گزارش روزانه تالار 97.12.13 و پیش بینی بازار سه شن...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 358 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.12.13 و پیش بینی بازار سه شنبه

گزارش روزانه: همانطور که انتظار می رفت، با نزدیکی به ایام عید و نیاز مبرم به نقدینگی خیلی از شرکتها و اشخاص حقیقی، شاهد افزایش فشار فروش در بازار و در نتیجه افت موقت سطح عمومی قیمتها هستیم. امری که مطابق روال هر ساله، در ایام نزدیک به شب عید اتفاق می افتد و پریشانی بازار و فعالان آن در این روزهای واپسین از سال را موجب میشود. لذا انتظار داریم سریال افت قیمتها از این ناحیه تا سه روز کاری مانده به عید نوروز ادامه یابد امری که میتواند کاهش حداقل 15 درصدی سطح عمومی قیمتها را موجب شود.

لذا توصیه می کنیم تا 26 اسفند ماه جاری به هیچ وجه اقدام به خرید سهم نکنید و بجای آن از اوراق رنگارنگ بدهی ( اوراق خزانه و اشادها) تغذیه شوید. سپس در 3 روز مانده به عید، اوراق خزانه خود را در بالاترین قیمتها فروخته و به برگه های سهام ارزان شده، تبدیل کنید.

بدون شک با این شگرد و سیاست، به بازدهی مطلوبی در آخر سالجاری دست خواهید یافت و از این فرصت استثنایی حداکثر استفاده را خواهید برد.

و اما بازار سهام که از هفته گذشته با شوک استعفای ظریف تحت فشار عمومی عرضه قرار گرفته بود، وارد چرخه تکرارشونده‌ای شده که مصادیق آن را طی ماههای اخیر دیده‌ایم. جذب رویدادهای مثبت در بازار، ورود یکباره سرمایه‌های خرد و رشد سریع قیمت‌ها و سپس تلاش و فروش برای حفظ سود و خروج از جریان معاملات و افتادن به دنبال موج‌های موقت نقدینگی و کسب احتمالی سود و یا تقبل زیان. این الگو برای اهالی بورس در ماههای اخیر آشناست. در این الگو به محض کم‌رنگ‌شدن اثر عوامل بنیادی که با کاهش جریان اطلاعات در هفته‌های میانی هر ماه توام است، بخشی از جریان نقدینگی در جست‌وجوی کسب سود از نوسان‌های مقطعی وارد سهم‌های کوچک و چابک برای حرکت‌های تند و شتابنده می‌شود. اتفاقی که طی این هفته و درست پس از عقب‌نشینی شاخص کل از قله زمستانی در حال رخ دادن است، بی‌شباهت به این الگو نیست. سهم های بزرگ در حال نوسان کم‌دامنه مثبت و منفی هستند و بنابراین از سرعت رشد یا افت شاخص کل کاسته‌اند و در نقطه مقابل، سهم‌های کوچک‌تر ضمن جذب حجم کمتری از پول‌های سرگردان و تجربه رشد سریع‌تر، توانسته‌اند بر شتاب حرکت نماگر هم‌وزن بیفزایند.

طبعا سرمایه‌ها برای کسب سود در این فضای کم‌رمق، از گروهی به گروه دیگر کوچ می‌کنند. نشانه‌های این رویداد را در دو صنعت بورسی می‌توان دید که در ماههای اخیر بده‌بستان‌هایی از حیث ورود و خروج نقدینگی داشته‌اند. در معاملات امروز سهام بانکی زیر فشار عرضه و فقدان تقاضای موثر اکثرا در محدوده منفی قیمت معامله می‌شوند. این گروه طی روز گذشته در مدار مثبت معامله می‌شدند اما امروز مسیر معکوسی را در پیش گرفته‌اند. همزمان با اتفاق، نقدینگی به سمت سهام صنعت خودرو حرکت کرد و موج شکننده‌ای از رشد قیمت را به وجود آورد. نکته جالب این که ارزش معاملات این دو گروه تقریبا برابر است و هر دو صنعت پس از مجموعه پتروشیمی‌ها در رتبه‌های بعدی فهرست صنایع از حیث جذب پول قرار دارند.

جولان بی‌وقفه سهام قندی: گروه قندی پربازده‌ترین صنعت بورس از ابتدای اسفند تا معاملات امروز بوده است. شاخص این گروه با احتساب بازده سه درصدی امروز بیش از 20 درصد رشد کرده است. هجوم بورس‌بازان برای خرید سهام و صف‌های طویل خرید در بین نمادهای این گروه را باید در اخبار و گزارش‌های پیرامون رشد قیمت شکر در بازار آزاد جست‌وجو کرد. از اخبار چنین می‌نماید که شرکت‌های تولید کننده شکر از اختلاف قیمت کارخانه با قیمت‌های آزاد سود می‌برند اما به زعم کارشناسان این رویداد منوط به تصمیم نهاد قیمت‌گذار است. از این منظر، اشتیاق متقاضیان و رشد قیمت‌ها در این گروه از تصور سود تحقق‌نیافته است.

حامیان فراموش‌شده شاخص: معاملات چنان کم‌رمق است که برخی از غول‌های کالایی بازار با وجود حمایت عوامل بنیادی خریدوفروش‌های پررونقی را تجربه نمی‌کنند. بازار جهانی هم در حوزه فلزات و هم نفت شروع هفتگی مثبتی داشتند اما سهام وابسته در ارزش پایین معاملات تحرک چندانی نداشتند. معدنی‌ها، پالایشی‌ها و تا حدی پتروشیمی‌ها با عرضه‌های نسبتا قوی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و متوسط قیمت در این گروه‌ها یا منفی یا برآیند تقریبا صفر درصدی داشته است. با وجود این، سهام گروه فلزات با صدرنشینی «فملی» در فهرست نمادهای موثر بر شاخص جو نسبتا مساعدی را تجربه می‌کنند. رکوردشکنی معاملات مس در بورس کالا و ثبت بالاترین قیمت برای کاتد این شرکت در کنار وضعیت کنونی بازار جهانی و بازار ارز را می‌توان از دلایل این اتفاق در بازار امروز دانست. علاوه بر نماد «جم» که به عنوان نماینده گروه پتروشیمی در محاسبه شاخص اثر مثبت به جا گذاشته، فولاد کاوه جنوب با تقاضای قدرتمند به صف حامیان شاخص پیوسته است.

 

  کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت نمادهای #وبملت، #دعبید، #وتجارت و #ومعادن با افت حدود 204 واحدی مواجه شد. عقب نشینی بازار ارز در کنار افت قیمت ها در بازارهای جهانی شدت عرضه ها در دقایق پایانی بازار را افزایش داد.

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 122 واحد مثبت/ وبملت 90 واحد منفی/ کچاد 42 واحد منفی/ وامید 31 واحد منفی/ کاوه 26 واحد مثبت/ جم 26 واحد مثبت/ کگل 25 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات: خپارس 151.5 میلیون سهم/ ذوب 125.5 میلیون سهم/ وتجارت 81.7 میلیون سهم/

وپاسار 59.8 میلیون سهم/ وبصادر 58.3 میلیون سهم

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- شاخص سهام 300 شرکت بزرگ چین CSI300 امروز یک جهش 3%+⏫ دارد و افزایش ارزش خود طی سال 2019 را به 28%+ رسانده است... بورس شانگهای نیز 2.64%+ رشد دارد. محرک بازار امروز، لایحه جدید سرمایه گذاری است که فردا در پارلمان چین مطرح میشود... قرار است بحث مالکیت معنوی (CopyRight) در آن به رسمیت شمرده شده و جریمه هایی برای شرکتهایی که این قانون را نقض میکنند در نظر گرفته شود ... بعلاوه چین با سیاست اجبار به انتقال دانش فنی در هنگام سرمایه گذاری خداحافظی میکند. این موضوع یکی از اصول آمریکا برای توافق تجاری با چین بود که با این چراغ سبر، چشم انداز توافق بازتر میشود.

2- کیوان جعفری طهرانی کارشناس صنعت فولاد و سنگ آهن گفته خبر استعفای مدیرعامل شرکت واله برزیل بسیار شوکه‌کننده بود. هرچند این اتفاق پیش‌بینی می‌شد چرا که چون واله به‌شدت تحت فشار قرار گرفته و ارزش سهام آن هم در حال نزول است. دولت برزیل هم این‌بار حسابی به این شرکت گیر داده است.در کنفرانس هفته پیش سنگ آهن چین ، واله به‌شدت به‌دنبال خرید کنسانتره و گندله از تولیدکنندگان مختلف (مانند هند، بحرین، آفریقای جنوبی، اوکراین و روسیه) به غیر از ایران بود تا با بارهای خود ترکیب کند و به مشتریانش بفروشد. واله با این کار قصد دارد اعتبار خود را در بازار حفظ و به قراردادهایش عمل کند، هرچند که محصول خودش نباشد. متاسفانه به‌دلیل تحریم‌ها واله امکان خرید از ایران را ندارد. لذا پیش‌بینی می‌شود روند فعلی و تغییر و تحول رخ داده در مدیریت واله باعث ادامه افت ارزش سهام این شرکت خواهد شد و روی تحویل محصول این شرکت در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ تاثیر منفی می‌گذارد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد با توجه به احتمال اعلام برنامه‌های دولت چین برای توسعه استان‌های کمتر توسعه یافته شرقی خود در کنگره سالانه حزب کمونیست که به زودی برگزار خواهد شد، بازار سنگ آهن تا حدود زیادی مثبت خواهد شد.

3- کارخانه گندله خرامه با مشارکت ایمیدرو، گل‌گهر و شرکت فرزانگان فارس نیکو احداث خواهد شد و ۴۳ درصد سهام آن متعلق به شرکت گل‌گهر می‌باشد و عقد قرارداد آن نیز از طریق مناقصه بین‌المللی با مشارکت شرکت فکور صنعت و ان اف سی چین انجام شده است. مدت اجرا از زمان قرارداد در بهمن ماه ۹۷ به مدت ۳۶ ماه برآورد شده است.

4-حبیب‌الله کشت‌زر، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته ، مخالفت با افزایش قیمت و چند نرخی کردن بنزین؛ مهترین تصمیمات مجلس برای سال آینده است. بدون شک  مصوبات مجلس در حوزه انرژی برای بودجه سال ۹۸ قابل‌تامل است.  بزرگترین پالایشگاه در خاورمیانه سال آینده در بهبهان به بهره‌برداری می‌رسد

5-با گزارشاتی از این که آمریکا و چین پس از یک سال جنگ تعرفه‌ای، به دستیابی به توافق تجاری نزدیک شده‌اند، سهام آسیایی رشد کردند. و دلار اندکی افت کرده است. سهام اََسترالیایی ۰.۷ درصد رشد کرد، سهام تحت شاخص نیکی ژاپن ۰.۸ درصد به ارزش خود افزودند و سهام شرکت‌های برتر چین ۱ درصد جهش کردند.

در بازار ارز، شاخص دلار از بالاترین رکورد ۱ هفته‌ای ۹۶.۵۵۱ واحد خود، که روز جمعه ثبت کرده بود، پایین آمد و با ۰.۱ درصد افت به ۹۶.۴۱۰ واحد رسید.

6- مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت از انتشار و فروش اوراق دو هزار میلیاردی با سود ۱۹ درصدی خبر داده است. این میتواند بزرگترین تأمین مالی سال در بازار باشد که موافقت اصولی انتشار مرحله دوم اوراق منفعت به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه با سود سالانه ۱۹ درصدی خواهد بود.

 

شروط اروپا برای ادامه همکاری با ایران: چهار کشور اروپایی ضامن برجام در دیدارهایی با نمایندگان ایران سه شرط را برای ادامه همکاری با ایران مطرح کرده‌اند.

1- اول آنکه باید "خطر قوای نظامی تشکیل شده توسط ایران" را که به ادعای این روزنامه با نهادهای قانونی در کشورهای خود رقابت کرده و بسیاری از شهروندان عرب را در لبنان، سوریه، عراق و یمن تهدید می‌کنند، به رسمیت بشناسد.

2- شرط دوم در خصوص برنامه ملی ایران برای تولید موشک‌های بالستیک و توسعه، تولید و به کارگیری این موشک‌ها در کشورهایی که ایران در آنها نیروهای نظامی دارد است و این چهار کشور مذاکره با ایران را منوط به پایان یافتن این سیاست ایران دانستند.

3- شرط سوم نیز موضع ایران در قبال اسرائیل و "دست کشیدن ایران از تهدیدات خود" برای "موجودیت و امنیت" این کشور است.

 

در گروه بانکی: عبدالله رحیم لو رئیس سابق هیات‌مدیره شرکت بیمه میهن و مدیرعامل سابق کارگزاری بانک انصار درخصوص ادغام بانک‌های نظامی گفته: اینکه ایجاد بانک‌های نظامی در نگاه نخست صحیح بوده یا خیر یک بحث است اما اینکه اقتصاد کشور ظرفیت ساختارهای اداری از نوع بانک‌های نظامی را نداشت. ایجاد بانک‌های نظامی از ابتدا روند اشتباهی بوده و آثار سوء آن در اقتصاد دیده شده اما نمی‌توان نسخه‌ای از پیش تعیین شده برای صحیح یا ناصحیح بودن این ادغام‌ها از هم‌اکنون استفاده کرد؛ از سوی دیگر نباید فراموش کرد که بانک سپه، بانکی دولتی است. البته ادغام بانک‌ها، پاک کردن صورت مسئله مشکلات بانکی است که می‌تواند در اقتصاد ما تبعات عمیق‌تری را داشته باشد. متاسفانه در پس این ادغام‌ها، مشکلات ساختاری و عمیق برخی بانک‌های نظامی به صورت سربسته به یک بانک دولتی منتقل می‌شود؛ این اتفاق بر سر موسسات غیرمجاز نیز رخ داده و به صورت سربسته مدیریت شدند. و اما با این ادغام، هزینه‌های منفی بانکی به ساختار بانک سپه سرریز شده و دولت باید آن را پرداخت کند، بنابراین اگر این بانک‌ها اصلا نباشند، اوضاع اقتصاد مساعدتر است زیرا صدمات اقتصادی موجود در کشور، بیشتر از محل حضور بانک‌هایی بوده که عمدتا تحت نظارت و مدیریت دولت و بانک مرکزی نبوده و نیستند. به باور وی هزینه منفی ادغام نباید از سوی مردم پرداخت شود بنابراین اگر هزینه این مشکلات سربسته بماند، در اصل مردم مجبور به پرداخت آن هستند. ادغام در این شرایط سخت، راه‌حل مناسبی بوده زیرا بعضی مواقع مشکلات را با تدبیر حل کردن می‌تواند تبعات اجتماعی کمتری داشته باشد.

در تحولی دیگر، و  پس از اینکه بانک‌ها و بنگاه‌های بورسی و غیربورسی در راستای کاهش تصدی‌گری منطبق با قانون رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی کشور اطلاعیه‌های فروش اموال و دارایی‌های مازاد را در دستور کار قرار می‌دهند، بانک تجارت نیز فروش سهام خود در شرکت‌های توسعه انرژی تجارت آسیا، ایران پوپلین، عمران و مسکن‌سازان استان یزد، پایوند توس و سرمایه‌گذاری و ساختمانی تجارت را در دستور کار قرار دارد که از طریق مزایده به فروش برساند.  موسسه مالی و اعتباری ملل نیز فروش دارایی‌های مازاد (املاک و زمین) خود را در دستور کار قرار داده است. این در حالی است که پیش‌تر 4 بانک همسو با برنامه واگذاری‌های بانک پاسارگاد سیاست فروش دارایی‌ها و اموال مازاد را در روزهای پایانی سال گزارش کرده بودند.

 

نگاهی اجمالی به فولاد مبارکه: فولاد مبارکه از جمله شرکت‌های بورسی است که در سال‌های گذشته با توجه به بهبود وضعیت عملیاتی و رشد سود خالص مسیر صعودی پرشتاب سهام را تجربه کرده است. ارزش بازار کنونی فولاد مبارکه بیش از 41 هزار میلیارد تومان است که نسبت به ابتدای تابستان 96 (ارزش بازار 10 هزار و 500 میلیارد تومانی) تقریبا 4 برابر شده است و چنین رشدی را برای «فولاد» می‌توان کاملا به دنبال حمایت عوامل بنیادی دانست. در چنین شرایطی ادامه رصد ادامه نوسان قیمتی سهام این شرکت جالب توجه است. سهام این شرکت در هفته‌های گذشته و پس از انجام افزایش سرمایه 73 درصدی مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت و بخشی از عقب‌ماندگی سهام این شرکت جبران شد. با این حال همچنان بررسی‌ها نشان می‌دهد که فولاد مبارکه می‌تواند در دسته نمادهای جذاب بازار قرار گیرد. فولاد مبارکه در عملکرد 9 ماهه و بر اساس سرمایه جدید (13 هزار میلیارد تومانی) حدود 54 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است. این شرکت در دو ماه نخست زمستان نیز عملکرد نسبتا دلچسبی را به ثبت رسانده است. بر این اساس در حالی‌که مبلغ فروش پاییز حدود 6341 میلیارد تومان بود، در دو ماه نخست زمستان فروش بیش از 4600 میلیارد تومنی را به ثبت رسانده و به نظر می‌رسد با توجه به بازگشت به رویه معمول تولید پس از پایان تعمیرات اخیر می‌تواند بر مبالغ فروش خود بیافزاید. کارشناسان برای فروش زمستان مبلغ حدود 7300 میلیارد تومانی را برآورد کرده است. این موضوع به رشد سود عملیاتی این شرکت در مقایسه با پاییز منجر می‌شود.

درآمد قابل توجه فولاد مبارکه از سرمایه‌گذاری‌ها در سهام دیگر شرکت‌ها به خصوص سنگ آهنی‌ها نیز جالب توجه است. در این خصوص فولاد مبارکه به صورت مستقیم بیش از 10 درصد گل‌گهر، چادرملو و همچنین بیش از 40 درصد توسعه معادن و فلزات را در اختیار دارد. بر این اساس انتظار سودآوری قابل توجه را از این بخش باید برای فولاد مبارکه متصور بود. برآورد «دنیای بورس» از سودآوری فولاد مبارکه در زمستان 37 تومان به ازای هر سهم است.

برآورد سودآوری سال 98: با توجه به رویه فروش محصولات فولاد مبارکه (قراردادهای سلف با تاریخ تحویل چند ماه) آخرین معاملات این شرکت در عملکرد سال آینده فولاد مبارکه ثبت خواهد شد. بر اساس آمار بورس کالا فولاد مبارکه موفق شده است تاکنون بیش از 334 هزار تن ورق گرم به ارزش بیش از 1500 میلیارد تومان و با میانگین نرخ 4554 تومان را برای تحویل تا پایان اردیبهشت به فروش برساند. این روند احتمالا ادامه پیدا کند.

بررسی‌ها از سودآوری فولاد مبارکه برای سال آینده در حالت محافظه‌کارانه به این موضوع اشاره دارد که احتمالا ساخت سود حدود 80 تومانی به ازای هر سهم کاملا در دسترس است. البته باید توجه داشت که شرط ثبات قیمتی در بازار جهانی از اهمیت بالایی برای به ثمر نشستن تحلیل دارد. همچنین ریسک تحریمی و کاهش حجم صادرات و رکود داخلی کشور نیز باید در مسیر تولید و فروش این شرکت دنبال شود. در محاسبات نرخ دلار برای سال آینده 10 هزار تومان و قیمت هر تن ورق گرم حدود 480 دلار لحاظ شده است. البته در بخش فروش داخلی احتمال اثر رکود و اجبار به فروش در نرخ‌های پایین‌تر نیز در نظر گرفته شده است. میانگین تولید ماهانه ورق گرم برای سال آینده 400 هزار تن و ورق سرد نیز 115 هزار تن در نظر گرفته شده است. فولاد مبارکه در مجمع خود در پایان تیر احتمالا تا 50 درصد از سود خالص خود را میان سهام‌داران تقسیم کند. به این ترتیب سطوح قیمتی فعلی با توجه به انتظار برای سودآوری سال 98 از پتانسیل‌های موجود برای این سهم حکایت دارد.

 

پیش بینی بازار  سه شنبه 14  اسفند 97 : بار دیگر بورس تهران در لاک دفاعی فرو رفته و قیمتها و شاخصها سر به آستانه نزول نهاده اند. این در حالیست که دو هفته بیشتر به پایان سالجاری نمانده است و بورس تهران با بازدهی سالانه بیش از 70 درصدی روبرو بوده است. بدون شک بخش اعظم بازدهی عالی بورس در سالجاری، مربوط به افزایش نرخ ارز در بازار بوده است بطوریکه قیمت هر دلار در سال گذشته و در همچون روزی کمتر از 4500 تومان بوده ولی اینک سطوح 13  هزار و 500 تومانی را تجربه می کند. یعنی درست سه برابر. این در حالیست که میانگین سطح عمومی قیمتها و شاخصها در بازار طی یک سال اخیر، رشد بیش از 70 درصدی نیز نداشته است. گفتنی است بازدهی بازار سکه طلا در مدت مشابه بیش از 250 درصد( 3 و نیم برابر)، بازدهی بازار املاک و مستغلات 100 درصد( نزدیک به دو برابر) و بازدهی بازار خودرو نیز بیش از 100 درصد بوده است.


 

حافظ عزیزی نقش

13 اسفندماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد