تحلیل بنیادی باما-97.12.06
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 1085 تعداد نظرات ارسالی: 0

تحلیل بنیادی باما-97.12.06

تاریخچه  و معرفی شرکت

شرکت باما تولید کننده انواع کنسانتره پرعیار سرب و روی است که این محصولات را عمدتا با استخراج ماده اولیه ازمعادن تحت بهره برداری خود در جنوب غربی اصفهان تولید میکند. همچنین شرکت با در اختیار داشتن 68 درصد ازمالکیت شرکت ذوب روی اصفهان ظرفیت 50 هزار تن تولید شمش روی را نیز در مجموعه خود در اختیار دارد و میتواند به طور پیوسته مراحل تولید را از خاک معدن تا شمش روی طی کند. مهم ترین محصول شرکت اصلی، کنسانتره سولفورروی و سرب است. ظرفیت اسمی شرکت باما حدود 51 هزار تن کنسانتره سرب و روی است که در سال 1395 تولید واقعی آن 55 هزار تن بوده است. بخش عمده بهای تمام شده در شرکت مواد اولیه می باشد، مواد اولیه در شرکت باما عمدتاً دو بخش می باشد که بخش اول آن استخراج مواد اولیه و بهای استخراج معادن شرکت است که توسط پیمانکاران صورت می پذیرد و بخش دوم مربوط به خرید خاک از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی برای تولید کربنات سرب و روی می باشد. بنابراین نکته مثبت شرکت استخراج از معادنی است که متعلق به خود شرکت می باشد. دو شرکت ذوب روی اصفهان و شاهین روی سپاهان، عمده شرکت های تولید کننده روی و از تاثیر گذاران بر شرکت باما هستند.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن ایران، فروش و صادرات محصولات معدنی و کلیه اموری که مستقیم و یا غیرمستقیم با موضوع شرکت ارتباط دارد. همچنین فعالیت اصلی شرکت عبارت است از استخراج و بهره برداری از معادن گوشفیل، کلاه دروازه و تپه سرخ و عملیات اکتشافی در معادن گوشفیل، کلاه دروازه و تپه سرخ و تغلیظ و کانه آرایی مواد معدنی سرب و روی استخراج شده از معادن فوق و صادرات مواد تغلیظ شده به خارج کشور و فروش آن در داخل کشور و همچنین فعالیت در زمینه برنامه ریزی و تجهیز معادن جهت بالا بردن سطح تولید و استخراج.

از جمله استراتژیهای توسعه شرکت میتوان به فرایند اکتشاف، استخراج و فرآوری و افزایش ظرفیت طبق طرحهای مصوب مجمع در این شرکت و شرکتهای تابعه اشاره کرد. همچنین ریسکهای عمده که شرکت را تهدید میکند ریسک نوسان نرخ جهانی فلزات و نرخ فروش ارز ، فروش محصولات در سطح بین المللی و بحث انتقال ارز به داخل میباشد. ازعوامل تأثیر گذار بر این صنعت نیز میتوان به آزادسازی نرخ ارز، افزایش تورم و افزایش هزینه ها، نوسان قیمت روی دربازارهای جهانی اشاره کرد.

 

سرمایه و ترکیب سهامداران شرکت

سرمایه شرکت در حال حاضر 500 میلیارد ریال می باشد. همچنین شرکت در نظر دارد سرمایه خود را به 1500 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات خواهد بود.

 

 

 

روند سود آوری و تقسیم سود

میزان سود خالص و سود تقسیم شده شرکت طی چهار سال به شرح ذیل می باشد:

 

شرح

1396

1395

1394

1393

1392

سود واقعی هر سهم شرکت اصلی - ریال

1,710

1,105

297

254

845

سود نقدی هر سهم -ریال

855

100

75

152

520

سرمایه - میلیون ریال

500

500

500

500

500


تولید و فروش

بخش های مختلف واحد تولید به شرح زیر می باشد:

سنگ شکن: سه واحد سنگ شکن به ظرفیت 6500 تن فید ورودی در روز، خردایش ماده معدنی را انجام می دهند. کانه های استخراج شده از معادن پس از بارگیری و حمل به بونکر سنگ شکن، توسط فیدر وارد سنگ شکن فکی شده و به ابعاد زیر 10 سانتی متر تبدیل می گردد. سپس بر روی سرند ریخته شده و ابعاد کمتر از 15 میلیمتر، از زیر سرند به سیلوی کارخانه هدایت می شوند. ابعاد بزرکتر از 15 میلی متر، از زیر سرند به سیلوی کارخانه هدایت می شوند. ابعاد بزرگتر از 15 میلی متر، روی سرند به سنگ شکن های مخروطی منتقل شده و این فرآیند، تشکیل سیکل بسته ای را می دهد که مواد در این مدار خردایش مناسب را پیدا می کنند.

هوی مدیا: جداسازی و استخراج کانه های پرعیار از کانی ها کم عیار، توسط مدار واسطه سنگین در این واحد انجام م گیرد. کانی های جداسازی شده پس از این مرحله دارای عیار مناسب، جهت فرآیند فلوتاسیون می گردند.

فلوتاسیون: کانی های خرد شده در واحد سنگ شکن پس از انتقال به سیلوی کارخانه توسط نوارهای مربوطه وارد این واحد می شوند این مواد ابتدا توسط آسیاب میله ای خرد شده، سپس به سیکلون جداسازی منتقل می گردد. در سیکلون ها طبق خاصیت گریز از مرکز مواد با ابعاد زیر 75 میکرون از بالای سکلون به کاندیشنر منتقل و ابعاد بزرگتر از 75 میکرون از زیر سیکلون به آسیاب گلوله ای منتقل شده، پس از خردایش ثانویه، مجددا وارد سیکلون های جداسازی می گردند. پس از انتقال مواد به کاندیشنر با اضافه کردن مواد شیمیایی مناسب و طی زمان کافی وارد سلول های رافر، اسکاونجر و کلینر می گردند. محصول این قسمت کنسانتره سرب با عیار 60% می باشد و به حوضچه های کنسانتره انتقال می یابد. باطله مرحله سرب گیری به عنوان خوراک وارد فرآیند روی گیری می شود و بعداز انتقال به کاندیشنرها و سلول های مربوطه محصول کنسانتره روی با عیار 48% به حوض های مربوطه منتقل می گردد. ظرفیت کارخانجات (خط 1و2) 2000 تن و خط 3 معادل 600 تن فید در روز است.

 

تولید و فروش  شرکت

با توجه به جداول ذیل مهمترین محصول تولیدی شرکت از لحاظ مبلغ فروش کنسانتره سولفور روی و سرب می باشد که این دو محصول در حدود 72 درصد مبلغ کل فروش را شامل می شود.مقدار تولید و فروش برای سال 97 برابر با سال قبل در نظر گرفته شده است همچنین قیمت نرخ lme روی معادل 2636 دلار و نرخ دلار معادل 8500 تومان براورد شده است. با در نظر گرفتن این مفروضات کل مبلغ فروش معادل 240 میلیارد تومان براس سال 97 براورد می شود. 

الف)مقدار تولید                                                                                            

                     

                                                                                                                                                                                     

ب) مقدار فروش


ج) مبلغ فروشد) نرخ فروش
سود کارشناسی سال 1397

مفروضات در نظر گرفته شده بدین شکل می باشد

همانطور که در بالا در مورد مفروضات اشاره شد مقدار تولید و فروش شرکت برابر با سال قبل در نظر گرفته شده و نرخ lme روی و سرب به ترتیب برابر با 2636 و 2018 دلار و نرخ دلار معادل 8500 تومان برآورد می گردد که در جدول ذیل مشاهده می شود.

با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده انتظار می رود شرکت با تعدیل مثبت درآمد روبرو بوده و با لحاظ نمودن مفروضات و محاسبات انجام شده، سود انتظاری هر سهم براس سال 97 معادل 1793 ریال پیش بینی می شود.