گزارش روزانه تالار 97.11.10 و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 470 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.11.10 و پیش بینی بازار شنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

 

قیمت جهانی فلزات ،شکر ، اوره ،ارز و سکه:

 

گزارش روزانه:  داد‌و‌ستدهای امروز بازار  بار دیگر بر نمادهای کوچک و دارایی محور ( نظیر گروه سیمانی و ساختمانی) متمرکز بود و سهام اکثر این دو گروه با صف خرید و استقبال گرم خریداران مواجه بودند. قضیه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها، در بورس تهران علیرغم برخی از مخالفان شدید آن، به امری جا افتاده بدل شده و هر شرکتی اقدام به این امر می نماید با جهش قیمت سهام خویش مواجه میشود. بدون شک صعود ملموس شاخص گروه سیمان و  گروه انبوه‌سازی و مستغلات، می‌تواند نشان از دور تازه‌ای از جریان‌سازی هیجانات افزایش‌ سرمایه‌ای باشد.

به این ترتیب در آخرین روز هفته از هفته دوم بهمن ماه، شاخص کل بورس توانست در مقابل افت ادامه‌دار مقاومت کند. بطوریکه نماگر بورس امروز را  با رشد 141.9 واحدی به خانه رفت و ضمن حفاظت از حریم خود در کف کانال 160 هزاری مانع از شکسته شدن این کانال و از دست رفتن آن شد. با این حال به نظر می‌رسد سرعت بالای چرخش نقدینگی در صنایع مختلف بازار طی هفته‌های اخیر، مانع مهمی در راه صعود ادامه‌دار شاخص کل باشد.

رکود در متن، رونق در حاشیه: با بزرگ شدن ابعاد بورس که عمده آن بر محور افزایش نرخ دلار طی 6 ماه نخست سال جاری ا‌ست؛ ارزش معاملات نیز به لحاظ ریالی بیشتر شده است اما به دلیل کاهش قدرت خرید این حجم پول، نمی‌توان به افزایش ریالی ارزش معاملات روزانه چندان دل بست. در این راستا معیاری که می‌تواند تا اندازه‌ای اثر کاهش ارزش پول را خنثی کند، شاخص ارزش معاملات روزانه بر حسب دلار است. میانگین ارزش معاملات روزانه بورس طی یک هفته اخیر به طور متوسط 42 میلیون دلار در روز بوده‌است. این سطح از ارزش معاملات، برابر با ارزش روزانه 170 میلیارد تومان در زمانی ا‌ست که دلار در محدوده 4 هزار تومان بود. تخصیص تقریبا نیمی از ارزش معاملات روزانه به نمادهایی با محوریت سهام بانکی و خودرویی نشان می‌دهد که در صنایع دیگر فضای معاملات گارد رکودی دارد. چرا که ارزش ریالی معاملات روزانه سایر صنایع بورسی براساس این طبقه‌بندی به کمتر از 25 میلیون دلار در روز (با دلار 4 هزار تومانی معادل 100 میلیارد تومان) می‌رسد که موید رکود است.

علائم پایان یک دوره؟: توجه معامله‌گران بورسی به نمادهای کوچکتر در حالی رقم می‌خورد که تمرکز بر دارایی‌های شرکت‌ها، تجدید ارزیابی آن و افزایش سرمایه از این محل بحث داغ این روزهای محافل بورسی ا‌ست. شرکت‌های زیان‌ده با دارایی‌های مشهود قابل قبول، با توجه به نزدیک شدن به پایان سال جاری و برای بهره‌برداری هرچه سریع‌تر از معافیت مالیاتی این فرایند؛ پیشنهاد افزایش سرمایه خود را روی سامانه کدال قرار می‌دهند و بسته به میزان افزایش سرمایه جذابیت‌های متفاوتی برای تالارنشینان حافظ به دست می‌آورند.
این رویداد با نزدیک‌تر شدن به پایان سال و محدود شدن امکان افزایش سرمایه شرکت‌ها قبل از سال جدید می‌تواند منجر به تغییر الگوی سرمایه‌گذاران شود. هرچند تمدید معافیت مالیاتی شرکت‌ها برای افزایش سرمایه از این محل در سال آینده یک احتمال قوی جهت امکان تداوم فعالیت بنگاه‌هاست اما سکته در این روند و وارد شدن به پروسه زمان‌بر تصمیم‌گیری در این خصوص، از جذابیت سهام شرکت‌های درگیر خواهد کاست و به همین دلیل طی روزهای اخیر و با کم شن فرصت شرکت‌ها شاهد افزایش میل فروش در نمادهای مربوط هستیم.
از سوی دیگر پس از تایید و ثبت افزایش سرمایه و با بازگشایی نمادهای یاد شده، شتاب هیجان معاملات در این بخش از بازار کاهش پیدا خواهد کرد و سلیقه کلی نیز عوض خواهد شد. اما اینکه در آن مقطع نقدینگی آزاد شده به کدام سو جرکت کند بیش از هرچیز تابع عملکرد شرکت‌های بورسی در ماه‌های پایانی سال 97 است. در صورتیکه شرکت‌های بورسی در این دو ماه باقی‌مانده عملکرد مناسبی نداشته باشند، با توجه به حساسیت ایجاد شده از سوی بورسی‌ها بر نمادهای کالایی، نقدینگی مزبور توانایی خروج از بورس را دارد اما ارائه یک عملکرد مناسب از سوی شرکت‌ها هم به دلیل افزایش بهره‌وری سال 97 و هم به دلیل امکان تعمیم نسبی آن به سال بعد، می‌تواند به راحتی نه تنها به جذب سرمایه آزاد شده از بخش‌های دیگر که به جذب سرمایه از بازارهای موازی نیز بیانجامد.

 

 کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #فارس، #خودرو با رشد حدود 141 واحدی مواجه شد. اجرایی شدن محدودیت های خرید در سامانه معاملاتی در کنار عدم اطمینان به روند بازارهای جهانی، از جمله دلایل حجم کم معاملات در بازار روز جاری بود.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص:  ارزش معاملات بورسیان 4.822 میلیارد ریال، ارزش معاملات فرابورسیان 3.463 میلیارد ریال، جمع کل معاملات : 828 میلیارد تومان.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 191 واحد مثبت/ وتجارت 74 واحد منفی/ فارس 72 واحد مثبت/ تاپیکو 68 واحد منفی/ خودرو 47 واحد مثبت/ مبین 45 واحد منفی/ وامید 42 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات امروز: وتجارت 197.2 میلیون سهم/ ذوب 191.1 میلیون سهم/ خساپا 102.4 میلیون سهم/ وبصادر 93.6 میلیون سهم/ های وب 90.1 میلیون سهم.

 

تحولات بازار طلا و ارز: نرخ دلار در روزهای گذشته افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است. برخی فعالان بازار بر این اعتقادند که ابهامات در تصویب لایحه پالرمو زمینه را برای افزایش قیمت ارز مهیا کرده است.

یکی از صرافان منطقه فردوسی در این خصوص گفته: در صورت عدم تصویب لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت و عدم تصویب لوایح مبتنی در پولشویی از سوی دیگر، می‌تواند زمینه را برای افزایش بیشتر قیمت ارز مهیا نماید. اطلاعات واصله از بازار ارز تهران نشان می دهد، فعالان بازار بر این اعتقادند که عدم تصویب لوایح مبتنی بر پولشویی، راه ارتباط ایران با دیگر کشورها را دشوار می‌کند و همین مساله می‌تواند جریان ورود ارز به کشور را کندتر کند.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی:1- امیر هامونی؛ مدیرعامل فرابورس ایران از افزایش سهم اوراق بدهی در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور خبر داد و عنوان کرد که انتشار این اوراق در بودجه سال آینده در مقایسه با سال ۹۷ افزایش حدود ۷ هزار میلیارد‌ تومانی را نشان می‌دهد. همچنین دیروز محمد دهقان؛ یکی از نماینده‌های مجلس علت عدم تحقق قول وزیر اقتصاد در برکناری رئیس سازمان خصوصی را اعلام کرد و از تدوین طرحی برای لغو برخی واگذاری ها و برگشت شرکت ها به دولت خبر داده است.

2- غلامرضا تاجگردون؛ رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس با بیان اینکه هنوز درباره نرخ بنزین تصمیمی گرفته نشده است، گفت:­ مجلس و دولت هنوز به یک مدل اجماعی برای تغییر نرخ بنزین نرسیدند. روز گذشته البته بانک مرکزی هم تورم تولید کننده در پایان دی ماه را با 3.6 درصد افزایش نسبت به ماه قبل 34.2 درصد و تورم نقطه به نقطه را با یک درصد کاهش 52.9 درصد محاسبه کرد.

3-ایران در حالی با کنار زدن ایتالیا، تایوان و اوکراین به دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال ۲۰۱۸ تبدیل شد که به اعتقاد کارشناسان در حال حاضر با چهار چالش اصلی برای توسعه این صنعت استراتژیک روبه‌رو است. «چالش‌های تولید»، «چالش‌های ساختاری»، «چالش بازار» و «چالش صادرات» عمده مشکلات و دست‌اندازهایی هستند که آینده صنعت فولاد ایران را با مخاطراتی مواجه می‌کند. چالش‌های چهارگانه در حالی وضعیت صنعت فولاد ایران و دورنمای آن را نامطلوب و کدر ترسیم می‌کند که برخی تحلیلگران در آسیب‌شناسی‌ها نقاط کور دیگری را در صنعت فولاد شناسایی کرده‌اندو به تصویر کشیده‌اند. در این تصویر خطر زمین‌گیر شدن فولاد در اثر استراتژی و سیاست‌های نامناسب دیده می‌شود.

4-محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارشی تاکید کرده تاکنون چهار تا پنج مدل آزمایشی رمزارز پیاده‌سازی شده و تصمیم‌گیری در این حوزه برای فعالیت آن‌ها با بانک مرکزی است. جهرمی همچنین با اعلام امکان پذیرشدن برداشت مستقیم در ۱۸ بانک و رفع انحصار از شرکت‌های PSP گفته: سامانه «شاهکار» برای احراز هویت در سیستم بانکداری الکترونیک به بانک مرکزی تحویل شد. در همین رابطه دیروز همچنین عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه استفاده از کارت‌های بانکی هوشمند جایگزین کارت‌های بانکی مغناطیسی کنونی می‌شود، گفت: «برداشت مستقیم» در نظام بانکی عملیاتی شد. دیروز همچنین پیش نویس سیاستنامه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها منتشر شد.

5- اسحاق جهانگیری؛ معاون رئیس جمهور ایران اعلام کرده ایران به توافق‌نامه‌های بانکی مهمی با سوریه دست یافته و تهران یک نیروگاه در استان لاذقیه سوریه ایجاد خواهد کرد.

6-با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروها از جمله خودروهای به اصطلاح تاخیری، برای موعد تحویل ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه امسال ملغی شد.

7- مدیرکل مرکزی واردات امور مناطق آزاد ویژه گمرک در بخشنامه‌ای به گمرک‌های اجرایی سراسر کشور اعلام کرده: برای تسهیل فرآیند ترخیص تایرهای سنگین، گواهی بازرسی در مبدا چنانچه سازمان ملی استاندارد موافقت کند، ملاک عمل قرار می‌گیرد. آمار گمرک همچنین نشان می‌دهد در دو روز 7 و 8 بهمن صادرات متانول محصول‌های پتروشیمی و شمش فولادی شرایط بهتری را سپری کرده است.

8- شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو که به ایپکو معروف است، تاکید کرده در صورت فراهم سازي زيرساخت‌هاي لازم، موتور ديزل ملي سواري در مدار توليد قرار مي‌گيرد.

9- محمود امین‌نژاد؛ مدیرعامل پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس از پیشرفت 92 درصدی این پالایشگاه خبر داده و گفته این پروژه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

10- وزیر انرژی عربستان اعلام کرده کشورش به مدت شش ماه نفت را در سطح بسیار پایین تر از سهمیه که تحت پیمان کاهش تولید اوپک پذیرفته است تولید خواهد کرد. خالد الفالح، در مصاحبه با بلومبرگ گفته: عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است تولید ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز در ژانویه را هدف گرفته و قصد دارد در فوریه ۱۰.۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند. سقف تولید عربستان سعودی تحت توافقی که اوپک در دسامبر با روسیه و ۹ تولیدکننده دیگر غیر اوپک برای کاهش داوطلبانه تولید نفت داشت، ۱۰.۳۳ میلیون بشکه در روز است. وزیر انرژی عربستان سعودی تاکید کرده: تقاضا در پایان سه ماهه اول امسال اوج پیدا خواهد کرد و کاهش تولید اوپک و غیر اوپک تا چند هفته آینده در بازارهای جهانی منعکس خواهد شد. به گفته وی اوپک و متحدانش تلاش می کنند قیمت نفت را تقویت کنند. نفت برنت امسال ۱۲ درصد رشد قیمت داشته است. عربستان سعودی و کشورهای همفکرش مصمم هستند سطح ذخایر نفت را به پایین میانگین پنج ساله برسانند.

 

برگ جدیدی از تجدید ارزیابی‌ داراییها: طی ماه‌های اخیر تب و تاب‌ هیجانی ناشی از اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در گروه‌های مختلف بازار گردش می‌کند و روندهای مقطعی را نقش می‌زند. در آخرین مورد به نظر می‌رسد گروه محصولات سیمانی به طریقی متفاوت از این ناحیه مورد توجه قرار گرفته‌اند. در اطلاعات حاصل از برگزاری سیمان تهران در یک پرسش و پاسخ به این موضوع پرداخته شده است که این احتمال وجود دارد شرکت‌هایی که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت نیستند نیز امکان استفاده از معافیت مالیاتی در صورت افزایش سرمایه از محل به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها را داشته باشند. البته این طرح همچنان به قانون تبدیل نشده است و باید در انتظار ماه‌های آینده بود تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود، با این حال در شفاف‌سازی سیمان تهران اشاره شده است اگر امکان فراهم شود مدیریت به این موضوع نیز توجه خواهد داشت. پاسخ سوال نیز به نوعی مهر تاییدی بر فرض امکان استفاده تمامی شرکت‌ها از این مزایای قانونی است. با این حال در متن این پاسخ اشاره‌ای به انتظار برای تصویب نهایی این قانون وجود دارد. پیش از این نیز احتمال فراگیر شدن این قانون مورد اشاره قرار گرفته بود. در این صورت دو سناریو پیش روی بازار سهام قرار خواهد گرفت.

بازگشت به واقع‌گرایی و مولفه‌های بنیادی سهام: به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها پس از هر موج شدید تورمی، یکی از مباحث اصلی در رابطه با بنگاه‌های اقتصادی است. چرا که شرکت‌ها در صورت لزوم و نیاز می‌توانند با بهبود نسبت‌های مالی امکان استفاده از تسهیلات مالی را فراهم کنند و جریان نقدینگی خود را بهبود بخشند. در غیر این صورت به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها عملا تاثیری در روند عملیات شرکت‌ها نخواهد داشت و چندان انگیزه قدرتمندی برای اعمال این روش از افزایش سرمایه برای شرکت‌ها وجود ندارد. با این حال در شرایط فعلی در صورتی که این معافیت مالیاتی بتواند جذابیت فراگیری ایجاد کند و تعداد شرکت‌هایی که به افزایش سرمایه از این محل اقدام می‌کنند پرشمار باشد می‌توان انتظار داشت که رفته‌رفته تاثیر هیجانی این موضوع بر بازار کمرنگ‌تر شود؛ به خصوص در صورتی‌که شرکت‌های بزرگ و بنیادی بازار نیز به‌روزرسانی ارزش دفتری دارایی‌ها را در دستور کار قرار دهند می‌توان انتظار داشت که بازی‌های هیجانی در سایر گروه‌ها جذابیت کمتری داشته باشد. در این صورت می‌توان انتظار داشت که بازار مجددا توجه خود را به متغیرهای بنیادی و روندهای سودآوری بنگاه‌ها معطوف سازد و جریان‌های سفته‌بازی و همچنین هیجانی در بازار به حاشیه روند. بهبود نسبی شرایط محیطی می‌تواند شرط کافی برای تحقق این سناریو باشد.

 

نقطه نظرات کارشناسان: سلیمانی یکی از کارشناسان بازار گفته، خوشبختانه با حمایت های مختلف ، شاخص کل مجددا به بالای کانال 160 هزار واحدی برگشت تا قدری از نگرانی ها برای افت مجدد تا محدوده کانال 154 هزاری موقتا رفع شود . با این وجود کماکان تاکید ما به معامله بروی سهام بنیادی کوچک و متوسط با وضعیت بنیادی مناسب و بویژه با تبادلات داخلی (internal transaction ) که تحریمها برآنها خیلی تاثیر نداشته باشد ، است .لیست صنایع و حوزه های مرتبط در این بازه  قبلا اطلاع رسانی شده است و پیشنهادات خرید ما نیز اغلب از نیمه دوم مهرماه به این سو  بر همین پایه استوار بوده است . خلاصه آنکه بسیاری از فعالان بازار ترجیح می دهند فعلا سراغ سهم های صادرات محور نروند مگر آنکه علائم مثبت از رفع مشکلات صادرات و یا مذاکرات جدید سیاسی (گشایش در مراودات بین المللی ) دریافت کنند . بهرحال بازار سرمایه در هر شرایطی زنده و فعال است .

 

ثبت ساز وکار تجارت اروپا و ایران : لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال گفته: جابجایی وجوه و اسناد مربوطه انجام و اجرای این ساز وکار، قطعی شده است. اکنون برعهده ایران است که برای تکمیل ساختار SPV اقدام به تأسیس شرکت کند. پیشتر مقام‌های اروپایی از تلاش‌ برای اجرای ساز وکار مربوطه در روزهای آتی خبر داده بودند. «ژانو ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه هفته گذشته در همین ارتباط گفته بود که این ساز وکار، در حکم نوعی نهاد تسویه وجوه است که ایران را قادر می‌سازد تا سود حاصل از فروش بخشی از منابع نفتی خود را دریافت و همزمان از سه شریک اصلی اروپایی، کالاهای ضروری را خریداری کند.

به نوشته رویترز، نهاد مربوطه در پاریس تأسیس و احتمالاً تحت نظارت فرانسه، آلمان و انگلیس اداره خواهد شد.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری، اتحادیه اروپا با موضع‌گیری علیه این اقدام، به بررسی طرح‌هایی با هدف حفظ تجارت با ایران پرداخت. این اتحادیه با اجرای قانون مسدودسازی تحریم‌ها (Blocking Statute) گامی در حمایت از شرکت های کوچک و متوسط برداشت تا این شرکت ها به موجب این قانون، مشمول تحریم های آمریکا قرار نگیرند. از جمله طرح‌هایی که در ادامه مطرح شد، همکاری مستقیم بانک های مرکزی کشورهای اروپایی با ایران و نیز تدارک یک ساز وکار مالی ویژه (SPV) بود که تضمینی بر تداوم فعالیت های بانکی و تجاری باشد. اتحادیه اروپا قرار بود روز دوشنبه با صدور یک بیانیه، اجرای این ساز وکار را اعلام کند؛ اما انتشار این بیانیه به دنبال آنچه که اختلاف‌های داخلی بر سر ادبیات بکار رفته اعلام شد، به تأخیر افتاد. وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا ممکن است در حاشیه نشست غیر رسمی هفته جاری در رومانی، نشست رسمی کوتاهی نیز در ارتباط با موضوع برجام و تجارت با ایران برگزار کنند.

 

نگاهی به موضوع افزایش سرمایه شرکتها از محل تجدید ارزیابی داراییها: دوباره با اصلاح قوانینی نظیر برداشتن مالیات و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برای همه شرکت‌ها نه صرفاً شرکت‌های زیان ده، این بحث در بازار سهام داغ شده است. جا دارد به بررسی جامعی از این فرآیند و نکات مثبت و منفی آن بپردازیم.

در اقتصادهای متورم نظیر ایران، دارایی‌های شرکت پس از گذشت چند سال ارزش بسیار بیشتری نسبت به آنچه در صورت‌های مالی درج‌شده پیدا می‌کند و شرکت‌ها می‌توانند صورت‌های مالی خود را به‌روزرسانی کنند.

شرکت‌هایی که می‌توانند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بدهد 3 دسته‌اند:

۱- شرکت‌هایی با صورت‌های مالی بالانس: این شرکت‌ها می‌توانند با بالا بردن سرمایه، ظرفیت اهرمی بدهی را بالاتر برده و منافع بیشتری برای سهامداران ایجاد کنند.

۲- شرکت‌های بحران‌زده و رو به ورشکستگی: این شرکت‌ها برای خروج از ورشکستگی و توانایی دریافت وام‌های جدید دست به تجدید ارزیابی می‌زنند. ولی اگر عملیات شرکت منتج به افزایش سودآوری نشود، بحران شرکت‌ها در سال‌های بعدی عمیق‌تر می‌شود.

۳- بانک‌ها، بیمه‌ها: افزایش سرمایه در این گروه‌ها به دلیل خروج از زیان، بهبود نسبت کفایت سرمایه و افزایش قدرت وام‌دهی است.

و اما دارایی‌هایی که مورد تجدید ارزیابی قرار می‌گیرند دودسته‌اند:

1استهلاک ناپذیر: دارایی‌هایی مانند زمین که در طول زمان مستهلک نمی‌شوند درصورتی‌که مورد تجدید ارزیابی قرار بگیرند تأثیری بر هزینه استهلاک و جریان‌های نقد آتی شرکت ندارند و صرفاً اعداد دارایی و سرمایه را در ترازنامه به‌روز می‌کنند.

2- استهلاک‌پذیر: تجدید ارزیابی دارایی‌های استهلاک‌پذیر (ساختمان، تجهیزات) موجب افزایش هزینه استهلاک برای سال‌های آتی می‌شود و سود خالص را از طریق افزایش دادن هزینه سربار در بهای تمام‌شده، کاهش می‌دهد. مثلاً تجدید ارزیابی از ماشین‌آلات بار هزینه‌ای زیادی ایجاد می‌کند و در سال‌های بعد گریبان شرکت را می‌فشارد. درواقع این نوع تجدید ارزیابی، نوعی به تأخیر انداختن بحران درونی شرکت است. ( البته بسیاری از تحلیل گران بنیادی به این نوع افزایش سرمایه نگاه مثبتی ندارند؛ زیرا اعتقاددارند که این نوع افزایش سرمایه مخصوصاً از نوع دارایی‌های استهلاک‌پذیر در سال‌های آینده باعث فشار هزینه‌ای بیشتری بر شرکت می‌شود و نهایتاً بحران شرکت در سال‌های بعد عمیق‌تر می‌شود. این نگرش قطعاً درست است و نمونه‌هایی از آن پیش‌تر در بازار سهام دیده‌شده است.)

از سوی دیگر واقعیت بازاری قدری متفاوت است. به‌طور مثال قیمت سهام یک شرکت 200 تومان است و می‌خواهد از محل تجدید ارزیابی، 400% افزایش سرمایه دهد (از محل دارایی‌های استهلاک‌پذیر). قیمت تئوریک سهم: 40 تومان. این در حالی است که پایین‌ترین کف تاریخی این سهم 100 تومان بوده است. طبیعتاً قیمت سهام این شرکت باید برای مدتی بالا برود که قیمت تئوریک آن معقول باشد. این جذابیت قیمتی، بازدهی بازاری آن است. حال این شرکت در سال‌های بعد برای ادامه‌دار بودن روند افزایشی قیمت باید سود بسازد و اگر نتواند دوباره قیمت اش به کف قبلی برمی‌گردد (زیان شرکت دوباره به‌صورت مستمر بالا می‌رود). نمونه‌هایی از این وضعیت در گروه سایپا رخ داد. آن افرادی هم که این دست سهام را میخرند صرفا برای نوسان بازی است و کاری به بلایی که بعدها به سر شرکت می آید ندارند!

نتیجه اینکه سهامی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارند می‌توانند در کوتاه‌مدت حتی تا چند برابر بالا بروند (میزان رشد قیمتی آن به میزان افزایش سرمایه، قیمت روز سهم و کف تاریخی آن بستگی دارد). به نظرم ازاین‌دست سهام در بازار بازدهی‌های چشمگیری خواهند داشت. ولی سرمایه‌گذاران به چند مسئله در انتخاب این نوع سهام دقت کنند: 1- محل افزایش سرمایه (از محل زمین است یا ساحتمان/ماشین‌آلات) 2- قیمت روز سهم که هرچه به سمت 100 نزدیک باشد بهتر است 3- قیمت کف تاریخی سهم و فاصله قیمت تئوریک با کف تاریخی.

*گروه سیمان و گروه قندی دارایی‌های استهلاک ناپذیر زیادی دارند (زمین). در گروه بانک چند نماد زیان ده داریم (بانک دی وضعیت حادی دارد و باید سرمایه‌اش را چند صد درصد بالا ببرد؛ بانک تجارت نیز به‌زودی افزایش سرمایه می‌دهد و بانک ملت نیز می‌تواند از محل تسعیر دارایی ارزی، سرمایه‌اش را بالا ببرد). در صنعت خودرو، گروه سایپا دیگر نمی‌تواند از این نوع افزایش سرمایه استفاده کند، اما گروه ایران‌خودرو هرگز تجدید ارزیابی نداشته است. زیان ایران خودرو سال بعد بالاتر می‌رود و نیاز به افزایش سرمایه، چند صددرصدی بیشتر می‌شود؛ اما مدیرعامل این شرکت سال‌هاست به این مسئله علاقه‌ای نشان نداده است.

 

در گروه خودرویی: پس از ارائه شفاف‌سازی غول‌های خودروساز مبنی بر اعمال افزایش نرخ فروش محصولات خود از ابتدای بهمن‌ماه، شاهد توقف نمادهای «خساپا» و «خودرو» پیش از شروع معاملات امروز بودیم. براساس این شفاف‌سازی، شرکت ایران خودرو و سایپا متعهد شدند که تعهدات خود را تا پایان روز 30 دی‌ماه بر همان روال قبلی و با قیمت‌های مصوب شورای رقابت تامین کنند و نرخ‌گذاری 5 درصد پایین‌تر از نرخ بازار را از ابتدای بهمن‌ماه عملی کنند. در اطلاعیه جدید شرح تغییرات قیمت‌گذاری هر دو شرکت به این ترتیب است: " با توجه به تصمیمات ابلاغی وزارت صنعت و معدن و تجارت کلیه تعهدات شرکت تا تاریخ30/10/1397 با قیمت‌هاي قبلی و عدم اعمال هیچگونه افزایشی خواهد بود." * بدین ترتیب در بازار امروز نماد دو غول خودرویی بی کفایت       کشور ( منظور بدون سود) باز شد و علیرغم پندارهای کارشناسان و فعالان بازار، خبر بازگشت به نرخ های پیش فروش قبلی به مشتریان، نتوانست به افت قیمت سهام این دو شرکت بیانجامد. بنحوی که نماد ایران خودرو در بازه قیمتی 2870 تا 3030 ریال معامله شد و قیمت آخرین آن نیز 2880 ریال بود. نماد سایپا نیز در بازه 1120 تا 1170 ریالی معامله گشت و آخرین معامله اش در نرخ 1137 ریالی بود.

 

پیش بینی بازار شنبه 13  بهمن 97 : رویکرد اخیر و جدید بازار، حرکت و توجه به  سهام شرکتهای کوچک و خرد بازار است. از دیگر سو، بورس تهران به دو بخش تقسیم میشود: 1- سهام کالایی ( comodity bace) که اکثرأ صادرات محور نیز هستند. 2- سهام غیر کالایی( asset base ) که اکثر تولیدات خود را در بازارهای داخلی به فروش می رسانند. طی ماههای اخیر و در پی اعمال و افزایش تحریمهای امریکا و اذناب وی به ایران، بورس تهران نسبت به سهام بنیادی و کالامحور گارد منفی گرفته و بسوی سهام دارایی محور شیفت پیدا کرده است. رشد و رونق قیمتها در سهام گروه ساختمانی و سیمانی و قندی و ... در این راستا ارزیابی میشود.

این نگاه به بنگاههای اقتصادی، که نتیجه تورم سنگین بیش از 20 درصدی سالیانه و افت سنگین ارزش پول ملی است. ( ریال ایران طی 40 سال گذشته بیش از 1750 برابر ، ارزش خود را از دست داده است. مقایسه کنید دلار 12 هزار و 300 تومانی فعلی با دلار 7 تومانی سال 57 را).

لذا اصلاح ساختار مالی و تحدید ارزیابی داراییها برای کلیه شرکتها از این محل، امری اجتناب ناپذیر و واجب است. واکنش بسیاری از فعالان بازار نیز به این موضوع مثبت بوده و استقبال گرمی از آن طی سالهای دور و نزدیک از برنامه افزایش سرمایه شرکتها از این محل( تجدید ارزیابی داراییها) بعمل آمده است.

برای هفته آینده نیز انتظار داریم شاهد رونق کم سوی بازار ولی تمرکز و توجه فعالان و سرمایه گذاران به 3 گروه مهم و لیدرهای جدید بازار یعنی: 1- دارویی ( نظیر شفادارو، کارخانجات داروپخش،دلر،دابور) 2- سیمانی و 3- ساختمانی باشیم.

سهام دیگر صنایع و گروهها نیز احتمالا در سایه و پشت سرِ لیدرهای جدید بازار حرکت خواهند کرد.

  

 

 

حافظ عزیزی نقش

10 بهمن ماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد