که حدود 3500 واحد هم از ارتفاع شاخص کل کاست. ضمن اینکه صدای ریسک‌های داخلی اقتصاد و نوسانات پردامنه بازار جهانی(که در هفته اخیر با دریافت سیگنال‌های نامساعد تشدید شد)، در زیر پوست بازار سهام شنیده می‌شد.اما طی دو روز اخیر شاهد معاملات کم‌رمق و صعود آرام شاخص بودیم که این روند به لطف تحریک تقاضا در جریان دادوستدهای امروز سرعت گرفت و روند صعودی شاخص تا آخر کار پایدار ماند.

گارد صعودی فلزات:  خریداران سهام در جریان دادوستدهای امروز حضور پررنگی در گروه فلزات داشتند .  صدرنشینی دو نماد «فملی» و «فولاد» در فهرست نمادهای حامی شاخص پس از نوسانات کم‌دامنه اولیه را میتوان از وجوه تمایز معاملات امروز دانست. این دو نماد و به تبع آن فضای عمومی این صنعت در روزهای اخیر روندی کم‌رمق را تجربه می‌کرد و قیمت‌ها در جریان کم‌جان نقدینگی، نوسانات محدودی را از سر می‌گذارند. اما امروز شاهد رشد قابل ملاحظه قیمتها در اکثر نمادهای گروه فلزات بودیم که نه تنها شاخص این صنعت بورسی را نزدیک به 2 درصد ارتقا بخشید بلکه در ورود مجدد نماگر اصلی بازار به ارتفاع 164 هزار واحدی نقش بسزایی داشت. معاملات دیگر صنایع کالایی اعم از معدنی‌ها، پالایشی، و پتروشیمی هم به همین منوال و البته با شدت رشد کمتری در قیمت و جذب میزان کمتری از کل جریان نقدینگی دنبال شدند.

زمزمه‌های حذف دلار مرجع: پس از صحه‌گذاشتن رئیس کل بانک مرکزی بر تبعات زیان‌بار و رانت‌آفرین دلار ارزانِ مرجع( یعنی دلار موسوم به 4 هزار و 200 تومانی)،  حالا بسیاری از فعالان بازار سهام به پیشواز آثار مثبت و منفی حذف احتمالی دلار مرجع رفته‌اند. تحرکات بیشتر سهامداران در برخی از گروه‌ها که از تغییر جهت‌گیری سیاست‌گذار منتفع می‌شوند، از ویژگی‌های برجسته معاملات دیروز و امروز است. گروه‌هایی نظیر صنایع غذایی یا لاستیک و برخی از صنایع کوچک و متوسط نظیر شوینده‌ها را می‌توان از این زمره دانست که با تقویت گمانه‌زنی‌ها در خصوص حذف ارز مرجع، تقاضای جالب توجهی را در پشت صف‌های خرید تجربه می‌کنند. اگرچه اثر حذف ارز مرجع بار هزینه‌ای برای این صنایع بورسی به دنبال دارد، اما تحرکات مثبت اهالی بازار در سهام این شرکت‌ها حاکی از تمرکز بازار بر آثار درآمدی حذف ارز مرجع و افزایش احتمالی نرخ فروش محصولات این شرکت‌ها است. طبعا در صورت تحقق این سیاست-حذف ارز مرجع- شرکت‌هایی که از اهرم درآمدی قوی‌تری در افزایش نرخ فروش برخوردارند، می‌توانند از این فرآیند منتفع شوند.

بازتاب انتظارات مثبت در «گزارش اجماع کارشناسان بازار»: نشریه دنیای بورس آخرین برآوردهای 41 گروه‌ تحلیلی را در قالب گزارش اجماع منتشر کرده است. تصویر نهایی این گزارش از ظرفیت بسیاری از سهم‌ها برای کسب بازدهی مطلوب حکایت دارد. با توجه به تردید‌های پیش‌روی سهامداران، به نظر می‌رسد انتشار پیش‌بینی‌های مزبور، آن هم در شرایطی که ریسک‌های سیستماتیک بر سهام فشار وارد می‌کنند، ضمن دادن تصویر سنجش گرانه از متغیرهای موثر بر بازار، میتواند نقشه راهی برای انتخاب سهام ارزنده ارائه کند.

 

   کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فملی، #فولاد، #مبین، #کگل، #کچاد، #پارس و #شتران با رشد حدود 1463 واحدی مواجه شد. اعتراف تیم اقتصادی دولت مبنی بر عدم واریز و ارائه دلارهای صادراتی ( از 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی فقط 8 میلیارد دلار به کشور آمده است)به سامانه نیما و یا داخل کشور، موجب شده تا دولت در برابر خواسته صادرکنندگان تسلیم شده و یک فرصت طلایی به آنها دهد . دایر بر اینکه صادراتچی ها میتوانند منابع ارزی خود را صرف واردات انواع کالاها و تجهیزات کنند. این یعنی قبول تلویحی تخصیص منابع ارزی 32 میلیارد دلاری صادرکنندگان به خودشان. (حال بنظر می رسد که این نهادها و شرکتها که عمدتأ حکومتی هستند، تن به وصول دلارهای خود به نرخی کمتر از 13 هزار تومان به واردکنندگان نخواهند بود لذا منبعد کارشناسان  در مفروضات و معادلات بازار ، نرخ تسعیر ارز صادرکننده ها را 13000 تومان لحاظ خواهند کرد نه 9 هزار تومان). جذابیت سطوح قیمت فعلی و کاسته شدن از فشار فروش جهت تامین نقدینگی، رشد نسبی سطح قیمت ها را به دنبال داشت.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 240 واحد مثبت/ فولاد 206 واحد مثبت/ مبین 129 واحد مثبت/ کگل 93 واحد مثبت/ کچاد 81 واحد مثبت/ پارس 76 واحد مثبت/ شتران 53 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: ذوب 163.1 میلیون سهم/ وتجارت 150.3 میلیون سهم/ خپارس 118.9 میلیون سهم/

وبصادر 115.5 میلیون سهم/ وبملت 105.4 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- خبرگزاری رویترز نوشته، ایران در سایه مقاومت خود و همچنین تصویر واضح‌تری که اکنون از عملکرد «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» (اینس‌تکس - INSTEX) وجود دارد به راه عملی و واقعی دور زدن تحریم‌های آمریکا بسیار نزدیک شده است. آسیا تایمز نیز در این باره اضافه کرده است: تهران انتظار دارد که نهایتا تا ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ۱۳۹۷) سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا به مرحله عملیاتی برسد و بخشی از تجارت ایران با اروپاییان از این طریق برقرار شود. به‌نظر می‌رسد تاریخ ۲۰ مارس زمانی است که اروپاییان به همتایان خود در تهران وعده آن را داده‌اند. اگر چه اینس‌تکس با اعتباردهی مالی به تجارت کالاهای پزشکی یا کشاورزی آغاز به‌کار می‌کند اما به مرور الگویی برای تجارت در زمینه‌های دیگر میان ایران و اروپا می‌شود. رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: در قالب اینس‌تکس پرداخت‌های مالی میان ایران و اروپا سهم مهمی در عبور ایران و اروپا از استیلای دلار در بازار مالی جهان خواهد داشت. علاوه بر اینس‌تکس، حضور ایران در «کمیسیون مشترک» که شامل نمایندگان چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه (طرفین توافق‌نامه بین‌المللی برجام) می‌شود، این نوید را می‌دهد که قدرت‌های بزرگ جهانی همچنان خواهان حفظ برجام هستند و آنها  نمی‌خواهند نتیجه سال‌ها دیپلماسی جهانی صرفا به‌خاطر تصمیم غیرمسوولانه ترامپ در خروج از برجام هدر رود در میان این کشورها حمایت بسیار قوی از توافق هسته‌ای وجود دارد و ایران در این زمینه نگرانی خاصی احساس  نمی‌کند. در جلسه «کمیسیون مشترک» که نمایندگان ایران، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه حضور داشتند و نماینده اتحادیه اروپا ریاست این کمیسیون را بر عهده داشت، مقرر شد اینس‌تکس خیلی زود آغاز به‌کار کند. در بیانیه‌ای که پس از این نشست از سوی اتحادیه اروپا نشر یافته، تصریح شده که اروپا به نتیجه بخشی اینس‌تکس امیدوار است و مراحل عملیاتی این ابزار پشتیبان در اسرع وقت شروع به‌کار می‌کند.  نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این باره گفته که طرفین برجام معتقد به حفظ برجام با قوت و اصرار هستند.  میخائیل اولیانوف افزوده: برخی مشکلات به‌خصوص در زمینه اقتصادی وجود دارد که تلاش می‌کنیم در اسرع وقت بر آنها غلبه کنیم.

2- معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از انعقاد قرارداد برای تولید ١٠٠ قلم دارو و مواد اولیه دارویی تا پایان امسال خبر داده است. سورنا ستاری در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شستا گفته: شستا درصدد برآمده نوآوری را با همکاری شرکت‌های دانش بنیان وارد کار خود کند. شستا ظرفیت و پتانسیل بالایی در زمینه فعال‌سازی اکوسیستم نوآوری دارد.( * گفتنی است قرارداد تولید انبوه  بیش از 50 قلم دارو نیز توسط شرکتهای دلر،کارخانجات داروپخش و زیر مجموعه های شفادارو منعقد و اجرا خواهد شد).

3- محمد قلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه گفته ا گر FATF  را نپذیریم حتی با افغانستان هم نمی توانیم تبادل پولی داشته باشیم. روزنامه اعتماد در این باره نوشته:  در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که مراودات بانکی قفل شده و خطوط اعتباری بسته شده است، به هیچ عنوان نمی‌توانیم با کشورهای طرف تجاری‌مان حتی عراق و افغانستان ارتباط پولی برقرار کنیم. از طرفی تورمی که اکنون در جامعه وجود دارد نزدیک به ۲۰۰ درصد است.  حال بانک مرکزی می‌خواهد از انتشار آمار سرباز بزند و یا مسئولان دولتی آن را ۲۰ درصد اعلام کنند!! باید با واقعیت‌های موجود کنار آمد، زیرا مردم تورم را در سر سفره‌هایشان لمس می‌کنند

4-شناسایی 100 میلیارد تومان وجه نقد در پرونده سکه ثامن اعلام شد. وکیل مدافع شکات و مالباختگان پرونده سکه ثامن از شناسایی و توقیف حدود 100 میلیارد تومان وجوه نقد در پرونده کلاهبرداری موسوم به «سکه ثامن» خبر داده است. سایت شرکت ثامن سال 95 فروش طلا به صورت آنلاین را آغاز کرد، شاکیان پرونده سکه ثامن در حال حاضر از مرز چهار هزار نفر گذشته اند.

5-معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفته باتوجه به تفاوت قیمت‌های انواع دارو با کشورهای خارجی، شاهد قاچاق عکس (از ایران به کشورهای خارجی) هستیم. این در حالیست که  با توجه به وجود بارکدهایی بر روی هر دارو، به راحتی می‌توان توزیع کننده را شناسایی و با خاطیان آن برخورد کرد.

 

پیش بینی بازار  دوشنبه 20  اسفند 97 : در حالیکه انتظار می رفت با نزدیکی به پایان سال و وارد شدن فشار از چند ناحیه به فضای معاملات( نظیر موعد تسویه خریدارن اعتباری به کارگزاری هایشان و پول لازم بودن بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان سال)، شاهد افت سطح عمومی قیمتها و شاخص های بازار باشیم. ولی انتشار یک خبر و تصمیم بزرگ دولت، مانع از ریزش سنگین قیمتها در بستر بورس تهران گردید. قصیه از آنجا آغاز شد که بر خلاف انتظار دولت، که گمان می کرد همه دلارهای صادرکنندگان به داخل کشور بر خواهد گشت و با ورود و جذب 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی، مشکلی در خصوص تهیه و تأمین ارز برای واردکنندگان کالاها و مواد و تجهیزات و ... پیش نخواهد آمد. ولی عملأ چنین حجم هنگفت ارزی به شبکه بانکی کشور ( سامانه نیما) وارد نشد و رقم آن بنابه اظهارات وریز اقتصاد و رییس بانک مرکزی، حتی کمتر از 8 میلیارد دلار بوده است یعنی صادراتچی های کشور فقط 20 درصد از منابع ارزی حاصل از صادرات خود را به نظام بانکی کشور باز گردانند. دولتمردان نیز وقتی که نتوانستند آنان را وادار و یا ترغیب به این کار کنند، تصمیم گرفتند که این کار در قبال واردات توسط خود آنها صورت گیرد. این بدان معنا است که منبعد دارندگان منابع ارزی صادراتی،خواهند توانست ارزهای خود را به واردکننده ها عرضه کنند، البته به نرخ توافقی. این توافقات نیز قطعا فاصله چندانی با دلار 13 هزار تومانی بازار نخواهد داشت. امری که میتواند جهش سودآوری شرکتهای صادرات محور را در پی داشته و به رونق روزافزون بورس تهران و سهام شاخص ساز منتهی شود.

 

 

حافظ عزیزی نقش

19 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد