گزارش روزانه تالار 97.10.16 و پیش بینی بازار دوشنب...
نویسنده: کارگزاری اردیبهشت ایرانیان تعداد بازدید: 441 تعداد نظرات ارسالی: 0

گزارش روزانه تالار 97.10.16 و پیش بینی بازار دوشنبه

هر چند هنوز بورس تهران وارد فاز رونق نشده ولی حجم و ارزش معاملات و حرکت بطئی رو به جلوی قیمتها نشان می دهد که در وضعیت رکود مطلق هم نیستیم و میتوان تا حدودی به آینده بازار سهام کشور امیدوار بود. چرا که صنعت و گروه بانکی و خودرویی همچنان در آسمان کم فروغ تهران می درخشند و طیف وسیعی از فعالان بازار اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی ( بالاخص صندوقهای سرمایه گذاری) سعی در خرید و نگهداری سهام بانکی و خودرویی دارند. و اما دو عنصر تقویت کننده و پیشران نمادهای بانکی، همانا موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها و تسعیر تراز باز ارزی است. این دو فاکتور در بازار سرمایه ایران به قدری مهم و اثرگذار است که در سابقه دهه اخیر بورس تهران، بعنوان مهمترین و بزرگترین اهرم رشد قیمت سهام شرکتها عمل کرده است و توانسته عطش خرید و جذابیت سهم را دو چندان کند. طوریکه هر سهمی در ده سال اخیر مبادرت به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها کرده ( فرض کنید 100 درصد) به همان نسبت نیز قیمت و بازدهی سهم بالا رفته است! گویی به اندازه 100 سرمایه، نقدینگی و منابع جدید به شرکت ترزیق شده است!!!.

بهرحال هر بازاری منطق خاص خود را دارد و بازار و  اقتصاد جزیره ای و منحصر بفرد ایران نیز قوانین و آداب و شگردها و فرمولهای خاص( نوشته و نانوشته) خود را.

این رفتار و دیدگاه خاص فعالان و سهامداران،موجب این پدیده شده که بیش از  6 ماه است سهام گروه بانکی در کانون توجه بازار قرار دارند و قیمت سهام بانکی بیش از 3 برابر شده است. این در حالیست که قیمت سهام گروه پتروشیمی و معدنی و فولادی حتی دو برابر نیز نشده است ( البته بجز ذوب).


و اما انعکاس نرخ ارز 5700 تومانی در صورت‌های مالی 9 ماهه بانک پاسارگاد، به گردش حدود نیمی از جریان نقدینگی در سهام این گروه منجر شد. در این میان با فضای نسبتا فرسایشی معاملات در دیگر گروه‌ها بر تعداد نمادهای جذاب از منظر بنیادی افزوده شده است.

متاسفانه ( یا خوشبختانه) بازار سهام در روزهای اخیر شاهد چرخش پول‌های سرگردان عمدتا بین دو صنعت بانک و خودرو است. پس از صف‌نشینی معامله‌گران در نمادهای خودرویی در معاملات دیروز، امروز بار دیگر بانکی‌ها مورد توجه بازار قرار گرفتند. به نظر می‌رسد همچنان پول داغ در صدد کسب بیشتری مقدار سودآوری در این گروه‌ها در حال جابجایی است. با این حال میزان عرضه سهام نیز به صورت چشم‌گیری بالا بوده و عرضه صف‌های خرید از سوی سهام‌داران موجب شده تا ارزش معاملات در گروه بانکی به صورت محسوسی افزایش یابد البته در کنار نمادهای بانکی که با تقاضای چشمگیر معامله‌گران همراه هستند برخی از نمادها مانند «غبشهر» و همچنین «غمارگ» به عنوان تولیدکنندگان روغن خوراکی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند. در این نمادها نیز حجم عرضه قابل توجه است و صف‌های خرید چندان پایدار نیستند.

 

کارنامه امروز بازار: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #وبملت، #وتجارت، #وبصادر با رشد حدود 168 واحدی مواجه شد. توجه مجدد سرمایه گذاران به گروه بانک با توجه به کاهش حجم معاملات در گروه های بزرگ بازار، رشد محدود شاخص کل را در پی داشت.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص : وبملت 152 واحد مثبت/ فملی 100 واحد منفی/ وتجارت 79 واحد مثبت/ وبصادر 75 واحد مثبت/ رمپنا 55 واحد منفی/ کچاد 48 واحد منفی/ شبندر 45 واحد منفی.


بیشترین حجم معاملات امروز: وپاسار 508.4 میلیون سهم/ وتجارت 305.4 میلیون سهم/ وبملت 288.6 میلیون سهم/ وبصادر 210.1 میلیون سهم/ ذوب 182.4 میلیون سهم.

 

رکود یا رونق؟ انتظارات از آینده وضعیت اقتصادی ایران: نیما جوادیان یکی از کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی عنوان کرده: اغلب پس از جهش های تورمی در اقتصاد ، شاهد رکود هستیم که در ابتدا به شکل رکود تورمی نمود میابد و پس از مدتی تورم منفی و رکود عمیق بالاخص در کالاهای سرمایه ای را موجب میگردد.

در حال حاضر قدرت خرید قشر متوسط که بیشترین تقاضا را در اقتصاد تشکیل میدهد با رشد چند برابری قیمت کالاها به شدت کاهش یافته است که موجب کاهش تقاضا برای محصولات تولیدی خواهد شد . این کاهش تقاضا در کنار افزایش هزینه های تولید که امکان کاهش قیمت کالاها را منتفی میسازد. تعطیلی بنگاه های تولیدی و افزایش بیکاری ، به تبع آن افزایش رکود را در پی خواهد داشت. در چنین شرایطی بهره گیری از پدیده کاهش ارزش پول ملی در جهت افزایش صادرات بهترین گزینه برای حفظ اشتغال و مبارزه با رکود می باشد که تحریم های آمریکا برای تحقق این مهم معضلات بسیاری ایجاد می نماید. با این تفاسیر ، در صورتی که تحولی در روابط سیاسی و سیاستهای اقتصادی ایجاد نگردد میتوان انتظار شروع رکود عمیق را در کشور داشت.

در این بین بانکها که با افزایش بدهی ها ،مطالبات مشکوک الوصول و دارایی های بلا استفاده و با نقد شوندگی پایین تا مرز ورشکستگی پیش رفته بودند بیشترین بهره را از کاهش ارزش پول ملی و به تبع آن کاهش ارزش بدهی ها و افزایش ارزش دارایی های مازادشان بردند.گویا دولت نیز در تلاش است از شرایط پیش آمده برای اصلاح نظام بانکی بهره جوید و بر همین اساس سیاستهای خروج بانکها از بنگاه داری و افزایش سرمایه بانکها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و تسعیر دارایی های ارزی با نرخ ارز نیمایی را در پیش گرفته است که رشد قیمت سهام بانکها را در بازار سرمایه موجب گشته است. امید است پس از اصلاح ساختار نظام بانکی ، تغییر رفتار بانکها و قرار گیری سیستم بانکی در مسیر درست و در جهت اعتلای اقتصاد را شاهد باشیم.

 

در گروه بانکی: در بانک‌ها چه خبر است؟ گروه بانکی بورس تهران طی ماه‌های اخیر به طور قابل توجهی نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است و همچنان این جریان در حال تداوم است. در این میان، پیوستن نماد بانک پاسارگاد به تابلوی معاملات نیز به قوت حرکت‌های گروهی در سهام بانکی کمک کرد. اگرچه شاخص قیمت گروه بانکی در روزهای اخیر روند متناوبی را تجربه کرد و اما این گروه در جذب پول-خصوصا سرمایه‌های خرد- قدرتی بی‌رقیب داشته؛ به طوری که نیمی از ارزش کل معاملات در این گروه گردش داشته است. با پمپاژ نقدینگی داغ به این گروه شاهد رشد نمادهای بانکی هستیم. بحث تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها با نرخ‌های بالاتر ارز در کنار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از مهمترین عوامل توجه فعالان بازار به سهام این گروه است. گرچه افزایش نرخ ارز می‌تواند اثرات خود را در شناسایی سود اسمی داشته باشد اما در نگاهی عمیق‌تر باید توجه داشت که لایه مخفی که احتمالا معامله‌گران به آن توجه ندارند یا از توجه به آن طفره می‌روند قابلیت نقد شدن مطالبات (تسهیلات ارزی و ریالی بانک‌ها) به دنبال رکود و همچنین جهش نرخ ارز است
در حالی که همه پرسش‌ها به سمت نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها جلب شده بود دیروز بانک پاسارگاد عملکرد 9 ماهه اخیر خود را راهی سامانه کدال کرد. به نظر می‌رسد انتشار اولین گزارش 9 ماهه از سوی بانک پاسارگاد به رشد سهام بانکی کمک کرده است. بانک پاسارگاد در صورت‌های مالی حسابرسی‌‌نشده 9 ماهه خود 196 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد افزایش نشان می‌دهد. این گزارش حاوی نکته مهمی دیگری در خصوص تسعیر دارایی‌های ارزی بود. بانک پاسارگاد مطابق اطلاعات موجود در گزارش 9 ماهه نرخ تسعیر برای دارایی‌های ارزی خود را 5700 تومان اعلام کرد. با این حال به نظر می‌رسد این نرخ به هیچ وجه منطقی است. اعلام نرخی بین سامانه نیما و ارز دولتی 4200 تومانی همچنان جای سوال را باقی گذاشته است. در این خصوص انتظار برای شفاف‌سازی هر چه سریعتر بانک مرکزی در این خصوص وجود دارد. در حالی‌که سهام بانکی میلیارد تومان سرمایه را در ماه‌های اخیر جلب کرده است همه در انتظار تصمیم نهایی نهاد ناظر پولی و ارزی کشور هستند. اگر بنا باشد در سال آینده بانک مرکزی همچنان ترازنامه خود را بر اساس ارز دولتی (دلار 4200 تومانی) منعکس کند در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که آیا بانک‌ها اجازه انعکاس نرخ تسعیر بالاتر را خواهند داشت یا خیر. البته باید گفت نرخ تسعیر گرچه در واقع در صورت‌های مالی بانک‌ها افزایش یافته است اما از سوی دیگر باید در خصوص قدرت نقد شدن مطالبات بانکی نیز توجه داشت.

رخوت معاملات سهام کالایی: در برابر رونق سهام بانکی شاهد کم‌توجهی بازار به سهام کالایی هستیم. ارزش معاملات این دسته از سهم‌ها در معاملات امروز بخش اندکی از کل جریان نقدینگی بازار را به خود اختصاص داده است. ضمن اینکه تقاضا در این گروه‌ها نیز قدرت چندانی بر غلبه بر عرضه‌ها ندارد. در گروه پالایشی به جز پالایش نفت سپاهان، سایر نمادهای این گروه معاملات امروز را غالبا در محدوده منفی قیمت سپری کردند.

در گروه فلزات روند نسبتا متعادلی را شاهد بودیم. در اغلب نمادهای اصطلاحا کوچک صنعت فلزات قیمت‌ها در محدوده مثبت قرار دارد اما دو لیدر این گروه، یعنی نماد «فولاد» و «فملی» در معاملات غالبا در دامنه منفی قیمت معامله شدند. با این حال، فولادسازان این گروه که از حیث تولید و فروش گزارش‌های قابل قبولی را منتشر کردند با تقاضای مطلوبی روبه‌رو هستند که از آن جمله می‌تواند نماد «کاوه» را مثال زد که در ساعت پایانی معاملات هم با صف خرید مواجه شد. فولاد کاوه جنوب کیش از جمله نمادهایی است که با گزارش درخشان در آذر همراه بود. به نظر می‌رسد عملکرد پاییزی و همچنین سودآوری سال 97 در «کاوه» از جمله‌ سهامی باشد که بازار را غافلگیر خواهد کرد. به طور کلی در ساعت پایانی معاملات شاهد تقویت جبهه خرید سهام این گروه بودیم؛ به طوری که نماد «فولاد» از محدوده منفی قیمت در نیم‌ساعت مانده به پایان معاملات به نقطه صفر و حتی مثبت تابلو بازگشت اما «فملی» با افت قیمت بیشترین فشار را بر نماگر بازار وارد کرد. در خصوص «فملی» نیز مطالعه گزارش با عنوان «اندوخته 3 هزار میلیارد تومانی فملی» می‌تواند چشم‌انداز روشن قیمتی این سهم را مشخص کند.

 

ضعف مدیریت سازمان و وخامت اوضاع اوراق بدهی( خزانه): در حالیکه پیش از این رویه سازمان و فرابورس مبنی بر این بود که بتدریج اخزاهای جدیدی وارد جرگه معاملات میشدند ولی چند ماهی است فرابورس تغییر رویه داده و بر خلاف مقررات و مصوبات سازمانی، با آنکه بسیاری از اوراق بدهی ها با سررسیدهای مختلف را پذیرش کرده ولی از عرضه آنها و روان شدن معاملات در بازار خودداری می کند. بطوریکه طی سه ماه اخیر بیش از 20 مورد اوراق بدهی( اعم از اوراق خزانه و اوراق مشارکت ها) ها سررسید شده و از گردونه معاملات خارج شده ولی اخزای جدیدی به بازار وارد و نمادش بازگشایی نشده است. این بر هم زدن عمدی عرضه و تقاضا و پشت صف عرضه ماندن این گونه از اوراقها، پیامدهای تلخ و ناگواری چون بهم خوردن رابطه عرضه و تقاضا و افزایش شدید قیمت ها در اوراق بدهی شده و نتایجی چون کاهش شدید بازدهی این اوراق بدنبال داشته است. بطوریکه میانگین بازدهی این اوراق تقریبا به 20درصد رسیده در حالیکه تا 3 ماه پیش بیش از 30 درصد بود حتی به وفور اوراقی چون اشاد9 (در  8 مهر ماه ) به قیمت 79 هزار تومانی در بازار وجود داشت که بازدهی 32 درصدی را نصیب خریدارانش میکرد. اینک این دستکاری ها و توقف بازگشایی نماد اخزاهای پشت صف، که اعتراض شدید پیمانکاران و دارندگان این اوراق را نیز برانگیخته، معضلی برای معاملات اخزاها و سایر اوراق مشارکت شده و نظام بازار اوراق بدهی ایران را از هم گسسته و مختل کرده است. این در حالیست که خانم  ندا بشیری،مدیر ابزارهای نوین مالی گفته در هفته گذشته شاهد پذيرش دور جديدي از اسناد خزانه اسلامي به ارزش ۲۳٫۶۰۰ ميليارد ريال در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس ايران بوديم.

وی اظهار داشته، با پذيرش سري جديد اسناد خزانه اسلامي،حجم اسناد خزانه اسلامي موضوع تبصره ۵ قانون بودجه سال۹۷ كه معاملات ثانويه آن در فرابورس در قالب ۱۴ نماد معاملاتي فراهم شده، به رقم ۲۸۵ هزارميليارد ريال رسيد. از مجموع اسناد خزانه اسلامي پذيرش شده قانون بودجه سال۹۷، ۷۴ هزارميليارد ريال مربوط به بند هـ تبصره۵ ، ۶۸هزار ميليارد ريال از محل بند ز تبصره۵ ، ۳ هزارميليارد ريال مربوط به بند م تبصره۵ ، ۱۴۰ هزارميليارد ريال با مجوز بند ب تبصره۵ قانون بودجه بوده كه توسط دولت منتشر شده است.

از مجموع ۱۴ نماد معاملاتي مربوط به قانون بودجه سال ۹۷، ۱۰ نماد معاملاتي با متوسط نرخ بازدهي ۲۲٫۵% در حال معامله مي‌باشد، يك نماد با رقم ۳۳٫۵ هزار ميليارد ريال سررسيد شده، و اقدامات جهت شروع معاملات ثانويه ساير نمادها در حال انجام است. وی تصریح کرده:در طي روز‌هاي آتي تا انتهاي دي ماه نيز شاهد سررسيد ۶۰ هزار ميليارد ريال از اوراق پذيرش شده در بازار فرابورس ايران خواهيم بود، كه انتظار مي‌رود با سررسيد شدن اين حجم از اوراق، نرخ‌هاي بازدهي بازار بدهي تحت شعاع قرار گيرد.

البته بخش عمده از اين حجم مربوط به اسنادخزانه اسلامي بوده و قريب به ۱۵% از اين حجم مربوط به شهرداري قم و مشهد است.همچنین، پذيرش اوراق جديد در فرابورس ایران دنبال مي‌شود تا تعادل عرضه و تقاضا حفظ شده و با مشاوران اين ناشران همكاري‌هاي لازم جهت پذيرش هر چه سريع‌تر اين اوراق انجام می‌گیرد.

 

 

 

 

 پیش بینی بازار دوشنبه 17 دی 97 :  بورس تهران هر چند که هنوز در اغما و بستر بیماری بسر می برد، ولی هر از گاهی علایم حیاتی و بهبود نیز از خود نشان می دهد و بر امیدواری های فعالان بازار می افزاید.

چرا که علیرغم خاموشی چراغ های بیش از 35 صنعت در بازار، لااقل چراغ دو گروه بانکی و خودرویی هنوز روشن است و طیف وسیعی از خریداران( اعم از حقیقی و حقوقی)، سفته بازان، نوسانگیران و ... در پی خرید و نگهداری یا نوسانگیری و بازی با سهام بانکی و خودرویی ... بوده و به معاملات این دو گروه گرما و طراوت خاصی بخشیده اند.

شوربختانه سایر صنایع و گروهها همچنان در لاک دفاعی و رکود فرو رفته و معاملات دلچسب و حجم بالایی         ( بسان قبل) ندارند. شاخص کل افت بیش از 35 هزار واحدی( از 3 ماه پیش تا کنون) داشته و از کانال مهم 195500 واحدی در 8 مهر ماه جاری، تا کانال 161 هزاری فعلی عقب کشی! داشته و روزگار بدی را می گذراند.

 در خصوص علل ریزش  شاخص بورس در 3 ماه اخیر دلایل متعددی را میتوان برشمرد که اصلی ترین آنها : 1- اشباع قیمتها و تشکیل حباب 2- تحریمهای امریکا 3- کاهش ارزش ارزها در بازار و .... می باشد.

به نمودار زیر نگاه کنید،


همانطور که ملاحظه می کنید، اوج ورود نقدینگی به بازار ( خط سبزرنگ) از اوایل تیر ماه شروع شده( درست همزمان با اوج گیری نرخ دلار در بازار آزاد) و تا 8 مهر ماه ادامه داشته، یعنی وقتی که دلار در اوج بود و در سطوح 18 هزار و 850 تومانی معامله میشد شاخص نیز در اوج بود و سطوح 19.550 واحدی را تجربه میکرد حجم معاملات روزانه نیز 5 برابر حجم فعلی بود.از 9 مهر ماه دلار در بازار دچار افت و ریزش شد تا به سطوخ ده هزار تومانی فعلی رسید حالا روند خروج نقدینگی از بازار سهام از 9 مهر تا کنون را ملاحظه کنید . خواهید دید که رابطه مستقیم و معناداری بین این دو مولفه وجود دارد.

و اما در شرایطی که با تحریم نفت ایران جهانیان انتظار رشد قیمت نفت را می‌کشیدند و سقف تولید خود را افزایش داده بودند، معافیت ایران از تحریم به اندازه یک میلیون بشکه بازار نفت را دچار مازاد عرضه کرد و قیمت نفت WTI از ۷۶ دلار به ۴۵ دلار رسید. انگار ترمز نفت بریده و نمی‌توان کف قیمتی برای آن متصور شد.

از سوی دیگر جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین باعث چشم‌انداز تیره و تار بازارهای جهانی شد. بر این اساس تحلیلگران اقتصادی منتظر رکود سال آینده هستند تا آنجا که فدرال رزرو برنامه ای برای افزایش بیش از 2 بار نرخ بهره ندارد. همچنین رکود اقتصادی منجر به کاهش تقاضای چین و سایر کشورها و کاهش قیمت محصولات معدنی، فلزات، محصولات نفتی و پتروشیمی شده است.متاسفانه سیاست و تهدید تحریم شرکت‌های ایرانی، جو ترسناکی علیه فعالان بورس تهران راه انداخته و این نگرانی در سهامداران باعث ریزش سنگین قیمت سهام این شرکت ها شده است. مجموع این شرایط منفی باعث شده شاخص از 195.5 هزار تا حدود 155 هزاردر بازه زمانی پاییز سال جاری افت کند. البته بازار سهام ما به قیمت نفت بسیار حساس است، چراکه کاهش قیمت نفت به معنای کاهش قیمت محصولات شیمیایی و محصولات نفتی است. همچنین با توجه به وزن بالای این صنایع اثر آن را بر سایر صنایع هم دیده ایم. بر این اساس از ماه ژانویه که قرار است عرضه نفت کاسته شود بعید است اتفاق عجیبی در روند قیمتی نفت رخ دهد.

 

 

 

حافظ عزیزی نقش

کارگزاری  اردیبهشت ایرانیان

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد