گزارش روزانه تالار 97.11.16 و پیش بینی بازار چهارش...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 382 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.11.16 و پیش بینی بازار چهارشنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

 

قیمت جهانی فلزات ،شکر ، اوره ،ارز و سکه:

 

گزارش روزانه: در پی بازگشت رو به جلو و افزایش قیمت فلزات از جمله مس، سرب ، روی،آلومینیوم،شمش فولادی و ... در بازارهای جهانی شاهد استقبال گرم فعالان بازار در بورس تهران نسبت به سهام مطرح گروه کالایی و رشد قابل توجه قیمتها در اکثر نمادهای کالامحور بودیم. گفتنی است  آخرین معاملات امروز بازار فلزات لندن، قیمت مس و روی به ترتیب در سطوح 6211 و 2786 دلار به ازای هر تن قرار گرفته‌اند. گفته شده جزئیات مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و مدیرعامل شرکت Foxconn بر پیشروی مذاکرات دو سویه جنگ تجاری بر مسیری مطلوب اشاره دارد و این موضوع توانسته است علی‌رغم تعطیلات سال نو میلادی در چین، بازارهای جهانی را با رونق ملموس مواجه کند. به این ترتیب قیمت مس بر فراز سقف 2 ماهه قرار گرفته و روی نیز در اوج بیش از 6 ماهه خود قرار دارد. لذا همزمان با قرارگیری قیمت‌ها بر مدار صعود، برآوردها از قیمت محصولات در ادامه سال 2019 نیز با خوشبینی بیشتری همراه شده است.

لذا انتظار می رود در صورت تداوم روند مطلوب مذاکرات، شاهد رشد قیمتها در رابطه با دیگر محصولات فلزی، معدنی و پتروشیمی نیز باشیم. با این حال، به دلیل مرجعیت بازارهای چین در رابطه با این محصولات تاخیر در مخابره این سیگنال‌ها به چشم می‌خورد.

فرصتی برای توجه به عوامل بنیادی: طی روزهای اخیر شاهد خروج ملایم نقدینگی از گروه‌های بانک و خودرویی هستیم. معاملات امروز نیز به نوبه خود از بازگشت محتاطانه توجهات به فلزات اساسی و دیگر نمادهای کالایی حکایت دارد. دنبال‌کردن روند تغییرات همزمان شاخص و ارزش معاملات امروز می‌تواند میزان اهمیت‌دهی به بهبود وضعیت بازارهای جهانی را روشن سازد. در بازار امروز بیش از 989 میلیارد تومان از سهام شرکتها در بورس و فرابورس داد و ستد شد. در صورت رشد ملموس ارزش معاملات، می‌توان انتظار داشت که روند سهام در کوتاه‌مدت با رونق نسبی همراه باشد.

دامنه اهمیت رونق بازارهای جهانی: در شرایط تحریمی کشور، عملیات شرکت‌های کالایی در چندین قسمت تحت فشار قرار می‌گیرد: 1-  افت نرخ‌های فروش: همزمان با ریزش قیمت‌ها در بازارهای جهانی محدودیت‌های اعمال شده بر بنگاه‌های اقتصادی کشور سبب می‌شود تا شرکت‌ها برای تحقق فروش محصولات خود در بازارهای هدف اقدام به کاهش بیش از پیش نرخ‌ها کنند. 2- افت نرخ‌های بازارهای جهانی که عمدتا از عقب‌نشینی تقاضا و مازاد عرضه نیز حکایت دارد راه را برای تحقق مقادیر پیش فرض فروش شرکت‌ها دشوارتر می‌سازد. در حقیقت عدم تخفیف‌دهی برجسته در فروش محصولات می‌تواند به افت مقداری فروش منجر شود. 3- نکته دیگر نیز به امکان فراهم ساختن مواد اولیه و تکنولوژی‌های لازم برای پیشبرد تولید بر مدار مورد انتظار باز می‌گردد.

رونق بازارهای جهانی و قوت‌گیری تقاضا می‌تواند هر سه تاثیر فوق را تا حدود مناسبی بر طرف سازد. علاوه بر رشد نرخ‌های فروش، که عمدتا رشد حاشیه سود عملیاتی شرکت‌ها را نیز منجر می‌شود، اطمینان از بازارهای هدف می‌تواند دیدگاه میان‌مدت به وضعیت سودآوری شرکت‌ها را تقویت کند و از دیگر سو امکان تامین مواد لازم را نیز فراهم آورد.

بازگشت به ریل منطق: گروه‌هایی که طی هفته‌های پیش در کانون توجهات مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها بودند در روزهای اخیر رفته‌رفته با کاهش هیجان همراه شدند. بدین ترتیب گروه‌های بزرگ‌تری همچون بانک و خودرو از رشد ملموس قیمت‌ها جا ماندند و گروه‌های کوچکتری، که حجم نقدینگی کمتری را برای صعود می‌طلبند، به مسیر صعودی ادامه دادند. در کنار فروکش هیجان افزایش سرمایه‌ها، وضعیت تقاضا در بورس‌های کالایی کشور نیز رو به بهبود است و عوامل بنیادی، چشم‌انداز آتی سهام را روشن‌تر ساخته است.

در صورتی که این گروه‌ها، که با رویکردهای نوسان‌گیری مورد توجه بازار قرار گرفتند، تحت تاثیر فشارهای هیجانی فروش قرار نگیرند می‌توان انتظار داشت که بتوانیم شاهد جریان مناسب نقدینگی به سمت گروه‌های بنیادی بازار باشیم. مجددا تاکید می‌شود که حجم نقدینگی جذب شده در این گروه‌ها طی ماه‌های اخیر کاملا قابل‌توجه بوده است و اوج‌گیری هیجان در این گروه‌ها می‌تواند فضای منفی را بار دیگر به کل سهام سرایت دهد.

 

 کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فملی، #فولاد، #بفجر با رشد حدود 350 واحدی روبرو شد. رشد قیمت های جهانی فلزات اساسی، توجه بازار به نمادهای متاثر و رشد شاخص کل را در معاملات امروز در پی داشت. در بازار امروز ارزش معاملات بورسیان بالغ بر 471 میلیارد تومان و فرابورسیان 518 میلیاردتومان بود. جمع معاملات اما بالغ بر 989 میلیارد تومان بود.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فملی 244 واحد مثبت/ فولاد 164 واحد مثبت/ بفجر 57 واحد مثبت/ مبین 46 واحد مثبت/ دعبید 33 واحد منفی/ کچاد 24 واحد منفی/ خودرو 22 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات امروز: ذوب 245.7 میلیون سهم / فملی  170.4 میلیون سهم/وتجارت 133 میلیون سهم/ وپاسار  71.5 میلیون سهم/ شپلی 68.9 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-  یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده "مجلس در حال بررسی طرحی است که همه شرکت‌هایی که از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه می‌دهند، معاف از مالیات باشند و این معافیت فقط مشمول شرکت‌های ماده 141 قانون تجارت نباشد" محمود بهمنی گفته از آنجایی ‌که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها فقط برای اصلاح ساختار مالی شرکت است و قدرت نقدینگی را بالا نمی‌برد، نباید مشمول مالیات باشد.

2-گفته شده با اتمام مذاکرات تجاری آمریکا با چین در پایان ماه جاری، حال نوبت به جنگ #ترامپ با اروپا خواهد رسید . اتحادیه اروپا بعد از چین ، دارای بیشترین تراز تجاری مثبت با آمریکا است (بیش از 151 میلیارد دلار) و نکته اینکه این اتحادیه تعرفه گمرکی بالاتری بروی کالاهای آمریکایی اعمال میکند. جهت اطلاع ، این تراز مثبت تجاری 0.4% تولید ناخالص داخلی GDP اتحادیه اروپا را تشکیل میدهد ... البته این رقم کشور به کشور متفاوت است و مثلا در مورد ایرلند، سهم تراز تجاری با آمریکا 11.5GDP% 🤔 و آلمان 1.7GDP% و مجارستان 2.3GDP% است.

3-سیتی بانک آمریکا #Citigroup میگوید قیمت مس طی 3 الی 6 ماه آینده 10%+ رشد خواهد داشت و به مرز 6700$ میرسد. توافق تجاری احتمالی آمریکا-چین همراه با رشد 2% مصرف مس چین ... و رسیدن موجودی انبارهای مس دنیا به کمترین سطح 10 ساله از عوامل تحریک قیمت مس در سال 2019 است.

4-بزودی شا هد بهره‌برداری از ۳۸۹۰ میلیارد تومان پروژه گل‌ گهر در دهه فجر خواهیم بود. فرماندار سیرجان گفته: بهره‌برداری از شش پروژه گل‌ گهر با اعتبار ۳ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان از مهمترین افتتاح‌های دهه فجر امسال در سیرجان است.منصور مکی‌آبادی گفته، خط گندله ۲ شرکت فولاد ایرانیان با اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد، خط تولید کنستانتره ۸ و ۷ با تولید ۴ میلیون تن در سال و خط تولید کنسانتره فولاد ایرانیان با تولید ۲ میلیون تن در سال از جمله این طرح‌هاست.

5- نمایندگان مجلس ایران گفته اند، اروپایی‌ها دو شرط برای اجرای سازوکار مالی گذاشته‌اند که هر دو شرط تحقیرآمیز است؛ یکی پذیرش FATF و یکی هم اینکه باید بپذیریم روی مسائل موشکی هم مذاکره کنیم. مگر جمهوری اسلامی ناتوان است که برای دارو و غذا FATF را بپذیرد؟

6- در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره ادامه حضور در عراق با هدف «کنترل ایران»، مقامات بغداد در اظهاراتی هماهنگ و یکپارچه، این سخنان را به شدت محکوم و تاکید کردند که «تهدید همسایگان عراق، تهدید امنیت ملی عراق» است. برهم صالح؛ رئیس‌جمهوری این کشور در همین ارتباط گفت: هدف حضور نیروهای آمریکایی در عراق، آموزش و مشاوره است، نه زیر نظر داشتن ایران.» رئیس‌جمهور عراق ادامه داد: «آمریکا برای زیر نظر داشتن ایران، اجازه‌ای از بغداد نگرفته است.» او افزود: «منتظر توضیح واشنگتن هستیم تا درباره ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق، شفاف‌سازی کند.

7-با تصویب طرح پرداخت علی‌الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز، بانک مرکزی در بیانیه‌ای کوتاه، اعلام کرد که هر گونه پرداخت براساس عملکرد صورت خواهد گرفت. از منظر کارشناسان این بیانیه کوتاه یک سکانس دیگر از دغدغه‌های کمبود منابع در دولت را پدیدار می‌کرد. به گفته برخی نمایندگان، طرحی که در مجلس تصویب شد، پاسخی به درخواست متولیان بودجه برای رفع کمبود منابع دولت بود. در ابتدا، مجلس درآمد ما‌به‌التفاوت ارزی را در بودجه سال‌جاری ذیل سرفصل مالیات و حقوق سهام بانک مرکزی قرار داد و در اصلاحات بعدی، بانک مرکزی از پرداخت یک دوازدهم این رقم معاف شد؛ اما پس از آشکارشدن تنگناهای پولی در قالب یک طرح یک فوریتی این معافیت نیز برداشته شد. در مقابل این تصمیم با واکنش مسوولان بانک مرکزی نیز روبه‌رو شد و آن را عاملی برای رشد پایه پولی و افزایش تورم معرفی کردند؛ اما در نهایت به‌دلیل تنگنای مالی دولت، به مرحله تصویب رسید. بیانیه بانک مرکزی مخاطب خاصی نداشت؛ اما بین سطور نشان می‌دهد نادیده گرفتن واقعیت‌های ارزی در بودجه و اصرار دولت بر عرضه ارز ارزان در ابتدای سال، یک مناقشه دلاری را میان بانک مرکزی و سازمان برنامه البته پشت طرح مجلس شکل داده است. طرحی که آثار آن نیز به بازار ارز سرریز شده است.

8-مهلت بازپرداخت و تسویه‌حساب بدهکاران ارزی بار دیگر از سوی دولت تمدید شده است. براساس ابلاغیه اصلاحی آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، مهلت بازپرداخت بدهی بدهکاران ارزی سال‌های ۹۰ و ۹۱ تا پایان خرداد سال ۱۳۹۸ تمدید شده است. این امتیاز جدید از سوی سیاست‌گذار در حالی به بنگاه‌هایی که وضعیت بدهی‌‌شان تعیین تکلیف نشده اعطا شده است که پیش از این در دو نوبت زمان بازپرداخت بدهی آن‌ها تمدید شده بود، بنابراین در این دستورالعمل جدید که جزییات آن از سوی رئیس سازمان صنعت،‌معدن و تجارت استان تهران به اتاق‌های بازرگانی و اتاق‌های صنعت و معدن اعلام شده، سومین امتیاز و فرصت به این گروه از بدهکاران ارزی برای رفع تعهد‌شان داده شده است.

9-دولت در تکاپو برای تاثیرگذاری بر قیمت ارز است و بر همین دلیل فرهاد دژپسند؛ وزیر اقتصاد تاکید دارد ثبات ارز از کاهش نرخ ارز مهمتر است و دولت هم بر این اساس در چند ماه اخیر بر ثبات نرخ ارز متمرکز شد. البته وزیر اقتصاد همچنین تاکید می‌کند: طبق توافق‌های انجام شده در دو مرحله نقدینگی از ناحیه صندوق توسعه ملی به بورس تزریق می‌شود که البته رقم ان نیز قابل توجه هست اما فعلا عدد و رقم بیان نمی‌شود.

10- سازمان امور مالیاتی اعلام کرده در راستای اعمال بخشودگی موضوع ماده 143 قانون مالیات‌های مستقیم، موارد تاییدی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، فرابورس و بورس کالا به سازمان بورس اوراق و بهادار ارسال شد.

11-بادستور رئیس‌جمهوری و تبعیت بانک مرکزی از دیروز دور نخست پرداخت تسهیلات کمکی دولت به صنعت خودرو کلید خورد. در این باره البته جزییات چگونگی تزریق تسهیلات نیز اعلام شد. همچنین دیروز غلامرضا سلیمانی؛ رئیس بیمه مرکزی ضمن اشاره به برنامه ادغام بیمه‌ها از صدور بیمه‌نامه در قانون جدید به نام صاحب خودرو بنابر رفتار راننده و بخشودگی 100درصدی جرایم بیمه‌ای افراد درصورت اخذ بیمه‌ شخص‌ثالث تا 30 بهمن خبر داد.

 12- تیر آهن بال شیبدار 200 برای نخستین بار در کشور در ذوب آهن اصفهان طراحی و تولید شد. همچنین سیستم جدید کنترل اکسترودر واحد پلی اتیلن پتروشیمی تبریز برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخت و پس از طی مراحل تست با موفقیت راه اندازی شد. در رویداد دیگری همچنین عنوان شده بهره‌برداری از شش پروژه گل‌ گهر با اعتبار ۳ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان از مهمترین افتتاح‌های دهه فجر امسال در سیرجان است.

 

صدور بیانیه 12 ماده ای اتحادیه اروپا برای ایران: اتحادیه اروپا بیانیه جمع‌بندی درباره ایران را در ۱۲ بند منتشر و بر حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک تاکید کرده است که  شامل موارد زیر است:

در بند اول این بیانیه با تاکید مجدد بر عزم اتحادیه اروپا بر حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، از توافق هسته ای با ایران به عنوان «عنصر کلیدی در معماری عدم اشاعه هسته‌ای در جهان» یاد کرده و آن را به عنوان دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه برشمرده است.

بند دوم از اجرای کامل تعهدات برجامی توسط ایران استقبال کرده و به تاییدات آژانس بین المللی انرژی اتمی در 13 گزارش متوالی درباره پایبند ماندن ایران به برجام اشاره کرده است. این بیانیه همچنین از ایران خواسته است به همکاری های کامل و به موقع خود با آژانس ادامه دهد. اتحادیه اروپا همچنین از تعهد ایران مبنی بر عدم تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته‌ای استقبال کرده، بر اجرای موقتی پروتکل الحاقی توسط ایران در چارچوب پادمان صحه گذاشته، و از ایران خواسته است این پروتکل را به طور کامل تصویب کند.

در بند سوم از لغو تحریم‌های ضد ایرانی به عنوان یکی از ارکان برجام یاد کرده و نسبت به اعمال مجدد تحریم‌ها توسط ایالات متحده آمریکا بر ضد ایران، عمیقا ابراز تاسف کرده است. در ادامه، این اتحادیه بر ادامه تلاش ها برای منتفع کردن ایران از مزایای اقتصادی برجام تاکید کرده و اعلام کرده این تلاش‌ها در قالب راهکارهای ارایه شده توسط فرانسه، آلمان و انگلیس برای اجرایی کردن سازوکار ویژه مالی در حال انجام است. براساس این بیانیه، سازوکار ویژه مالی (موسوم به SPV) اکنون در چارچوب نهادی خصوصی به ثبت رسیده است که هدف آن ایجاد تاثیرات مثبت بر مراودات اقتصادی و تجاری با ایران و همچنین معیشت مردم ایران است.

براساس بیانیه جمع بندی، اراده اروپایی‌ها برای تکمیل اینستکس «تزلزل ناپذیر» است.

در بند چهارم بر ادامه همکاری‌های نزدیک با ایران در حوزه‌های گوناگون تاکید کرده و به رایزنی و همکاری با ایران در زمینه گفتگوهای سیاسی، حقوق بشر، همکاری اقتصادی،  تجارت و سرمایه‌گذاری، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و تغییرات آب و هوایی، همکاری هسته‌ای غیرنظامی، محیط زیست، حفاظت مدنی، علوم، تحقیقات و نوآوری، آموزش، من جمله از طریق تبادلات دانشگاهی، مسائل فرهنگی، مواد مخدر، مهاجرت، و مسائل منطقه‌ای و انساندوستانه اشاره کرده است.

بند پنجم بیانیه از پیشرفت‌های حاصل شده برای ایجاد اصلاحات ضروری در ایران استقبال کرده و از ایران خواسته است قانون لازم برای اجرای تعهدات مربوط به برنامه عملیاتی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را اجرا کند. اتحادیه اروپا و اعضای آن در ادامه ابراز آمادگی کرده‌اند با ایران در این زمینه همکاری کرده و هرگونه کمک فنی برای اجرای برنامه عملیاتی گروه ویژه اقدام مالی را به تهران ارایه کنند.

بند ششم بیانیه از افزایش تنش‌ها در منطقه و آن چه که نقش ایران در این خصوص نامیده، ابراز نگرانی کرده و ایران را متهم به ارایه کمک‌های نظامی، مالی و سیاسی به کنشگران غیرمنطقه‌ای در کشورهایی همچون سوریه و لبنان کرده است.

اتحادیه اروپا در بند هفتم بیانیه نسبت به آن چه که نقش نظامی ایران و ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه خوانده، ابراز نگرانی عمیق کرده است. بر اساس این بیانیه، اتحادیه اروپا از ایران می خواهد از فرایندهای تحت نظارت سازمان ملل متحد در سوریه در چارچوب قطعنامه 2254 شورای امنیت، حمایت کامل به عمل آورده و از نفوذ خود بر دولت سوریه برای پیشبرد این هدف استفاده کند. این بیانیه همچنین از ایران درخواست کرده است به عنوان یکی از اعضای فرایند آستانه در کنار ترکیه و روسیه، برای توقف منازعات در سوریه و ایجاد دسترسی کمک‌های انسان‌دوستانه به کل مناطق سوریه، به ویژه به ادلب، تلاش کند.

بند هشتم بیانیه با اشاره به اوضاع یمن، از ایران درخواست می کند از اجرای قطعنامه 2451 شورای امنیت سازمان ملل حمایت کرده و به طور سازنده‌ای برای دستیابی به راه حل سیاسی پایدار برای بحران یمن تحت نظارت سازمان ملل، حمایت کند. بر اساس این بیانیه، اتحادیه اروپا ناخرسندی خود را در مورد جمع بندی گزارش گروه تخصصی سازمان ملل درباره یمن ابراز می‌دارد که در آن به عدم پایبندی به تحریم تسلیحاتی اعمال شده توسط پاراگراف 14 قطعنامه 2216 شورای امنیت اشاره شده است. این بیانیه در ادامه بر تعهد اروپا به ادامه گفتگوهای سیاسی منطقه ای با ایران تاکید کرده است. اتحادیه اروپا همچنین از حمایت‌های علنی ایران از مذاکرات سوئد تحت هدایت سازمان ملل که به توافق استکهلم انجامید، استقبال کرده است.

بند نهم بیانیه با اشاره به برنامه موشکی ایران می افزاید: شورا (ی اتحادیه اروپا) همچنین درباره فعالیت موشکی بالستیک ایران عمیقا نگران است و از ایران می‌خواهد از این فعالیت‌ها خودداری کند، به ویژه پرتاب موشک‌های بالستیکی که با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار هستند. ایران به انجام تلاش‌ها برای افزایش برد و دقت موشک‌هایش و همچنین افزایش تعداد آزمایش‌ها و پرتاب‌های عملیاتی ادامه می‌دهد. این اقدام‌ها باعث تعمیق بی‌اعتمادی و منجر به بی‌ثباتی منطقه می‌شوند. شورا از ایران می خواهد هر اقدامی را که لازم است برای احترام کامل به قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با انتقال موشک‌ها و مواد و فناوری‌های وابسته به کنشگران حکومتی و غیرحکومتی در منطقه به انجام رساند. به طور گسترده‌تر، شورا همچنین نگرانی جدی و همیشگی خود را درباره انباشت تجهیزات نظامی منطقه ابراز می‌دارد.

بند دهم بیانیه، ایران را متهم به انجام اقدام‌های خصمانه در خاک چندین کشور عضو اتحادیه اروپا کرده و به تصمیم این اتحادیه برای قراردادن دو شخص و یک نهاد در لیست سیاه خود در این خصوص اشاره کرده است. این بیانیه می‌افزاید: اتحادیه اروپا به نشان دادن وحدت و یکپارچگی در این زمینه ادامه داده و از ایران می‌خواهد هر چه سریع‌تر به چنین رفتار غیرقابل قبولی پایان دهد.

در بند یازدهم، درباره اوضاع حقوق بشری در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است. این بیانیه با اشاره به توسل مکرر ایران به استفاده از مجازات اعدام اظهار کرده است: در حالی که شورا تصدیق می‌کند که اصلاحات اعمال شده در قانون مبارزه با مواد مخدر، تصویب شده در اکتبر 2017، تاکنون منجر به کاهش چشمگیر در اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر (در ایران) شده است، ولی تاکید می‌کند که اتحادیه اروپا با استفاده از مجازات اعدام تحت هر شرایطی و در هر کشوری مخالف است. این بیانیه در ادامه به تعهد اتحادیه اروپا به اطمینان از برابری حقوق زنان و دختران و افراد اقلیت‌های دیگر، از جمله اقلیت‌های دینی و قومیتی،  تاکید کرده و از ایران می‌خواهد پیمان‌های بین المللی مربوطه را که آن‌ها را امضا کرده است، اجرا کرده و به حقوق بشر و  آزادی‌های اساسی احترام کامل بگذارد.

اتحادیه اروپا در بند دوازدهم بر لزوم جلوگیری از افزایش تنش‌ها و بی‌اعتمادی های موجود در منطقه تاکید کرده و از ایران و تمامی بازیگران منطقه‌ای می‌خواهد نقش سازنده‌ای را در این خصوص ایفا کرده و از لفاظی‌های غیرمفید خودداری کنند. این بیانیه در پایان اظهار می‌کند: شورا از یک رویکرد متعادل و جامع در قبال ایران حمایت می‌کند که شامل گفتگو با توجه به حل تمامی مسائل نگران کننده باشد، رویکردی که در زمان واگرایی حیاتی بوده و در زمان وجود منافع مشترک، معاضدت آمیز باشد.

 

صدر نشینی بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس ها: رشد ارزش معاملات بورس تهران مقام نخست را در میان اعضای WFE به دست آورد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران و به نقل از فدراسیون جهانی بورس ها  (WFE) ، پس از تجمیع گزارش عملکرد خود در سال 2018 میلادی جزئیاتی را منتشر کرد که بر اساس آن، ارزش معاملات سهام بورس تهران در سال 2018 نسبت به دوره مشابه گذشته با بیش از 112 درصد رشد در صدر جدول قرار گرفت. براساس این گزارش در بورس تهران در سال 2018 مجموعا حدود 26 میلیارد و پانصد میلیون دلار سهام معامله شده است. بیشترین رشد ارزش معاملات پس از بورس تهران به ترتیب مربوط به بورس های قزاقستان، بحرین، جامائیکا و فرابورس ایران بود. کل ارزش معاملات سهام در بورس های عضو فدراسیون طی سال گذشته میلادی به بیش از 97 تریلیون دلار بالغ گردید که سهم بورس های نیویورک، نزدک، باتس(BATS) شن ژن و ژاپن بیش از سایر اعضای WFEبود.

شایان ذکر است نام بورس تهران در سایر نشانگر های فدراسیون نیز مطرح شد به گونه ای که ارزش بازار بورس تهران با 35 درصد رشد در سال گذشته میلادی در میان 5 بورس برتر قرار گرفت. ارزش بازار بورس تهران در پایان سال 2018 به بیش از 143 میلیارد دلار رسید. ارزش بازار کل بورس های WFE در انتهای سال گذشته به رقمی بیش از 74 تریلیون و پانصد میلیارد دلار بالغ شد که بیشترین سهم ، مربوط به بورس های نیویورک، نزدک، ژاپن، شانگهای و هنگ کنگ است. هم چنین عملکرد بورس تهران در میزان بازده شاخص اصلی برای کل سال 2018 به حدود 69 درصد رسید که باعث قرار گرفتن شاخص مزبور در میان 5 بورس دارای بیشترین بازده شد. از سویی، بیشترین افت شاخص در سال گذشــته به ترتیب مربوط به بورس های نامیبیا، شن ژن، مالی دبی، شانگهای و آتن بود.

 

در گروه سرب و روی: مطابق پیش بینی ارائه شده در هفته گذشته، شاهد رشد خوب بیش از 55 دلاری قیمت جهانی روی در چند روز اخیر هستیم . این در شرایطی است که در روز 5 شنبه نیز رشد حدود 20 دلاری فلز روی را شاهد بودیم. در حال حاضر قیمت بسته فلز روی 2682 دلار است . الگوی مثلث متقارن موجود در نمودار قیمت جهانی فلز روی و پیش بینی رشد قیمت تا سطوح تقریبی 2900 دلار در قالب این الگو در هفته گذشته در دو مرحله و بویژه روز چهارشنبه  اطلاع رسانی شد و در طی آن علاوه بر توضیح الگوی مثلث متقارن از شگل گیری روند کاهشی سنگین در موجودی lme گزارش داده شده بود . در نمودار تکنیکال زیر نوسانات قیمت جهانی روی را مشاهده کنید.