نگاهی اجمالی به شفادارو-97.11.23
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 947 تعداد نظرات ارسالی: 0

نگاهی اجمالی به شفادارو-97.11.23

نگاهی اجمالی به شفادارو

  مقدمه : این هلدینگ تخصصی دارویی در سال 83 تاسیس و در 25 دی سال 90 در سازمان بورس به ثبت رسید. شرکت مدیریت طرح و توسعه اینده پویا 81 درصد،گروه توسعه ملی 12.9 درصد و سرمایه گذاری توسعه ملی نیز 5.9 درصد سهام ان را دارا هستند. داروسازی اسوه،داروسازی جابر ابن حیان و کیمیدارو - 3 زیرمجموعه بورسی و شرکت های داروسازی دانا ، پخش رازی،دارویی پخش رازی،داروسازی راموفارمین ... جزء غیر بورسی ها محسوب می شوند.همچنین دو شرکت اندیشه شفا طلب و فرایند شیمی حکیم نیز جزء شرکت های مدیریتی این هلدینگ معظم هستند. گفتنی است 100 درصد شرکت از طریق 3 شرکت سهامدار،متعلق به بانک ملی است. شفادارو مالکیت 61 درصدی سهام داروسازی جابر ابن حیان،65.4 درصدی داروسازی اسوه و 54.3 درصدی کیمیدارو، 29 درصدی داروسازی دانا،8 درصدی داروآفرین شفا و ... را در ترکیب پرتفوی بورسی و غیر بورسی خود گنجانده است.

 

    نگاهی به داسوه: این شرکت تحت پوشش دارای بخش های مختلفی است که قدیمی ترین بخش ان تولید انواع ویتامین ها و انواع قرص جوشان را برعهده دارد.همچنین دارای بخش ویژه تولید داروهای ضد سرطان و بیماری های ویژه خوراکی است.بخش جدیدی برای تولید داروهای های تک و بایوتکنولوژی در این شرکت راه اندازی شده که کارهای ساختمانی و استاندارد سازی آن به پایان رسیده و اولین محصول جدید شرکت با کمک یکی از شرکت های خارجی تحت لیسانس به بازار عرضه شده است.

    نگاهی به دجابر: از امتیازات این شرکت بخش تولید اسپری های تنفسی و طرح های توسعه ای برای این بخش است بطوریکه علاوه بر اسپری های گازی،گونه پودری نیز در سالجاری به تولید انبوه رسیده است.داروسازی جابر از گذشته به عنوان سازنده آنتی بیوتیک معروف بوده و درآمد عملیاتی شرکت در سال گذشته بیش از 236 میلیارد تومان بوده است.

    نگاهی به دکیمی:  این شرکت توسط آلمانی ها بنا نهاده شده  دارای دو قسمت: 1- تولید انواع داروها و 2- مواد شیمیایی از جمله چسب و رزین می باشد.مواد اولیه شرکت تا قبل از جنگ تحمیلی بطور مستقیم از آلمان با کشتی های خاصی وارد می شد که بخش شیمیایی بعد از جنگ تعطیل و مجددا پس از سالها راه اندازی شد.به تازگی مذاکراتی که با مجموعه رنگ و رزین در ترکیه صورت گرفته تا تولید مشترک و تحت لیسانس در بخش شیمیایی داشته باشند.این شرکت علاوه بر سایر خطوط دارویی با ظرفیت تولید 3میلیارد در سال، بزرگترین تولید کننده قرص و کپسول کشور است .

    نگاهی به داروسازی دانا: این شرکت بزرگ داروسازی با نماد ددانا در شهر تبریز تاسیس شده که از ابتدا به عنوان ماده اولیه ساز ساخته شده ولی طی سالها  بخش های تهیه محصول نهایی نیز به آن افزوده شده است.با برنامه هایی که برای این شرکت در دست اجرا قرار دارد،دانا به تنهایی به هلدینگ دارویی تبدیل خواهد شد که تاسیس چندین شرکت با مجموعه شرکت های خارجی در برنامه است و قرارداد تولیدمحصولات جدید تحت لیسانس با دو شرکت آلمانی امضا شده که پروانه تولید یک ویال آنتی بیوتک آن تحت لیسانس شرکت دکتر ایورت از وزارت بهداشت ایران اخذ و از اردیبهشت سالجاری به بازار عرضه شده است. این شرکت در بخش محصول نهایی، بزرگترین تولید کننده سافت ژل ساز در ایران و منطقه است و توانایی تولید و تامین 500 تن آموکسی سیلین،آمپی سیلین،سفالکسین و سفکسیم در ایران را دارد.همچنین به واسطه تغییر رویکردی که در بازار درمانی برای آنتی بیوتیک ها در انجام است،دانا سراغ تولید مواد اولیه آ نتی بیوتیکی مورد نیاز بازار است.یکی از بخش های مهمی که در این شرکت راه اندازی شده،تولید شیشه ویال های آنتی بیوتیک است که قبلا از سایر شرکت ها خریداری می شد. دو شرکت جابرابن حیان و دانا مجموعا 80 درصد ویال های تزریقی بیمارستانی را تامین می کنند.تولید پوکه آمپول هم ماه گذشته در این شرکت به بهره برداری رسیده است.

این شرکت ارزنده در 3 سال اخیر با جهش سودآوری خوبی روبرو بوده بطوریکه به رغم افزایش سرمایه 50 درصدی، سود شرکت از 50.2 میلیارد تومان در دوره 9 ماهه سال گذشته به بیش از 85.5 میلیارد تومان ( 1426 ریال به ازای هر سهم) در عملکرد واقعی 9 ماهه سال 97  افزایش پیدا کرده است. ددانا برای سالجاری بیش از  2000 ریال سود خالص به ازای هر سهم پیش بینی کرده که پوشش 9 ماهه آن 71.3 درصد بوده است. شایان ذکر است که صورتهای مالی 9 ماهه ددانا در کدال منعکس گردیده است.


    نگاهی به داروسازی راموفارمین: داروسازی راموفارمین که داروسازی جابرابن حیان مالک 88 درصدی آن محسوب می شود، از لحاظ جغرافیایی در جوار داروسازی جابر قرار دارد و از سال های گذشته به عنوان شربت ساز ،قرص و کپسول ساز بوده که معرفی آن تا دو سال آینده برای تولید داروهای بایو تکنولوژی در دست بررسی است.یکی از خطوط جدید این شرکت ،تولید داروهای خوشبو کننده دهان،انواع ویتامین ها و حتی مسکن ها به شکل استریپ است  تا جذب راحت تری داشته باشد.

    نگاهی به شرکت پخش رازی: یکی از بزرگترین و قویترین مجموعه های توزیع دارو در ایران بوده و دارای سیستم پخش مویرگی است و در رده بندی از لحاظ فروش، در رده دوم کشور قرار دارد . سرمایه این شرکت ارزنده 50 میلیارد تومان و سود هر سهم در سال مالی 96 به رقم 16601 ریال بوده است. صورتهای مالی این شرکت نیز در کدال قابل مشاهده است. این 

شرکت برای سالجاری به ازای هر سهم 20000 ریال سود خالص در نظر گرفته است.