گزارش روزانه تالار 97.12.18 و پیش بینی بازار یکشن...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 343 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.18 و پیش بینی بازار یکشنبه

گزارش روزانه: بورس تهران هفته سوم اسفند ماه را  با رشد خفیف و آرام شاخص کل در اولین روز هفته آغاز کرد. بلاتکلیفی در معاملات با توجه به نزدیک شدن به مهلت تسویه اعتباری‌ها و خرید و فروش‌های محتاطانه تقریبا در تمام گروه‌های صنعتی بزرگ مشهود بود. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که صحبت‌های اخیر عبدالناصر همتی در خصوص ناکارآمدی ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی، با توجه به تکرار چند باره این موضوع و نامشخص بودن سیاست بانک مرکزی در این مورد، واکنش مشخصی از سوی معامله‌گران در پی نداشته‌‌است.

از طرفی سطح و حجم ارزش معاملات خرد نیز چنگی به دل نمی‌زند. از طرفی روندهای افزایشی قیمت، با موج های سنگین عرضه سرکوب می‌شود و از سویی حجم مناسب تقاضا در قیمت‌های پایین‌تر کاملا به چشم می‌خورد. در دو گروه خودرو و غذایی به جز قندی ها، شاهد تشکیل تقاضای قدرتمندتر و افزایش تعداد صف‌های خرید هستیم که بیش از هرچیز ناشی از انتظار برای بهبود قیمت‌ها و یا تاثیر افزایش قیمت‌ها بر عملکرد این شرکت‌هاست. البته برخورد به حمایت‌های تکنیکالی در گروه خودرویی در تشکیل تقاضا برای نمادهای این گروه بی تاثیر نیست.

غذایی‌ها در کانون توجهات: تشکیل صف‌های خرید متعدد در نمادهای غذایی پس از گذشت چند ساعت از شروع معاملات روزانه و افزایش حجم و ارزش معاملات در سقف، منجر به رشد 1.5 درصدی شاخص صنعت غذایی به جز قند گردید. افزایش تقاضا و تشکیل صف‌های خرید بیش از هرچیز مبتنی بر احتمال تغییر سیاست‌گذاری‌های ارزی و حذف محتمل ارز 4200 تومانی است. قوت گرفتن حذف ارز 4200 تومانی براساس آخرین اظهارات رییس بانک مرکزی، تاثیر ویژه‌ای بر کاهش سودآوری و وارد زیان شدن شرکت‌های غذایی می‌شود. تاثیر این عامل در سودآوری شرکت‌های غذایی با توجه به ساختار متکی بر سهم بالای مواد اولیه در هزینه ‌های تولیدی به حدی ا‌ست که می‌تواند این شرکت‌ها را با بحران تولید و عملکرد مواجه سازد. به همین منظور در این شرایط احتمال افزایش نرخ شرکت‌های غذایی برای جلوگیری از کاهش شدید تولید بسیار زیاد خواهد بود. از آنجایی که تمام شرکت‌های این گروه از اهرم بسیار بالایی برای تاثیرپذیری از افزایش نرخ برخوردارند، سرمایه‌گذاران در این گروه به پیشواز این رویداد رفته‌اند. تشکیل صف خرید در سهام غول‌های روغنی، لبنی‌ها و شرکت‌هایی نظیر گروه کارخانجات صنعتی تبرک، گواه این مدعاست. لازم به ذکر است تشکیل چنین تقاضایی در مرحله ابتدایی گمانه‌زنی‌ها در خصوص افزایش نرخ با احتمال بالا است و میزان افزایش نرخ، تقابل درآمدها و هزینه‌ها در معادله پیش رو و مواردی از این دست می‌تواند عواملی باشد که این تقاضا را شکننده کند.

نمادهای بانکی در کش و قوس افزایش سرمایه: بنابر آخرین دستورالعمل‌های لازم‌الاجرا در خصوص عدم بازگشایی سهام شرکت‌های بورسی تا ثبت افزایش سرمایه، در پورتفوی های سرمایه‌گذاران و با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بسیاری از سرمایه‌گذاران گروه بانکی علیرغم ارائه پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه و برخی در مرحله ثبت مجوز افزایش سرمایه، با عرضه‌های نسبتا قدرتمندی در بازار حاضر شده‌اند. همانطور که گفته شد، ریسک احتمالی ناشی از توقف مدت‌دار نمادهای مزبور پس از ثبت افزایش سرمایه یکی از مهمترین دلایل بروز چنین رویکردی از سوی سهامداران است. از سوی دیگر افت ارزش معاملات در این گروه و تمرکز بر فروش بیشتر در نمادهای پر رفت و آمد، تا حد قابل توجهی به الزام فروش خریداران اعتباری برای تسویه اعتبارات تا قبل از اتمام سال است

شیوع مجدد پدیده نوسان گیری در تک سهم ها: برخی از نمادهای بازار نظیر انرژی 3 علیرغم سود ناچیزی که دارد، رشد بی وقفه و چند برابری قیمت سهم را در بازار تجربه می کند و ملعبه دست سفته بازان شده است. در چنین شرایطی احتمالا می‌توان گفت معامله‌گران تازه‌وارد که بر اساس سیگنال شخص یا اشخاص اقدام به خرید سهام این شرکت می‌کنند، با توهم کسب سود مواجه هستند. این در حالی است که اگر علت رشد قیمتی سهم و همچنین موانع عقب‌گرد قیمتی یک سهم مشخص نشود، معامله‌گران با توهم صعود ممتد و همیشگی سهام یک شرکت از عرضه سهام خودداری می‌کند. در نتیجه مطابق با هفته‌های قبل که سهام بورس انرژی از 8500 تومان به کمتر از 3 هزار تومان نیز نزول کرد، احتمال تکرار این روند نیز وجود دارد. یک معامله‌گر که از علت نوسان قیمتی یک سهم آگاه نیست در خصوص زمان خرید یا فروش سهم نیز ایده‌ای نداشته و همین موضوع نیز کافی است تا در موج ممتد صعود با توهم رشد قیمتی سهم تا ابد سهام را نگه دارد و در موج اصلاحی شدید نیز با خیال بازگشت دوباره سهام را نگه دارد. در هجوم کلنی نقدینگی به سمت سهام گرچه در ابتدا تصور سود همگانی وجود خواهد داشت، اما چون در این میان انگیزه‌ای برای ورود پول جدید وجود نخواهد داشت در نتیجه تنها راه کسب سود یک عضو این کلنی، زیان دیگر عضو است.

 

توصیه های کارشناسان با تجربه بازار: بیش از نیمی از کارگزاری ها که تعداد شان به بیش از 70 کارگزاری می رسد( از بین 108 کارگزاری فعال)، سال مالی 29 اسفندی دارند. از طرفی بیش از نیمی از فعالان بازار و سرمایه گذاران( اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) از اعتبارات کارگزاری ها و منابع آنها استفاده می کنند و بدهکاری قابل توجهی دارند. نسبت اعتبار اخذ شده اشخاص به میزان 55 درصد از دارایی سهام آنها است. لذا با یک حساب سرانگشتی میتوان دریافت که بیش از 30 هزار میلیارد تومان، حجم مطالبات کارگزاری ها از مشتریانشان است. حال نیمی از این مبلغ هنگفت، باید در پایان اسفند ماه نقد و تسویه شود. از طرفی در کشوری چون ایران بسیاری از پرداخت ها و عیدی کارمندان و مخارج شرکتها و حتی اشخاص حقیقی،در پایان سال صورت می گیرد. لذا از نیمه دوم اسفند ماه به بعد، شاهد یک رویداد مهم و متفاوت در این رابطه در بازارهای مالی و کالایی کشور هستیم و فشار فروش( چه کالا و چه دارایی های سرمایه ای نظیر اوراق سهام) بسیار بالا است. این امر که برتری نسبی عرضه نسبت به تقاضا در دو هفته پایانی سال را موجب میشود،نتایج تلخی( هر چند مقطعی) چون افت شدید قیمتها در این ایام را بهمراه دارد. حاصل آنکه، بهتر است در این ایام از هر گونه خرید و سرمایه گذاری در بازار( در اینجا بازار سهام) فاصله گیریم و اشتیاق خرید را در خود کور سازیم و فقط نظاره گر افت قیمتها باشیم. حال پرسش اساسی این است که آیا این شرایط فوق العاده و مقطعی، سود و نفعی برای ما دارد؟ پاسخ این است که بلی قطعأ. کافیست که پیش از فرا رسیدن این ایام( دو هفته آخر سال) یا سهام خود را بفروشید و کاملا نقد باشید و یا حداقل اینکه، صرفأ تماشاچی باشید و در کمین بنشینید. آنگه در دو روز پایانی سال( یعنی 28 و 28 اسفند ماه هر سال) با تمام نیرو و منابع نقد و اعتبار خویش، اقدام به خرید کنید و واهمه ای از خرید و سرمایه گذاری جدید نداشته باشید. بدین ترتیب، حداکثر استفاده و بهره را از شرایط و وضعیت موجود خواهید برد و مغلوب شرایط فوق العاده برشمرده، نخواهید بود.

در این میان، برخی از مشاورنماها و سایت های پولی و مفتی و کانالهای تلگرامی و غیر تلگرامی، دائمأ در گوش شما می خوانند که زود باشید و تا دیر نشده ... سهم فلان و بهمان شرکت (البته سهام مورد نظر و تأیید آنها) را بخرید و فرصت طلایی فعلی را از دست ندهید. اینها بیشتر کاسبان شب عید و سالوسان سفته بازی هستند که دلشان برای شما نسوخته است و خود می دانند که در بازار چه می گذرد، ولی اصرار و ابرام دارند که پیرو و تابع خط فکری آنها باشید و خارج از دایره محدود فکری آنها حرکت نکنید.

خوشبختانه طی 6 اخیر و با خروج تدریجی افراد آماتور و نیمه حرفه ای از بازار،بورس تهران رو به شفافیت و سالم گرایی گزارده و دانش و سطح هوشیاری فعالان بازار در حال ارتقا و بهبود است. بنحوی که طیف کثیری از فعالان فعلی بازار، افرادی هوشیار و خردمند هستند و به راحتی فریب افراد و مشاورنماهای سودجو و فرصت طلب را نمی خورند و راه را از چاه باز می شناسند. نگارنده به منظور حساسیت های زیادی که این امر متوجه طیف مشاوران و تحلیلگران بازار ساخته است، از توصیه به خرید و سرمایه گذاری در هر سهمی اجتناب می نمایم و حق انتخاب( در خرید یا فروش هر سهمی) شما عزیزان و مشتریان و یا مخاطبان خود را محترم میشمارم. هر چند که بیش از دهها هزار مخاطب و خواننده داریم و رتبه پنجم پربازدید ترین کارگزاری در کشور را به مأخذ الکسا احراز نموده ایم. برای این امر می توانید آدرس اینترنتی ما(www.oibourse.com) یا هر کارگزاری دیگر را در سایت الکسا(www.alexa.com) قرار دهید و رتبه و رنکینگ کشوری و جهانی هر یک از کارگزاری مورد نظر را پیدا کنید.همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در حال حاضر رنکینگ کارگزاری اردیبهشت ایرانیان در کشور 5179 بوده و رتبه پنجم برترین کارگزاری در ایران را کسب نموده ایم. بدون شک این توفیق مهم را مدیون توجه،بازدید و نیک اندیشی شما عزیزان می دانیم و بر آن افتخار می کنیم.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #مبین، #وبملت، #وغدیر و #جم با رشد حدود 180 واحدی مواجه شد. افت قیمت ها در بازارهای جهانی، نیاز به نقدینگی بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان سال، نزدیکی به اتمام سال مالی بیش از نیمی از کارگزاری ها و لزوم تسویه بدهکاران اعتباری شان،  ادامه معاملات فرسایشی در گروه های بزرگ بازار را به دنبال داشت و فقط رشد تک نمادها، افزیش جزیی شاخص کل را در معاملات روز جاری در پی داشت.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: مبین 61 واحد مثبت/ وبملت 58 واحد مثبت/ فملی 50 واحد منفی/ وتجارت 48 واحد منفی/ وغدیر 45 واحد مثبت/ وبصادر 43 واحد منفی/ جم 42 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات: خپارس 221.5 میلیون سهم/ وتجارت 128.1 میلیون سهم/ ذوب 102.6 میلیون سهم/

وبملت 82.5 میلیون سهم/ شپلی 56.9 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- خط ۵ ایرالکو که از تابستان ۹۷ جهت باز سازی از مدار تولید خارج شده بود با همت و تلاش متخصصین شرکت بزرگ آلومینیوم ایران به مدار تولید بازگشت و در حال راه اندازی است ، با تلاش پرسنل زحمتکش ایرالکو از هفته گذشته چند دیگ این خط به مدار تولید وارد شده و طبق برنامه سایر دیگها نیز در حال ورود به مدار هستند با تکمیل بارگیری این خط ظرفیت تولید ایرالکو ۱۵۰۰۰ تن افزایش خواهد یافت  این خطوط دارای سیستم کنترل آلودگی و کمترین باز نشر مواد فرار را دارد و توسط سیستم تغذیه نقطه‌ای آلومینا ( point feeding ) انجام می‌گیرد و نسبت به سیستم قبلی پرت پودر آلومینا به حداقل می‌رسد. همچنین در این سیستم با تغییرات در طراحی سلول حدود ۱۵ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می شود .

2-برزیل با تولید سالانه ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن ، دومین تولیدکننده بزرگ جهان است و نکته جالب اینکه بیش از ۶۰ درصد سنگ آهن صادراتی این کشور از معدن میناس که در ژانویه دچار حادثه شد تأمین می گردید . بعد از حادثه رخ داده برای شرکت واله  ، اینک برآورد شده که عرضه سنگ آهن این کشور می تواند به سالانه ۹۰ میلیون تن کاهش یابد . این در حالی است که بعد از این حادثه ، شرکت واله ظرفیتهائی از دیگر معادن خود را جایگزین کاهش تولید نمود و دیگر شرکت های برزیلی هم اطمینان دادند همه تلاش خود برای جبران کسری عرضه را بکار گیرند . تحلیلگران ابتدا تخمین زدند این حادثه سالانه ۸ میلیون تن از عرضه واله را تحت تأثیر قرار خواهد داد اما بعدتر مشخص شد دیگر سدهای باطله این شرکت هم تحت بررسی کارشناسان دولت قرار دارند که قطعاً میزان کسری عرضه را افزایش خواهد داد . در قطعی ترین حالت ممکن ، سالانه ۴۰ میلیون تن و در برآوردی پراکنده ، ۹۰ میلیون تن از عرضه سنگ آهن شرکت واله کاسته خواهد شد . البته که برنامه هائی برای جبران کسری عرضه در دست است اما مسلماً عرضه سنگ آهن و گندله محدود خواهد شد و هیچ اجتنابی برای آن متصور نیست . برخی تحلیلگران میزان کسری عرضه برای سال جاری میلادی را ۴۳ میلیون تن برآورد کرده اند اما همین چند روز پیش و با درز خبرهائی مبنی بر امکان توقف تولید در دیگر معادن واله ، این برآوردها از میزان کسری عرضه سنگ آهن برزیل در حال گسترش است .پروسه بررسی سدهای باطله واله ۳ تا ۴ سال به طول خواهد انجامید و ناگفته نماند که دیگر شرکت های برزیلی هم در حال مونیتور شدن توسط دولت هستند پس خطر بالا رفتن میزان کاهش عرضه توسط برزیل در حال پر رنگ تر شدن است .

تولید سنگ آهن چین در فاصله ماههای می تا ژوئن افزایش داشته و تأثیر پیشامد فاجعه بار برای واله بر فولادسازان چینی بیشتر در ماههای مارس و آوریل نشان داده خواهد شد . شاید بخشی از کسری عرضه واله توسط معادن داخلی چین تأمین شود اما در رقابت با محموله های موجود در بنادر ، این تولیدات داخلی  باید قیمت های پائین تری داشته باشند . تولید در معادن تانگشان ثابت است و معادن شمال چین و مغولستان هم پتانسیل افزایش تولید را دارند و دولت های محلی این مناطق نیز کسب درآمد مالیاتی بیشتر را بر آلودگی هوا ترجیح می دهند . البته نظارت بر آلایندگی معادن در چین کمی سخت تر از کارخانه های فولاد است زیرا معادن معمولاً در مناطق دوردست تر این کشور قرار دارند .

3- تصفیه خانه جدید آب صنعتی فولاد خوزستان با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ومحمد کشانی مدیرعامل این شرکت افتتاح شد.

4- گفته شده تولید آهن اسفنجی واحدهای گوهر و کوثر تا پایان سال به ۲.۴ میلیون تن می رسد.  مدیر کارخانجات احیاء شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر خبر داده که در واحد کوثر، امسال به عنوان اولین سال راه اندازی، برآورد تولید ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن آهن اسفنجی شده است. برای سال آینده نیز سعی خواهد شد به ظرفیت واحدها بدون پلنت های اکسیژن برسیم و چیزی حدود ۳.۳ میلیون تن تولید داشته باشیم. توسعه آهن و فولاد گل گهر در حال حاضر دو پروژه اصلی در دست اجرا دارد. اولین پروژه، واحد فولادسازی به ظرفیت ۳ میلیون تن بوده که قرارداد آن با شرکت پری متالز منعقد شده است. پروژه دوم تولید نوعی بریکت سرد پوششدار می باشد.

5-مذاکرات بین آمریکا و چین بهتر از انتظارها پیش می رود. چینی ها بسیار نرمش به خرج می دهند. ترامپ در آخرین توئیت گفته بود در مذاکرات این هفته از چین خواهد خواست که تعرفه ها را بر کالاهای آمریکایی بردارد و به این طریق به کشاورزان این کشور نوید روزهای خوب داده بود. حالا گفته می شود چینی ها موافق حذف تعرفه بر علیه کالاهای آمریکایی هستند. این رویکرد مثبت در مذاکرات باعث می شود تا بازارهای جهانی شرایط نسبتا خوبی را سپری کنند. قاعدتا در پایان هفته و تا روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر مذاکرات خواهد بود.

6-شرکت کیسون اعلام  کرده قرارداد  احداث پالایشگاه ميعانات گازی فرزانگان به ظرفیت 40.000 بشکه در روز در عسلویه با مشارکت شرکت کیسون و شرکت ناموران پژوهش و توسعه از ایران و شرکت پارما از کشور آلمان طی 28 ماه منعقد گردیده است. مبلغ این قرارداد 285.156.000 دلار آمريكا می باشد که با نرخ سامانه سنا به ریال تبدیل شده است. سهم شرکت کیسون 56.3% از كل قرارداد به مبلغ 160.530.580 دلار می‌باشد. تاريخ درج شده انعقاد قرارداد فوق مربوط به تاريخ ابلاغ است.

7- در پی انشار شایعاتی دایر بر با پر رنگ شدن شایعه همکاری خپارس با شرکت خودرو ساز روسی، شاهد تشکیل صف خرید نماد مذکور و افزایش تقاضا و مثبت شدن سایر نمادهای گروه خودرویی در بازار امروز بودیم .

 

ارز داران! بزرگ کشور و باقی ماجرا: علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی تهران گفته  دولت بزرگترین صادرکننده و واردکننده است. اکنون بانک مرکزی قوانینی تبیین می‌کند که ذینفع، دولت باشد و بعد هر کسی که از آنها انتقاد می‌کند می‌گوید چون ارز صادراتی را وارد کشور نکرده است، دارد انتقاد می‌کند.

🔹آقایان اگر این دغدغه را دارند چرا لیست افرادی که ارز خود را هنوز برنگردانده‌اند اعلام نمی‌کنند آیا جز این است که در بالای این لیست، شرکت‌های دولتی و یا نهادهای منتسب به آن قرار دادند.

🔹بانک مرکزی در اعلامیه‌های مختلف می‌گوید قیمت واقعی دلار در کانال هشت هزار تومان تا 10 هزار تومان است. این موضع‌گیری‌ها ما را یاد صحاف( سخنگوی دولت عراق) می‌اندازد که آمریکایی‌ها در چند کیلومتری بغداد بودند اما این آقا می‌گفت که هنوز وارد عراق نشده‌اند.

🔹این مشکلات به دلیل وجود شبه پول، پولشویی در حجم بالا در پیش از تحریم‌ها است.

🔹امروز ما سه نرخ مختلف دلار داریم و اگر یک روز تزریق صورت نگیرد بازار به هم می‌ریزد اسم این کار کنترل و مدیریت نیست. همین عوامل باعث شده شائبه‌ای که در دولت قبل مطرح بود مبنی بر اینکه برای جبران کسری‌ها، بازار ارز را دستکاری می‌کنند امروز دوباره مطرح می‌شود.

 

در گروه خودرویی: بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت پرونده شکایت مردم از شرکت های خودروسازی اظهار داشته: این پرونده مدت مدیدی است که در کمیسیون مطرح شده است و قطعا اگر از نظر اقتصادی شرایط عادی در کشور وجود داشت باید تا به حالا جمع بندی و روند رسیدگی به آن به اتمام می رسید و در صحن قرائت می شد و در نهایت به قوه قضائیه ارسال می شد.

وی با اشاره به اینکه هر روز بر میزان پرونده شکایت مردم از شرکت های خودرو سازی افزوده می شود، تصریح کرده: در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با شرکت‌های خودروسازی و وزیر صنایع که ۲۹ آذر ماه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد مصوب شد تا خودرو ۵ درصد زیر قیمت عرضه شود هرچند که این رویه به دلیل افزایش حضور دلالان در بازار خودرو مورد رضایت مجلس نبود و ایده‌ای بود که از طرف شرکت‌های خودروسازی مطرح شد. باتوجه به ایده مطرح شده از سوی شرکت‌های خودروسازی بر ارائه خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار در وضعیت فعلی باید این رویه به ۲۰ درصد زیر قیمت بازار می رسید و خودروسازان باید به تعهدات خود در قبال مردم عمل می کردند که متاسفانه این رویه تا به امروز محقق نشده است. متاسفانه افزایش قیمت خودرو در طی ماه‌های اخیر به خوبی بیانگیر این است که شرکت‌های خودروسازی به تعهدات خود عمل نکردند و این رویه به نظر بنده فارغ از انفعال و سهل‌انگاری، به دلیل ناکارآمدی نهادهای نظارتی صورت گرفته است که شرکت‌های خودروسازی را به حال خود رها کردند. لذا به نظر می‌رسد با بازار امروزی که در حوزه خودرو در کشورمان به وجود آمده است قوه‌قضائیه باید به عنوان مدعی‌العموم وارد عمل شود، چرا که تا به به این لحظه اقدامی از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان وزارت صنعت در راستای تحقق مطالبات مردم صورت نگرفته است. در نتیجه این کمیسیون در راستای رسیدگی به مطالبات مردم در حوزه خودرو طرح یک فوریتی را برای نظارت بر بازار خودرو ارائه داده است ولی به دلیل کم‌کاری کمیسیون صنایع این طرح ۱۱ ماهه است که بین کمیسیون‌ها بدون دلیل مشخصی معطل مانده است. خودروسازان در وضعیت امروز کشور پاسخگوی هیچ نهادی نیستند از این رو ما باید مجلس را وادار کنیم تا قانونی را در جهت مقابله با این رویه تصویب شود.

وی تاکید کرده: بهانه و دلایل شرکت‌های خودروسازی در راستای اینکه دلالان سبب به وجود آمدن بی‌ثباتی در بازار امروز خودرو هستند، به هیچ وجه قابل قبول نیست ،چرا که طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که خودروسازان در وضعیت امروز کشور که تحریم‌ها دوباره برقرار شده است تنها با استفاده از این فضا به دنبال بهانه هستند تا دلالان را مقصران افزایش قیمت خودرو معرفی کنند .

 

در گروه بانکی: چندی است که اغلب سهام گروه بانکی بار دیگر در لاک دفاعی فرو رفته اند و از بازار گرم و رشد ممتد آنها خبری نیست. در این ارتباط، بهزاد خسروی کارشناس یکی از اقتصاد دانان و استاد دانشگاه  گفته: اخیراً دولت با همکاری نیروهای مسلح تصمیم بر ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه گرفته  که این مجموعه حدوداً ۲۴ میلیون سپرده‌گذار با سپرده بیش از ۲۱۵ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود و حدوداً یک میلیون و ۱۳۰ هزار سهامدار کوچک را نیز در خود جای داده‌اند. رقم تسهیلات این بانک‌ها حدودا ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در قالب قرارداد است. مجموع شعب این بانک‌ها شامل ۲۵۰۰ شعبه هستند که با مجموع ۱۲۰۰ شعبه بانک سپه جمعاً به ۳۷۰۰ شعبه خواهند رسید و عملاً به بزرگترین بانک کشور به نام بانک سپه تبدیل خواهند شد و عملا هزار شعبه از بانک ملی را بیشتر در خود جای می‌دهد. ختصمیم نیروهای مسلح و نظامی برای خروج از فعالیت‌های بانکی نشان از خردمندی سیاست‌گذاری درست است و این رویکرد می‌تواند بنگاه‌داری بانک‌ها را به سمت اهداف اصلی بانکداری سوق دهد. متاسفانه در فضای مجازی از یک طرف و برخی تحلیلگران شبکه‌های اخلالگر از طرف دیگر، برای ایجاد شوک روانی و برهم زدن آرامش سپرده‌گذاران و سهامداران شایعاتی راه‌اندازی کرده‌اند که این بانک‌ها را ورشکسته جلوه می‌دهند که این موضوع اساسا صحت ندارد و فاصله بین ورشکستگی و ناترازی و وجود مشکلات ساختاری، بسیار زیاد است. بنابراین نگرانی از بابت ورشکستگی با توجه به ترازنامه بانک‌های مورد اشاره، صرفا ناشی از تبلیغات نادرست است و البته این بدان معنا نیست که هیچ گونه چالشی وجود ندارد اما مشکلات موجود یا تصمیم‌گیری درست مرتفع خواهند شد.

البته چگونگی ادغام بانک‌های نظامی در قالب یک بانک به نام بانک سپه بایستی از نظر کارشناسی به درستی صورت گیرد. نحوه ادغام موضوع جدیدی در نظام بانکداری جهان نیست ولی به نظر می‌رسد چنانچه این ادغام در دو مرحله صورت بگیرد می‌تواند موثرتر باشد. به عبارتی ابتدا بانک‌هایی مورد اشاره در همدیگر ادغام گردیده و از نظر ساختاری و محتوایی مشکلات فی‌مابین آنها مرتفع و سپس در مرحله دوم در قالب یک بانک در بانک سپه ادغام پردند می‌تواند با چالش‌های کمتری مواجه شوند. به عبارتی شاید انتقال بدهی‌های بانک‌های موردنظر به بانک سپه به راحتی صورت پذیرد ولی انتقال دارایی‌ها و ارزش‌گذاری آنها مهم‌ترین چالش خواهد بود که به صورت یک مرحله‌ای فرایند را پیچیده‌تر می‌کند. البته موضوع ادغام بانک‌ها در کشور زمانی می‌تواند موثر باشد که همزمان اصلاح ساختار نظام بانکداری به صورت موازی شکل بگیرد وگرنه الزاماً با ادغام کردن بانک‌ها اصل صورت مسئله همچنان پابرجاست. تا زمانی سبد پرتفوی بانکداری در کشور با ترازنامه‌های بین‌المللی قابل موازنه نباشد ریسک سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در ایران همچنان بالا خواهد بود. نظام بانکداری بایستی از یک طرف ضامن سپرده‌گذار باشد و از طرفی دیگر باید ضامن عملیات وام‌گیرنده باشد و مادامی که نتواند هر دو طرف را محافظت کند دارای اشکالات ساختاری خواهد بود.

 

پیش بینی بازار  یکشنبه 19  اسفند 97 : بیش از نیمی از کارگزاری ها که تعداد شان به بیش از 70 کارگزاری    می رسد( از بین 108 کارگزاری فعال)، سال مالی 29 اسفندی دارند. از طرفی بیش از نیمی از فعالان بازار و سرمایه گذاران( اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) از اعتبارات کارگزاری ها و منابع آنها استفاده می کنند و بدهکاری قابل توجهی دارند. نسبت اعتبار اخذ شده اشخاص به میزان 55 درصد از دارایی سهام آنها است. لذا با یک حساب سرانگشتی میتوان دریافت که بیش از 30 هزار میلیارد تومان، حجم مطالبات کارگزاری ها از مشتریانشان است. حال نیمی از این مبلغ هنگفت، باید در پایان اسفند ماه نقد و تسویه شود. از طرفی در کشوری چون ایران بسیاری از پرداخت ها و عیدی کارمندان و مخارج شرکتها و حتی اشخاص حقیقی،در پایان سال صورت می گیرد. لذا از نیمه دوم اسفند ماه به بعد، شاهد یک رویداد مهم و متفاوت در این رابطه در بازارهای مالی و کالایی کشور هستیم و فشار فروش( چه کالا و چه دارایی های سرمایه ای نظیر اوراق سهام) بسیار بالا است. این امر که برتری نسبی عرضه نسبت به تقاضا در دو هفته پایانی سال را موجب میشود،نتایج تلخی( هر چند مقطعی) چون افت شدید قیمتها در این ایام را بهمراه دارد. حاصل آنکه، بهتر است در این ایام از هر گونه خرید و سرمایه گذاری در بازار( در اینجا بازار سهام) فاصله گیریم و اشتیاق خرید را در خود کور سازیم و فقط نظاره گر افت قیمتها باشیم. حال پرسش اساسی این است که آیا این شرایط فوق العاده و مقطعی، سود و نفعی برای ما دارد؟ پاسخ این است که بلی قطعأ. کافیست که پیش از فرا رسیدن این ایام( دو هفته آخر سال) یا سهام خود را بفروشید و کاملا نقد باشید و یا حداقل اینکه، صرفأ تماشاچی باشید و در کمین بنشینید. آنگه در دو روز پایانی سال( یعنی 28 و 28 اسفند ماه هر سال) با تمام نیرو و منابع نقد و اعتبار خویش، اقدام به خرید کنید و واهمه ای از خرید و سرمایه گذاری جدید نداشته باشید. بدین ترتیب، حداکثر استفاده و بهره را از شرایط و وضعیت موجود خواهید برد و مغلوب شرایط فوق العاده برشمرده، نخواهید بود.

 

حافظ عزیزی نقش

18 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد