گزارش روزانه تالار 97.12.15 و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 365 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.15 و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه: در حالیکه انتظار می رفت سریال افت قیمتها در بورس تا چند روز مانده به شب عید همچنان نزولی و رو به کاهش باشد، ولی خوشبختانه در بازار امروز همچو اتفاقی نیفتاد و شاخص کل حتی مثبت هم بود. برخی از کارشناسان، برگشت دلار به نیمه کانال 13000 هزار تومانی و لمس دوباره سطوح 13500 تومانی هر دلار را یکی از بزرگترین دلایل رشد و رونق مجدد بازار، عنوان کرده اند. این در حالیست که چند روز پیش دکتر همتی رییس بانک مرکزی، به تبعیت از اسلاف پیشین خود که همواره شعار حباب بودن و غیر واقعی بودن نرخ ارزها در بازار را اعلام می کردند،وعده داده بود بزودی بهای دلار در بازار آزاد به محدوده 10 هزار تومانی نزدیک خواهد شد! امری که حیرت قریب به اتفاق مردم و فعالان بازار را برانگیخته بود و کمتر کسی به صحت و اعتبار این ادعاهای غیرکارشناسی شده، باور داشت.

بهرحال بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته توانست از مدار منفی روزهای اخیر تا حدودی فاصله بگیرد. با این حال، کاهش ارزش معاملات همچنان جلب توجه می‌کند. با رسیدن به میانه آخرین ماه سال و فروکش جریان اطلاعات از عملیات بنگاه‌ها بار دیگر مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده مسیر سهام به اخبار و گمانه‌ها منعطف شده است. از دیگر سو به نظر می‌رسد فاز واکنش به خبر تجدید ارزیابی شرکت‌های مشمول ماده 141 نیز به دوران استراحت وارد شده است. می‌توان امیدوار بود که واکنش به افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل سهام جایزه با نگاه تحلیلی دقیق‌تری مورد بررسی قرار گرفته باشد. با این حال، این فرض بیش از حد خوشبینانه به نظر می‌رسد.

از جمله جالب‌توجه‌ترین رفتارهای معاملات امروز تغییر محسوس مسیر قیمتی سهام در گروه بانکی است. این بار صعود قیمت سهم بار دیگر به سود ناشی از تسعیر ارز پیوند خورده و واکنش منفی به افزایش سرمایه بانک‌ها را شاهد هستیم.

هیجان صف‌نشینی در بانک ملت: یکی از اتفاقات جالب توجه در معاملات امروز، تغییر ناگهانی رفتار قیمت در سهام گروه بانکی بود. اکثر نمادهای این گروه در نیمه نخست معاملات امروز ضمن کلنجار با عرضه‌های نسبتا قوی، در محدوده صفر و یا منفی قیمت نوسان داشتند. در بین نمادهای پرمعامله این گروه، سهام بانک ملت با رِنج‌‌های مثبت از محدوده صفرِ تابلو تا صف خرید پیش رفت و به این ترتیب، با سرایت جو مثبت به کل گروه، سایر همگروهی‌ها نیز در مسیری نسبتا مشابه به حرکت درآمدند و ضمن رهیدن از فشار فروش، موقتا تا محدوده مثبت قیمت بالا آمدند و سپس با فروکش هیجان ها، به مسیر قبلی بازگشتند و دچار افت قیمت شدند.

معاملات گروه بانکی بورس تهران مدت‌هاست با خبر تعدیل نرخ ارز برای محاسبه دارایی‌های ارزی، افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی‌‌ها پیوند خورده است. خبر شفاف‌سازی بانک‌ها در مورد نحوه محاسبه دارایی‌های ارزی یکی از موتورهای محرکه سهام مرتبط طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بوده که می‌تواند نقش مقطعی و مثبتی در بهبود ترازنامه بانک‌های با تراز ارزی مثبت به وجود آورد. به همین دلیل، طی این مدت گروهی از سهامداران را به تناوب به دنبال خود کشیده و متقاضی سهام این صنعت کرده است. جذابیت این موضوع در جریان معاملات امروز و تقویت گمانه‌زنی‌ها درباره شفاف‌سازی بانک ملت، پیرامون نحوه تسعیر نرخ ارز، یکی از بهانه‌های ثبت رِنج‌های مثبت و حرکت تا صف خرید در نماد این بانک ارزیابی می‌شود. و اما اخبار مطرح شده پیرامون تراز ارزی بانک ملت نشان از آن دارد که این بانک امکان شناسایی سود قابل توجهی از محل تسعیر ارز خواهد داشت و از این لحاظ بر سایر نمادهای هم‌گروه برتری دارد. با این حال باید در نظر داشت در صورتی که مطابق ماه‌های اخیر انتشار اخبار رسمی در این رابطه به تعویق افتد، باید در انتظار موج منفی دیگری در تغییرات قیمتی سهم بود.

از طرفی، دیروز مجوز افزایش 203 درصدی سرمایه بانک صادرات از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها روی کدال قرار گرفت. امروز هم بانک تجارت خبر از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص پیشنهاد افزایش 460 درصدی سرمایه از سوی هیئت مدیره را منتشر کرد. اما بازار به موضوع افزایش سرمایه این دو بانک واکنش منفی نشان داد و قیمت سهم در این دو نماد تحت فشار عرضه ها، عقب نشست.

به نظر می‌رسد تب تورم دارایی‌ها مثل ماه گذشته توان تحریک بازار را ندارد و یا به بیان دیگر در موج قبلی افزایش سرمایه پیشخور شده است. از این روست که شاهد عدم واکنش هیجانی بازار به صدور مجوزها و تصمیمات نهایی در این زمینه هستیم. با وجود این، همچنان این احتمال وجود دارد که فعالان بورسی این صنعت با برساختن روایت‌های جذاب از تورم دارایی بانک‌های زیان‌ده، در هیجان خرید بورس‌بازان بدمند و موج تازه‌ای از رشد را در این دسته از سهام شکل بخشند و بنابراین باید در انتظار تحرکات دوباره در این گروه بود که ممکن است این هیجان‌ها در پی بازگشایی سهام بعد از برگزاری مجامع دوباره شدت گیرند.

رصد دیگر گروه‌های بازار: مطابق با چند روز اخیر سهام گروه زراعت و دامپروی مورد توجه فعالان بازار است. انتظار برای رشد قیمت محصولات عمده دلیل توجه به نمادهای این گروه است. شاخص این گروه در معاملات امروز رشد 5.5 درصدی را تجربه کرد. در این جلسه «زمگسا» با رشد 8 درصدی قیمت پایانی پیشتاز نمادهای هم‌گروه بود. این نماد بعد از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده برای انتخاب اعضای هیئت مدیره امروز مجددا به مدار معاملات بازگشت. نمادهای قند و شکری نیز طی معاملات دو جلسه اخیر تب و تاب قبلی را به نمایش نگذاشته‌اند. رشد قیمت شکر در بازار آزاد  نیز عمده‌ترین دلیلی بود که برای صعود قیمت سهام این گروه مطرح می‌شد. با این حال، همچنان خبری از افزایش نرخ مصوب در این گروه نیست. اصلاح نرخ فروش شکر در گزارش ماهانه قند اصفهان نیز نکته دیگری است که نشان می‌دهد همچنان نمی‌توان تغییر قیمت شرکت در بازار آزاد را دلیلی برای رشد سودآوری شرکت‌های این گروه در کوتاه مدت دانست.

حاصل آنکه، برآیند تغییرات قیمت در گروه‌های بزرگتر بازار چندان سمت و سوی خاصی نداشت و به نسبت با رخوت همراه بود.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #وبملت، #شبندر، #فملی و #رمپنا .. .  با رشد حدودأ 258 واحدی مواجه شد. رشد مجدد قیمت ارز در بازار آزاد، در کنار تقویت شایعات پیرامون شفافسازی وضعیت ارزی در نماد #وبملت و تعدیل مثبت انتظاری در برخی از نمادهای فلزی و معدنی -  رشد جزیی شاخص را پس از افت روز گذشته رقم زد.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 160 واحد منفی/ وبملت 138 واحد مثبت/ شبندر 67 واحد مثبت/ فملی 59 واحد مثبت/ کگل 51 واحد مثبت/ رمپنا 51 واحد مثبت/ وتجارت 46 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات: وتجارت 215.4 میلیون سهم/ وتجارت 117.4 میلیون سهم/ ذوب 95.8 میلیون سهم/

شپلی 76.8 میلیون سهم/ وبصادر 64.6 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- رئیس کل بیمه مرکزی ایران از تلاش برای ورود اوراق ریسک بیمه در بازار سرمایه خبر داده و گفته: بیمه مرکزی به دنبال مصوبه دولت و مجلس بر اساس پیشنهاد ارائه شده خود است تا پس از آن بتوان اوراق ریسک بیمه در بازار سرمایه منتشر و عرضه شود. غلامرضا سلیمانی امیری پیرامون آخرین اقدام‌ها برای تغییر صورت‌های مالی و ذخایر خسارت شرکت‌های بیمه تجاری گفته: در سال جدید صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه‌ای بر اساس اساسنامه جدید تیپ بیمه مرکزی و سازمان بورس ارائه می‌شود و انتظار می‌رود با افزایش سرمایه‌ای که این شرکت‌ها انجام می‌دهند، وضعیت بهتری در بورس رقم زده شود.

2-عراقچی گفته هنوز نمی‌دانیم اینستکس چطور کار می‌کند! اروپایی‌ها خیلی دیر این مکانیزم را ارائه کردند و خواست ما از آن‌ها این است که جدی‌تر در این عرصه وارد شوند. ما  ابتکارات متعددی را با کشورهای عضو برجام در حال پیگیری هستیم.

3-بر اساس تصمیم دولت چین مالیات بر ارزش افزوده VAT کاهش می یابد. این کاهش 3 درصدی باعث خواهد شد که مالیات بر ارزش افزوده از رقم 16 درصد فعلی به 13 درصد کاهش یابد. این بزرگترین کاهش تاریخی در عدد VAT در بین کشورهای جهان است دولت چین این اقدام را جهت تسریع در رشد اقتصادی و کاهش قیمت تمام شده کلیه اجناس و تولیدات انجام می دهد. این اقدام چین باعث کاهش درآمد 90 میلیارد دلاری دولت خواهد شد. مالیات بر ارزش افزوده برای اولین بار توسط Dr. Wilhelm von Siemens قبل از جنگ جهانی اول در سال 1908 میلادی پیشنهاد شد ولی اجرای آن عملا به علت جنگ های جهانی اول و دوم به تعویق افتاد تا نهایتا در سال 1954 بطور مشترک توسط دولت های وقت آلمان و فرانسه بطور همزمان اجرا شد.

4- نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با تقدیر از گزارش جدید این آژانس در تایید پایبندی ایران به برجام، با تکرار اتهام‌های نخ نما پیرامون فعالیت های منطقه ایران گفته: همانطور که رئیس جمهوری ترامپ مشخص کرده، ما به دنبال توافق جامع‌تر با این کشور هستیم. دیروز البته سفارت انگلیس در تهران از ملاقات هیاتی به ریاست راب مکر؛ سفیر انگلیس با مقام‌های بانک مرکزی ایران درباره سازوکارمالی اروپا خبر داد. سفارت انگلیس در تهران با انتشار پیامی در توییتر افزود: در این دیدار علاوه بر سازوکار مالی اروپا، درباره حمایت انگلیس از تجارت در ایران رایزنی شده است.

5-دو غول نفتی شورون و آکسون موبیل دیروز اعلام کردند که هر کدام قصد دارند تولید نفت شیل خود را در میدان نفتی پرمیان به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند. در صورت وقوع این پیش‌بینی این دو شرکت که بزرگترین کمپانی نفتی در آمریکا محسوب می‌شوند، در 5 سال آینده بر میدان نفتی پرمیان واقع در دو ایالت تگزاس و نیومکزیکو تسلط خواهند یافت.

6-موسسه نفت آمریکا «API» در گزارش دیشب خود اعلام کرده که موجودی‌های تجاری نفت این کشور طی هفته گذشته، بسیار بیشتر از پیش‌بینی رشد 1.2 میلیون بشکه‌ای به اندازه 7.3 میلیون بشکه افزایش یافته و به سطح 451.5 میلیون بشکه رسیده است. به سطح ذخایر انبار نفت آمریکا در محل تحویل کوشینگ اوکلاهاما نیز به میزان 1.1 میلیون اضافه شده است. این تولید اضافه می‌تواند اثر برنامه کاهش تولید کارتل نفتی اوپک را خنثی کند. اوپک به همراه کشورهای همکار خود (ملقب به اوپک پلاس) در سال جاری میلادی برنامه کاهش 1.2 میلیون بشکه نفت را اجرا کرده‌اند. کشورهای عضو اوپک که سهم 800 هزار بشکه‌ای از این کاهش داشته‌اند حتی پا را فراتر گذاشته و تقلیل تولید خود را به 1.5 میلیون بشکه در روز رسانده‌اند. به گزارش رویترز اوپک احتمالا  جلسه تصمیم‌گیری خود در خصوص تمدید کاهش تولید را به موعد نزدیک‌تری بیاندازد. پیش از این قرار بود ماه آوریل در خصوص ادامه طرح کاهشی اوپک تصمیم‌گیری شود، اما به نظر می‌رسد این تصمیم‌گیری مهم به جلسه ماه ژوئن منتقل شود. عصر امروز داده‌های رسمی اداره انرژی آمریکا «EIA» در خصوص ذخایر تجاری نفت این کشور منتشر می‌شود و در صورت تطابق با آمار ارئه شده توسط «API» بهای طلای سیاه تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

 

در گروه بانکی: در پی انتشار شایعات یا اخبار درز شده غیر رسمی دایر بر شناسایی قریب الوقوع سود ناشی از تسعیر منابع ارزی در بانک ملت، شاهد هجوم و ازدحام سهامداران و خریداران در این نماد بزرگ بانکی بودیم.

فارغ از اثرات بنیادی که سود حاصل از تسعیر ارز بر بانک‌ها دارد، قبلا بارها و بارها به این موضوع اشاره کرده بودیم. لذا احتمال داغ شدن و در ادامه، تصمیم‌گیری نهایی بانک مرکزی در قبال این سود با نزدیک شدن به پایان سال پررنگ‌تر می‌شود. همین موضوع بهانه‌ای خواهد بود تا به پشتوانه آن تقاضا برای سهام بانکی به خصوص «وبملت» افزایش یابد. در معاملات امروز نیز جهش قیمتی سهام بانک ملت از مدار منفی به سقف قیمتی روزانه را شاهد بودیم. تا تعیین تکلیف کامل این موضوع از سوی مقام ناظر پولی، بهانه برای داغ کردن قیمت سهام وجود دارد و همین موضوع می‌تواند نقدینگی از سایر گروه‌ها را به سمت خود بکشد. با این حال نکته‌ای که وجود دارد عدم استقبال آن‌چنانی در موج تقاضای سهام بانکی از دیگر نمادها (به غیر از «وبملت») است. همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است، سهام بانک تجارت از ابتدای مهر تا اوایل بهمن یکه‌تاز بورس تهران و همچنین گروه بانکی بود. به این ترتیب در حالی‌که «وتجارت» از ابتدای پاییز تا 7 بهمن 86 درصد بازدهی را به ثبت رساند این در حالی بود که ملت بازدهی 40 درصدی را ثبت کرد. در ادامه مسیر بازدهی این شرکت تا حدودی یکسان بود. طی روزهای اخیر بار دیگر تقاضا برای سهام بانکی افزایش یافته است و در این میان بانک ملت توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. علت چرخش نگاه‌ها از سمت بانک تجارت به سمت ملت را می‌توان نشانه‌ها از پایان بازی رشد قیمتی سهام به واسطه افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها  دانست که از رفتار روزهای اخیر بازار می‌توان نتیجه گرفت. البته این نتیجه‌گیری نیازمند رصد معاملات بورس است. در شرایطی که بار دیگر مطابق با الگوی زیر، نقدینگی به سمت سهام بانکی حرکت کرده است، بهانه رشد قیمتی بانک ملت (شایعات از تسعیر ارز) از خبر افزایش سرمایه تجدید ارزیابی بانک تجارت (تا ابتدای بهمن شایعات به رشد قیمتی سهم کمک کرد و با انتشار اخبار رسمی سهم مسیر نزولی را در پیش گرفت) قدرت بیشتری را برای جذب نقدینگی نشان می‌دهد. به این ترتیب در حالی‌که سهام بانک تجارت در منفی 2 درصد معامله می‌شود، سهام بانک ملت در سقف قیمتی روزانه صف نزدیک به 100 میلیونی را دارا است.
معمایی به نام  ادغام بانکهای نظامی در بانک سپه: احمد حاتمی یزد، مدیر عامل اسبق بانک تجارت گفته  اطلاعات شفاهی و گزارش‌های غیررسمی نشان‌می‌دهد مجموع کسری منابع بانک‌ها و مؤسسه اعتباری که بناست در بانک سپه ادغام شوند رقمی در حدود 70 هزار میلیارد تومان است؛ رقمی که اگر درست باشد باید قبل از هر اقدامی برای ادغام، راهکاری برای مدیریت آثار این کسری در ترازنامه بانک سپه، کل شبکه بانکی و اقتصاد کشور اندیشید. وی با بیان اینکه خیلی موافق دولتی شدن بانک‌ها نیستم، گفته: زمانی در کشور تصمیم بر این شد که بانک‌های دولتی خصوصی شوند و بانک‌های صادرات، تجارت و ملت در همین راستا بخشی از سهام خود را به بخش خصوصی دادند. بخشی در بورس به فروش رفت و بخشی را به سهام عدالت اختصاص دادند بنابراین دولتی کردن بانک‌ها عکس این تصمیم است و باید وزارت اقتصاد و دارایی مسیر خود را مشخص کنند.

وی افزوده: بخش نظامی به اشتباه در سال‌های گذشته وارد حرفه‌ای شدند که سر رشته‌ای از آن نداشتند؛ چندین بانک تأسیس کردند و وجوهی را به تسهیلات گیرندگان دادند و این تسهیلات به صورت مطالبات معوق در صورت‌های مالی آن ها ظاهر شد. متاسفانه رقمی از مسوولین بانکی شنیده می‌شود که حاکی از حداقل 70 هزار میلیارد تومان کسری منابع این پنج بانک نظامی است. رقمی که اگر درست باشد، باید قبل از هر اقدامی برای ادغام، راهکاری برای مدیریت آثار این کسری در ترازنامه بانک سپه، کل شبکه بانکی و اقتصاد کشور اندیشید. البته ادغام با لحاظ این رقم کسری برای بانک‌های مورد نظر خوب است. اگر دقت کنیم هر یک از این بانک‌ها دارای شعبه‌های متعددی هستند و ادغام سبب کاهش شعب آن‌ها خواهد شد و میزان اندکی از کسری منابع توسط مبالغ حاصل از فروش این شعب کم می‌شود. با این وجود قطعاً این ادغام می‌تواند به نفع بانک بزرگی چون سپه نباشد چراکه این بانک‌ها دارای کسری منابع هنگفتی بوده و دارای مشکلات کفایت سرمایه و مطالبات معوق هستند و بانک سپه را تقویت نخواهند کرد. اگر مسئولان ارشد نظام بانکی و اقتصادی کشور تدابیر درستی نیندیشیده باشند، این ادغام باعث میشود بانک سپه درگیر مشکلاتی از جمله مشکلات پرسنلی و فروش شعب مازاد و یکسان سازی روش‌های خدمت رسانی شود. با توجه به اینکه هر بانک سیستم نرم افزاری، دسته چک، سیستم اعطای اعتبار و گشایش ال سی خاص خود دارد، روش‌ها و سازماندهی بانک باید از ابتدا ریخته شود که کار بسیار سخت و دقیقی است. وی معتقد است: اگر بانک‌های پرقدرت یا حداقل دارای وضعیت نسبتاً مناسب با یکدیگر ادغام شوند، مفید خواهد بود چرا که ادغام باید بتواند به اصلاح ساختاری بانک‌ها کمک کرده و هزینه‌ها را کاهش دهد. ادغام بانک‌های ضعیف با کسری منابع فقط مشکلات را افزایش می‌دهد. به گفته این کارشناس بانکی، بازتاب ادغام بانکی در کل اقتصاد بستگی به این دارد که رقم کسری منابع را چه کسی پرداخت خواهدکرد. اگر این مبلغ به گردن دولت بیفتد بعید است بتواند این هزینه را متحمل شود؛ چراکه دولت علاوه بر کسری بودجه، بدهی کلانی به بانک‌ها دارد و بنابراین دولت از محل گمرک، مالیات و... قادر به تأمین این کسری نخواهد بود. محل دیگر تأمین کسری منابع مانند آنچه در بحث مؤسسات غیر مجاز اتفاق افتاد، بانک مرکزی است که در صورت اتخاذ دوباره‌ این تصمیم شاهد افزایش نقدینگی خواهیم بود و نه تنها نقدینگی کل بلکه پول پر قدرت افزایش خواهد یافت. چرا که بانک‌ها 80 درصد وجوه را وام داده و با ضریب فزاینده (ضریب افزایش نقدینگی)، حجم نقدینگی رشدی حدوداً شش برابری خواهد کرد وآثار مخربی بر وضعیت تورمی خواهدداشت.

شاید اگر ادغام در یک بانک غیردولتی و وابسته به نهادهای عمومی مانند بانک سینا که وابسته به بنیاد مستضعفان است اتفاق می‌افتاد و هزینه کسری، از محل املاک مصادره شده توسط بنیاد مستضعفان مرتفع می‌شد، موضوع ادغام مفید بود. چراکه کسری موجود با نرخ دلار فعلی حدوداً 6 تا 7 میلیارد دلار است و اندکی از سرمایه بنیاد مستضعفان می‌توانست صرف افزایش سرمایه بانک‌ها شود و بدون تورم و تحمیل هزینه به بودجه دولت، ادغام صورت گیرد. وی با اشاره به تجربه ادغام در دهه‌ شصت گفته: تجربه ادغام را شخصاً در بانک تجارت دارم. در آن زمان دوازده بانک خصوصی پیش از انقلاب را که دولتی شده بودند در هم ادغام کردیم و حجم کار کارشناسی بسیار بالا و دقیقی را در سطوح مختلف انجام دادیم. اختلاف حقوق پرسنل، سطح تحصیلات، ارتباط بانک‌ها با بانک‌های دیگر مواردی است که با آن مواجه بودیم و بانک سپه نیز باید این موارد را مدیریت کند. البته تعداد نیروهای متخصص به سبب تأسیس بانک‌های دهه شصت توسط اتباع خارجی بسیار کمک کننده بود. آن ها دانش و تجربه را به پرسنل داخلی منتقل کرده بودند و سبب تسهیل روند ادغام شدند اما در شرایط کنونی روند ادغام کار بسیار سختی است. باید توجه داشت بانکداری از خارج به ایران آمده و بانک‌های خارجی در بحث بانکداری بسیار پیشرفت کرده‌اند. اما بانک‌های ما به جز بخش فناوری و اطلاعاتشان از دنیا عقب مانده‌اند. برای مثال، ضوابط کمیته بال رعایت نشده است. در حوزه کفایت سرمایه، کاهش ریسک اعتبارات، کنترل ریسک و رعایت مقررات، متاسفانه بانک‌ها مقررات را رعایت نکرده اند.

 

پیش بینی بازار  شنبه 18  اسفند 97 : با آنکه یکی از عوامل منفی موثر بر بازار که همانا کاهش نرخ ارز بود، از میان برداشته شده و بر خلاف اظهارات رییس بانک مرکزی، قیمت ارزها در بازار پایین آمدنی نیست ولی

 نزدیکی به ایام عید و نیاز مبرم به نقدینگی توسط خیلی از شرکتها و اشخاص حقیقی، فشار فروش و تشدید عرضه ها را سبب شده و شاهد برتری نسبی طرف عرضه نسبت به تقاضا هستیم. امری که مانع از رشد بازار و مسیر صعودی آن شده و همه چیز را فعلا در محاق فرو برده است. متاسفانه طبق روال هر ساله، این معضل و پریشانی و سردرگمی سهامداران در  روزهای واپسین از سال تکرار میشود و سطح عمومی قیمتها به میزان قابل توجهی با افت و کاهش مواجه میشود. لذا انتظار داریم سریال افت قیمتها از این ناحیه تا دو روز کاری مانده به عید نوروز ادامه یابد امری که میتواند کاهش 10 تا 20 درصدی سطح عمومی قیمتها را موجب شود. لذا از سوی کارشناسان حرفه ای بازار توصیه شده تا اطلاع ثانوی اقدام به خرید سهم نکنید و بجای آن از اوراق رنگارنگ بدهی ( اوراق خزانه و اشادها) تغذیه شوید.


حافظ عزیزی نقش

15 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد