گزارش روزانه تالار 97.11.17 و پیش بینی بازار یکشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 444 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.11.17 و پیش بینی بازار یکشنبه

نمای کلی بازار

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن


قیمت جهانی فلزات، شکر،اوره و سکه:

 

گزارش روزانه و پیش بینی بازار یکشنبه 21  بهمن  ماه 97

گزارش روزانه: آغاز  بازار امروز  با گرایش فعالان بازار و خریدها در گروه های کالامحور و عمدتأ به گروه مس و فولادی و معدنی و فلزی ... متمرکز بود و بیشتر حجم و ارزش معاملات در این گروه متمرکز بود، ولی پس از توقف حرکت رشدی قیمتها در نمادهای مربوطه، و بعد از اینکه قریب به اتفاق فعالان بازار دریافتند که اکثر نمادهای مزبور و گروه کالامحور( نظیر فملی،فولاد،فاسمین و بقیه ) توان رشد قیمتی بیش از این را ندارند، رو به سهام گروه دارایی محور یا بتای منفی( نظیر بانکی ها، قندی ها،دارویی ها،خودرویی ها) آورده و مسیر بازار در نیم ساعت پایانی به کلی تغییر یافت. با توجه به اینکه اکثریت فعالان بازار حتی با فروش سهام مورد نظر خود، اقدام به خروج از بازار نمی کنند لذا شاهد جابجایی و شیفت شدن منابع و نقدینگی فعالان بازار از یک گروه به گروه دیگر به تناوب هستیم( از گروه کالامحور به گروه دارایی محور و بالعکس). لذا چند صباحی است که به درستی یا به غلط، شاهد شیوع عملیات نوسانگیری و سفته بازی افراد( اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) در بازار هستیم و نقدینگی موجود در بازار، مرتبأ بین این دو گروه ( با دو گروه طرز تفکر متفاوت) شیفت پیدا می کند.

رخوت بزرگان؛ توجه به کوچکتر‌ها: شاخص هم‌وزن در جلسه امروز بار دیگر بر مدار صعود قرار گرفته و رشد 169 واحدی را تجربه می‌کرد. با این وجود تغییر جهت‌ها در معاملات امروز جلب توجه می‌کند. در گروه نمادهای سیمانی و خودروسازان خروج از محدوده منفی و رنج‌های مثبت تا نزدیکی سقف قیمتی متعدد است.

بیتابی نقدینگی و عطش برای کسب سودهای کوتاه‌مدت سبب می‌شود تا بار دیگر نمادهای کوچکتر در کانون توجه قرار گیرند. در این میان، موج سازی از کف‌های قیمتی و خروج در محدوده مثبت رویکرد پرتکراری به نظر می‌رسد. نامشخص بودن جهت‌گیری بازار در هفته آینده (و واکنش بازارهای جهانی) سبب می‌شود تا روند‌های قیمتی این گروه‌ها به چشم رویه ادامه‌دار دیده نشود. در این میان کسانی که بازی نوسان‌گیرانه را به درستی تشخیص ندهند، ممکن است در قیمت‌های بالا در سمت تقاضا قرار گیرند و پیش از آن که معاملات هفته آینده برسیم شاهد بازگشت روند قیمتی باشند. امری که در رابطه نمادهای زیادی در معاملات امروز قابل مشاهده است. در روزهای اخیر تکیه بر اخبار مرتبط با روند عملیاتی و سودآوری مجددا بر حاشیه‌های تجدید ارزیابی چربیده است. با این حال تمام این اخبار و توضیحات بیشتر حالت پسینی دارد و بعد از شکل‌گیری روندها مورد تاکید قرار می‌گیرند.

روز متعادل بانکی‌ها: وضعیت نمادهای گروه بانکی امروز نیز متعادل پیگیری شد. تغییرات قیمت پایانی این نمادها اکثرا محدود بود؛ تنها نماد «دی» تغییرات بیش از 3 درصد را در قیمت پایانی به ثبت رساند. افت بیش از 15 درصدی قیمت سهم طی 4 جلسه معاملاتی، رشد حداکثری قیمت این سهم را در جلسه اخیر در پی داشته است. نماد «وبملت» امروز کار خود را با رشد ملموس قیمت سهم آغاز کرد؛ با این حال دامنه رشد آن با نزدیک شدن با ساعات پایانی بازار محدود شد. با این حال این نماد تا انتهای بازار در فهرست نمادهای موثر در رشد شاخص ماندگار شد. شاخص گروه بانک‌ها امروز 0.44 درصد رشد کرد؛ با این حال همچنان خالص تغییر مالکیت امروز این گروه باز هم به سمت حقوقی‌های بازار سنگینی می‌کرد. روند تغییر مالکیت‌های این گروه در روزهای اخیر نشان از آن دارد که انگیزه سهامداران حقیقی برای خروج از این گروه ملایم‌تر شده و نمادهای این گروه فشارهای عرضه کمتری را از این سمت تجربه می‌کنند. تغییر مولفه‌های بنیادی و قیمت‌های جهانی در ابتدای هفته دیگر می‌تواند سمت و سوگیری این نمادها را دادوستدهای جلسه پیش رو تحت تاثیر قرار دهد.

وضعیت دیگر گروه‌های بازار: در معاملات امروز روندهای دو گروه سیمان و خودرو تصویر مناسبی از انگیزه‌های نوسان‌گیرانه به دست می‌دهد. طی این جلسه ابتدا تعداد زیادی از نمادهای گروه سیمان و بعد از نماداهی خودرویی از محدوده‌های منفی تا سقف مجاز روانه صعود کردند. با این حال ماندگاری در سطوح بالای قیمت برای اکثر این نمادها صادق نبود و قبل از پایان جلسه روند عرضه‌ها شدت بیشتری گرفت.

بعد از ناکامی گروه‌های بزرگ بازار در تعیین رویه محسوس، انگیزه کسب سود از این گروه‌ها تقویت شد. در گروه سیمانی «سخزر» و «ستران» پیشتاز این روند قیمتی بودند و البته در حفظ سطوح بالاتر قیمتی موفق‌تر بودند.

در گروه خودروسازان نیز، چرخش قیمتی در نماد «خودرو» توانست سایر نمادهای هم‌گروه را با خود همراه سازد. با این حال افت و خیز قیمت‌ها در معاملات پایانی «خودرو» نیز مشهود بود. نهایتا شاخص گروه سیمان کار خود را با رشد 0.94 درصدی و شاخص گروه خودرو با رشد 1.45 درصدی به پایان برد.

نکته مهمی که باز هم بر آن تاکید می‌شود آن است که تداوم روندها در چنین گروه‌هایی بیش از آن که بسته به واقعیت‌های مربوط به این گروه‌ها باشد از فضای عمومی و روند گروه‌های بزرگتر بازار تاثیر می‌گیرد. به همین منظور برای حضور در معاملات چنین گروه‌هایی آگاهی از زمین بازی برای سهامداران ضروری است.

 

 کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فملی، #وغدیر، #وبملت با رشد حدود 141 واحدی روبرو شد. رشد قیمت های جهانی فلزات اساسی، توجه و تمرکز فعالان بازار به نمادهای گروه کالامحور را در پی داشته است.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: ومعادن 106 واحد منفی/ فملی 81 واحد مثبت/ وغدیر 56 واحد مثبت/ وبملت 40 واحد مثبت/ کگل 34 واحد مثبت/ شتران 27 واحد منفی/ فارس 26 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات امروز: ذوب 217.3 میلیون سهم/ فبیرا 164.6 میلیون سهم/ فاراک  157.1 میلیون سهم

فاهواز 89.9 میلیون سهم/ های وب 86.4 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-  مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به هدفگذاری ۵ ساله برای انجام تعمیرات ادواری و سفری شناورهای ایرانی، گفته  با این اقدام دیگر نیازی نیست تا شناورهای ایرانی برای تعمیرات به داک‌های اماراتی یا چینی بروند.

2-وزیرصنعت و معدن گفته در سالجاری ۹ میلیارد دلار صادرات محصولات معدنی داشتیم وی با اشاره به توسعه صنایع معدنی کشور از صادرات محصولات این بخش به ارزش ۹ میلیارد دلار در ۱۰ ماه اخیر خبر داده است.

3-عراق قبول کرده طلب ۲ میلیارد دلاری ایران را پرداخت کند. مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق در جلسه شب گذشته بین دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران و دکتر علی العلاق رئیس کل بانک مرکزی عراق در بغداد تعیین و جزییات آن به امضا دو  طرف رسید. همچنين براساس توافقات انجام گرفته، بدهی های ناشی از صادرات گاز و برق به عراق براساس دستور پرداخت بانک مرکزی ایران پرداخت یا منتقل می شود و درآمدهای صادرات آتی نیز در همین چارچوب مورد استفاده قرار می گیرد. در این جلسه که بيش از چهار ساعت طول کشید در مورد نحوه انتقال ارز صادرکنندگان خصوصی کشورمان نیز توافقاتی انجام شد که امید می رود با نهایی شدن آن مشکل برگشت درامدهای ارزی صادرکنندگان رفع شود.

4-فولاد در بازارهای جهانی همچنان رو به بالا است .قراضه در ترکیه امروز سه شنبه 5 فوریه 4.2%+⏫ گران تر شده و #بیلت وارداتی امارات نیز 2.2 درصد رشد دارد. عمده فلزات اساسی نیز همچنان صعودی هستند که ناشی از تداوم جو مثبت و امید به بهبود اوضاع چین بعد از تعطیلات است

5-دیروز دادگاه برزیل حکم داد تا فعالیت 8 معدن سنگ آهن شرکت وله در جنوب شرق برزیل در استان میناس گریس به مجموع ظرفیت 30 میلیون تن متوقف شده و دیگر اجازه سرریز باطله بروی سدهای باطله موجود را ندارد ...این موضوع محدودیت عرضه سنگ آهن به بازارهای جهانی را تشدید میکند و محرک قیمتها است. شرکت وله گفته که علیه رای دادگاه خواهد ایستاد ... دادگاه همچنین 3.44 میلیارد دلار از داراییهای شرکت وله را بلوک کرده که مورد اعتراض است.

6-رئیس سازمان انرژی اتمی گفته اظهارات برخی کشورهای عربی مبنی بر غیر امن بودن نیروگاه‌های هسته‌ای ایران نادرست است و امنیت تأسیسات هسته‌ای تحت کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد. ما اکنون در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژ ها هستیم. ایران امیدوار است که اروپایی‌ها برای ایجاد طراحی جدید برای سانتریفوژها بر اساس وعده‌های خود همکاری کنند اما اگر آنها کم کاری کنند گزینه‌های زیادی خواهیم داشت اما ما مایل به این کار نیستیم.

7-با وجود اعلام تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، دیده بان حقوق بشر سوریه نزدیک به معارضان از ارسال ۲۰۰ کامیون سلاح دیگر توسط آمریکا به سوریه خبر داد. این کامیون‌ها حامل تانک، خودروی زرهی، نفربر و تجهیزات لجستیکی بوده است.

8-حمید بعیدی‌نژاد؛ سفیر ایران در لندن کالاهایی که در فاز اول اینستکس تجارت خواهند شد را اعلام کرد.

 9- حشمت‌اله فلاحت پیشه؛ رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس از آغاز روند بررسی کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داده است.

10- فرهاد دژپسند؛ وزیر اقتصاد از احتمال تجدید نظر در روش واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی خبر داده و گفته  با امیدواری به فروش ۸۰ الی ۱۰۰ درصد اموال بانک‌ها از طریق بورس و اعلام نظر درباره شاخص از تزریق مبلغ قابل‌توجه به صندوق تثبیت بازار سرمایه خبر داده بود.

11-نبض جدید از معاملات مسکن، رکود کشوری را در این بازار به‌دنبال رخدادهای ملکی پایتخت نشان می‌دهد. مطابق آمارهای دفتر اقتصاد مسکن و سامانه ثبت اطلاعات املاک، دی‌ماه امسال حجم معاملات خرید خانه در شهرهای کشور بدون احتساب تهران، ۲۲ درصد نسبت به دی‌ماه پارسال کاهش یافت.

12-آمارهای بانک مرکزی خبر از کند شدن رشد پول در اقتصاد ایران می‌دهند.  در دو ماه مهر و آبان ۹۷، نرخ ماهانه رشد پول از شبه‌پول کمتر بوده و سهم پول از حجم نقدینگی جدید ایجاد شده به زیر ۲ درصد رسیده، این در حالی است که در نیمه نخست سال، یک سوم از نقدینگی جدید ایجاد شده در اثر خلق پول بوده است. کند شدن رشد پول می‌تواند مترادف با حرکت پول از سپرده‌های جاری به مامن سپرده‌های مدت‌دار (شبه‌پول) باشد. این خاصیت از سرعت جابه‌جایی پول می‌کاهد یا به تعبیر دیگر موجب می‌شود پول‌ها در بانک‌ها «پارک» شوند. در همین حال خبر رسید عبدالناصر همتی؛ رئیس‌کل بانک مرکزی دیروز به‌ منظور انجام مذاکره‌ بانکی به بغداد سفر کرده و در دو روز با مقام‌های عالی رتبه سیاسی و اقتصادی عراق دیدار می‌کند.

13- وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین آمار از وضعیت تولید ۱۰ ماهه تولید خودرو اعلام کرده: ۸۱۲ هزار و ۹۷۹ دستگاه انوع محصول تولید شده که نسبت به سال گذشته ۳۵.۴ درصد کمتر است.

14-بیژن زنگنه روز گذشته در نشست خبری در خصوص فروش محصول‌های پتروشیمی گفت: مجموع فروش خالص محصول‌های پتروشیمی کشور در سال 57 یک میلیون تن و فروش خالص داخلی (که بخشی از آن کود بود) نیز 600 هزار تن بوده است.امسال فروش خالص محصول‌های پتروشیمی ما به بیش از ۳۰ میلیون تن و بالای ۱۷ میلیارد دلار می‌رسد.

15- براساس گفته مدیران پالایش نفت اصفهان، راه‌اندازی واحد تقطیر سوم «شپنا» با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان امسال تحقق می‌یابد.

16-تولید پژو پارس دنده اتوماتیک با سپری کردن مراحل کیفی از ماه آینده در کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان در سایت «نفت چاله» این کشور انجام می‌شود. بر مبنای گفته مدیران ایران خودرو برنامه‌ریزی ‌شده تا در نیمه نخست سال آینده، بیش از یک هزار دستگاه پژو پارس دنده اتوماتیک در سایت نفت چاله تولید می‌شود.

17-سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که واردات کالاهای اولویت‌دار رسماً برای صادرکنندگان آغاز شده و آنها می‌توانند در این حوزه فعالیت خود را آغاز کنند.  بر اساس اعلام این سازمان صادرکنندگان مجاز خواهند بود این کالاهای اولویت دار را بدون رعایت سقف واردات و همچنین بدون نیاز به سابقه واردکنندگی به داخل کشور بیاورند. این امکان جدید که به نظر می‌رسد درخواست لااقل گروهی از صادرکنندگان برای تسهیل شرایط کاریشان در ماه‌های گذشته و به دنبال گسترش تحریم‌ها بوده پس از آن به مرحله اجرا رسید که در صورت‌جلسه کمیته بازرگانی ستاد تنظیم بازار که در ۱۱ بهمن سال جاری ابلاغ شد.

اقدامات ارزنده و انقلابی عربستان در مصادره اموال مفاسد اقتصادی  : مصادره ۱۰۷ میلیارد دلار از اموال ثروتمندان عربستان در پی برنامه مبارزه با فساد بن سلمان، صورت عملی به خود گرفته است. پس از گذشت ۱۵ ماه از زمان دستگیری ده‌‌ها از ثروتمندان و پرنفوذترین شهروندان عربستان ، محمدبن سلمان  ولیعهد این کشور عملیات «مبارزه با فساد» را «موفقیت‌آمیز» خواند. کمیته مبارزه با فساد اقتصادی به سرکردگی ولیعهد عربستان سعودی بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار دارایی شامل پول نقد، اموال غیرمنقول، شرکت‌های متعدد و اوراق بهادر از ۸۷ نفر مصادره کرده است.  کمیته مبارزه با فسادی اقتصادی ۳۸۱ نفر را در طول یکسال و نیم گذشته احضار کرده است که برخی از این میان حاضر شده اند با پرداخت مبالغی با دولت به مصالحه برسند. از این میان هشت نفر از پرداخت مبالغی برای رسیدن به مصالحه سرباز زده اند. دولت فهرست دقیقی از دارایی‌های مصادره شده اعلام نکرده و تنها به پرداخت ۱ میلیارد دلاری فرمانده پیشین گارد ملی اشاره کرده است. چهار ماه پیش نیز، ولیعهد عربستان سعودی به بلومبرگ گفته بود در حدود ۳۵ میلیارد دلار از زندانیان مصادره شده است.  میزان دقیق درآمد محمدبن سلمان از طریق مصادره اموال این افراد به علت محرمانه نگاه‌داشتن معاملات در بازارهای مالی و مخفی نگاه داشتن ارزش دارایی‌ها قابل تایید نیست. کمیته مبارزه با فساد عربستان، نوامبر سال ۲۰۱۷ به دستور ولیعهد عربستان، ۱۱ شاهزاده و ۳۸ تن از وزیران و معاونان پیشین این کشور را دستگیر و در هتل ریتزکارلتون ریاض نگهداری کردند  یکشنبه گذشته، محمد العمودی، بازرگان و سرمایه‌دار عربستانی اتیوپی‌تبار که به جرم رشوه و فساد اقتصادی دستگیر شده بود، آزاد شد. در طول هفته‌‌های گذشته چند تن دیگر از جمله عمرو الدباغ یکی از وزرای سابق، سامی باروم مدیر یکی از بزرگترین شرکت‌های صنایع غذایی عربستان نیز آزاد شدند.

با این حال، بسیاری از این افراد پس از آزادی تحت نظارت قرار دارند و ممنوع الخروج هستند. اکثر بازداشت‌شدگان پس از مصالحه با دولت و پرداخت پول آزاد شدند.  میزان سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری کینگدام هولدین، که صاحب آن شاهزاده ولید بن طلال است در حدود ۴ تا ۱۵ میلیارد دلار کاهش یافته است. شاهزاده ولید بن طلال بعد از ۸۳ روز بازداشت در حالی‌که بسیار لاغر شده بود، آزاد شد. او پس از آزادی به بلومبرگ گفته بود که «با دولت به تفاهم رسیده و فعالیت‌های شرکت‌اش به حال عادی بازگشته است ثروت محمد المعودی دومین فرد ثروتمند عربستان سعودی که یکشنبه گذشته آزاد شد بیشتر محصول قراردادهای دولتی است که در طول سلطنت فهد بن عبدالعزیز به دست آورده بود.  این بازرگان و سرمایه‌دار عربستانی اتیوپی‌تبار صاحب یکی از بزرگترین‌ شرکت‌های سوخت در سوئد و بزرگترین سرمایه‌گذار در اتیوپی‌ است. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ میزان سرمایه این بازرگان بین ۱.۴ تا ۸.۷ میلیارد دلار کاهش یافته است. میزان سرمایه صالح عبدالله کامل، کارآفرین و بانکدار سعودی که ژانویه سال گذشته آزاد شد نیز بین ۷۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد دلار کاهش یافته است. بیشتر ثروت این کارآفرین حاصل شرکت گروهی بانکداری البرکت در بحرین است.

در گروه دارویی:  اتحادیه اروپا سرانجام پس از گذشت ۴ ماه، پنج‌شنبه گذشته برای تسهیل معامله با ایران، یک سازوکار ویژه مالی با عنوان «اینستکس (INSTEX) راه‌اندازی کرد. اینستکس یا سازوکار حمایت از مبادلات تجاری برای شروع کار تمرکز خود را بر دارو، مواد غذایی و کشاورزی گذاشته است که اقلام غیرتحریمی به حساب می‌آیند. البته آن‌گونه که در بیانیه اتحادیه اروپا اعلام‌شده است این سازوکار مالی به‌صورت گام‌به‌گام و متناسب با پایبندی ایران به تعهداتش گسترش پیدا خواهد کرد. هم مقام‌های ایرانی و هم اروپایی پس از اعلام ثبت این سازوکار تاکید کرده‌اند که باید درباره جزئیات اینستکس گفت‌وگو کرد؛ فعالان اقتصادی نیز تاکید می‌کنند تا زمانی که اینستکس عملیاتی نشده نباید تصور کرد به هدفی که از ابتدا وعده داده شده، خواهد رسید. پدرام سلطانی؛ نایب‌رئیس اتاق ایران در این باره گفته: انتظار نداشته باشیم اینستکس در کوتاه‌مدت نتیجه دهد. او معتقد است تا زمان جا افتادن این سازوکار حداقل ۶ ماه تا یک سال زمان صرف خواهد شد. اما اینستکس تنها راه‌حل اروپایی‌ها برای حل موانع تجارت با ایران در دو حوزه استراتژیک غذا و دارو نیست.

پیش‌ از این، شریف نظام مافی؛ رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس از راه‌اندازی کانال مالی سوئیس به ‌منظور تجارت با ایران خبر داده بود که بنا بر توضیحات او، این کانال مالی مختص تجارت ایران و سوئیس در حوزه دارو و غذاست. فعالان صنعت داروسازی که از ابتدای سال جاری به دلیل نوسانات نرخ ارز و تحریم‌های آمریکا دچار مشکلات بسیاری در تامین داروهای موردنیاز مصرفی به‌خصوص داروهای بیماران خاص و وارداتی هستند، امیدوارند راه‌حل کشورهای اروپایی در راه‌اندازی اینستکس بتواند مشکلات موجود در حوزه دارو را حل کند به گفته فعالان صنعت داروسازی، آنها در حال حاضر برای تامین ارز جهت تهیه مواد اولیه داروسازی و ملزومات مورد نیاز خطوط تولید بسیار دچار چالش هستند و به دلیل تعویق در نقل و انتقالات، در برخی مواقع ارز موردنیاز به دست عرضه‌کنندگان نمی‌رسد یا در بانک‌ها بلوکه می‌شود.

بر همین اساس، اگر ارزی حواله نشود اسناد ترخیص محموله کامل نیست و از طرفی اگر پول تامین‌کننده پرداخت نشود، تامین‌کننده از ارسال محموله‌های بعدی جلوگیری می‌کند؛ فعالان صنعت داروسازی معتقدند اگر اینستکس بتواند در هر یک از این مراحل گشایشی ایجاد کند، می‌توان امیدوار بود که راه‌اندازی این کانال به هدفی که از ابتدا پیش‌بینی کرده بوده، خواهد رسید.

محسن پرورش از فعالان صنعت داروسازی و کارشناس سرمایه‌گذاری تاکید می‌کند که راه‌اندازی اینستکس اقدامی مثبت است و نگاه‌ها به آن خوش‌بینانه است اما تا زمانی که ابعاد عملیاتی‌اش مشخص نشود نمی‌تواند ارزیابی دقیقی از آن داشت، بلکه به نظر می‌رسد بیشتر باید آن را به لحاظ سیاسی و از این بعد که اروپا می‌خواهد نشان دهد که در مقابل شخص «ترامپ» ایستاده، ارزیابی کرد.

او در همین زمینه توضیح می‌دهد: بارها تاکید شده که غذا و دارو از تحریم‌ها معاف هستند، اما آنچه در حال حاضر فعالان اقتصادی به دلیل اعمال تحریم‌ها با آن مواجه شده‌اند، بسته بودن هرگونه مسیر انتقال پول است

به گفته پرورش بزرگ‌ترین مشتری کالاهای صادراتی اروپا، آمریکاست و زمانی که بیشتر شرکت‌های بزرگ اروپایی در خاک آمریکا فعالیت اقتصادی دارند، بنابراین بعید به نظر می‌رسد شرکت‌های دارویی بخواهند منافع مالی خود را به خطر بیندازند و وارد کار با اینستکس شوند. به گفته این فعال صنعت داروسازی هر بانکی که بخواهد وارد عملیات اینستکس شود، به نحوی در بخشی از زنجیره عملیاتی خود با بانک‌های آمریکایی مرتبط می‌شود. در اصطلاح بانکی گفته می‌شود که بانک‌ها به‌طور شبانه (over night)  به هم پول قرض می‌دهند تا ترازنامه خود را اصلاح کنند؛ بنابراین اکثر بانک‌های اروپایی با بانک‌های آمریکایی در ارتباطند و زمانی که صحبت از تسهیل تجارت در قالب سازوکار مالی اینستکس می‌شود اولا باید تسهیل را معنا کرد، ثانیا به‌طور مشخص معلوم شود که کدام بانک ریسک جریمه آمریکا را می‌پذیرد؟ به گفته پرورش، در حال حاضر مشکل نقدینگی که در صنعت داروسازی کشور ایجادشده، داخلی است که از ۲ سال پیش هم شروع‌شده و در سال جاری که دولت ارز کافی در اختیار صنعت قرارداد، مشکل حادی در پیش‌رو نخواهد بود. گفتنی است یکی از پربازده ترین گروههای بازار در سالجاری صنعت داروسازی و نمادهای مطرح این گروه خواهند بود که هنوز از چشم فعالان حرفه ای بلزار مغفول مانده اند. بطور مثال: سهام 4 شرکت دارویی ... شفادارو،کارخانجات داروپخش،داروسازی اکسیر و داروسازی ابوریحان در سالجاری با افزایش سودآوری بیش از 50 درصدی مواجه اند که در گزارش 9 ماهه در حدود 20 درصد از این جهش سود را به بازار منعکس کرده اند و در 3 ماهه چهارم سال و با انتشار صورتهای مالی 12ماهه ، شاهد اعلام فاز دوم جهش سودآوری به میزان 30 درصد دیگر در این شرکتها خواهیم بود.

در گروه بانکی: در بازار امروز اکثر نمادهای بانکی در لاک دفاعی فرو رفته و  استقبال چندانی از سهام این گروه نشد. از طرفی برنامه واگذاری ۸۰ تا ۱۰۰درصد از اموال بانک ها از طریق بورس اوراق بهادار و بورس کالا در دستور کار دولت قرار گرفته است. وزیر امور اقتصاد و دارایی به شفاف سازی اموال مازاد بانک های کشور اشاره کرده و گفته: اموال تملیکی­ بانک ها از ۷۰ هزار میلیارد الی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود البته این ارقام مربوط به آبان ماه امسال بوده که با بروز رسانی آن حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان محتمل تر است. برای فروش و واگذاری این اموال از پتانسیل بورس اوراق بهادار و بورس کالا به صورت فروش بلوکی اقدام می کنیم و امیدواریم که از طریق این عرضه، ۸۰­ الی ۱۰۰ درصد اموال بانک ها واگذار شود.

پیش بینی بازار یکشنبه 21  بهمن 97 : در حالیکه پیش از این تکنیکالیستها و بدبین های بازار انتظار داشتند شاهد روند نزولی و افت بیشتر قیمتها و شاخص کل باشیم، ولی به دلیل ورود چند فاکتور مثبت و اثرگذار نظیر افزایش قابل توجه قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی، ورق برگشته و شاهد بهتر شدن اوضاع در بورس تهران هستیم.

بنظر می رسد پس از رشد بطور متوسط 10 درصدی قیمت سهام کالامحور طی 3  روز اخیر، عده کثیری از  بازیگران حرفه ای بازار اقدام به فروش و شناسایی سود از سهام کالامحور و توجه دوباره این افراد به گروه دارایی محور و یا دارای بتای منفی( نظیر دارویی ها و قندی ها) هستیم. بطور مثال: در حالیکه شفادارو و دلر در بازار دیروز و  نیمه اول وقت بازار امروز منفی قیمت خوردند و حتی شفادارو 5 درصد منفی بود، ولی در نیم ساعت پایانی شاهد صف خرید این دو سهم ارزنده دارویی و بسیاری از نمادهای قندی بودیم.

  و اما در آستانه سال نوی  چینی ها، چشم بازارهای جهانی به بازگشت چینی‌ها دوخته شده است. چین بزرگترین مصرف‌کننده کامودیتی‌ها در دنیاست و سیگنال‌ بازارهای آن نقشی تعیین‌کننده در روند بازارهای جهانی دارد. بازارهای مالی چین کار خود را دوشنبه هفته آتی از سر خواهند گرفت و انتظار می‌رود تا آن موقع روند تغییر قیمت‌ در سایر بازارها محتاطانه‌تر دنبال شود. از دیگر سو پیشرفت مذاکرات چین و آمریکا با تعطیلات این کشور همزمان شده و انتظار برای واکنش از سوی این بازارها در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

با این حال در آخرین جلسه هفته عدم سمت و سوگیری مشخص بازارهای جهانی نقدینگی پرعطش را به خروج از گروه‌های کالایی ترغیب کرده و رویکردهای نوسانی را بار دیگر تقویت کرده است.

 

  

                                                                                                                                                                                                                   حافظ عزیزی نقش

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد