گزارش روزانه تالار 97.10.19 و پیش بینی بازار شنبه
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 449 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.10.19 و پیش بینی بازار شنبه

گزارش روزانه: بالاخره غول خفته بورس تهران از خواب گران بیدار شده و چند روزی است که شاهد رشد و رونق بورس تهران هستیم. شاخص کل که پیش از این تا ایستگاه 154 هزار واحدی نیز ریزش کرده بود، سه هفته ای است که بر مدار صعودی قرار دارد و در پایان مععاملات امروز تا ارتفاع 164.829 واحدی قد کشید.

هر چند که در نیمه وقت معاملات حتی شاهد استقبال گرم خریداران و  هجوم بی امان آنان به مواضع فروشندگان و مخالفان رشد و پویایی بازار بودیم و سنگر مهم 165 هزاری نیز برای ساعاتی در تصرف خریداران بود ولی فشار عرضه ها در بسیاری از نمادها مانع از ثبت تصرف کانال 165 هزاری در سومین هفته از فصل زمستان شد.

در معاملات امروز با وجود تداوم صعود قیمتها در بزرگان کالایی، شدت تقاضا در نیمه دوم وقت معاملاتی در این جبهه بورسی تا حدودی کاسته شد و در عین حال، تقاضای قابل توجهی برای سهام گروه بانکی را در نیمه دوم بازار شاهد بودیم. گفتنی است، موج صعودی اخیر که از میانه این هفته و همزمان با بروز علائم امیدبخش از بازار جهانی شروع شده، در دادوستدهای امروز ادامه یافت و نماگر بازار را یک پله دیگر ارتقا داد. اخبار مثبت از مذاکرات صلح تجاری بین دو قدرت بزرگ اقتصاد جهان و اشتیاق زایدالوصف ترامپ برای رفع مشکلات تجاری یکی از مهمترین عوامل حمایت‌کننده از قیمت‌های جهانی و متعاقبا وابستگان بورسی است. علاوه بر این، انتشار تدریجی گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها و امید به بهبود سودآوری سهام بنیادی به تقویت تقاضا کمک کرده است. تاثیر مثبت نمادهای زیرمجموعه گروه‌های معدنی، فلزات، پتروشیمی و پالایشی تاییدکننده همین موضوع است. از طرفی، کم‌شدن از دامنه رشد قیمت در سهام کالایی را می‌توان به احتیاط سرمایه‌گذاران در معاملات آخرین روز هفته نسبت داد؛ جایی که سهام وابسته به بازارهای جهانی بر خلاف تداوم جریان معاملات جهانی، در تعطیلی آخر هفته به سر خواهند برد.

حضور معدنی‌ها در صدر: نماد «کچاد» در معاملات امروز صدرنشین جدول نمادهای موثر بر شاخص است و حدود 122 واحد از شاخص کل حمایت کرد. این شرکت در اصلاحیه‌ای بر گزارش عملکرد آذرماه خود طی روز گذشته اعلام کرد که ضریب فروش محصولات کنسانتره-یکی از محصولات اصلی- از 13/8 درصد به 15/5 درصد قیمت فروش شمش افزایش یافته است. موضوعی که نه تنها زمینه را برای استقبال از این معدن‌کار بورسی فراهم کرد بلکه موجی از تقاضا را در سایر هم‌گروهی‌ها رقم زد.

تقلای بانک‌ها برای جبران مافات: در دو روز گذشته با قدرت‌گرفتن تقاضا در جبهه صنایع کالایی، عرضه‌ها در سهام گروه‌ بانکی غلبه یافت و در نتیجه شاخص این گروه را وادار به عقب‌نشینی از اوج تاریخی خود کرد. با این حال، پس از اصلاح دو روزه، در نیمه دوم معاملات امروز، نمادهای بانکی به مدار مثبت بازگشتند. تلاش بانک‌ها برای جبران اصلاح دو روز اخیر عمدتا با اخبار پیرامون تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت گرفته است. با توجه به انتشار قریب‌الوقوع گزارش‌های 9 ماهه بانک‌ها عدم تحقق انتظارات بورس‌بازان در صورت‌های مالی بانک‌ها احتمال فشار شدید عرضه‌ها در این گروه دور از انتظار نخواهد بود.

 

کارنامه امروز بازار: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #کچاد، #شپنا، #تاپیکو، #کگل، #فملی با رشد 862 واحدی روبرو شد. ادامه رشد قیمت نفت و کامودیتی ها در بازارهای جهانی و امید به بهبود روابط تجاری ابرقدرت های اقتصادی ( چین و امریکا) گروه های متاثر را با اقبال نسبی مواجه کرد.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص : مبین 126 واحد منفی/ کچاد 122 واحد مثبت/ شپنا 110 واحد مثبت/ فولاد 97 واحد مثبت/ تاپیکو 86 واحد مثبت/ کگل 73 واحد مثبت/ فملی 62 واحد مثبت.


بیشترین حجم معاملات امروز: وتجارت 183 میلیون سهم/ خساپا 129.7 میلیون سهم/ دی 104.7 میلیون سهم/

وپاسار 99.7 میلیون سهم/ وبملت 97.7 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1-یک عضو از تیم مذاکره‌کننده تجاری آمریکا خبر داده که آمریکا و چین مذاکرات تجاری خود در پکن را در روز سوم که از قبل برنامه‌ریزی نشده بود، ادامه خواهند داد. دو قدرت برتر اقتصادی جهان در تلاش‌اند اختلافات تجاری آزاردهنده خود را حل‌وفصل کنند. استیون وینبرگ، معاون انرژی‌های فسیلی وزارت انرژی آمریکا، به خبرنگاران حاضر در هتل نمایندگان تجاری آمریکا در پکن، گفته که مذاکراتی که از دوشنبه آغاز شده است، به خوبی پیش می‌رود. خانم سخنگوی دفتر نماینده تجاری آمریکا، که رهبری تیم مذاکره‌کننده را به عهده دارد هم گفته: مذاکرات در روز چهارشنبه ادامه خواهند یافت و احتمالا به دنبال مذاکرات بیانیه‌ای خواهیم داشت. به گفته یک منبع آگاه، روز سه‌شنبه دو طرف مذاکرات تجاری خود در پکن را تا دیروقت در روز دوم ادامه دادند، اما جزئیات اندکی در این زمینه منتشر شد. دیدارهای این هفته، اولین دیدار رو در روی نمایندگان دو طرف پس از اجلاس رییس‌جمهورهای دوطرف و اعلام آتش‌بس ۹۰ روز در جنگ تعرفه‌ای، بوده است. از طرفی سردبیر روزنامه دولتی گلوبال‌تایمز چین، هو شیجین، در توییتر خود نوشته: ادامه مذاکرات در روز چهارشنبه، یک پیام دارد: دو طرف درحال مذاکره جدی هستند و به سختی تلاش می‌کنند که اختلافات بین خود را حل‌وفصل کنند.

2- یکشنبه آتی شاهد عرضه اولیه ۱۰۳ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم شرکت کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرم‌دره معادل ۱۵ درصد از کل ۶۹۰ میلیون سهام این شرکت در بازار دوم فرابورس خواهیم بود.

3- شرکت ذوب آهن اصفهان در راستاي بهره مندي از ظرفيت موجود در بند (و) تبصره 5 قانون بودجه سال 1397 كل كشور، تاييديه سازمان تامين اجتماعي در خصوص تهاتر مبلغ 2400 ميليارد تومان از بدهي هاي بانكي شركت ذوب آهن اصفهان با مطالبات سازمان تامين اجتماعي از دولت را اخذ کرده است. رقم نهايي تهاتر بسته به سقف اعتباري بانكها، معادل مبلغ ياد شده يا كمتر خواهد بود كه پس از دريافت تاييديه هاي بانكها، افشاي اطلاعات می شود.  شايان يادآوري است بخشي از رقم نهايي تهاتر در قالب افزايش سرمايه از محل مطالبات سازمان تامين اجتماعي و آورده نقدي ساير سهامداران و مابقي با شرايط مورد نظر آن سازمان تسويه خواهد شد

4-تولید مس در شیلی در یک دهه آینده نزدیک به ۳۰درصد افزایش خواهد یافت. شیلی که بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در جهان است تا سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۷.۲۵ میلیون تن مس تولید خواهد کرد.

براساس گزارش کمیسیون دولتی صنعت مس شیلی (کوچیلکو)، با بالا رفتن عمر معادن و کاهش عیار ماده معدنی تولید مس در این کشور سالانه ۴.۴۶ میلیون تن کاهش خواهد یافت و به همین دلیل شیلی پروژه‌های جدیدی را آغاز کرده تا این کاهش تولید را جبران کند. کوچیلکو در این گزارش نوشته که «تنها با بهره‌برداری از پروژه‌های جدید، قادر خواهیم بود رشد تولید مس را در سال‌های آینده تضمین کنیم». یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که این گزارش به آن‌ها اشاره دارد، پروژه ۴۰ میلیارد دلاری و ۱۰ساله کودلکو در زمینه مس است.

علاوه بر کودلکو، شرکت‌های معدنی فعال در معادن مس شیلی مانند بی‌اچ‌پی، انگلوامریکن، گلنکور و آنتوفاگاستا سرمایه‌گذاری روی معادن مس برای سال‌های پیشِ رو را آغاز کرده‌اند. یکی از آخرین پروژه‌های سرمایه‌گذاری در معادن مس شیلی مربوط به شرکت تک ریسورس کاناداست که به پروژه QB۲ معروف شده. در ماه آگوست سال ۲۰۱۸، قرارداد این پروژه نهایی شد. شیلی امیدوار است با انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید در معادن مس بتواند عمر این معادن را تا ۲۵ سال افزایش دهد و ۳۰۰هزار تن نیز به تولید سالانه‌اش اضافه کند.

5-بانک جهانی پیش‌بینی کرد که شاخص رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال گذشته به دلیل تشدید تنش تجاری و ضعف رشد تجارت جهانی، دو و ۹ دهم درصد کاهش یابد.

6-مستخدمین حسینی گفته تا زمانی که فضای کسب و کار بهبود پیدا نکند و محدودیت های موجود در این فضا توسط دولت و مجلس رفع نشود و در خصوص مسائل مربوط به تورم و افزیش سطح عمومی قیمت ها چاره اندیشی نشود، حذف صفر از پولی هیچ کمکی به اقتصاد نخواهد کرد. به باور وی بودجه 98 نشان می دهد که دوباره به دوره رکود تورمی وارد خواهیم شد لذا باید در ابتدا اقتصاد از رکود خارج شده و شرایط برای رونق اقتصادی آماده شود، چراکه در غیر این صورت حذف صفر از پول ملی تنها هزینه هایی را بر روش مردم می گذارد.

7-هیئت وزیران در جلسه امروز به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی برای سال های ۹۷ و ۹۸، مصوب کرد واردات تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار به صورت بدون انتقال ارز و صرفاً جهت تأمین مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت بلامانع است.

8-با انتشار اخباری دایر بر توافق قریب الوقوع چین و امریکا در جنگ تعرفه ها، بازارهای مالی جهان رو به رشد و رونق و فزونی گزارده و سهام بازارهای آسیایی نیز به بالاترین میزان ۳.۵ هفته‌ای خود رسیده است.

9-مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره لایحه بودجه ۹۸ تاکید کرده که بدون افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، این بانک‌ها توانی برای تسهیلات دهی در شرایط اقتصادی دو سال آینده نخواهند داشت.  براساس آخرین صورت های مالی، بانک های دولتی نسبت زیان انباشته به سرمایه پرداخت شده برای برخی از آنها بیش از ۵۰ درصد است و لذا مشمول ماده (۱۴۱) قانون تجارت نبوده و برخی نیز از حیث سرمایه و حقوق صاحبان سهام، وضعیت نامناسبی دارند.

10- رونق در بازارهای مالی جهان : بازار جهانی طی 24 ساعت اخیر با افزایش شاخص دلار، نفت و کامودیتی ها مواجه شده و در طرف مقابل فشار فروش بر طلا وارد شده است. تعطیلی دولت آمریکا بابت دیوار مرزی مکزیک و همینطور تنش ها با چین منجر به تقویت طلا در بازار جهانی شده بود. صندوق اسپایدر که بزرگترین ETF طلا در جهان است هم موجودی خود را افزایش داده بود. حالا، ترامپ با توئیت های رگباری خود، خبرهای خوبی از رسیدن به توافق با چین در خصوص مسائل تجاری می دهد. جنگ تجاری باعث کند شدن رشد اقتصادی در دنیا شده و حالا پایان این جنگ می تواند نگرانی ها را تا حدی کاهش دهد. به همین دلیل است که طی 24 ساعت گذشته علی رغم آنکه شاخص دلار مثبت است اما کامودیتی ها و نفت هم معاملات مثبتی دارند. البته سیکل های جهانی همیشه بوده و پس از یک دوره رونق اقتصادی، رکود صورت میگیرد. آمریکا و چین با کاهش التهابات می توانند سرعت کند شدن رشد اقتصادی را کاهش دهند اما تقاضای موثر تضعیف شده و قیمت نفت باید برای یک دوره زمانی بیش از یک سال نسبت به گذشته ارزان بماند. بهترین رویداد اقتصادی تضعیف شاخص دلار توسط آمریکا به صورت عامدانه است چون اگر شاخص دلار به دلیل خبرهای بد اقتصادی افت کند، با وجود افت شاخص دلار، کامودیتی ها هم افت می کنند لذا برای بررسی بازار کامودیتی باید علت مثبت و منفی های اونس طلا، نفت و شاخص دلار را بهتر درک کرد.

11- چین بعد از محدودکردن فعالیتهای کونلون بانک به دارو و غذا و برخی کالاها، به دنبال افزایش فشار از طریق عدم صدور مجوز حمل کالا ExportLicense به ایران بوده و این بار پای وزارت خارجه آن کشور در میان است

 

آمار شرکتهای چینی که اخیرا موفق به اخذ مجوز صادرات کالا به ایران نشده اند، روندی صعودی دارد ... جالب اینکه برخی واحدهایی که توسط پیمانکاران چین فاینانس و در حال اجرا بوده و دولت آن کشور به خوبی از کاربرد صلح آمیز مواد اولیه مطلع است، نیز مشمول محدودیت شده است🤔 پیمانکاران چینی میگویند که برای مجوز صادرات چند دستگاه دولتی چین موضوع را تایید کنند و با وجود پرداخت وجه از طرف مشتریان ایرانی و ساخت کالا، وزارت خارجه چین تنها مخالف موضوع است.

 

دستکاری قیمتی و سیطره قماربازان بر دعبید: در جریان معاملات امروز بازار سهام که با جریان مثبت و روند صعودی همراه بود ، نماد داروسازی عبیدی بعد از افزایش سرمایه 200 درصدی ( از دو محل سود انباشته 150 درصدی و 50 درصدی مطالبات سهامداران و آورده نقدی و در اختیار هیات مدیره ) باز شد و طی یک عملیات حرفه ای عده ای خاص با مقاصد دستکاری قیمتی و سفته بازانه ، با افزایش قیمت 100 درصدی روبرو شد و لحظاتی به تنهایی 1000 واحد به رشد شاخص بورس اضافه کرد. این رویداد درحالی مورد تعجب و انتقاد برخی فعالان و کارشناسان روبرو شد که با تصمیم بورس تهران ، معاملات امروز "دعبید" ابطال شد.  دراین رابطه مهدی پارچینی که به تازگی سرپرست معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران شده گفته: علت عدم تایید معاملات داروسازی عبیدی ناشی از حجم اندک معاملات و تعداد کم مشارکت کنندگان در نوسان 100 درصدی قیمت بود. گویا نماد این شرکت شنبه مجددا" آماده بازگشایی می شود و در صورت تکرار این وضعیت ، دامنه نوسان آن محدود خواهد شد. (* گفتنی است هر چند که دعبید یکی دو سالی است متحول شده و داروهای جدیدی را به سبد محصولات خود افزوده است و در نتیجه با رشد سودآوری خوبی مواجه بوده است ولی اینها دلیل نمیشود که با سود کمتر از 100 تومانی ( با سرمایه جدید) این سهم در سال مالی جاری، قیمت و ارزش ذاتی سهم بیش از 4887 تومان و ارزش بازار آن افزون بر 821 میلیارد تومان باشد! یعنی بیش از سایپا و ایران خودرو و بانک صادرات و 600 سهم دیگر بازار! مگر اینکه در زمین کارخانه دعبید ... گنج و معدن الماس پیدا شده باشد که ما از آن بی خبریم).

 

اندر حکایت چاپ و نشر اوراق خزانه در سال 97  و واکنش بورس تهران و فعالان بازار: مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اعلام کرده : دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ ، انتشار ۸۹ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را در دستور کار قرار داده است.  غلامرضا ابوترابی گفته: در گذشته شرکت های ایرانی عمدتا تامین مالی خود را از طریق بازار پول انجام می دادند؛ اما در سال های اخیر با توجه به توسعه بازار سرمایه بر تامین مالی از طریق بازار سرمایه تاکید بیشتری شده است. وی با بیان اینکه امروزه در بازار سرمایه متناسب با نیازهای گوناگون افراد، ابزارهای مالی مختلف تعبیه شده است، اظهار داشت:  برای مثال سرمایه گذاران ریسک پذیر می توانند در پروژه های مشارکتی که میزان سود و زیان پروژه از ابتدا مشخص نیست و سود قطعی به دارندگان اوراق پرداخت نمی شود مشارکت کنند یا سرمایه گذاران ریسک گریز می توانند با خرید اوراقی مثل اوراق اجاره یا مرابحه که اوراق با درآمد ثابت محسوب می شوند ریسک خود را تا میزان زیادی پوشش دهند. یا سازنده ای که دارای توانایی ساخت هست اما منابع مالی کافی برای این امر را ندارد، می تواند از طریق انتشار اوراق بهادار اسلامی همچون اوراق استصناع، منابع مالی لازم را بدست آورده و ساخت پروژه را از سر گیرد.

اوراق بهادار و سپرده های بانکی: اوراق بهادار و سپرده های بانکی در جذب منابع مالی رقیب یکدیگر هستند؛ چراکه هر دو از ضریب ریسک بسیار پایینی برخوردارند و سرمایه گذار در هر دو مورد از یک سود حداقلی مطمئن برخوردار خواهد بود. اما آنچه هر یک از این دو نوع ابزار را نسبت به دیگری جذاب تر می کند، قدرت نقدشوندگی آنهاست که این قابلیت ها در اوراق بهادار به نحوی پیش بینی شده و منجر به جذابیت این اوراق شده است. برای مثال ارزش مجموع صکوک منتشره از ابتدای تاسیس شرکت تا آذرماه ۱۳۹۷، بالغ بر ۲۷۹ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۲۷ مورد آن در مجموع به ارزش ۳۶ هزار میلیارد ریال سررسید شده و ۳۵ مورد مابقی در حال معامله است.

تاثیر لایحه بودجه سال آینده بر اوراق بدهی: ابوترابی در ادامه، در خصوص تاثیر لایحه بودجه سال آینده بر اوراق بدهی و سهم اوراق بهادار در بودجه ۹۸  گفته : دولت در این لایحه، انتشار ۸۹ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را در دستور کار قرار داده که از این میزان، ۷۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به تسویه بدهی ها و اجرای طرح ها و پروژه ها و سه میلیارد دلار مربوط به اوراق ارزی مالی اسلامی در نظر گرفته شده است. در این لایحه، دولت در جداول پیش بینی واگذاری و تملک دارایی های مالی در سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را با رشد حدود ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل برآورد کرده است.

منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی: شایان ذکر است که دولت برای سال مالی ۹۷ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را معادل ۳۸.۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود در حالی که این رقم در لایحه بودجه ۹۸، مبلغ ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. لذا: با رعایت قوانین و مقررات، شرکت های دولتی تا سقف چهل و پنج هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی را برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی خود که به تصویب شورای اقتصاد می رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، می توانند منتشر کنند.

سقف مجاز اوراق منتشره تسویه نشده: ابوترابی با بیان اینکه  سقف مجاز اوراق منتشره تسویه نشده تا پایان سال مبلغ ۲۹۰ هزار میلیارد ریال عنوان شده است، افزوده: این درحالی است که در بودجه سال ۹۷، سقف انتشار اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی برای دولت معادل ۲۶۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده بود. همچنین در بند «د» تبصره ۵ لایحه بودجه، به شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آنها با تایید وزارت کشور سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های کشور، اجازه داده شده تا سقف ۵۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری ها منتشر کنند.

و اما بر اساس پیشنهادهای مطرح شده در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، دولت مجاز است اسناد خزانه اسلامی موضوع ردیف درآمدی این قانون را با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه سال صادر کرده و به طلبکاران تا سقف ۱۳۰ هزار میلیارد ریال واگذار کند. همچنین بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه های سنواتی کل کشور پیش بینی می شود و خزانه داری کل کشور موظف است نسبت به تسویه آن اقدام کند.

انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی: همچنین ۲ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بدهی قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان سال جاری و ۱۰ هزار میلیارد اسناد خزانه کمتر از یکسال برای اعتبارات استانی منتشر می شود. ابوترابی در پایان با اشاره به اینکه کسری بودجه یکی از معضلات قدیمی اقتصاد ایران بوده که اثرات نامطلوبی بر متغیرهای اقتصادی برجای می گذارد، اظهار داشته: در حال حاضر جهت تامین کسری بودجه دولتی عمدتا از طریق ایجاد پایه پولی و بالتبع ایجاد تورم اقدام می شود که اثرات نامطلوبی برجای خواهد گذاشت. لذا  یکی از راه حل های جایگزین جهت جهت رفع این نوع کسری بودجه استفاده از اوراق بهادار اسلامی است.

 

در گروه نفت و پالایش: با افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و عبور بهای آن از سد 60 دلاری ( هر بشکه نفت خام برنت) شاهد رونق و رشد قیمتها در نمادهای پالایشی هستیم و نمادهای این گروه بار دیگر در کانون توجه بازار قرار گرفته اند. البته  یکی از ابهامات قابل توجه بورس تهران از سالیان دور، رویه سودآوری شرکت‌های پالایشی بوده است. پیش از این و  بارها این موضوع با ارائه دلایل مختلف توسط کارشناسان بازار بررسی شده است. عدم تایید سودآوری پالایشی‌ها تا پایان سال مالی و احتمال تغییر سودآوری این شرکت‌ها تا 4 ماه بعد از پایان سال مالی از مواردی است که برای مدت زمان طولانی گریبان‌گیر صنعت پالایش نفت بوده است. در این گزارش علاوه بر مروری مختصر بر متغیرهای تحلیلی و اثر آن بر سودآوری شرکت‌های پالایشی به طرح مسئله‌ای پرداخته می‌شود که احتمالا در دوران فعلی از اهمیت بالایی برخوردار باشد.  

اثر سه‌گانه نفت بر سودآوری پالایشی‌ها: تغییرات قیمت نفت بر سودآوری شرکت‌های پالایشی اثر محسوسی دارد. مهم‌ترین موضوع در این خصوص به نوسانات کرک اسپرد محصولات نفتی نسبت به قیمت نفت در بازار جهانی باز می‌گردد. این موضوع از دو منظر قابل بررسی است. به صورت عمومی مطرح می‌شود که با افت قیمت نفت احتمال افزایش کرک اسپرد شرکت‌های پالایشی وجود دارد. افزایش قیمت محصولات در بازار جهانی می‌تواند با کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده نهایی همراه شود این موضوع در کشور ما به دلیل یارانه سنگینی که دولت روی محصولات اصلی (به خصوص بنزین و گازئیل) پرداخت می‌کند چندان ملموس نیست. با این حال در دیگر کشورها به خصوص اقتصادی پیشرفته مانند آمریکا با افزایش قیمت محصولات، سهم هزینه سوخت از سبد خانوار افزایش پیدا می‌کند و  در نتیجه می‌تواند با کاهش قدرت خرید از تقاضای محصولات پالایشی نیز بکاهد. بر این اساس این موضوع مطرح می‌شود که با کاهش قیمت نفت سمت تقاضا قدرت بیشتری برای خرید محصول دارد و در نتیجه کرک اسپرد افزایش پیدا می‌کند. البته شاید موارد بالا چندان دقیق نباشد. در ماه‌های گذشته اختلاف فاحش کرک اسپرد محصولات مختلف پالایشی (مانند بنزین با گازوئیل) است. علاوه بر این باید گفت که حاشیه کرک اسپرد بین محصولات و نفت (نسبت قیمت فروش محصولات پالایشی با قیمت نفت) با افت قیمت نفت افزایش می‌یابد اما از نظر مقدار شاهد کاهش اختلاف (کسر مبلغ خرید نفت از فروش پالایشی‌ها)  محصولات با نفت هستیم. این موضوع به این معنا است که با افت قیمت نفت حاشیه سود ناخالص شرکت‌های پالایشی احتمالا افزایش می‌یابد اما مقدار سود ناخالص کاهش می‌یابد. اما همچنان باید به این موضوع توجه کرد که کاهش قیمت نفت می‌تواند نشانه‌ای از ضعف اقتصادی جهانی باشد و در نتیجه از تقاضای محصولات پالایشی نیز به دنبال اثر منفی این موضوع کاسته شود. برای مواردی که در بالا عنوان شد در حالت معکوس آن یعنی اثر افزایش قیمت نفت نیز مطرح است. بر اساس آن‌چه در بالا اشاره شد فاصله قیمتی محصولات با نفت در نرخ دلار مبنای محاسبه می‌تواند سودآوری شرکت‌های پالایشی را دست‌خوش تغییر کند.

اثر دوم نوسانات قیمت نفت بر سودآوری شرکت‌های پالایشی را باید در تغییرات بهای تمام‌شده فروش شرکت‌های پالایشی مشاهده کرد. تغییرات موجودی شرکت‌های پالایشی نیز می‌تواند اثر قابل توجهی بر سودآوری مقطعی این شرکت‌ها داشته باشد. برای مثال اگر قیمت نفت در ابتدای سال معادل 50 دلار و در پایان سال مالی معادل 70 دلار باشد در نتیجه ارزش موجودی فارغ از نوسانات نرخ دلار، 40 درصد افزایش می‌یابد. به این ترتیب در محاسبه بهای تمام‌شده فروش، باید مقادیر بهای تمام‌شده تولید دوره با ارزش موجودی ابتدای دوره جمع شده و از ارزش موجودی پایان دوره کسر شود. در نتیجه با رشد ارزش موجودی پایان‌دوره، بهای تمام‌شده فروش کاهش یافته و سودآوری شرکت‌ پالایشی می‌تواند به  دنبال آن افزایش یابد. این موضوع در خصوص نرخ تسعیر ارز نیز دارای اهمیت است. چون با دو برابر شدن نرخ ارز ارزش موجودی پایان دوره رشد می‌یابد و اثر مثبت بر سودآوری سال مالی خواهد داشت. با این حال در این خصوص نیز ابهامات مطرح می‌شود. برای مثال نرخ تسعیر موجودی نفت ابتدای دوره شرکت‌های پالایشی بر اساس جهش نرخ ارز محاسبه می‌شود، در نتیجه از این محل تغییرات قابل توجهی بر سودآوری شرکت‌های پالایشی ایجاد نخواهد شد.

اثر دوم نفت بر شرکت‌های پالایشی معادل آن است که شرکت پالایشی محصولات با قیمت پایین‌تر نفت تولید کرده باشد و در قیمت‌های بالاتر به فروش برساند.

اما اثر سوم نفت بر سودآوری شرکت‌های پالایشی که موضوع اصلی این گزارش است به نحوه قیمت‌گذاری مبهم شرکت‌ پالایشی و پخش بازمی‌گردد. بر این اساس شاید نگاهی به بودجه دولت و همچنین رویه سودآوری شرکت‌های پالایشی بتواند این موضوع به صورت دقیق‌تر مشخص کند.

اثر بودجه دولت بر سودآوری پالایشی‌ها: اقتصاد کشور ما به صورت ساختاری با کسری بودجه مواجه بوده است. دولت تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بتواند ابتدا هزینه‌های جاری را تامین کند و معمولا در ادامه در تامین بودجه بخش‌ها مانند عمرانی با مشکل مواجه می‌شود. اثر بودجه دولت بر سودآوری شرکت‌های پالایشی نیز از این محل می‌تواند رصد شود. در این خصوص به نظر می‌رسد شرکت ملی نفت را باید مسئول نرخ‌گذاری نفت و محصولات پالایشی دانست. به صورت کلی دولت نفت را در اختیار شرکت‌های پالایشی قرار می‌دهد و شرکت‌های پالایشی محصولات اصلی خود را به دولت می‌فروشند. از آن‌جا که محصولات اصلی بخش عمده درآمدهای شرکت‌های پالایشی را به خود اختصاص می‌دهد بر این اساس اختلاف مبلغ پرداخت‌شده به خزانه در ازای خرید نفت و مبلغ فروش محصولات اصلی به دولت اثر مهمی بر سودآوری این شرکت‌ها دارد.

برای مثال اگر هزینه خرید نفت با درآمد فروش محصولات اصلی یکسان باشد در نتیجه شرکت‌های پالایشی سر به سر می‌شوند و سود شرکت‌های پالایشی را مبلغ فروش محصولات فرعی تعیین می‌کند. حال در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که چه عاملی اختلاف بهای نفت با محصولات پالایشی را تعیین می‌کند.

موارد مختلفی در گزارش‌های پیشین «دنیای بورس» مطرح شده است. یکی از مواردی که تقریبا همه بر آن تاکید دارند نرخ‌گذاری بر اساس نشریه‌های بین‌المللی است؛ قیمت جهانی نفت و محصولات نفتی سودآوری شرکت‌های پالایشی را تعیین می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد این حالت بسیار خوشبینانه است. در این خصوص در سال 93 با افت شدید قیمت نفت شرکت‌های پالایشی با افت شدید سودآوری مواجه شدند و در نهایت ریزش شدید شاخص کل بورس تهران (حدود 5 درصدی) به دنبال ریزش قیمتی نمادهای پالایشی را شاهد بودیم.

در آن زمان این موضوع مطرح بود که با افت قیمت نفت کرک اسپرد محصولات پالایشی نسبت به قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافته است با این حال شرکت‌های پالایشی با افت شدید سود مواجه شدند. حال اگر از منظر بودجه دولت به این موضوع توجه کنیم مشاهده می‌شود که در لیست شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی نفت درآمد و هزینه تعیین‌کننده‌ هستند. بر این اساس در شرایطی که کسری بودجه دولت طی سال به دنبال افت قیمت نفت تشدید می‌شود، در نتیجه شرکت ملی نفت نیز سعی می‌کند واریزی به خزانه دولت را افزایش دهد. در این میان باید توجه شود با افت قیمت نفت سهم 14.5 درصدی شرکت ملی نفت از درآمد صادراتی و همچنین فروش نفت به پالایشگاه‌های داخلی به شدت کاهش می‌یابد و بر این اساس این شرکت نیز خود برای تامین هزینه‌ها تحت فشار قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که هزینه‌های جاری فشار زیادی بر دولت و سایر شرکت‌های وارد می‌کند. بر این اساس کسری بودجه دولت باعث می‌شود که میزان پرداختی پالایشی‌ها به خزانه در مقایسه با هزینه خرید نفت افزایش یافته و به دنبال سودآوری این شرکت‌ها کاهش یابد.

*بر اساس آن‌چه در بالا اشاره شد و مواردی که کارشناسان اقتصادی از بودجه 98 کشور مطرح کرده‌اند، سال آینده برای اقتصاد کشور و بودجه دولت می‌تواند سال سختی باشد. تحریم نفت می‌تواند درآمد ارزی دولت را به شدت کاهش دهد و در این شرایط شاید تنها راه فرار افزایش فشار بر سایر بخش‌ها غیرضرور برای عبور از این دوران است. باید توجه داشت اگر دولت بخواهد کسری بودجه خود را به روش‌های ناثواب مثل استقراض از بانک مرکزی تامین کند بر شدت تلاطم اقتصادی افزوده می‌شود و در وضعیت بحرانی کنونی ضربه‌ای حتی اندک نیز می‌تواند خطرناک باشد. بر این اساس سهام‌داران و معامله‌گران سهام پالایشی لازم است به این موضوع توجه داشته باشند که سودآوری شرکت‌های پالایشی گرچه در کلام بنا است از بازار جهانی اثر بپذیرد اما در این خصوص به الزامات و محدودیت‌های دولت نیز باید توجه شود. نباید فراموش کرد که صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی در پایان تیر سال بعد (4 ماه بعد از پایان سال مالی) قابل اتکا هستند. اگر دولت در سال 98 با مشکل کسری مواجه شود حتی ممکن است که به دنبال افزایش واریزی به خزانه باشد و بر این اساس صورت‌ حساب‌های شرکت‌های پالایشی برخلاف انتظارات منتشر شود.  

 

 در گروه فولادی: با افزایش مجدد قیمت سنگ آهن و سایر مواد معدنی و فلزی و فولادی در بازارهای جهانی، شاهد اقبال بازار و سیر صعودی قیمت سهام فلزی و فولادی و معدنی در بورس جهانی از جمله بورس تهران هستیم. امری که رونق مجدد سهام مطرح در این گروهها را در پی داشته و موتور محرکه بورس تهران را به حرکت واداشته است. جدیدترین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در سال نو میلادی در چین حدود ۷۳ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. تمایل به خرید برای حمل اواخر ژانویه و قبل از تعطیلات سال نو چینی بالا رفته از این رو سنگ آهن سال ۲۰۱۹ را کمی خوش بینانه آغاز کرده است. انتظار می رود کارخانه های چینی برای قبل از تعطیلات فوریه در این کشور خرید های خوبی در بازار نقدی داشته باشند از این رو فعلا جو بازار مثبت است. در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۲۹.۸  دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز ۲۸.۷ دلار هر تن فوب ثبت شد. و اما جدیدترین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی به ترکیه در هفته نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که سال ۲۰۱۸ را در ۲۸۵ تا ۲۹۰ دلار به پایان برده بود. فعالان بازار معتقدند معامله در ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر امکان پذیر است. این طور که به نظر می رسد فعلا روند بازار قراضه مدتی نزولی خواهد بود. قراضه آ۳ سی آی اس نیز در ترکیه تا ۶ دلار افت داشت و ۲۷۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.قرضه وارداتی سنگین در شرق آسیا در حدود ۳۱۴ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در هند قراضه خرد شده وارداتی در ۳۲۸ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت. در امریکا قراضه خرد شده ۳۶۱ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز سال نو میلادی را در ۲۷۲ دلار هر تن فوب آغاز کرد. از دیگر سو با آغاز سال نو میلادی، بازار های بیلت نسبتا در سکوت بودند چرا که هنوز خیلی از فعالان بازار در تعطیلات بودند. بیلت صادراتی سی آی اس ۷.۵ دلار افت قیمت هفتگی داشت و ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. بیلت صادراتی چین ۴۴۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که کمی افت قیمت داشت.در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی تا ۱۰ دلار افت داشت و ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار  هر تن سی اف آر ثبت شد.

*مقاطع: جدیدترین قیمت میگلرد صادراتی سی آی اس در سال نو میلادی ۴۵۵ دلار  هر تن فوب بود که ۵ دلار ارزان تر شد. میلگرد صادراتی چین نیز ۴۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که یک دلار افت داشت. میلگرد صادراتی ترکیه از ۴۵۵ دلار هر تن فوب هفته پایانی دسامبر به ۴۴۵ تا ۴۵۵ دلار هر تن فوب رسید. شرایط بازار مساعد نیست و قیمت ها نزولی هستند. همچنین میلگرد وارداتی در جنوب شرق آسیا ۴۶۰ تا۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در بازار داخلی اروپا میلگرد همچون هفته پایانی ۲۰۱۸ در ۵۳۵  یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود.  در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

*ورق: قیمت ورق گرم صادراتی چین ۲ دلار افت داشت و ۴۸۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در سال نو میلادی فعلا فعالیت زیادی در بازار مشاهده نشده است. در بازار داخلی چین نیز قیمت ورق گرم ۱۲ دلار هر تن افت داشته ۵۳۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. ورق گرم صادراتی سی آی اس با ۱۰ دلار کاهش قیمت نسبت به هفته قبل ۴۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در ترکیه ورق گرم وارداتی ۴۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود که کمی افت داشت. در جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی در ثبات و ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود. در بازار داخلی آمریکا ورق گرم از ۷۴۰ دلار  به ۷۲۶ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در اروپا نیز ورق گرم  ۵۲۲ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

 

 پیش بینی بازار شنبه 22 دی 97 :  بورس تهران طی معاملات روز گذشته و امروز سیمای متفاوتی را به نمایش گذاشته است. سیمایی جدید که نشان از تغییر آرایش معامله‌گران بورسی در صنایع اصلی بازار دارد. علایم این تغییر که از روز دوشنبه در بازار سهام نمایان شد، طی روز گذشته با حضور پررنگ‌تر متقاضیان خرد در معاملات سهام کالایی و تداوم فشار عرضه‌ها در جبهه رقیب ادامه یافت. به این ترتیب، شاخص کل در این روز ضمن حرکت تندتر در مسیر صعودی، توانست رشد بیش از 862 واحدی را ثبت کند و به بالاترین ارتفاع طی 19 روز کاری اخیر دست یابد. به نظر می‌رسد انتشار قریب‌الوقوع گزارش‌های۹ ماهه در محیط نسبتا پایدار اقتصادی تغییر مسیر بورس را در پی داشته است. مشاهده روند طولانی شاخص صنایع اصلی نشان می‌دهد که تقویت جریان اطلاعات به‌عنوان قطب‌نمای تحرکات بورسی غالبا سهام را به مسیر واقعی خود هدایت کرده و خطای تصمیم‌گیری فعالان سهام را به حداقل رسانده است. خوشبختانه بیشترین بازدهی روزانه بورس طی 9 روز کاری اخیر عمدتا مرهون تقویت قیمت در سهام کالایی بازار بوده است.  و اما تغییر ترکیب‌بندی و آرایش معامله‌گران در بورس تهران در سیمای افزایش چشمگیر تقاضا در سهام گروه‌هایی نظیر پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها و فلزی-معدنی و متقابلا فشار عرضه‌ها در سهام بانکی آشکار شده است. البته تغییر مسیر بازار از معاملات روز دوشنبه آغاز شد و در جریان دادوستدهای پریروز تا امروز با قدرت بیشتری ادامه یافت. به نظر می‌رسد تغییر جبهه بورس‌بازی و حضور پررنگ معامله‌گران خرد در دادوستدهای صنایع کالایی را می‌توان به قبض و بسط جریان اطلاعات در بورس تهران پیوند زد. مطالعه فراز و نشیب شاخص گروه‌های بزرگ بازار طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که انتشار گزارش عملکرد بنگاه‌ها نقش پررنگی در سهام ارزنده و غیرارزنده بازار داشته است.  بطوریکه اگر به بررسی شاخص صنایع اصلی بازار سهام اعم از کالایی‌ها و گروه‌های بانکی و خودرویی بنگریم، در‌خواهیم یافت که الگویی عام بر معاملات این صنایع حاکم بوده که به‌صورت تکرار‌شونده‌ای در ماه‌های اخیر خودنمایی کرده است. در واقع، اگر تاثیر شوک‌های بیرونی موثر بر سهام، نظیر تلاطم قیمت جهانی، ناپایداری بازار ارز یا بی‌ثباتی در سیاست‌گذاری‌ها و دست‌اندازی دولت در بازارها را نادیده بگیریم و صرفا عوامل درونی موثر بر سهام را مطالعه کنیم، در‌می‌یابیم که سهام بنیادی در مواقع انتشار کارنامه‌های ماهانه یا میان‌دوره‌ای با تقاضای رو به رشد سهامداران مواجه شده‌اند. جهت‌یابی سرمایه‌های خرد در این مواقع نیز تاییدکننده نقش مثبت جریان اطلاعات در معاملات گروه‌های مختلف بازار است. به عبارت دیگر، در مواقعی که کارنامه‌های ماهانه یا فصلی بنگاه‌های بورسی در حال انتشار است، فعالان سهام متناسب با گزارش‌های عملکرد،  ضمن تحرک بیشتر در سهام بنیادی، واکنش در‌خوری نشان داده‌اند و در نقطه مقابل، با ضعف جریان اطلاعات در میانه‌های هر ماه، جریان نقدینگی وارد گروه‌های مستعد برای سفته‌بازی شده است. بررسی روند شاخص چند گروه اصلی بازار طی سه ماه اخیر نیز این موضوع را تایید می‌کند. در این دوره با بهبود جریان اطلاعات از مجرای انتشار گزارش‌های ماهانه، تقاضا در صنایع کالایی نظیر فلزی-معدنی و پتروپالایشی به‌طور نسبی تقویت شده و شاخص قیمت در گروه‌ها را ارتقا بخشیده یا از تاثیر عوامل روانی بر بازار کاسته است؛ در واقع، آنچه به ارتقای تقاضا در این دوره‌ها انجامیده بهبود جریان اطلاعات بوده است. در همین ایام شاخص گروه‌های رقیب، یعنی بانک‌ها و خودروسازان به دلیل رونمایی از عملکرد ضعیف و کمتر از انتظار، مسیری معکوس را تجربه کرده است.  همین الگو در ایامی که جریان اطلاعات در بورس تهران ضعیف است، در جهتی معکوس اتفاق می‌افتد. به بیان دیگر، در دوره‌هایی که جریان اطلاعات به کمترین سطح خود می‌رسد، تمایل بورس‌بازان برای فعالیت‌های سفته‌بازانه بیشتر می‌شود و در پی آن، نقدینگی به سمت گروه‌های مستعد گسیل می‌یابد. این الگوی معاملاتی به‌طور مشخص در میانه‌های هر ماه نقش غالب پیدا می‌کند و بازیگرانی که میل اشباع‌ناپذیری به کسب سود از نوسان‌های روزانه یا هفتگی قیمت‌ها دارند، در موج‌های سفته‌بازانه می‌دمند. بانک‌ها و خودرویی‌ها دو گروهی بوده‌اند که به‌رغم عملکرد ضعیف و شناسایی زیان‌های سهمگین در میانه‌های هر ماه در کانون گردش نقدینگی بازار قرار گرفته‌ و عمدتا با صعود قیمت مواجه شده‌اند. به این ترتیب، می‌توان گروه‌های کالایی را جزو صنایعی دانست که عمدتا با بهبود جریان اطلاعات با اقبال سهامداران روبه‌رو شده‌اند و در سمت مقابل، هر چه از شفافیت اطلاعاتی به سمت ابهام در چشم‌انداز سودآوری رفته‌ایم، فضا برای سفته‌بازی در گروه‌های رقیب مهیاتر شده است. این همه را باید با نادیده‌گرفتن اثر شوک‌های بیرونی بر تغییر روند قیمت‌ها ملاحظه کرد. چون در همین دوره‌ها عوامل محیطی به‌طور متناوب گزارش‌های عملکرد را تحت‌الشعاع قرار داده و از میدان تاثیر جریان اطلاعات بر ارزش سهام کاسته است.  برای مثال، در مقاطعی که بهای نفت افت‌های پی‌درپی را تجربه می‌کرد، فشار عرضه‌ها در بازار سهام عمومیت داشت و در این میان، سهام پالایشی تحت‌فشار بیشتری قرار می‌گرفت. یا مثلا انتظار بیش از حد از اثر تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها یا تغییر نرخ خوراک شرکت‌های روانکار بورسی از نمونه‌های اخیری است که به‌طور سیستماتیک اطلاعات عملکرد را در سایه قرار داده است. با این حال آنچه مسلم است، حرکت‌های تعادلی در بازار پیوند نسبتا محکمی با جریان اطلاعات دارد.

 دو بال صعود سهام کالایی: چنان‌که اشاره شد از روز دوشنبه آرایش معامله‌گران بورسی به نفع سهام اصطلاحا کالایی بازار تغییر کرد؛ این رویداد همزمان شد با بازگشایی مثبت بازارهای جهانی. زمزمه‌های صلح تجاری قدرت‌های بزرگ اقتصادی با شروع دور جدید مذاکرات بین آمریکا و چین، فضایی آرام را بر معاملات بازارهای جهانی حاکم و از قیمت کالاها حمایت کرد. بهای نفت که مدت‌ها در مسیر نزولی قرار داشت، طی دو هفته گذشته 17 درصد از افت خود را جبران کرد و امروز نیز در محدوده مثبت معامله شد. ضمن اینکه روند نزولی قیمت فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی نیز پس از مدت‌ها متوقف شده است و علایمی از ثبات در بازار جهانی به‌چشم می‌خورد. البته شروع انتشار گزارش‌های میان‌دوره‌ای فصل پاییز نیز در بهبود این روند نقش مضاعفی داشته است. چنان‌که گفته شد به‌طور سنتی در روزهایی که بازار در معرض تقویت جریان اطلاعات از مجرای انتشار گزارش‌های عملکرد است، فعالیت معامله‌گران در سهام بنیادی بازار قوت می‌گیرد. آغاز این مسیر را می‌توان به انتشار گزارش حسابرسی‌شده شرکت پتروشیمی پارس و تعدیل مثبت ۲۳ درصدی سود هر سهم در ۶ ماهه نخست سال نسبت داد. به‌نظر می‌رسد تداوم حرکت در این مسیر مستلزم انتشار تدریجی گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها و تقویت احتمالی تقاضا در سهام کالایی است. فرآیندی که از روز دوشنبه آغاز و تا پایان معاملات امروز با شدت بیشتری تداوم یافت.

            حافظ عزیزی نقش

کارگزاری   اردیبهشت ایرانیان

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد